Kontraceptinės tabletės: daugiau naudos ar žalos?

Moteris laiko prie burnos kontraceptinių tablečių plokštelę Image Point Fr | Shutterstock.com

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės – bene populiariausias apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo metodas. Jos – saugios, patogios naudoti ir veiksmingos.

Nuo šeštojo dešimtmečio, kai buvo išrastos, kontraceptinės piliulės nuėjo ilgą kelią. Tačiau iki pat dabar kontraceptikai tinka ne visoms merginoms ir moterims.

Tačiau ar žinojote, kad kontraceptinių tablečių nauda sveikatai neapsiriboja tik nėštumo prevencija? Tyrimų duomenimis, maždaug 14 proc. moterų kontraceptines piliules vartoja ne siekdamos apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, bet kitais tikslais. Moterys jas vartoja dėl pačių įvairiausių priežasčių: norėdamos išvengti PMS ir mėnesinių skausmų, spuogų, anemijos. Tačiau, deja, šios piliulės turi ir šalutinių poveikių bei didina tam tikrų ligų riziką.

Plačiau apie kontraceptinių tablečių veikimą, patikimumą, vartojimo būdą ir kt. skaitykite:

Kontraceptinių tablečių privalumai

Veiksmingesnė nėštumo prevencija

Kontraceptines tabletes vartojant kasdien tuo pačiu metu palaikomas pastovus hormonų lygis organizme. Dėl to jos veiksmingai padeda apsisaugoti nuo neplanuoto šeimos pagausėjimo. Nurodoma, kad jų patikimumas – 99 proc. (faktinis patikimumas – 92 proc.: jį sumažinti gali viduriavimas, vėmimas).

Tačiau nepaisant to kontraceptinės piliulės – daug veiksmingesnės už barjerinę kontracepciją: prezervatyvus, spermicidinius kremus ir kitas priemones. Skirtingų šaltinių duomenimis, barjerinių priemonių patikimumas – 71–86 proc.

Plačiau apie kontracepcijos alternatyvas skaitykite:

Reguliarus ciklas

Nesmagu, kai mėnesinės prasideda pačiu netikėčiausiu metu. Nustatyta, kad maždaug apie 10 proc. moterų mėnesinės yra nereguliarios, o didžioji dalis merginų ir moterų nuo pat paauglystės iki brandaus amžiaus yra patyrusios ciklo sutrikimų arba vieną ar kelis ciklus apskritai nesulaukusios mėnesinių (ir dėl to kaltas tikrai nebuvo nėštumas).

Ciklo pokyčius dažniausiai lemia hormonų disbalansas. Kadangi kontraceptinėse tabletėse yra progestino ir estrogeno, jos padeda subalansuoti hormonų lygį ir sureguliuoja mėnesinių ciklą.

Vartojant kontraceptines tabletes mėnesinės visuomet prasidės konkrečią dieną. Taip pat hormoniniai preparatai sumažina kraujavimą, vartojant kontraceptines tabletes mėnesinės trunka trumpiau ar jų apskritai gali nebūti (jei nedaroma 7 d. pertrauka).

Mažina mėnesinių skausmus

Kai kurioms moterims mėnesinių skausmai yra tokie stiprūs, kad pirmomis jų dienomis jos negali pakilti iš lovos, būna visiškai nedarbingos ir arba turi gerti ypač stiprius nuskausminamuosius. Ciklo metu gimdos gleivinė gamina prostaglandinus, sukeliančius gimdos raumens susitraukimus. Tačiau kai prostaglandinų pagaminama per daug, mėnesinės tampa ypač skausmingos. Taigi, kontraceptinės tabletės gali sumažinti mėnesinių skausmus subalansuodamos hormonų lygį ir sumažindamos prostaglandinų išsiskyrimą. Progestinas taip pat suplonina gimdos gleivinę, tad dėl to mėnesinių skausmai būna kur kas švelnesni. Beje, hormoniniai kontraceptikai gali palengvini premenopauzės simptomus.

Padeda kovoti su akne

Daugelis moterų pastebi, kad artėjant mėnesinėms ant veido iškyla vienas kitas spuogelis ar visa jų galybė. Kai veido priežiūros priemonės – kaukės ir valikliai – nebepadeda, problemą gali išspręsti kontraceptinės tabletės. Kiaušidės gamina hormoną androgeną, kuris stimuliuoja sebumo gamybą riebalinėse liaukose. Jei organizmas pagamina daugiau negu vidutiniškai androgenų arba jei organizmo jautrumas šiam hormonui padidėjęs, spuoguotos odos neišvengsite. Tad vėlgi kontraceptikai, reguliuodami androgenų lygį, padės kovoti su spuogais.

