Kiaušidžių cistos: simptomai, priežastys ir gydymas (197)

Gydytoja ginekologė rodo kiaušidžių ir gimdos schemą Pixel-Shot | Shutterstock.com

Kiaušidžių cistos – tai smulkūs patologiniai nepiktybiniai dariniai, susiformavę ant kiaušidžių paviršiaus ar greta jų. Cistos turi ploną apvalkalą, o jų viduje aptinkama skysčio.

Cistų gali būti tiek vienoje, tiek ir abiejose kiaušidėse, taip pat pasitaiko pavienių arba daugybinių cistų.

Įprastai cistos formuojasi vaisingo amžiaus moterims, jų rizika didėjant amžiui išauga.

Kiaušidžių cistų rūšys

Išskiriamos kelios vyraujančios cistų rūšys:

 • Funkcinės (folikulinės) cistos. Jos dažniausiai formuojasi lytinės brandos laikotarpiu ir dažnai yra vertinamos kaip normalus fiziologinis procesas. Pagrindinė šių cistų formavimosi priežastis – susilpnėjusi kiaušidžių veika ir estrogenų gamybos sutrikimai.
 • Geltonkūnio cistos formuojasi ovuliacijos metu, kai plyšusio folikulo ertmė užpildoma seroziniu skysčiu, pakeičiančiu geltonkūnio ląsteles.
 • Dermoidinės cistos susiformuoja iš audinių užuomazgų likučių. Jos auga lėtai, nuo pat brendimo laikotarpio iki senatvės.
 • Endometrioidinės cistos atsiranda sergant endometrioze. Šių cistų vidus užpildytas krauju.
 • Tekaliuteininės cistos formuojasi kaip trofoblastinės ligos (t. y. sutrikus normaliai gemalo raidai nėščios moters organizme) komplikacija.
 • Intraligamentinė cista išauga iš apatinio kiaušidės krašto. Šios cistos išnyksta savaime, tačiau gali būti gydomos ir hormoniniais preparatais.
 • Priekiaušidinės cistos formuojasi šalia kiaušidės. Šio tipo cistos būna stambios (net iki 20 cm skersmens), savaime neišnyksta, todėl jas reikia pašalinti chirurginiu būdu.

Kodėl atsiranda cistos?

Cistos formuojasi sutrikus folikulo vystymosi ciklui dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų. Šie patologiniai dariniai gali pradėti formuotis bet kurioje moters ciklo fazėje – tiek iškart prieš mėnesines ar po jų, tiek ciklo viduryje per ovuliaciją.

Kokie veiksniai paskatina cistų formavimąsi?

Simptomai, įspėjantys apie kiaušidžių cistas

 • Pilvo apačioje (tiek centrinėje dalyje, tiek vienoje kurioje nors pusėje) jaučiamas dilgčiojantis skausmas, maudimas, sunkumas;
 • Šono skausmas, primenantis varginantį apendicito metu kylantį skausmą;
 • Mėnesinių ciklo sutrikimai, pvz., nereguliarios, skausmingos mėnesinės (cistas galima įtarti, jei anksčiau šie nemalonūs simptomai nevargino);
 • Padažnėjęs šlapinimasis;
 • Žarnyno negalavimai – vidurių pūtimas, viduriavimas ar užkietėjimas;
 • Karščiavimas, įspėjantis, kad cista supūliavo ir prasidėjo uždegimas.

Svarbu

Labai dažnai moterys nejaučia jokių simptomų, todėl svarbu profilaktiškai, bent kartą per metus, lankytis pas gydytoją ginekologą.

Kokie tyrimai atliekami įtariant ar aptikus cistą?

 • Ultragarso tyrimas. Jis leidžia aptikti kiaušidžių cistas.
 • Laparoskopija. Tai diagnostinis - chirurginis metodas, kurio metu cista pašalinama ir jos audinys siunčiamas tirti į laboratoriją.
 • Kompiuterinė tomografija: papildomas tyrimas, kai įtariama, kad cista tapo piktybinė.
 • Magnetinio rezonanso tyrimas: dar vienas papildomas tyrimas įtariant, kad cista galėjo virsti į auglį.

Kiaušidžių cistų gydymas

Gydymo metodika priklauso nuo moters amžiaus, sveikatos būklės, cistos tipo, jos augimo intensyvumo ir kt.

Aptikus vieną ar daugiau cistų, jos visų pirma stebimos: pakartotinė ginekologinė apžiūra įprastai skiriama po 2 mėn.

Jei cistos yra gerybinės ar funkcinės (atsiradusios sutrikus kiaušidžių veiklai), dažniausiai jos palaipsniui išnyksta, todėl gydyti tokio tipo cistų nereikia.

