Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?

Mama su dukra fotografuojasi per atostogas BearFotos | Shutterstock.com

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: jei anksčiau buvo galima atostogauti beveik bet kuriuo metu (jei tam neprieštarauja darželio administracija), tai dabar keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.

Kai kurios mokyklos savo mokinių laisvės itin nevaržo: pakanka parašyti prašymą išleisti vaiką atostogų, kai jos nėra numatytos. Kai kuriose mokyklose griežtai draudžiama praleisti pamokas be pateisinamos priežasties.

Taigi jei tėvai planuoja vaikus išsivežti atostogų jau praūžus arba dar neatėjus visuotinėms mokinukų atostogoms, svarbu išsiaiškinti mokyklos požiūrį: pasikalbėti, pasitarti su mokytojais, mokyklos administracija, ir tik tuomet priimti sprendimą.

Dėl kokių priežasčių tėvai ryžtasi šeimos atostogas planuoti ne per mokinių atostogas?

  • Pabrangę kelionių paketai. Skaičiuojama, kad mokinių atostogų metu kelionių paketai – brangesni net iki 30–40 proc. Viena mama suskaičiavo, kiek skiriasi 7 d. atostogų Egipte kaina per vaikų atostogas ir ne jų metu: atitinkamai vienam asmeniui kelionė kainavo 460 ir 980 Eur.
  • Didelis keleivių srautas. Keliaujant mokinių atostogų (išskyrus vasaros) metu oro uostuose galimos keleivių grūstys, apsunkusi patikra ir pan.
  • Sunkiau užsisakyti viešbutį. Geriausi viešbučiai užsakomi dar prieš pusmetį, pavėlavus gali tekti rinktis ne norimus variantus, bet tai, kas tuo metu dar nerezervuota.
  • Mokinių atostogų metu tėvai neturi galimybės patys gauti atostogų. Dažnai tai nutinka versluose, kur sezoniškumas turi labai didelę reikšmę.
  • Tėvai rado labai patrauklų paskutinės minutės pasiūlymą.
  • Įvairios kitos priežastys (pavyzdžiui, mama laukiasi, šeima prieš naujojo nario gimimą nori pailsėti, o vėliau, vyresnėlio atostogų metu dėl per didelio nėštumo mamai nebebus galima skristi lėktuvu).

Ką apie keliones ne vaikų atostogų metu galvoja pedagogai ir švietimo specialistai?

Pedagogai yra įsitikinę, kad bet kuriuo mokslo metų laiku vaikus atostogų išsivežantys tėvai padaro „meškos paslaugą“. Taip elgiantis sutrikdomas ugdymo procesas, jei atostogos – ilgesnės nei 1 sav., gali formuotis mokomųjų dalykų spragos, prastėti mokinio, ypač vyresniųjų klasių, mokymosi rezultatai.

Psichologai yra įsitikinę, kad didžiausią žalą daro net ne tai: esą vaikas nuo mažų dienų mokomas nepaisyti įsipareigojimų, taisyklių, perlipti sistemą, iškreipiamas jo požiūris į mokyklą ir pačią švietimo sistemą.

Kokios sankcijos gali grėsti tėvams, vis tik nusprendusiems su vaikais išvykti ne per atostogas?

Teisiškai neatsakingas tėvų elgesys, kai vaikas vyksta atostogauti ne per mokinių atostogas, gali būti traktuojamas kaip kliudymas mokytis. Jei pamokos yra praleidžiamos dėl nepateisinamos priežasties, pažeidžiamas Švietimo įstatymas, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. LR Konstitucijoje numatyta, kad iki 16 metų mokslas yra privalomas.

Vengdami leisti vaiką iki 16 m. į mokyklą, kliudydami jam mokytis tėvai gali gauti įspėjimą arba 140 – 300 Eur dydžio baudą, už pakartotinį nusižengimą – 280 – 600 Eur dydžio baudą.

Kaip elgtis, jei vis tik šeima nuspręstų vykti į kelionę ne per mokinių atostogas?

Jeigu šeima jau yra įsigijusi bilietus ar vyksta svetur dėl svarbių aplinkybių, būtinai reikia informuoti mokyklos administraciją, o ne bandyti kelionės faktą nuslėpti prisidengiant liga ar pan. Su vaiko mokytojais reikėtų aptarti, kaip jis galėtų kompensuoti praleistas pamokas (pavyzdžiui, gal grįžus iš atostogų su mokiniu daugiau paplušės tėvai, o gal individualiai su vaiku padirbės mokytojas).

Ką apie keliones ne vaikų atostogų metu galvoja mamos?

(Iš diskusijų socialinėje aplinkoje)

Mama Indrė:

„Atsakomybės formavimas vaikui yra labai svarbus dalykas. Atostogaujama per atostogas, o ne tada, kada nori.“

Mama Laura:

„<...> buvo atvejis, kad tėvai paskaičiavo, jog jiems geriau apsimoka gauti baudą, negu keliauti į Legolendą per atostogas (dėl žymaus kelionės pabrangimo). Aš ne už baudas, o už tėvų sąmoningumą. <...> Patys su priešmokyklinuku buvom išvykę dviem savaitėms ne per atostogas, tai labai pasijautė, dirba daug, kad pasivytų. Kitais metais eis į mokyklą, ne per atostogas ilgesnių kelionių neplanuosime.“

Mama Viktorija:

„Sutinka su įstatymu tik tie, kas negali keliauti, arba mokytojai. Ne visi dirbantys tėvai gauna atostogų per vaikų atostogas, kada tą žmonės supras?“

Mama Renata:

„Man tai susiję su atsakomybe (ir tėvų, ir vaikų) ir pagarba darbui / mokymuisi.

Juk ir darbe derinamos atostogos ir tikrai per didžiausio projekto užbaigimą niekas neina atostogauti. Tai kodėl pamokos ir vaiko ugdymo procesas yra mažiau svarbūs?“

Mama Paula:

„Aš nepritariu (kelionių per atostogas draudimui – red. past.), yra galimybė mokytis išvykus. Kartais tėvų darbo sezoniškumas apriboja atostogų planavimą.“

Mama Irina:

„Jeigu su mokykla suderinta ir gautas sutikimas, kodėl ne? Dėl 7–10 d. pasikeis rezultatai? Tikrai?“

Mama Ligita:

„Visur turi būti sveikas protas. Leisčiau 7 dienų atostogas per mokslo metus. Tikrai niekas nuo to nenukentėtų: nei mokytojų garbė, nei mokslo procesas, nei šeima, norinti su visais šeimos nariais patogiu jiems metu praleisti atostogas. Kraštutinumai niekad iki gero neveda.“

Mama Vaida:

„Gaila, kad nebaudžia paslaugų pardavėjų, kurie mokinių atostogų metu kainas užkelia net rezervuojant iš anksto. Kalbu apie Lietuvą bent. Susidūriau net kelis kartus: „Oi, tada nuolaidos netaikomos, nes vaikų atostogos.“ Liūdna ir graudu.“