Nėštumo simptomai, kurių neišvengs nė viena būsima mama

Nėščia moteris prastai jaučiasi Prostock-studio | Shutterstock.com

Ko gero, visos nėščiosios žino, kad patinusios kulkšnys, pykinimas ir nugaros skausmai yra nėštumo „komplekto“ dalis.

O kaipgi dėl seilių kaupimosi burnoje ir kitų keistų fiziologinių pojūčių? Ar dėl jų verta nerimauti? Kai kurie toliau nurodyti simptomai gali kelti nuostabą, tačiau nėštumo metu jie – visiškai normalūs ir gana dažnai pasireiškia būsimai mamai prieš gimdymą.

Hormonai

Įprastos PMS nuotaikos yra smulkmena, palyginti su tomis didžiulėmis hormonų audromis, kurios jūsų laukia nėštumo metu. Tokios audros gali kardinaliai pakeisti jūsų nuotaiką vos per penkias sekundes!

Apsišarvuokite kantrybe ir pasiruoškite intensyviems nuotaikų svyravimams. Labiausiai jie pasireiškia pirmojo trimestro metu ir nėštumo pabaigoje. Bet dauguma moterų juos išgyvena visus devynis mėnesius.

Daugiau apie hormonų audras nėštumo metu skaitykite:

Seilių perteklius

Pirmojo trimestro metu daugelis nėščiųjų pastebi, kad jų burnoje ima kauptis seilės. Anot specialistų, nors šis fiziologinis reiškinys sukelia nemažai nepatogumų (kartais net trukdo kalbėti), tai nėra sveikatos problema, todėl jaudintis nevertėtų. Seilių perteklius dažnai siejamas su pykinimu ir paprastai baigiasi antrojo trimestro metu.

Jei seilės labai trukdo – apsiginkluokite becukre guma arba dantų skalavimo skysčiu. Šie produktai taip pat padės kovojant su pykinimu.

Daugiau apie padidėjusį seilėtekį nėštumo metu skaitykite:

Kraujavimas iš nosies ir dantenų

Nėštumo metu pasikeičia hormonų (jie ir išprovokuoja daugelį nėštumo simptomų) lygis organizme. Tai sukelia dantenų tinimą ir jautrumą (ypač antrojo trimestro metu) bei kraujo tekėjimą į šnerves. Neišsigąskite: moksliniai tyrimai parodė, kad dantenų kraujavimas yra vienas dažniausių su burnos sveikata susijusių pokyčių nėštumo metu ir moters sveikatai jis jokio neigiamo poveikio neturi. 

Daugiau apie dantenų kraujavimą nėštumo metu skaitykite:

Nenugalimas noras sukti lizdą

Jei trečiojo nėštumo trimestro metu staiga pajusite neapsakomą norą sugriauti namą ir jį atstatyti, labai nenustebkite. Jūs tikrai tokia ne viena. Valymo ir pertvarkymo instinktas, dar vadinamas lizdo sukimu, taip pat būdingas paukščiams, katėms ir šunims.

Trečiojo nėštumo trimestro metu galite staiga pasijusti taip, tarsi jūsų kūnas jums lieptų: „Paruošk aplinką kūdikiui!“ Tokia būsena – visiškai normali. Ji yra viso labo tarsi apsauginis moters režimas. Tiesa, šiuo metu būsima mama gali būti nepaprastai produktyvi. Tad išnaudokite šį laiką tinkamai!

Daugiau apie nuotaikų kaitą nėštumo metu skaitykite:

Šlapimo pūslė

Nenustebkite, jei patirsite nedidelę „avariją“ nusičiaudėjusi ar nusijuokusi vakarienės su draugais metu. Nėštumas ir šlapimo nelaikymas yra kaip bandelė ir džemas – neatskiriami draugai.

Kodėl? Gimda prisispaudžia prie šlapimo pūslės, todėl yra sunku sulaikyti net minimalų šlapimo kiekį. Kaip to išvengti? Darykite Kėgelio (dubens dugno raumenų) pratimus. Tai sustiprins šlapimo pūslę. 