Svarbu

Kai kurių rūšių kiaušidžių cistos gali supiktybėti ir išprovokuoti kiaušidžių vėžį, todėl svarbu nustatyti cistos kilmę ir laiku pradėti gydymą.

Dažniausiai skiriami šie cistų gydymo būdai:

 • Gydymas hormoniniais preparatais. Dažnai gydant cistas skiriama hormoninių kontraceptikų, slopinančių kiaušidžių veiklą, sureguliuojančių ciklą, padedančių kovoti su gausiomis ir skausmingomis mėnesinėmis.
 • Chirurginis gydymas (operacija). Operuojamos tik ženkliai padidėjusios cistos, jei pacientės jaučia ūmius pilvo skausmus, cistai pakeistus padėtį (apsisukus), pratrūkus.

Kiekvienu atveju gydytojas skirs reikiamus tyrimus ir, į juos atsižvelgęs, pritaikys tinkamiausią gydymo būdą.

Piktybinės kiaušidžių cistos: ką svarbu žinoti?

Vėžinės cistos yra grublėtu, nelygiu paviršiumi, įprastai didesnės nei 10 cm skersmens.

Piktybinės cistos dažniausiai aptinkamos 35 m. ir vyresnėms pacientėms, dažniau toms, kurioms jau prasidėjo menopauzė. Tikimybė susirgti vėžiu padidėja, jei praeityje buvo aptikta kiaušidžių cistų.

Aptikus piktybinę cistą kai kuriais atvejais rekomenduojama pašalinti kiaušides ir/ar gimdą.

Naujausi komentarai

 1. Little_star
  Little_star prieš 1 mėn.

  juratukeK parašė:
  Sveiki, mano buvo 6 cm, šalino tik cistą, apie kiaušidžių šalinimą net nebuvo jokios kalbos, ar užsiminta....

  Ačiū labai už atsakymą. Ar neatsinaujino daugiau?

 2. juratukeK
  juratukeK prieš 1 mėn.

  Little_star parašė:
  Ačiū labai už atsakymą. Ar neatsinaujino daugiau?

  Kol kas tik metai su trupučiu po operacijos, tai viskas ok ...

 3. laser
  laser prieš 2 sav.

  Sveikos merginos su kiausydziu cistom 😂😆 ir as su jom nuo 2013 metu. Kitais metais jubiliejus jau 🤣🤣🤣🤣 turejau 9cm endometriozine kiausydeje, isopervo, po 3 men uzaugo vel , tada ryzausi ne operuotis o vaikus gimdyt , du vaikai du maitinimai po du metus krutim, ir didis sviravo nuo 5cm iki 1 cm. Dabar paaugus 3.5cm. Geriau 8 men visanete atrodo. Dabar meciau ir geriu tik papildus

  na ka galiu pasakyt, as jau pripratau, kad ji yra, pjautis neskubu. Vieno karto pakaks 🤣 labai sunkios mm, neimanoma pirma diena issitustinti, neseniai galvojau jau viskas guluos po peiliu, bet pries tai nusprendziau patikrint skrandi, nes buna spazmai tokie per mm kad ir skrandis sustoja. Tai va, pasirodo, turejau polipus ir hemoroju, isoperavom ir ta ir ta, dabar kai uzgis, jei nebus spazmu ir bus lengva i tulika eit, cistos nesioperuosiu 😍

 4. Little_star
  Little_star prieš 2 sav.

  laser parašė:
  Sveikos merginos su kiausydziu cistom 😂😆 ir as su jom nuo 2013 metu. Kitais metais jubiliejus jau 🤣🤣🤣🤣 turejau 9cm endometriozine kiausydeje, isopervo, po 3 men uza…

  Man irg sunku tuštintis per mm, atrodo lyg ten bulvių maišas kakoks trukdo praeiti kakučiams ar tai irgi gali būti polipai? turiu hemorojų, bet kolkas nesioperuoju, nes nedideli, taip pat ir cistą turiu, tai čia pasirodo ne nuo jos tas sunkumas pasituštinti?

 5. laser
  laser prieš 2 sav.

  Little_star parašė:
  Man irg sunku tuštintis per mm, atrodo lyg ten bulvių maišas kakoks trukdo praeiti kakučiams ar tai irgi gali būti polipai? turiu hemorojų, bet kolkas nesioperuo…

  Pagal mane tikriausiai ne nuo cistos, jei yra galimybe uzdet gumytes ant hemorojaus, pabandykit pasikonsultuot siuo klausymu, o polipai zarnyne buvo, tustinimuisi neturi itakos