Kontraceptinių tablečių ir kitų vaistų suderinamumas

Šventės ką tik praūžė. Deja, neretai po jų tenka taisyti sveikatą: ką po neatsargaus pasivaikščiojimo užpuolė peršalimas, kam skrandis sustreikavo, o kam lėtinės ligos paūmėjo. Reikia griebtis vaistų. Bet atsargiai! Kai kurie jų gali susilpninti jūsų kontraceptinių tablečių poveikį!

Kontraceptinės tabletės, kuriose yra etinilo estradiolio ir levonorgestrelio, gali sureaguoti su kitais vaistais, ne tik antibiotikais, bet ir kai kuriais žolelių preparatais, vitaminais, mineralais, maisto papildais, nuskausminamaisiais, migdomaisiais ir pan. Netgi didelės kofeino ar vitamino C dozės gali sumenkinti jūsų vartojamų kontraceptikų poveikį.

Štai vaistų ir gydomųjų preparatų sąrašas, kuriuos pavartojus nuo nepageidaujamo nėštumo reikėtų saugotis papildomai, o prieš juos vartojant kartu su kontraceptikais turėtumėte pasitarti su gydytoju:

• Acetaminofenas (paracetamolis),
• Askorbo rūgštis (vitaminas C),
• Anastrozolis,
• Antibiotikai (pvz. ampicilinas, penicilinas, tetraciklinas ir kt.) ir priešinfekciniai vaistai, ypač rifampinas,
• Antidepresantai,
• Aprepitantas,
• Barbitūratai migdomieji arba prieštraukuliniai vaistai sekobarbitalis bei fenobarbitalis,
• Bosentanas,
• Ciklosporinas,
• Dantrolenas,
• Diazepamas, Temazepamas,
• Dokserkalciferolis,
• Eksemestanas,
• Fenilbutazonas,
• Fenitoinas,
• Hidrokortizonas,
• Jonažolė,
• Karbamazepinas,
• Klofibratas,
• Letrozolis,
• Vaistai nuo diabeto, pavyzdžiui, troglitazonas, piuglitazonas,
• Modafinilas,
• Midafinilas,
• Mikofenolatas,
• Nefazodonas,
• Okskarbazepinas,
• Prednizolonas,
• Primidonas,
• Ritonaviras,
• Selegilinas,
• Sojų izoflavonų papildai,
• Tamoksifenas bei Raloksifenas,
• Testolaktonas,
• Teofilinas,
• Topiramatas,
• Varfarinas.

Beje, ne paslaptis, kad tablečių, kurių sudėtyje yra estrogeno, poveikį silpnina netgi greipfrutai ar jų sultys. Šiuose vaisiuose ir jų sultyse esančios medžiagos trukdo organizmui pasisavinti estrogeną iš kontraceptinių tablečių. Neišgelbės net pagudravimas, jei, pavyzdžiui, greipfrutų valgysite ryte o kontraceptikus gersite vakare – tablečių patikimumas vis tiek bus sumažėjęs.

Ir nepamirškite, kad ne tik kiti vaistai gali paveikti jūsų kontraceptikų poveikį, bet ir kontraceptikai gali iškreipti jūsų vartojamų medikamentų poveikį. Tad jei vartojate kontraceptikus ir gydytojas skiria kitų vaistų – būtinai pasiteiraukite, ar juos galima vartoti su jūsų pasirinktais kontraceptikais
 

Susiję straipsniai

Kontraceptinės tabletės: daugiau naudos ar žalos?

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės – bene populiariausias apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo metodas.

Ką daryti pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę?

Kas nutiks pamiršus išgerti kontraceptikus? Kada reikėtų išgerti praleistą tabletę? Ar praleidus tabletę padidėja tikimybė pastoti?

Nutrauktas lytinis aktas: ar jis apsaugo nuo nėštumo?

Nepaisant kontraceptikų gausos, šis metodas yra vienas populiariausių tiek tarp patyrusių porų, tiek ir tarp jaunimo.