Kelionė namo su neišnešiotu naujagimiu – ilgai laukta šventė: pasiruošimas

Daugeliui šeimų momento, kai su vaikeliu pagaliau galės keliauti namo, tenka laukti daugybę savaičių ar net mėnesių. Jei jūsų kūdikis gimė neišnešiotas, išrašymo iš ligoninės diena gali būti kupina ir džiaugsmo, ir nerimo, o neretai apima ir nesaugumo jausmas: juk čia, jei kūdikiui staiga kažkas nutiktų, visi specialistai būtų šalia, o aukštos kokybės priežiūra užtikrinama 24 val. per parą.
Bet nerimauti nėra ko: sveikatos priežiūros specialistai neišsiųs jūsų namo, kol nebūsite tam visiškai pasirengę. Svarbiausia – išvykimą namo planuoti ir jam tinkamai pasiruošti.
Neišnešioto kūdikio išleidimas iš ligoninės – ne vienkartinis įvykis, bet procesas. Jis užtikrins, kad kūdikis galėtų sėkmingai gyventi už ligoninės ribų, o visos ligoninės personalo pastangos orientuotos į tėvų paruošimą savarankiškai rūpintis kūdikiu. Buvimas ligoninėje – puikus metas įgyti žinių, patirties apie neišnešioto kūdikio poreikius, konsultuotis su ligoninės personalu bet kokiais klausimais.
Beje, jeigu susilaukėte dvynukų arba trynukų, būkite pasiruošę netikėtumams: kūdikiai iš ligoninės gali būti išleidžiami skirtingu laiku, tad prireiks artimųjų pagalbos slaugant tiek namuose, tiek ir ligoninėje esantį mažylį (mažylius).
Neišnešiotų naujagimių sveikatos problemos, pailginančios buvimo ligoninėje trukmę
Ilgiau ligoninėje neišnešioti naujagimiai laikomi, jei nustatomi šie sveikatos sutrikimai
- Kvėpavimo apnėja. Neišnešiotiems naujagimiams gana dažnai pasitaiko kvėpavimo apnėja – 20 sek. ir ilgesnė kvėpavimo pauzė (nutrūkimas). Įprastai naujagimiui augant ši problema iš dalies ar ir visiškai išnyksta. Jei dėl kvėpavimo apnėjos pasikeis širdies ritmas (sumažės širdies susitraukimų dažnis) arba pakis naujagimio kūno spalva, medikai išleisti iš ligoninės neskubės.
- Kitos kvėpavimo problemos. Neišnešioti naujagimiai dažniausiai turi kvėpavimo problemų, todėl jiems deguonį reikia tiekti papildomai. Tačiau daugelis mažylių po gydymo intensyviosios terapijos skyriuose sėkmingai išmoksta kvėpuoti savarankiškai. Jeigu naujagimiui diagnozuojama bronchopulmoninė displazija, – lėtinė plaučių liga, – gali prireikti papildomo deguonies ir vaistų net ir išrašius namo. Tokiu atveju ligoninės personalas pasirūpins specialia įranga, kurią galima transportuoti ir naudoti namie.
- Maitinimo problemos. Neišnešiotus naujagimius reikėtų maitinti dažniau, nes jie turi pasivyti laiku gimusius naujagimius. Tačiau svarbu mažylių nepermaitinti: jų virškinimo sistema dar nebrandi. Iš ligoninės išrašomiems neišnešiotiems kūdikiams pritaikomas specialus maitinimo planas. Pavyzdžiui, kūdikiai maitinami labiau koncentruotu, t. y. riebesniu „galiniu“ pienu, kuriame gausiau baltymų, riebalų ir vitaminų, padedančių greičiau augti. Kai kuriems neišnešiotiems kūdikiams maitinimo metu sudėtinga koordinuoti čiulpimą, rijimą ir kvėpavimą, todėl laikinai juos gali reikėti maitinti per nasogastrinį zondą (vamzdelį, kuris per nosį eina į skrandį) arba gastrostominį vamzdelį.
