Kokios lengvatos taikomos neįgaliems vaikams ir jų šeimoms? (6)

Neįgalus vaikas šypsosi Olesia Bilkei | Shutterstock.com

Neįgaliems vaikams Lietuvoje skiriamos įvairios lengvatos.

Pagal negalios sunkumą neįgalumas skirstomas į 3 lygius: sunkaus, vidutinio ir lengvo lygio. Dažnu atveju didžiausios lengvatos suteikiamos sunkią negalią turintiems vaikams ir jų tėvams.

Dėl neįgalumo lygio nustatymo tėvai pirmiausiai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, po to – į Neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo tarnybos teritorinį skyrių.

Vaiko pinigai vaikams su negalia

Vaikams su negalia mokama didesnė išmoka (vadinamieji vaiko pinigai). Nuo 2021 m. sausio 1 d. neįgaliems vaikams mokama 111 eurų dydžio mėnesinė išmoka.

Šalpos išmokos, tikslinės kompensacijos, NPD

Neįgaliems vaikams mokamos šalpos išmokos, o vaikams, kuriems nustatytas vidutinis ar sunkus neįgalumas – ir priežiūros išlaidų tikslinė kompensacija.

Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos vaikams, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, dydis – 120 eurų, o jei vaiko neįgalumo lydis vidutinis, mokama 60 eurų tikslinė kompensacija.

Slaugos išlaidų kompensacija vaikams, kuriems iki 2005 m. buvo nustatyta visiška negalia, yra 300 eurų dydžio. 

Vaikų, kuriems nustatytas neįgalumas, tėvams taikomas didesnis mėnesio neapmokestinamų pajamų dydis (NPD). Informacija pateikiama Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme.

Formalusis ir neformalusis ugdymas

Neįgalius vaikus auginantiems tėvams už ugdymą valstybiniuose darželiuose reikia mokėti 50 proc. mažesnį mėnesio mokestį.

Tokia pati nuolaida gali būti taikoma ir neformaliajam ugdymui.

Gydymas, medicininės priemonės ir vaistai

Neįgaliems vaikams kompensuojama visa medicininės reabilitacijos bazinė kaina, taip pat kompensuojama 90 proc. bazinės sanatorinio gydymo kainos.

Neįgaliems vaikams kompensuojama ir 100 proc. bazinės kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainos. Vaistai ir priemonės turi būti įrašyti į Kompensuojamųjų vaistų ir Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašus.

Transporto ir su juo susijusios lengvatos

Neįgalių tėvų vaikai gali gauti kompensaciją už lengvojo automobilio įsigijimą ar jo techninį pritaikymą neįgalaus vaiko poreikiams. Maksimali kompensuojama suma – 2 560 Eur.

Neįgalus vaikas ir vienas jį lydintis asmuo visų rūšių viešojo transporto bilietus gali įsigyti su 80 proc. nuolaida.

Vaikų, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, tėvai turi teisę naudoti ženklą „Neįgalusis“. Analogiškai tokių vaikų tėvai turi teisę įsigyti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę.

Per pasienio kontrolės punktus be eilės gali vykti automobiliai, kuriais vežami neįgalūs vaikai.

Būstas

Neįgalius vaikus auginančios šeimos gali įgyti teisę į socialinio būsto nuomą.

Taip pat jos gali kreiptis dėl šildymo išlaidų dalinio kompensavimo.

Šeimos, auginančios vaikus su sunkia negalia, gali prašyti paramos būstui ir gyvenamajai aplinkai pritaikyti pagal vaiko poreikius. Valstybės biudžeto lėšomis galima pritaikyti tiek būsto vidaus, tiek ir išorės aplinką, įsigyti techninės pagalbos priemones, jei jomis neaprūpina tokią pagalbą teikiantis centras.

Šeimos kortelė

Nuo 2019 m. negalią turinčius vaikus auginančios šeimos gali naudotis Šeimos kortele, užtikrinančia įvairias nuolaidas partnerių parduodamoms prekėms bei suteikiamoms paslaugoms.

Laikino atokvėpio paslauga

Tėvai, kurių neįgaliems vaikams būtina nuolatinė priežiūra, gali pasinaudoti laikinojo atokvėpio paslauga. Tai reiškia, kad pagalba prižiūrint vaiką gali būti teikiama namuose, įstaigose, taip pat galima ir trumpalaikė socialinė globa. Per metus neįgalus vaikas gali būti prižiūrimas iki 720 valandų.

Teisinė pagalba

Vaikus, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, auginantys tėvai turi teisę nemokamai gauti antrinę teisinę pagalbą.

Asmens dokumentų gamyba

Vaikams, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, nereikia mokėti valstybės rinkliavos už asmens tapatybės arba paso (pasirinktinai vieno iš šių dokumentų) išdavimą / keitimą.

Teatrų, muziejų, kitų kultūros įstaigų lankymas

Neįgalūs vaikai (dažnai – ir vienas lydintysis asmuo) nemokamai gali lankytis muziejuose, įvairiose kultūros įstaigose, taip pat įsigyti bilietus su nuolaida. Apie neįgaliesiems taikomas nuolaidas kiekviena kultūros įstaiga skelbia savo interneto svetainėje.

Svarbu

Dėl lengvatų, taikomų neįgaliems vaikams ir jų tėvams, reikėtų teirautis seniūnijose. Daugiau informacijos sužinosite ir SADM interneto svetainėje.

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Naujausi komentarai

 1. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 m.

  turi kompensuoti. turite darželiui rašyti prašymą dėl kompensacijos ir pateikti vaiko neįgalumo dokumentus arba paprašyti šeimos gydytojo pažymos.

 2. voverytė25
  voverytė25 prieš 1 m.

  LaimingaMamytee parašė:
  turi kompensuoti. turite darželiui rašyti prašymą dėl kompensacijos ir pateikti vaiko neįgalumo dokumentus arba paprašyti šeimos gydytojo pažymos.

  ar yra skirtumas, kokio lygio neįgalumas?

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 m.

  voverytė25 parašė:
  ar yra skirtumas, kokio lygio neįgalumas?

  Nėra. Vaikas su bet kokiu neįgalumo lygiu turi teisę gauti kompensaciją darželiui 50%.

 4. User has not uploaded an avatar
  vibe prieš 1 m.

  "Vaikų, kuriems nustatytas neįgalumas, tėvams taikomas didesnis mėnesio neapmokestinamų pajamų dydis (NPD)" kur butent taikomas didesnis NPD? Ar darbovietej ar kai teikiam GPM deklaraciją ?

 5. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 4 mėn.

  vibe parašė:
  "Vaikų, kuriems nustatytas neįgalumas, tėvams taikomas didesnis mėnesio neapmokestinamų pajamų dydis (NPD)" kur butent taikomas didesnis NPD? Ar darbovietej ar kai …

  Sunui sunki negalia, darbovietei teikiau prašymą bet atmete, nes pagal istatyma didesnis NPD taikosi jei pats darbuotojas turi negalią.