Kalbame apie autizmą ir šio sutrikimo mitus: šeimų patirtys

„Sūnus Adomas autizmo diagnozę gavo 3-iojo gimtadienio proga“ „Sūnus Adomas autizmo diagnozę gavo 3-iojo gimtadienio proga“

Iš „Tėvai paprastai“ studijos jau 51-ąjį kartą sveikinasi laidos vedėjas, tėtis Simonas Urbonas. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Šiandien studijoje kalbiname Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorę, mamą, tinklaraščio „Mamado“ autorę Tomą Razmislavičiūtę bei Kristiną Radžvilaitę, asociacijos „Vilniaus lietaus vaikai“ narę ir judėjimo „Žvelk giliau“ koordinatorę.

„Šiandien įsijungiau tinklaraštį ir pusę ryto pražliumbiau“, – prisipažino Simonas, užsimindamas apie Tomos vedamą tinklaraštį „Mamado“. Kodėl atsirado šis tinklaraštis? Ir ką Toma nori juo pasakyti? Šį kartą – tema itin jautri.

Plačiau skaitykite:

Toma Razmislavičiūtė: „Esu autistiško vaiko mama“

„Pirmiausia aš esu mama ir labai svarbu, kad mano asmenybės didžioji dalis ir mano vaiko asmenybės didžioji dalis yra tai, kad jis yra autistiškas vaikas, – sielą atveria Toma. – Ir apie tai yra mano tinklaraštis.“ Moteris pasakoja, kaip atsirado pavadinimas, kokia jo reikšmė. Priežasčių toli ieškoti nereikia: Toma prisipažįsta, kad tinklaraštis atsirado iš vienatvės, kai juodu su sūnumi pradėjo autizmo kelionę. 

Tevai paprastai_autizmasToma Razmislavičiūtė, Simonas Urbonas, Kristina Radžvilaitė

Autizmo kelionė neprasideda gimus vaikui 

„Labai dažnai tėvai, auginantys autistiškus vaikus, tai vadina autizmo kelione, nes ji kažkada prasideda, – sako Toma. – Ji neprasideda gimus vaikui, dažniausiai prasideda vėliau, su kažkokiais pastebėtais simptomais.“ Moteris atvira: sūnus Adomas autizmo diagnozę gavo 3-iojo gimtadienio proga. Iki tol paieškos, kas iš tiesų yra vaikui, truko pusę. Toma sako, kad po to ji jautėsi labai vieniša, moters aplinkoje nieko panašaus nebuvo...

Plačiau skaitykite:

Dažniausi mitai, siejami su autizmu

„Kiekviename mite yra krislas tiesos“, – sako Kristina Radžvilaitė, asociacijos „Vilniaus lietaus vaikai“ narė, įvardydama pirmąjį mitą. Dažniausiai žmonės galvoja, kad autistiški vaikai yra genijai: „Viskas su tuo vaiku bus gerai, nes jis yra genijus.“ Dar vienas mitas – kad autizmas turi matytis: „Tavo vaikas visai nepanašus į autistą.“ Be to, su autizmu dažnai keliauja įvairios kitos diagnozės, kurios kartais priskiriamos autizmui, pavyzdžiui, ne visi autistiški vaikai turi intelekto negalią, negali kalbėti ar turi mokymosi sunkumų.

Apie autizmo kelionę, autistiškus vaikučius ir jų kasdienybę kalbamės su autistiškus vaikus auginančiomis mamomis „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

Blue Iron gelezis

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

01:55 – autizmo kelionė

07:45 – judėjimas „Žvelk giliau“

13:53 – kas yra autizmas

24:19 – dažniausi autizmo mitai

31:37 – autistiškas vaikas mokykloje

44:40 – suaugę autistiški vaikai

55:46 – pagalba tėvams

59:36 – autistiškų žmonių draugystė

01:08:28 – mokėti priimti autistišką žmogų

Tinklalaidžių studija „Šiaurės Studios“ – Jūsų projektams!

Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.

Susiję straipsniai

Ilka ir Andrius: „Keisi džinsus ar gyvenimo būdą?“

„Kai pradėjome būti drauge, iškart buvo aišku, kad mes norime būti kartu ilgą laiką, mes norim tuoktis.“ Deja, Lietuvoje barjerų įveikti nepavyko.

Gintarė apie motinystę ir pasiruošimą kūdikio atėjimui: „Viskas labai sunku“

Gintarė atvira: „Nenoriu meluoti ir sakyti, kad viskas lengva, nes nelengva, – sako. – Nuo miego trūkumo, streso nežinant, kaip nuraminti vaiką.“

Veroniką atleidžiant pakišo dokumentus: „Aš skaitau, ir tiesiog... ką?“

Kai Veronika, būdama vieniša mama, buvo spaudžiama išeiti iš darbo tuščiomis, pradėjo ieškoti pagalbos, kas jai padėtų šioje situacijoje.