Kiaušintakių nepratekamumas ir kiaušintakių pratekamumo tyrimas (1378)

Moters reprodukcinė sistema SewCreamStudio | Shutterstock.com

Kiaušintakiai – svarbus reprodukcinės moters sistemos organas, jungiantis kiaušides su gimda. Būtent kiaušintakiuose įvyksta kiaušialąstės ir spermatozoido „pasimatymas“ ir įvyksta apvaisinimas. Jau po to embrionas nukeliauja į gimdą ir joje implantuojasi, t.y. prasideda nėštumas.

Nustatyta, kad dėl su kiaušintakiais susijusių priežasčių pastoti nepavyksta net iki trečdalio moterų. Esant šiai patologijai, spermatozoidai negali apvaisinti kiaušinėlio, todėl gydant nevaisingumą kartais pakanka išspręsti tik šią problemą.

Jei moteris ilgesnį laiką nepastoja, jai greta kitų tyrimų rekomenduojama atlikti ir kiaušintakių pratekamumo (pastarąjį dažnai – vieną iš pirmųjų) tyrimą. Jis atliekamas dviem būdais: per kiaušintakius leidžiant specialiai paruoštą tirpalą su spalvą suteikiančiomis priemaišomis, tyrimus kontroliuojant ultragarsu arba rentgeno spinduliais.

Užakęs gali būti tik vienas kiaušintakis: tokiu atveju moteris gali pastoti natūraliai. Tačiau jei fiksuojamas abiejų kiaušintakių nepratekamumas, tuomet galimi du keliai: arba šalinti nepratekamumą, arba planuoti pagalbinio apvaisinimo procedūras.

Kiaušintakių pažeidimo ir nepratekamumo priežastys

Daugeliu atvejų nėra žinoma, dėl kokių priežasčių kiaušintakiai užanka. Tačiau kiaušintakius pažeisti ir jų nepratekamumą gali nulemti šios priežastys:

Kiaušintakių nepratekamumo simptomai

Dažniausiai moteris jokių simptomų nejaučia, išskyrus esminį – jog ilgesnį laiką nepavyksta pastoti.

Nors kartais apie kiaušintakių problemas gali įspėti ir šie požymiai:

Kiaušintakių pratekamumo tyrimo metodai

Šiuo metu kiaušintakių pratekamumui vertinti naudojami bent keli tyrimų metodai. Atsižvelgdamas į daugelį kompleksinių veiksnių, gydytojas ginekologas ar vaisingumo specialistas parenka tinkamiausią jų.

1. Kontrastinė histerosalpingo sonografija, arba HyFoSy tyrimas

Bene dažniausiai tirti kiaušintakių patologijoms Lietuvoje taikomas metodas – HyFoSy (angl. Hysterosalpingo Foam Sonography).

Per itin smulkų kateterį į gimdos ertmę lėtai leidžiamas specialių echogeninių putų ir vandens mišinys. Tyrimą atliekantis gydytojas echoskopo monitoriuje stebi, kaip putos pasiskirsto gimdos ertmėje. Jeigu mišinys gimdos taip ir nepasiekia, daroma prielaida, kad kiaušintakiai yra užakę. Tiesa, vien įprasto echoskopinio tyrimo metu neįmanoma pastebėti kiaušintakių patologijų.

HyFoSy tyrimas yra greitas (trunka iki 15 min.), efektyvus, saugus, neskausmingas (neprireikia nuskausminimo). Atliekant tyrimą naudojamos patentuotos ExEm putos. Maždaug 20 proc. moterų per artimiausius 3 mėn. po tyrimo pavyksta pastoti, o net 80 proc. moterų diagnozuojant nevaisingumą po HyFoSy tyrimo nereikia atlikti histerosalpingografijos.

HyFoSy metodo privalumai:

 • Tyrimą galima atlikti ambulatorinėmis sąlygomis;
 • Metodas yra saugesnis, nes jo metu nenaudojami rentgeno spinduliai;
 • Informatyvumas: įvertinama ir kiaušintakių, gimdos ertmės būklė;
 • Rezultatai pacientei pateikiami iš karto, todėl nedelsiant galima skirti ir tinkamą gydymą.

HyFoSy metodo trūkumai:

 • Per pačią procedūrą galite jausti nedidelį maudimą, primenantį patiriamą mėnesinių metu, tačiau jis iškart po procedūros praeina.

2. Histerosalpingografija (HSG)

Tai radiologiniams tyrimams priskiriamas metodas, padedantis ištirti ir kiaušintakių būklę. Tyrimas įprastai atliekamas 7–12 ciklo dienomis, kai gimdos gleivinė dar nėra išvešėjusi ir lengviau pastebėti galimas patologijas. Prieš histerosalpingografiją reikėtų paimti makšties mikrofloros tepinėlį ir atlikti lytiškai plintančių ligų tyrimą. Šio tyrimo metu taip pat suleidžiama kontrastinė medžiaga ir stebimi pokyčiai, tik tiek, kad stebėjimui parinktas rentgenas, o ne ultragarsinis tyrimas.

Histerosalpingografijos privalumai:

 • Informatyvumas. Tyrimas atliekamas ne tik siekiant patvirtinti kiaušintakių patologijas, bet ir norint juos atkurti, tiriant nevaisingumo priežastis ir kt.

Histerosalpingografijos trūkumai:

 • Skausmingesnis, lyginant su HyFoSy tyrimu, todėl pacientėms kartais atliekamas ir nuskausminimas;
 • Naudojami rentgeno spinduliai.

