Ko tikėtis pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais?

Mėnesio kūdikis miega vežimėlyje BigLike Images | Shutterstock.com

Pirmasis naujagimio gyvenimo mėnuo yra nuostabus, bet kartu – ir neįprastas. Tai džiaugsmingas, linksmas, bet tuo pačiu baisus bei įtemptas laikotarpis, kupinas meilės, netikėtumų ir stiprių emocijų.

Naujai iškepti tėveliai dažnai nežino, ko tikėtis iš šio etapo, ir gali praleisti daug laiko tyrinėdami kūdikio auginimo subtilybes. Taigi ko tikėtis ir kaip priimti šį pirmąjį ir be galo jaudinantį naujagimio gyvenimo mėnesį?

Augimas 

Pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis jo kūno masė gali šiek tiek sumažėti. Bet tai yra įprastas reiškinys, taigi nerimauti nevertėtų. Prieš pradedamas vėl augti, vaikas gali netekti iki 10 procentų svorio. Bet nenustebkite: jau po kelių savaičių pastebėsite, kad jis vėl pradeda sparčiai augti, o svoris – didėti.

Motorinės funkcijos

Naujagimiai gimsta turėdami vos keletą automatinių refleksų: čiulpimą ir kandimą. Kad tie įgūdžiai užsifiksuotų, jiems dažniausiai reikia šiek tiek pagalbos iš išorės. 

Greitu metu pastebėsite, kaip vaikas automatiškai sugriebia jūsų rankos pirštą arba kaip išskečia rankas ir kojas, kai yra nustebęs.

Gali būti, kad jau po mėnesio kūdikis ims instinktyviai bandyti žengti pirmuosius žingsnius, kai jo pėdutės bus ant kieto paviršiaus.

Svarbu

Vieno mėnesio amžiaus kūdikių kaklas dar nėra tvirtas, todėl nepamirškite jo prilaikyti kaskart, kai pakelsite vaiką.

Miegas 

Naujagimiai miega labai daug – apie 15–16 valandų per parą. Bet dažniausiai tai vyksta mažais intervalais: po valandą ar dvi, su pertraukomis.

Būkite pasiruošę, kad jūsų vaikas dar neturės miego ir būdravimo režimo, nenustebkite, jei jis atsibus vidury nakties ir negalės kurį laiką užmigti. Su laiku miego režimas susitvarkys.

Pojūčiai 

Ką tik gimę kūdikiai yra trumparegiai ir mato tik tai, kas vyksta 20–30 cm atstumu. Juos labai traukia žmogaus veidas, todėl, maitindami naujagimį, ne kartą pastebėsite jo susidomėjimą. Kūdikių akį taip pat traukia ir kiti dalykai, pavyzdžiui, gyvūnų iškamšos, kaukės, bet didžiausio susidomėjimo sulaukia visgi žmonių veidai.

Iškart, vos gimę, naujagimiai pasaulį mato lyg pro tirštą miglą ir geba atskirti tik labai kontrastingus dalykus, pavyzdžiui, juodus ir baltus atspalvius. Bet tai nereiškia, kad turėtumėte apstatyti vaiko miegamąjį vien tik šių spalvų daiktais. Kūdikio lavinimui galite naudoti įvairių spalvų paveikslėlius. Svarbiausia, kad jie būtų kontrastingi.

Daugiau apie kontrastingus paveikslėlius:

Įdomu tai, kad, nors naujagimio klausa dar nėra išsivysčiusi, jis geba atpažinti garsus, kuriuos girdėjo dar būdamas mamos įsčiose. Todėl kūdikis gali atpažinti ir savo tėvelių balsus.

Jų receptoriai taip pat dar nėra pakankamai išsivystę, kad atpažintų skirtingus skonius, tokius kaip rūgštumas ir kartumas. Užtat jie puikiai atpažįsta saldumą ir mėgsta jį labiausiai iš visų kitų skonių.

Įdomus faktas

Naujagimių uoslė yra tokia gera, kad jie jau gali atpažinti mamos kvapą.

Valgymas

Pirmą mėnesį žindomas kūdikis dažniausiai valgo po 8–12 kartų per dieną, kas 2–3 valandas. Jei maitinsite jį iš buteliuko – šios normos gali skirtis priklausomai nuo skirtingų mišinukų prekių ženklų ir instrukcijų (vidutiniškai šis skaičius svyruoja tarp 6 ir 8 kartų per dieną).

Vieni tėvai maitina naujagimius pagal poreikį, kiti laikosi nuosaikesnio grafiko. Konkrečios taisyklės nėra. Turėsite patys nuspręsti, kas labiausiai tinka jums ir jūsų kūdikiui.

Įdomus faktas

Jei naujagimis valgo gerai, jam reikia pakeisti net iki maždaug 6 šlapių sauskelnių per dieną.

Bendravimas 

Naujagimiai bendrauja verkdami. Tai yra vienintelis jų komunikacijos būdas. Turėsite apsišarvuoti kantrybe: vidutiniškai jie išverkia net po 3 valandas per dieną!

Gera žinia yra ta, kad šis vargas laikinas. Jau netrukus pastebėsite, kad kuo sparčiau kūdikis auga, tuo mažiau verkia. Be to, su laiku išmoksite atskirti įvairias jo verkimo manieras ir suprasti „kalbą“: jis alkanas ar pavargęs, o gal nori, kad pakeistumėte vystyklus arba truputį palaikytumėte ant rankų.

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.

Skelbimai

10,00 €
40 | 12 | M
1,00 €
1,00 €