Kokių dviejų pagrindinių klaidų nedaryti, kai gydomas vaikų kosulys?


Vaikų kosulys – bene dažniausia priežastis, dėl kurios kreipiamasi į gydytojus. Gydant vaikų kosulį labai svarbu nedaryti dviejų pagrindinių klaidų. Tikime, kad tokiu būdu vaikų kosulys, kuris yra natūralus apsauginis organizmo refleksas, komplikuosis rečiau ir į gydytoją pirmą kartą arba pakartotinai kreiptis nebereikės.
Taigi kokių dviejų klaidų šiukštu nedaryti, kai gydomas vaikų kosulys?
1. Netinkamai parenkamas vaistas sausam arba drėgnam kosuliui gydyti
Sausą kosulį reikia stengtis sušvelninti, o esant būtinam reikalui – slopinti, o štai drėgną kosulį, priešingai, reikia skatinti ir didinti jo produktyvumą. Tai viena pagrindinių taisyklių, kurią reikia žinoti, kai gydomas vaikų kosulys.
Slopinamas gali būti tik sausas vaiko kosulys
Na, o drėgną kosulį, kaip minėta, reikia skatinti. Jei drėgno kosulio metu bus duodama kosulio centrą slopinančių vaistų, kvėpavimo takų spindyje susidaręs sekretas gali pradėti kauptis tuose pačiuose kvėpavimo takuose ir sukelti ne tik bronchitą, bet net ir plaučių uždegimą, kvėpavimo sutrikimus ar kitas komplikacijas.
Sauso kosulio nereikia skatinti bronchų sekretą skystinančiais vaistais
Jei sausas kosulys bus skatinamas bronchų sekretą skystinančiais vaistais, vadinamaisiais mukolitikais, tai kvėpavimo takų gleivinė gali būti be reikalo dirginama ir kosulys dėl to – tik sustiprėti. Tad sauso arba drėgno kosulio gydymui svarbu parinkti tinkamą vaistą, o geriausia pirmiausia išmėginti natūralias, t. y. nemedikamentines kosulio gydymo priemones – galbūt jų pakaks? Nereikėtų nurašyti šiltų skysčių, inhaliacijų, gryno oro (jei vaikas nekarščiuoja) ir aromaterapijos svarbos – tokios paprastos priemonės tikrai gali padėti.
2. Virusinės infekcijos gydomos antibiotikais
Savigyda gali pridaryti žalos, ypač jei vaiką auginantys asmenys patys nusprendžia, kad virusinę infekciją reikia gydyti antibiotikais, likusiais nuo praėjusios ligos ar pasiskolintais iš kaimynų. Svarbu atsiminti, kad antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos, o virusų sukeltoms infekcijoms gydyti jie netinkami – virusų antibiotikai tiesiog neveikia, tačiau gali sunaikinti reikšmingą gerųjų bakterijų kiekį, kuris labai svarbus normaliam imuninės sistemos funkcionavimui.
Neracionalus antibiotikų vartojimas sukelia nepageidaujamus reiškinius
Negana to, neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik didina bakterijų atsparumą, bet ir sukelia daug nepageidaujamų reiškinių, pavyzdžiui, viduriavimą ar virškinimo trakto dirginimą – ir tai tik keletas šalutinių antibiotikų sukeliamų poveikių.
Antibiotikus reikėtų vartoti tik gydytojui paskyrus
Ir – geriausia – tik atlikus specialius tyrimus. Tokiu būdu ne tik apsaugosime vaiką nuo nereikalingo antibiotikų vartojimo, bet ir prisidėsime prie antibiotikų veiksmingumo išsaugojimo, kuris žmonijai – labai svarbus. Gaila, bet dėl neracionalaus ir neatsakingo antibiotikų vartojimo vis daugiau bakterijų tampa jiems atsparios, o kai kurios infekcinės ligos tampa sunkiai arba visai nebeišgydomos.
Drėgnam kosuliui gydyti rekomenduojami mukolitikai
Jais gydomas drėgnas, šlapias bei produktyvus kosulys.Jei kosulys drėgnas, tačiau sekretą labai sunku atkosėti, gali praversti mukolitikai. Kai kosulys (dažniausiai po dviejų–trijų parų) jau tampa drėgnas, tačiau atsikosėjimas – komplikuotas, ambroksolio hidrochloridas gali padėti šias gleives suskystinti.
„Flavamed“ suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti kosulio metu. „Flavamed“ tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Vis dėlto jeigu per 4–5 dienas vaiko savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, o dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.