3. Laparoskopija su chromotubacija

Tai saugus tyrimo metodas, kurio metu, taikant chromotubaciją, stebima, ar specialis įvedamas tirpalas prateka pro kiaušintakius. Pirmiausia endoskopiniais prietaisais apžiūrima pilvo ertmė ir visi reprodukcinės sistemos organai, po to atliekama chromotubacija, kai į moters gimdą leidžiamas sterilus tirpalas ir stebima, ar jis prasiskverbia pro kiaušintakius.

Laparoskopijos su chromotubacija privalumai:

 • Tyrimas – minimaliai invazinis;
 • Informatyvumas: įvertinami ne tik kiaušintakiai, bet ir kiti reprodukcinės sistemos organai, tiriama, ar nėra sąaugų, pacientė neserga endometrioze ir kt. Medikų bendruomenė apskritai jį vadina optimaliu ir pačiu tiksliausiu tiriant kiaušintakių būklę ir pratekamumą.

Laparoskopijos su chromotubacija trūkumai:

 • Labiau invazinis;
 • Aukštesnė nei kitų tyrimų kaina.

Kada negalima atlikti kiaušintakių pratekamumo tyrimo?

Kiaušintakių pratekamumo tyrimų negalima atlikti, jei:

 • Moteris laukiasi;
 • Diagnozuotas piktybinis gimdos kaklelio navikas;
 • Pasireiškė ūmi dubens infekcija;
 • Į gimdos ertmę yra įvestas kateteris.

Tyrimas parodė kiaušintakių nepratekamumą: kokie galimi gydymo būdai?

Jei tyrimų metu nustatomas kiaušintakių nepratekamumas, dažniausiai atliekama laparoskopija su kiaušintakių rekonstrukcija (plastika).

Atliekant laparoskopijos operaciją moteriai pašalinamos kiaušintakių sąaugos, randai, trukdantys įvykti apvaisinimui.

Tačiau šis gydymo būdas efektyvus ne visada, kartais kiaušintakiai ir vėl po kurio laiko užanka.

Kada rekomenduojama atlikti kiaušintakių pratekamumo tyrimą?

Kiaušintakių pratekamumo tyrimą kartu su kitais diagnostiniais tyrimais rekomenduojama atlikti, jeigu moteris, nenaudojanti kontracepcijos, nepastoja per vienerius metus.

O jeigu moteris yra 35 metų ir vyresnė arba jeigu buvo nustatytos konkrečios priežastys, galinčios daryti neigiamą įtaką vaisingumui, tuomet dėl tyrimų kreiptis reikėtų jau po 6 mėn. nesėkmingų bandymų susilaukti vaikelio.

Susiję straipsniai

Imuninis nevaisingumas: priežastys ir gydymo galimybės

Manoma, kad apie 20 proc. nevaisingumo atvejų susiję su imuninės sistemos funkcionavimu.

Ingridos nevaisingumo kelionė: „Negaiškite laiko pas ginekologus“

Ingrida, šiandien sūpuojanti sūnelį Marką ant rankų, dalijasi savo istorija, išgyvenimais ir kaip jai pavyko atsitiesti po trynukų netekties.

Laimos Tamulytės-Stončės baimės, tapus mama

Laima Tamulytė-Stončė prisipažįsta, kad baimė būti vyresne mama – didelė, mat nejauti to polėkio ir lengvumo, kuris būdingas ankstyvesnei tėvystei.

Naujausi komentarai

 1. Kamilė18
  Kamilė18 prieš 1 d.

  Folgute parašė:
  Neklaidinkite merginos 😊 laparoskopija ir pratekamumas putomis visiškai skirtingi dalykai ir visai su skirtingais pojūčiais po to. Pratekamumą jums darė ne su dujom…

  nu man tapačia diena tepliojo, vakar ne, o šiandien vėl, ir rausvai ir rudai būna.. o ov dar nebuvo tikrai nes ją visada jaučiu, ir gyvenime nesu kraujavusi ar tepliojusi per ją, na ir pojučiai čia man visai kitoki nu tada ramiau man kad ir kažkam kitam taip buvo nes jau maniau kažkas netaip nutiko man, bet aš irgi perdėtai jautrus žmogus tai kogero ir viduje viskas jautriau nei turėtų būti

 2. User has not uploaded an avatar
  Pupsikas998 prieš 1 d.

  Folgute parašė:
  Neklaidinkite merginos 😊 laparoskopija ir pratekamumas putomis visiškai skirtingi dalykai ir visai su skirtingais pojūčiais po to. Pratekamumą jums darė ne su dujom…

  na as aiskiai matau kas pas mane esveikatoje yrasyta ir kas buvo naudojama , ir taip as pabreziau jog buvo daryta operacija su narkoze bet esme kad irgi po operacijos tepliojo o nare ta ir norejo suzinoti

 3. Agne19871
  Agne19871 prieš 1 d.

  Kamilė18 parašė:
  jetus, nu nuo tokios proceduros tikiu kad gali buti negera, bet kad man nuo putų bus taip nei nebūčiau patikėjus.. skaičiau kad kitom skauda bet kad taip nemaniau k…

  Man po pratekamumo putomis tepe gal
  2 savaites ir uzdegimas pasidare temperatura sukilo , geriau antibijotikus 10 dienu

 4. Kamilė18
  Kamilė18 prieš 1 d.

  Agne19871 parašė:
  Man po pratekamumo putomis tepe gal
  2 savaites ir uzdegimas pasidare temperatura sukilo , geriau antibijotikus 10 dien…

  O koki uždegimo simptomai buvo?

 5. Agne19871
  Agne19871 prieš 22 val.

  Kamilė18 parašė:
  O koki uždegimo simptomai buvo?

  Tai ir sakau, jau ta pacia nakti sukilo temperatura ir silpnai jauciausi Pasiskambinau gyd is karto israse antibijotikus 10 dienu gerti