Tvirtesni plaukai ir nagai

Iki 20-osios nėštumo savaitės moterys gali pastebėti malonius plaukų ir nagų būklės pokyčius. Jie gali augti greičiau ir atrodyti kur kas tvirtesni nei įprastai. Kodėl taip yra? Ogi todėl, kad nėštumo metu padidėja estrogenų kiekis organizme ir pagreitėja kraujotaka, taigi plaukai ir nagai gauna daugiau papildomų maistinių medžiagų.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad nėštumo metu pasikeičia kone pusės būsimų mamų plaukų ir nagų būklė. Be to, plaukai gali atrodyti vizualiai storesni, nes kiekvieną dieną jų iškrinta daug mažiau nei įprastai. Mėgaukitės šiuo laikotarpiu.

Daugiau apie išvaizdos pokyčius nėštumo metu skaitykite:

Niežtintys delnai ir pėdos

Tikriausiai jau pastebėjote, kad augančio pilvo oda yra linkusi niežėti. Tas pats gali nutikti rankoms ir kojoms. Priežastis – padidėjęs estrogenų kiekis ir pagreitėjusi kraujotaka.

Nors daugeliu atvejų šis simptomas yra įprastinis, ignoruoti niežėjimo nevalia. Anot specialistų, tam tikrais atvejais jis gali signalizuoti apie tam tikras kepenų ligas. Todėl šiuo atveju konsultacija su jus prižiūrinčiu gydytoju – protingas sprendimas. 

Daugiau apie odos niežėjimą nėštumo metu skaitykite:

Pykinimas

Pykinimas kiekvienai nėščiai moteriai pasireiškia labai skirtingai. Pykinimą sukelia nėštumo hormonas choriogonadotropinas (HCG), kurį organizmas ima gaminti vos tik moteriai pastojus.

Kartais pykinimas pradeda varginti būsimą mamą jau pirmąjį nėštumo mėnesį ir lydi visą trimestrą, kartais nepasireiškia visai. Kartais jis labiau pasireiškia rytais, kartais – dienomis arba vakarais.

Tiesa – viena: šis simptomas visiškai nenuspėjamas. Deja, vaistų nuo pykinimo nėštumo metu nėra. Taigi šiuo atveju teks apsišarvuoti kantrybe ir išlaukti.

Daugiau apie pykinimą nėštumo metu skaitykite:

Kojų mėšlungis

Kai kurios nėščiosios skundžiasi siaubingais naktiniais kojų mėšlungiais. Anksčiau šis reiškinys buvo siejamas su kalcio ir vitamino D trūkumu organizme. Bet vėliau paaiškėjo, kad maisto papildų vartojimas nėščiųjų kojų mėšlungiui jokio poveikio neturi.

Daugiau apie kojų mėšlungį nėštumo metu skaitykite:

Dujos

Galite netikėtai (ir nelabai maloniai) atsidurti dėmesio centre, lifte arba per darbo susitikimą netyčia išleidusi dujas. Kad ir kaip mums tai nepatiktų, šis reiškinys yra nemažesnė (ir, deja, ne retesnė) nėštumo problema už pykinimą.

Viso to kaltininkas – hormonas progresteronas, kuris atpalaiduoja virškinimo trakto raumenis ir sulėtina virškinimą. Taigi dujos kaupiasi ir išskuba į laisvę pačiu netinkamiausiu metu.

Patarimas: atkreipkite dėmesį į savo mitybą ir valgymo dažnį. Geriausia, jei valgysite nedidelėmis porcijomis kelis kartus per dieną. Venkite gazuotų gėrimų, pupelių, kopūstų ir brokolių.

Daugiau apie dujų kaupimąsi ir pilvo pūtimą nėštumo metu skaitykite:

Užmaršumas

Besilaukiančioms moterims (ypač per pirmąjį ir trečiąjį trimestrą) dažai pasireiškia užmaršumas ir abejingumas. Galite pastebėti, kad jums sunku prisiminti net paprasčiausias užduotis, nuolat jausitės išsiblaškiusi, pamiršite išjungti elektros prietaisus ar išplauti indus.

Nėštumo metu moters dėmesys ir koncentracija gali nukentėti ne tik dėl hormonų poveikio. Kartais tai turi ir psichologinių priežasčių: moteris yra taip susikoncentravusi į pokyčius jos kūne, kad tiesiog nepastebi to, kas vyksta jos artimoje aplinkoje.

Daugiau apie užmaršumą nėštumo metu skaitykite:

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Ar nėštumo testas gali klysti?

Ar nėštumo testais visada galima pasitikėti ir dėl kokių priežasčių atsakymas gali būti klaidingai teigiamas arba klaidingai neigiamas?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.