Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?
Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: jei anksčiau buvo galima atostogauti beveik bet kuriuo metu (jei tam neprieštarauja darželio administracija), tai dabar keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.
Kada atostogauja mokiniai?
Lietuvos moksleiviai mokslo metais atostogauja keturis kartus: jų laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasideda vasaros atostogos.
Plačiau skaitykite:
Nuo 2023 m. sugriežtinta praleistų pamokų pateisinimo tvarka
2023 m. rugsėjį įsigaliojo tvarka, kad tėvai gali pateisinti tik iki 5 dėl ligos vaiko praleistų mokymosi dienų per mėnesį.
Dėl svarbių priežasčių (pavyzdžiui, nepalankių oro sąlygų, eismo sutrikimų ir kt.) gali būti pateisinamos 3 mokymosi dienos per pusmetį arba ne daugiau nei 2 dienos per trimestrą.
Nėra numatyta, kad tėvai galėtų pateisinti praleistas vaikų pamokas dėl šeimos atostogų ne moksleivių atostogų metu.
Plačiau skaitykite:
Dėl kokių priežasčių tėvai ryžtasi šeimos atostogas planuoti ne per mokinių atostogas?
Nepaisant sugriežtintos tvarkos, tėvai kartais ryžtasi atostogauti ne per moksleivių atostogas. Dažniausiai yra įvardijamos šios to priežastys:
- Pabrangę kelionių paketai. Skaičiuojama, kad mokinių atostogų metu kelionių paketai – brangesni net iki 30–40 proc. Pavyzdžiui, 7 d. atostogų Egipte kaina per vaikų atostogas ir ne jų metu: atitinkamai vienam asmeniui kelionė kainavo 460 ir 980 Eur.
- Didelis keleivių srautas. Keliaujant mokinių atostogų (išskyrus vasaros) metu oro uostuose galimos keleivių grūstys, apsunkusi patikra ir pan.
- Sunkiau užsisakyti viešbutį. Geriausi viešbučiai užsakomi dar prieš pusmetį, pavėlavus gali tekti rinktis ne norimus variantus, bet tai, kas tuo metu dar nerezervuota.
- Mokinių atostogų metu tėvai neturi galimybės patys gauti atostogų. Dažnai tai nutinka versluose, kur sezoniškumas turi labai didelę reikšmę.
- Tėvai rado labai patrauklų paskutinės minutės pasiūlymą.
- Įvairios kitos priežastys (pavyzdžiui, mama laukiasi, šeima prieš naujojo nario gimimą nori pailsėti, o vėliau, vyresnėlio atostogų metu dėl per didelio nėštumo mamai nebebus galima skristi lėktuvu).
Ką apie keliones ne vaikų atostogų metu galvoja pedagogai ir švietimo specialistai?
Pedagogai yra įsitikinę, kad bet kuriuo mokslo metų laiku vaikus atostogų išsivežantys tėvai padaro „meškos paslaugą“. Taip elgiantis sutrikdomas ugdymo procesas, jei atostogos – ilgesnės nei 1 sav., gali formuotis mokomųjų dalykų spragos, prastėti mokinio, ypač vyresniųjų klasių, mokymosi rezultatai.
Psichologai yra įsitikinę, kad didžiausią žalą daro net ne tai: esą vaikas nuo mažų dienų mokomas nepaisyti įsipareigojimų, taisyklių, perlipti sistemą, iškreipiamas jo požiūris į mokyklą ir pačią švietimo sistemą.
Kokios sankcijos gali grėsti tėvams, vis tik nusprendusiems su vaikais išvykti ne per atostogas?
Jei mokinys sistemingai ir be pateisinamos priežasties praleidžia pamokas, numatyti 3 reagavimo ir problemos sprendimo būdai:
- Jei mokinys nepateiks informacijos, dėl kokių priežasčių praleido pamokas, mokyklos administracija susisieks su tėvais, teirausis apie nelankymo priežastis.
- Praleidimams kartojantis, įsitrauks Vaiko gerovės komisija, padėsianti ieškoti būdų, kaip spręsti nelankymo problemą.
- Situacijai nekintant, mokykla gali kreiptis dėl pagalbos šeimai skyrimo į savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių.
Teisiškai neatsakingas tėvų elgesys, kai vaikas vyksta atostogauti ne per mokinių atostogas, gali būti traktuojamas kaip kliudymas mokytis. Jei pamokos yra praleidžiamos dėl nepateisinamos priežasties, pažeidžiamas Švietimo įstatymas, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. LR Konstitucijoje numatyta, kad iki 16 metų mokslas yra privalomas.
Vengdami leisti vaiką iki 16 m. į mokyklą, kliudydami jam mokytis tėvai gali gauti įspėjimą arba 140 – 300 Eur dydžio baudą, už pakartotinį nusižengimą – 280 – 600 Eur dydžio baudą.
Kaip elgtis, jei vis tik šeima nuspręstų vykti į kelionę ne per mokinių atostogas?
Jeigu šeima jau yra įsigijusi bilietus ar vyksta svetur dėl svarbių aplinkybių, būtinai reikia informuoti mokyklos administraciją, o ne bandyti kelionės faktą nuslėpti prisidengiant liga ar pan.
Kiekviena mokykla gali sutikti pateisinti praleistas mokymosi dienas, tačiau tėvams svarbu atvirai bendradarbiauti su mokyklos bendruomene ir pagrįsti tokį poreikį.
Su vaiko mokytojais reikėtų aptarti, kaip jis galėtų kompensuoti praleistas pamokas. Pavyzdžiui, galbūt mokykloje yra galimybė laikinai mokytis nuotoliu ir pavyktų suderinti atostogas bei mokslą.