Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Vaikai žaidžia kartu veryulissa | Shutterstock.com

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi. Jūsų vaikas žais su kitais vaikais žaidimų aikštelėse, specialiose bendraamžių grupėse, socialiniuose renginiuose, darželyje.

Nors gali būti sunku suvokti, kad jūs jau nebe visas pasaulis tam mažam žmogui, tačiau nesijaudinkite, mat dar kurį laiką vis tiek būsite jo visatos centras. Visgi atsiveria puikus žaidimų ir bendravimo su bendraamžiais etapas – nenutrūkstamas pažinimas.

Vaiko raidos ekspertai šį 2–4 metų amžiaus raidos etapą vadina asociatyviuoju žaidimu. Tai raidos etapas, kai ikimokyklinio amžiaus vaikai pradeda žaisti su kitais vaikais arba greta bendraamžių, užsiimančių panašia veikla.

Asociatyviojo žaidimo metu mažyliai pradeda domėtis kitais vaikais ir tuo, ką jie daro. Jie plečia savo žaidimų pasaulį, įtraukdami kitus.

Asociatyvusis žaidimas – vienas iš 6 žaidimo etapų

1. Stebėtojo žaidimas. Vaikas tik stebi, o ne žaidžia. Jis pradeda dairytis ir stebėti aplinkinį pasaulį, bet nebūtinai jame esančius žmones.
  2. Neįpareigojantis žaidimas. Vaikas žaidžia vienas be jokio susidomėjimo bendrauti su kitais.
  3. Žiūrovo žaidimas. Vaikas stebi kitus šalia žaidžiančius vaikus, bet kartu nežaidžia.
  4. Lygiagretusis žaidimas. Vaikas žaidžia arba užsiima ta pačia veikla, kaip ir kiti vaikai, naudoja tas pačias priemones, tačiau gali nebendrauti, nederinti veiksmų.
  5. Asociatyvusis žaidimas. Vaikas žaidžia su kitais vaikais, tačiau „nesiburia į komandą“, kad pasiektų bendrą tikslą.
  6. Bendradarbiavimo žaidimas. Vaikas žaidžia su kitais bendraudamas ir domisi jais bei veikla, kurią atlieka.

Asociatyviojo žaidimo metu vaikas pradeda sutelkti dėmesį į kitą žaidžiantį asmenį, o ne tik į savo žaidimą. Du vaikai šiame etape gali kalbėtis ir pradėti bendrauti.

Kada vaikas užsiima asociatyviuoju žaidimu?

Jūsų vaikas gali pradėti asociatyvųjį žaidimą būdamas 3 ar 4 metų amžiaus arba jau sulaukęs 2 metų. Šis žaidimo etapas paprastai trunka iki maždaug 4 ar 5 metų.

Tačiau atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi savu tempu. Gali būti, kad vaikas užsiims įvairiomis veiklomis pats vienas, ir tai visiškai normalus ikimokyklinio amžiaus vaiko elgesys. Tiesą sakant, užsiimti saviveikla – labai svarbus įgūdis!

Bet jei jūsų vaikas visą laiką žaidžia vienas, jam absoliučiai neįdomi kitų vaikų draugija, galite jį paskatinti pradėti bendrauti su kitais. Padėti vaikui išsiugdyti puikius socialinius ir bendravimo įgūdžius – taip pat labai svarbu.

Kaip paskatinti vaiką žaisti ir bendrauti su kitais? Pirmiausia su juo užsiimkite patys, tačiau svarbu leisti pajusti vaiko norą žaisti: tegul jis būna pramogų iniciatorius. Tiesiog savo pavyzdžiu rodykite, kaip gera bendrauti ir dalytis. Skatinkite dalijimosi ir bendravimo įgūdžius.

Asociatyviojo žaidimo pavyzdžiai

Lauke vaikai važinėja triračiais vienas šalia kito, tačiau neturi „plano“, kuria kryptimi važiuoti.

