Koronavirusas (COVID-19): dažniausi mitai (11)

Mergaitė su apsaugine kauke MIA Studio | Shutterstock

Pasaulio sveikatos orgnizacija (PSO) paskelbė ir paneigė dažniausiai pasitaikančius mitus apie koronavirusą (COVID-19).

Mitas: koronavirusas (COVID-19) labiausiai plinta šiltose, drėgnose vietovėse.

Faktas: koronavirusas (COVID-19) plinta visur.

Koronavirusas (COVID-19) buvo nustatytas beveik visose pasaulio šalyse, tad PSO pabrėžia, kad kiekvienam žmogui, kad ir kur jis bebūtų, svarbu saugotis bei išlikti budriam.

Mitas: šaltas oras, sniegas pražudo koronavirusą (COVID-19).

Faktas: koronavirusas (COVID-19) plinta ir šalto klimato šalyse, kuriose iškrenta daug sniego.

Žmogaus kūno (kuriame tūno ir dauginasi virusas) temperatūra dažniausiai yra apie 36,6-37°C, tad aplinkos temperatūra virusui neturi didelės įtakos. Gali būti, kad į šaltą aplinką patekęs virusas ant įvairių paviršių išgyvens trumpiau, tačiau jis ir toliau plis artimo kontakto metu.

Mitas: karšta vonia apsaugos nuo koronaviruso (COVID-19)

Faktas: karšta vonia neturi jokios įtakos koronavirusui (COVID-19)

Karšta vonia nekeičia arba tik nežymiai kilsteli kūno temperatūrą, todėl sąlygos, kuriomis dauginasi į žmogaus organizmą patekęs virusas nepasikeičia. Atvirkščiai, gulėdami labai karštoje vonioje galite apsideginti, gali sutrikti širdies ritmas ir pan., o tai kelia stresą organizmui ir silpnina jo gynybines funkcijas.

Mitas: koronavirusą (COVID-19) platina šunys, katės.

Faktas: koronavirusas (COVID-19) plinta nuo žmogaus žmogui. Nėra jokių duomenų, kad virusą galėtų platinti šunys, katės.

Koronavirusą žmonės perduoda vieni kitiems per kvėpavimo takų sekretų lašelius, t.y. kosėjant, čiaudint ar iškvepiant. Didžiausia rizika užsikrėsti yra artimo kontakto metu. Manoma, virusu galima užsikrėsti ir nuo paviršių ant kurių pateko sergančiųjų kvėpavimo takų sekretų lašelių, tačiau tokia tikimybė nedidelė.

Mitas: baktericidinės UV lempos padeda apsisaugoti nuo (COVID-19).

Faktas: bektericidinių UV lempų nereikėtų naudoti rankų ar kitų odos plotų dezinfencijai.

Manoma, kad virusą gali gali veikti tik didelis UV spindulių kiekis, tačiau jis yra kenksmingas žmogui. UV spinduliai ardo tiklainę, didelis jų kiekis skatina odos vėdžio atsiradimą, gali sukelti saulės smūgį, todėl negalima baktericidinėmis UV lempomis švitinti odos.

Mitas: skiepai nuo pneumokokinės infekcijos arba nuo B tipo Haemophilus influenzae infekcijos (Hib) apsaugo nuo koronaviruso (COVID-19).

Faktas: koronaviruso (COVID-19) vakcina šiuo metu nėra sukurta.

Koronavirusas (COVID-19), kaip ir B tipo Haemophilus influenzae ir pneumokokinė infekcija, gali sukelti plaučių uždegimą, tačiau pasiskiepijus nuo B tipo Haemophilus influenzae ir pneumokokinės infekcijos imunitetas susidaro tik šioms bakterijoms, t.y. šie skiepai nepadaro žmogaus atspariu koronavirusui (COVID-19).

Mitas: nosies praplovimas, gerklės skalavimas druskos tirpalu apsaugo nuo koronaviruso (COVID-19).

Faktas: nėra jokių duomenų, kad druskos tirpalas galėtų paveikti koronavirusą (COVID-19).

Manoma, kad druskos tirpas yra neefektyvus kovojant su koronavirusu (COVID-19) ar kitais kvėpavimo takų ligas sukeliančiais virusais, tačiau nosies praplovimai, gerklės skalavimas gali padėti apmalšinti nemalonius simptomus susirgus.

Mitas: koronavirusu (COVID-19) užsikrečia tik seni, ligoti žmonės.

Faktas: koronavirusu (COVID-19) gali užsikrėsti bet kokio amžiaus, bet kokios sveikatos būklės žmonės.

Koronavirusas (COVID-19) iš tiesų yra pavojingiausias vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, lėtine obstrukcine plaučių liga, hipertenzija, koronarine širdies liga, diabetu) arba tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl įvairių ligų, sudėtingo gydymo. Nepaisant to, juo gali užsikrėsti kiekvienas žmogus.

Mitas: koronavirusą (COVID-19) galima gydyti antibiotikais.

Faktas: antibiotikai neveikia virusų, jie skirti gydyti bakterijų sukeltas ligas.

Naujasis koronavirusas (COVID-19) žmonijai yra nepažįstamas, nėra sukurta jokių nuo viruso apsaugančių skiepų ar virusą veikiančių vaistų (susirgus yra taikomas tik simptomus, pavyzdžiui, raumenų skausmą, mažinantis gydymas).

Daugiau informacijos apie koronavirusą rasite šiuose straipsniuose:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  lanreta5 prieš 1 m.

  Indigoo parašė:
  As sergu dabar
  Jau 13ka dienu. Pirmas 4 dienas temperatura,kosulys,uosle dingo. Tada lyg gerejo …

 2. vysnyte
  vysnyte prieš 1 m.

  Sveikos. ar yra sirgusių covid be temperatūros?

 3. Lotus
  Lotus prieš 1 m.

  vysnyte parašė:
  Sveikos. ar yra sirgusių covid be temperatūros?

  Mano sūnus šiuo metu serga be temperatūros, nors kiti 3 šeimos nariai su

 4. User has not uploaded an avatar
  Ingriduse2 prieš 10 mėn.

  Indigoo parašė:
  As sergu dabar
  Jau 13ka dienu. Pirmas 4 dienas temperatura,kosulys,uosle dingo. Tada lyg gerejo …

  Ir po kiek laiko jums praejo viskas? Ar daktarai buvo israse kokiu vaistu vartoti?.... Nes man visi simtomai kaip pas jusu su labai baisiu kosuliu, esu uzsienyje ir cia jie visai kaitaip ziuri.

 5. User has not uploaded an avatar
  Juli prieš 10 mėn.

  Ingriduse2 parašė:
  Ir po kiek laiko jums praejo viskas? Ar daktarai buvo israse kokiu vaistu vartoti?.... Nes man visi simtomai kaip pas jusu su labai baisiu kosuliu, esu uzsienyje ir…

  Mes dabar visa šeima persirgom. Man su dukra pirmas dvi dienas gal sunkiau buvo, galvą ir nugarą labai skaudėjo. Temperatūra apie 38. Vėliau sloga biški ir tiek. Sūnui temperatūra 39 parą laikėsi. Tai su žvakutėm numušinėjom. Ir viskas, kaip ridikėlis sveikas atrodė. O po savaitės kosulys, kosulys praėjo, tada sloga baisi prasidėjo. Bet temperatūros visai nebuvo. Daktarai skambino nuolat, teiravosi kaip kas. Daug skysčių, vitaminas D ir C. Kosulys tik pas vyrą buvo. Vieną rytą atsikėlė ir nieko nėra. Savaime praėjo. Be vaistų mums praėjo.