- Infekcijos. Neišnešiotų kūdikių imuninė sistema nefunkcionuoja taip gerai, kaip gimusių laiku, vyresnių vaikų ar suaugusiųjų, todėl po išrašymo iš ligoninės kyla infekcijų (ypač virusinių) rizika. Neišnešiotiems naujagimiams pavojinga ir respiracinė sincitinė virusinė infekcija, kuri dažnai maišoma su peršalimu ar gripu. Ši infekcija neišnešiotiems kūdikiams gali sukelti sunkias ligas, kvėpavimo sutrikimus, dėl jos dažnai guldoma į ligoninę.
Kada neišnešioti kūdikiai išleidžiami namo?
Kai naujagimis sustiprės ir bus sulaukęs bent 34–35 gestacijos savaičių, kai jo būklė bus stabili, tikėtina, netrukus galėsite vykti namo. Nors gali atrodyti, kad keliauti į namus – dar gerokai per anksti, visgi gydytojai sprendimo tikrai nepriims spontaniškai: jie iš anksto praneš, kada jau galėtumėte po truputį pradėti ruoštis vykti į namus.
Dažniausiai išleidžiant neišnešiotus kūdikius namo vertinami 3 kriterijai
- Gulėdamas atviroje lovelėje kūdikis mažiausiai 24–48 val. gali palaikyti stabilią kūno temperatūrą.
- Ar kūdikis gali savarankiškai žįsti arba gerti pieną iš buteliuko, ar kūdikio nereikia papildomai primaitinti per maitinimo zondą?
- Ar kūdikis nuolat stabiliai priauga svorio?
Dauguma neišnešiotų naujagimių šiuos kriterijus atitinka iki numatytosios pirminės gimdymo datos likus maždaug 2–4 sav.
Turėję operacijų, turintys sveikatos problemų, kelias savaites negalėję savarankiškai kvėpuoti naujagimiai dažniausiai ligoninėse užtrunka ilgiau ir namo išleidžiami vėliau numatytosios pirminės gimimo datos.
Kaip pasiruošti išvykimui namo?
Prieš išvykstant namo galite:
- paprašyti gydytojų paruošti išrašą, kitus dokumentus;
- pasirinkti pediatrą (šeimos gydytoją): pas jį reikės apsilankyti praėjus kelioms dienoms nuo grįžimo namo (kai kada gydytojas pats atvyksta į namus);
- pasimokyti gaivinti naujagimį ar baigti pirmosios pagalbos mokymus (kursus);
- į automobilį įsegti automobilinę kėdutę arba specialią bazę;
- į ligoninę iš anksto atsivežti visus daiktus, kurių reikės su kūdikiu keliaujant namo;
- kitiems namo ūkio nariams priminti pasiskiepyti nuo kokliušo ir gripo.
Kūdikio poreikiai po išrašymo iš ligoninės
Daugeliui neišnešiotų kūdikių išvykus iš ligoninės nereikia specializuotos medicininės pagalbos, tačiau jo sveikata toliau rūpinsis jūsų pasirinktas šeimos gydytojas ar pediatras, dirbantis jums patogiame pirminės sveikatos priežiūros centre.
Svarbu
Parsivežus kūdikį iš ligoninės, privaloma per 3 dienas po grįžimo prisirašyti prie gydymo įstaigos ir gydytojo. Tiesa, trijų dienų laukti neprivaloma: tą padaryti galite dar būdami ligoninėje.
Kas gali prirašyti kūdikį prie gydymo įstaigos ir kokių dokumentų reikia?
Užregistruoti pas konkretų gydytoją ir norimoje gydymo įstaigoje gali bet kuris iš tėvų. Pakanka mažylio gimimo liudijimo ir registruojančio vieno iš tėvų asmens dokumento.
Užregistravus reikėtų pranešti gydymo įstaigai ir apie grįžimą iš ligoninės, kad dar pirmomis dienomis vaikutį aplankytų gydytojas, arba jūsų gydymo įstaiga žinotų, kad gali pakviesti atvykti į apžiūrą.
Svarbu
Neišnešiotus kūdikius reikėtų skiepyti pagal tą patį tvarkaraštį, kaip ir laiku gimusius mažylius.