Darželyje vaikai iš kaladėlių stato bokštą, tačiau nėra jokios „sistemos“, kaip dėstyti kaladėles.

Grįžę iš darželio vaikai kartu piešia ant didelių lapų, naudodamiesi tomis pačiomis priemonėmis, tačiau nebendrauja, kad sukurtų logišką, vientisą vaizdą, ir nekomentuoja, ką kiekvienas piešia.

Vaikas kieme žaidžia, pasiėmęs žaislą, o jūsų vaikas prie jo prisijungia ir kopijuoja, ką šis daro. Jie gali šnekučiuotis, bet nesudaro jokio „oficialaus plano“ ir nederina jokių veiksmų.

Asociatyviojo žaidimo nauda

Tai puikus atsispiriamasis etapas, kuris viena ar kita forma lydės jūsų vaiką iki pat pilnametystės. Kuo jis naudingas?

Problemų ir konfliktų sprendimas

Tyrimai rodo, kad kai jūsų vaikas pradeda daugiau žaisti ir bendrauti su kitais vaikais, jis pamažu įgyja svarbių problemų ir konfliktų sprendimo įgūdžių.

Netiesioginis žaidimas leidžia vaikams:

• išmokti dirbti grupėse,
  • dalytis,
  • derėtis,
  • spręsti problemas,
  • išmokti apsiginti.

Nors vaikas dar mažas ir visada turėtumėte stebėti jį, kai žaidžia, stenkitės kištis tik tada, kai tai tikrai būtina. (Tai sunku, suprantama!) Stenkitės leisti vaikams patiems išsispręsti konfliktus.

Bendradarbiavimas

Kai jūsų vaikas žaidžia su kitais vaikais, jis pradeda dalytis žaislais ir kitais reikmenimis. Tai ne visada bus „neskausminga“, ir nenuostabu, juk net suaugusieji ne visada moka dalytis. Bet vaikui reikės išmokti bendradarbiauti, nes jis pradės suprasti, kad kai kurie dalykai priklauso kitiems.

Nauda smegenų vystymuisi

Asociatyvusis žaidimas – o kartais – ir žaisti apskritai – yra naudinga jūsų vaiko smegenų vystymuisi, nes tai leidžia jiems pasitelkti fantaziją kuriant ir tyrinėjant aplinkinį pasaulį.

Tyrimai rodo, kad asociatyvusis žaidimas padeda ugdyti vaiko atsparumą, ryžtą, kad jis galėtų susidoroti ir įveikti ateities iššūkius. Žinoma, mes, tėvai, norime pašalinti visas pasitaikysiančias kliūtis vaiko kelyje, tačiau tai nėra nei įmanoma, nei naudinga, nes vaiko ateityje laukia dideli sprendimai, kuriuos turės priimti pats.

Pasirengimas mokymuisi

Tyrimai atskleidžia, kad žaidimas ugdo vaiko socialinį-emocinį pasirengimą, reikalingą pasiruošti akademinei aplinkai. Tokiu būdu vaikas ugdo mokyklai reikalingus įgūdžius – pažinimo, disciplinos ir problemų sprendimo.

Jie taip pat bendrauja su kitais vaikais ir lavina socialinę pasirengtį, kuri būtina tiek darželyje, tiek pradinėje mokykloje, ir, žinoma, vėliau – galutinai bendravimo įgūdžiams suformuoti.

Vaikų antsvorio mažinimas

Leisdami vaikui būti aktyviam ir bendrauti su kitais vaikais padedate jam išlikti sveikesniam – antsvorio tikimybė išlieka minimali.

Paraginkite savo vaiką žaisti su kitais ir būti aktyviam kelis kartus per savaitę, užuot leidę jam sėdėti prie ekrano. Vaikas, būdamas aktyvesnis, kartu bus ir žvalesnis, imlesnis informacijai.

Daugiau apie vaiko vystymuisi svarbius raidos etapus skaitykite: