Kalorijų norma vaikams nuo 1 iki 10 metų

Subalansuota ir pakankama mityba yra vaiko sveikatos bei sveikos raidos pagrindas. Natūralu, kad tėveliai stebi, ką valgo jų atžalos ir jaudinasi, ar jie suvalgo pakankamai.

Primaitinti pradėtas kūdikis ir vaikas iki 1-erių metų


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja pradėti primaitinti 6-ių mėnesių kūdikius, tačiau primaitinimą galima šiek tiek paankstinti arba pavėlinti, atsižvelgus į vaiko raidą.

Primaitinti galima mokantį tvirtai sėdėti ir stabiliai laikyti galvytę, maistu besidomintį, gebantį kramtyti ir nuryti (o ne liežuviu išstumti lauk) maistą. Pradėjus primaitinti nereikėtų perdėm gilintis į maisto kaloringumą ir suvalgomo maisto kiekį, nes pačioje primaitinimo pradžioje kūdikis su maistu tik susipažįsta, o pagrindinis energijos šaltinis jam tebėra mamos pienas arba mišinukas.

1-3-ejų metų vaikas

Dieninė kalorijų norma: 1200-1400
Dienos meniu pavyzdys:
Pusryčiai: 0,5 stiklinės košės su uogomis ir 0,5 banano.
Pietūs: 30-40 g orkaitėje iškeptos vištienos, 100 g orkaitėje keptų saldžiųjų bulvių, 100 g garuose virtų brokolių.
Vakarienė: sumuštinis su rugine duona, sviestu, sūriu ir šviežių daržovių lazdelės.
Užkandžiai: mažas indelis jogurto be priedų, su šviežiomis uogomis, vaisiais; obuolys ar kitas vaisius; keli gabaliukai sūrio; keli krekeriai.

Nenustebkite, jeigu gerą apetitą turėjęs kūdikis ėmė mažiau domėtis maistu, pradėjo teikti pirmenybę vieniems ar kitiems produktams arba net tapo visišku nevalgiuku. Kūdikiai vystosi labai sparčiai, jiems būdingi augimo šuoliai, todėl energijos mažyliams reikia daugiau, nei truputį paaugusiems vaikams.

Be to, ūgtelėję, vaikščioti išmokę, daugiau savarankiškumo įgiję vaikai nesunkiai atranda gerokai įdomesnės veiklos nei valgymas. Jeigu su pasauliu aktyviai susipažįstantį vaiką sunku pasodinti ir pavalgydinti, jam pasiekiamoje vietoje laikykite įvairių, nedideliais gabaliukais supjaustytų užkandžių, kad trumpam stabtelėjęs mažylis galėtų užkąsti.

4-6-erių metų vaikas

Dieninė kalorijų norma:
1500-1800
Dienos meniu pavyzdys:
Pusryčiai: pilno grūdo miltų bandelė, pertepta varškės užtepėle, suvožta su keliomis riekelėmis virtos kalakutienos, salotų lapu ar agurkų griežinėliais ir sauja vynuogių ar kitokių uogų, vaisių.
Pietūs: 60-70 g žuvies, pusė stiklinės virtų ryžių (geriau rudųjų), kelios šviežių daržovių lazdelės (jas galima pagarinti).
Vakarienė: 100-150 g varškės apkepo su keliais šaukštais graikiško jogurto ir šviežiomis arba šaldytomis ir sutrintomis (galima truputį pasaldinti) uogomis.
Užkandžiai: bananas ar kitas vaisius; sauja džiovintų vaisių ir riešutų; stiklinė sulčių ar trinto vaisių, daržovių kokteilio.

Šio amžiaus vaikai dažniausiai pradeda lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose jie ne tik mokosi, draugauja su bendraamžiais, bet ir valgo didžiąją dalį kasdienio maisto. Tėveliams paprastai tereikia pasirūpinti vaikų savaitgalių ir atostogų meniu bei užkandžiais.

Mažiau laiko praleidžiant kartu labai svarbu išlaikyti tvirtą ryšį su vaiku ir sukurti malonius prisiminimus dovanosiančias šeimos tradicijas, o susėdimas prie bendro stalo yra viena iš jų! Kuo dažniau valgykite su visa šeima - tokiu būdu vaikas ne tik lengviau perims sveikos mitybos taisykles, bet ir išmoks gražiai elgtis prie stalo.

7-10-ies metų vaikas

Dieninė kalorijų norma: 1800-2000
Dienos meniu pavyzdys:
Pusryčiai: plakta kiaušinienė iš dviejų kiaušinių ir šlakelio pieno, pilno grūdo miltų bandelė ir agurkas.
Pietūs: dubenėlis troškinio su vištiena ir įvairiomis daržovėmis bei grietinėle.
Vakarienė: dubenėlis šaltų makaronų salotų su vyšniniais pomidorais, tunu ir špinatais.
Užkandžiai: humusas su šviežių daržovių lazdelėmis; vaisiai arba uogos; avižiniai sausainiai; sultys ar trintų vaisių, daržovių kokteiliai.

Mokyklą ir įvairius būrelius pradėję lankyti vaikai namuose praleidžia vis mažiau laiko, įprastai jie jau gauna šiek tiek kišenpinigių už kuriuos perka maistą mokykloje ar skanumynus po pamokų, o žengiant į paauglystę jiems vis didesnę įtaką turi draugai, žiniasklaida, socialiniai tinklai.

Tėvams svarbu vaikams dar kartą priminti sveikos mitybos taisykles, mokyti juos vengti nesveiko, menkaverčio, daug cukraus, druskos ir riebalų turinčio maisto, stipriai saldintų ir sveikatai tikrai nenaudingų gazuotų gėrimų.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.