Mažesnė gimdos gleivinės ir kiaušidžių vėžio rizika

Moterims, vartojusioms estrogeno ir progestino tabletes, tikimybė susirgti gimdos gleivinės (kūno / endometriumo) arba kiaušidžių vėžiu – 30–50 proc. mažesnė. Manoma, kad kuo ilgiau tabletės vartojamos, tuo mažesnė šių onkologinių susirgimų rizika (tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad gimdos kaklelio ir krūties vėžio riziką kontraceptikai kaip tik didina). Tad, žinoma, net ir vartojant kontraceptines tabletes reguliariai ir ilgą laiką, vis tiek būtina atlikti PAP testą.

Endometriozės prevencija arba simptomų mažinimas

Endometriozė – skausminga liga, kai gimdos audinys išveši už jos ribų. Ją gydant dažnai skiriama progestino kontraceptinių tablečių. Tabletes kai kuriais atvejais galima naudoti be pertraukų (t. y. norint praleisti mėnesines): tokiu būdu stabdomas gimdos gleivinės vešėjimas ir išvengiama aštraus skausmo.

Kitų negalavimų ir grožio iššūkių prevencija

Kontraceptinės tabletės taip pat gali išvaduoti nuo anemijos, migrenos, padėti išvengti policistinių kiaušidžių sindromo, osteoporozės, sumažinti plaukų slinkimą, nuotaikos svyravimus ir kt.

Anemija dažniausiai prasideda mėnesinių metu netekus daugiau kraujo. Kontraceptikai mažina kraujavimą, mėnesinės trunka trumpiau.

Taip pat jos gali padėti plaukams slenkant arba atvirkščiai – varginant per dideliam plaukuotumui, pasireiškiančiam dėl per didelio vyriškų hormonų kiekio.

Kontraceptinių tablečių trūkumai

  • Šalutinis poveikis. Vartojant kontraceptines tabletes gali pasireikšti galvos skausmai, pykinimas ir vėmimas, padidėti krūtinės jautrumas, pasireikšti kraujavimas tarp mėnesinių. Lytinio potraukio sumažėjimas taip pat gali pasireikšti iki 5 proc. atvejų. Vartojant kontraceptines tabletes organizme gali kauptis skysčiai, todėl padidėja svoris.
  • Depresyvi nuotaika. Vartojant piliules galima nuotaikų kaita, dirglumas, nervingumas, depresija.
  • Kraujotakos sutrikimai. Kraujagyslėse gali susiformuoti krešulių, tad išlieka nedidelė infarkto, insulto arba plaučių embolijos tikimybė.
  • Onkologinių ligų rizika. Kaip minėta, kontraceptikai vienų onkologinių ligų riziką mažina, o štai gimdos kaklelio ir krūties vėžio – didina.
  • Kepenų ligų rizika. Vartojančioms kontraceptines tabletes moterims didėja kepenų ligų (pavyzdžiui, geltos, auglių, akmenų formavimosi) rizika.

Apibendrinimas

Akivaizdu – kontraceptinės tabletės turi ir privalumų, ir trūkumų. Spręsdamos, ar verta jas vartoti, turite objektyviai pasverti naudos ir žalos santykį. Taip pat būtina, kad, įvertinęs individualias aplinkybes, pacientei kontraceptines tabletes skirtų gydytojas. Pasitaiko, kad moterys, iki išsirinkdamos tinkamus, išbando kelių skirtingų gamintojų kontraceptikus: reikia tam nusiteikti.

Susiję straipsniai

Ką daryti pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę?

Kas nutiks pamiršus išgerti kontraceptikus? Kada reikėtų išgerti praleistą tabletę? Ar praleidus tabletę padidėja tikimybė pastoti?

Chirurginis nėštumo nutraukimas (abortas)

Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nutraukiama apie 3 tūkst. nėštumų.

Kiaušintakių perrišimo operacija: ar ji Lietuvoje atliekama oficialiai?

Moterys, susilaukusios norimo skaičiaus vaikų ir tvirtai apsisprendusios jų negimdyti, dažnai pagalvoja apie kiaušintakių perrišimo operaciją.