Kas didina kūdikio odelės iššutimų riziką ir ką daryti iššutimams jau atsiradus?

Mama keičia kūdikio sauskelnes Onjira Leibe | Shutterstock.com

Naujagimių ir kūdikių oda – net 5 kartus plonesnė ir jautresnė nei suaugusiųjų. Kūdikiams šlapinantis ir tuštinantis, prakaituojant oda veikiama drėgmės, negana to, problemą dar labiau paaštrinti gali per šilti ar iš nelaidžių orui pluoštų pasiūti drabužėliai, netinkamos ir per retai keičiamos sauskelnės, todėl labai greitai oda parausta, sudirgsta, pradeda luptis, ją gali nusėti pūslelės – visa tai vadinama odos iššutimu.

Vos žvilgtelėjus į kūdikio užpakaliuką jau galima nuspėti, ar tinkamai rūpinamasi jo higiena, o kūdikių, kurių užpakaliukas nebuvo paraudęs, iššutęs ar išbertas, veikiausiai apskritai nėra. Taigi kaip sumažinti iššutimų riziką ir kaip elgtis odai sudirgus?

Leiskite kūdikiui kuo ilgiau pabūti pliku užpakaliuku

Labai dažnai tėvai skuba keisti sauskelnes ir nežino, kad puiki iššutimų profilaktinė priemonė – oro vonios. Keičiant sauskelnes naudinga bent kelias minutes kūdikį palaikyti pliku užpakaliuku. Tiesa, patalpoje turėtų būti pakankamai šilta – bent 22 °C, o vasarą naudinga be sauskelnių pabūti ir lauke.

Pasirinkite tinkamo dydžio sauskelnes

Labai svarbu įsigyti tinkamo dydžio sauskelnes. Norėdami sutaupyti ir radę neblogą akciją, tėvai įsigyja kelias sauskelnių pakuotes, tačiau kūdikis jas spėja išaugti. Tad per mažos sauskelnės gali būti iššutimų priežastis, be to, dažniau pasitaiko „avarijų“. Geriau rinktis dydžiu didesnes nei per mažas sauskelnes.

Parinkite tinkamo gamintojo sauskelnes

Kūdikius pieno mišiniais maitinantys tėvai žino, kaip sudėtinga pritaikyti tinkamą motinos pieno pakaitalą. Ta pati situacija – ir su sauskelnėmis, ypač jei kūdikis jautrus, alergiškas. Labai dažnai išbandomos kone visos parduotuvių lentynose esančios sauskelnės, įsigyjama pirktų svetur, tačiau taip ir nepasiseka rasti idealiai tinkamų, į kurias mažylio užpakaliukas „nereaguotų“, todėl patariama išbandyti vienkartines ekologiškas ar daugkartines natūralių pluoštų sauskelnes ar vystyklus.

Tinkamai užsekite sauskelnes

Tėvai dažnai stengiasi sauskelnes užsegti taip, kad jos kuo labiau priglustų prie odelės, taigi kūdikiui pasišlapinus ar pasituštinus odelė greičiau paveikiama drėgmės: odą dirgina tiek bakterijų gaminamas amoniakas, tiek išmatose esantys fermentai. Jeigu sauskelnės užsegtos tinkamai, jų priekinėje dalyje turėtų laisvai pavykti užkišti pirštą.

Dažniau keiskite sauskelnes

Pastebėjus pirmuosius odos sudirgimo požymius reikėtų pasirūpinti, kad odelė būtų sausa – kuo dažniau keisti sauskelnes. Naujagimių sauskelnes gali prireikti keisti net iki 12 kartų per parą, t. y. prieš ir po maitinimo bei mažyliui pasituštinus. Kūdikiui augant sauskelnių taip dažnai keisti nebereikia: užteks bent 6 kartų per parą (žinoma, viskas priklauso nuo konkrečios situacijos, mažylio mitybos ir virškinimo ypatumų).

Tinkamai nusausinkite odą

Po prasimo kūdikio odą reikėtų nusausinti švelniu natūralaus pluošto (pavyzdžiui, medvilniniu ar bambukiniu) rankšluosčiu. Odos jokiu būdu negalima trinti, tik švelniai nusausinti glaudžiant ir luktelėti, kol užpakaliukas bus visiškai sausas.

Naudokite kremą su cinko oksidu ir hipoalerginiu lanolinu

Sausą odelę profilaktiškai galima patepti specialiu apsauginiu kremu, o užpakaliukui paraudus ir iššutus jį reikėtų tepti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Sudirgusiai, iššutusiai odai prižiūrėti labiausiai tinka tepalai ar kremai, turintys ir cinko oksido, ir hipoalerginio lanolino. Tokios priemonės tinkamiausios naudoti jau nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo dienų. Priemonės, kuriose išlaikytas cinko oksido ir hipoalerginio lanolino balansas, bene geriausios ir vos gimusio mažylio, ir vaiko odai prižiūrėti, nes jos yra subalansuotos ir veikia kompleksiškai.

Šios dvi pagrindinės sudedamosios dalys puikiai viena kitą papildo. Cinko oksidas neleidžia odai prarasti drėgmės, apsaugo audinius nuo skysčių praradimo, veikia kaip antiseptikas, saugo nuo uždegimo, ramina odą ir mažina diskomfortą. Hipoalerginis lanolinas efektyviai minkština odą, drėkina ir ramina.

Nenaudokite drėgnųjų servetėlių

Keičiant sauskelnes jau tapo įprasta naudoti drėgnąsias servetėles. Sveikai odai jos gali tikti, tačiau odelei iššutus servetėlėse esantys konservantai ir kvapikliai neabejotinai pablogins situaciją – sudirgins ir taip jau pažeistą odą. Taigi kūdikio užpakaliuką rekomenduojama visuomet plauti po tekančiu vandeniu, o ekologiškas bekvapes servetėles naudoti tik tuomet, kai nėra galimybių užpakaliuko nuplauti (pavyzdžiui, kelionėse, svečiuose ir kt.).

Prireikus rinkitės ne pudrą (talką), bet pataisų sporas

Dar viena plačiai naudojama priemonė kūdikių odos priežiūrai – pudros (talkai), tačiau daugelio jų sudėtyje yra nesaugių konservantų. Geriau rinktis natūralią alternatyvą – pataisų sporas.

Kuo rečiau naudokite muilą

Daugelis žino, kad muilas sausina odą, todėl juo kūdikio odelę reikėtų prausti kuo rečiau, o naudojant muilą odą būtina kruopščiai nuplauti, kad ant jos neliktų muilo likučių. Kūdikio odelės kasdienei priežiūrai visiškai užtenka vandens.

Atidžiai rinkitės skalbimo priemones

Specialios priemonės kūdikių rūbeliams skalbti sukurtos neatsitiktinai. Jų sudėtyje nėra agresyvių ploviklių, jos mažiau kvepia arba apskritai yra bekvapės, todėl tikimybė, kad kūdikio odelė dėvint jomis skalbtus drabužius sudirgs – minimali. Tiesa, kūdikių drabužėlius rekomenduojama papildomai išskalauti.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.