Kreivi vaiko dantukai, netaisyklingas sąkandis: ką turi žinoti tėvai? (22)

Kreivi vaiko dantukai

Kas yra ortodontija?

Ortodontija – tai odontologijos sritis, tirianti dantų, dantų eilių ir žandikaulių anomalijas, jų sukeliamas priežastis, kitimą, diagnostiką, gydymą ir profilaktiką.

Nustatyta, kad apie 90% žmonių turi netaisyklingą sąkandį arba kreivus dantis. Beveik trečdaliu atvejų būtinas ortodontinis gydymas. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis.

Kada reikia su vaiku apsilankyti pas ortodontą?

Pirmasis vaiko vizitas pas gydytoją ortodontą turėtų būti apie 6-7 metus, kai prasideda vaiko dantukų kaita, t.y. krenta pieniniai dantys, pradeda augti nuolatiniai. Patikrinti dantis reikia net tuo atveju, kai iš pažiūros jie yra tiesūs, kadangi dalį ortodontinių problemų gali nustatyti tik gydytojas.

Kada prireikia ortodontinio gydymo?

Ortodontinis gydymas yra reikalingas tais atvejais, kai gydytojas randa nors vieną iš šių anomalijų:

 • Nėra vieno ar kelių nuolatinių dantų užuomazgų;
 • Yra papildomų (virškomplektinių) dantų;
 • Vaikas nesusičiaupia, kvėpuoja burna;
 • Netaisyklingai auga dantys. Tai pasireiškia vienu ar keliais požymiais:
  • susigrūdę dantys;
  • kreivai dygstantys dantys;
  • atsikišę į priekį viršutiniai dantys, smakras pastumtas atgal;
  • atsikišęs į priekį apatinis žandikaulis;
  • apatiniai dantys uždengia viršutinius;
  • viršutiniai dantys per daug uždengia apatinius;
  • sukandus atsiranda tarpas tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų;
  • veido asimetrija dėl į kairę ar į dešinę nukrypusio smakro;
  • netaisyklinga kalba (sunku ištarti kai kuriuos garsus).
 • Yra netinkamų įpročių:
  • lūpos prikandimas;
  • piršto čiulpimas;
  • netaisyklinga liežuvio padėtis.

Kada reikia pradėti ortodontinį gydymą?

Amžius, kada būtų geriausia pradėti ortodontinį gydymą priklauso nuo situacijos sudėtingumo, pasirinkto gydymo metodo, kaulo regeneracinių savybių. Nuo 7 iki 14 metų taikomas ortodontinis gydymas yra pats veiksmingiausias.

Apie 7-9 metus pradėtas ortodontinis gydymas būna fiziologiškesnis, naudojamos mažos, švelnios jėgos, galima modeliuoti žandikaulių augimą. Yra mažesnė tikimybė, kad baigus gydymą anomalija atsinaujins.

Todėl pastebėjus vaiko sąkandžio defektus ar kreivėjančius dantukus, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą: kelerius metus panešiojus ortodontinę plokštelę galima išspręsti daugumą ortodontinių problemų.

Ortodontinės plokštelės

Vaikų ortodontinių ligų gydymui dažnai naudojamos ortodontinės plokštelės (dar vadinamos dantų plokštelėmis). Dantų plokštelė turi plastmasės pagrindą ir yra gaminama individualiai. Burnoje ji fiksuojama kabliukais, gali turėti keletą aktyvių, dantis judinančių elementų (sraigtų, spyruoklių).

Šie aparatai Lietuvoje labai populiarūs, nes yra pigūs, gali būti įvairių spalvų, vaikas juos gali išsiimti, gerai išvalyti. Plokštelė nešiojama visą parą, išskyrus valant dantis ir valgant.

Ar ortodontinis gydymas kenkia dantims?

Pats ortodontinis gydymas dantims nekenkia.Tačiau tinkamai neprižiūrint burnos ertmės, nesilaikant burnos higienos, jis gali neigiamai veikti dantis ir dantenas.

Net ir paprasčiausias ortodontinis aparatas yra puikus maisto likučių ir dantų apnašų kaupimosi centras. Jei kruopščiai nesilaikoma burnos higienos, dantenos išburksta, parausta,vystosi uždegimas. Ant dantų likę apnašos tampa gera patologinių mikroorganizmų dauginimosi terpe, todėl formuojasi dantų ėduonis.

Tinkamai burnos higienai užtikrinti reikia vieningų ortodonto, odontologo, burnos higienisto, tėvų ir pačių vaikų pastangų. Dantis būtina valyti ryte ir vakare su dantų pasta ir šepetėliu, naudoti papildomas burnos priežiūros priemones: higieninį tarpdančių siūlą, tarpdančių šepetėlį, skalavimo skystį ir kt.

Pacientai, nešiojantys nuimamuosius ortodontinius aparatus (plokšteles), turi juos atskirai išplauti su dantų pasta ir šepetėliu. Papildomam jų valymui reikia naudoti plokštelių mirkymo tabletes, kurių galima įsigyti vaistinėse.

Daiva Arbačiauskienė Parengė Daiva Arbačiauskienė
Gydytoja ortodontė
Klinika „Bendrosios medicinos praktika“

Naujausi komentarai

 1. Mangas ant šakos
  Mangas ant šakos prieš 3 m.

  Sveikos, netyčia atradau jūsų pokalbius. Tiesiog nusprendžiau pasidalinti savo patirtimi, nes buvau KREIVADANTĖ Čiulptuka naudojau iki 2 m. (tėvų duomenimis). Mano pieniniai dantys buvo tiesutėliai. Kai pradėjo dygti nuolatiniai pieniniai labai ilgai laikydavosi ir gavosi taip kad viršutinių dantų d. pusės antrasis dantukas jau neturėjo kur dėtis tai tiesiog augo už pieninio ir galutiniam rezultate tas nuolatinis dantukas buvo už apatinių dantų linijos (visi viršutiniai eina gi prieš apatinių dantų linija ar kartu su ja-nežinau kaip išsireikšti:D). O toks rezultatas gavosi todėl, kad tėvai suvėlavo mane nuvesti pieninio danties ištraukti. Tai kaip man ėjo 10m. (buvo visi nuolatiniai išdygę) pradėjo tvarkyti tuos mano kreivus dantis, norint tai padaryti teko viršutinių linijoje padaryti vietos, kad būtų kur 'ištraukti' tą dantį į priekį apatinių. Tai naktimis 1 metus dėdavausi tokius 'ūsus' (kaip Katty Perry Friday night klipe, kai ji su kabėm ir tokiu keistu įtaisu einančiu į burną), tas įtaisas specialių žiedų ant paskutinių dantų pagalba stūmė tuos paskutinius dantis link ryklės, kad atsirastų tos vietos. Paskui uždėjo kabes, jas nešiojau 1,5 m., nes reikėjo visus dantis išstumdyti taip, kad panaudoti tą laisvą atsiradusią vietą, ir išvilko tą dantį į priekį greta kitų viršutinių- tai sąkandis buvo pataisytas. Dabar kai man virš 20, turiu viršuje protinį dantį kuris guli gulsčias (dar nepradygo) tai mano odontologas sako, kad tokiai jo pozicijai galėjo turėti įtakos tas dantų stumdymas, kad jam tiesiog nebeliko kaip kitaip formuotis žandikaulyje.
  Tai mano reziumė būtų, kad čiulptukas jei ir turi įtakos dantukams tai ne esminę; veskit vaikus laiku pieninių dantų traukti.

 2. Viktorija.PAV
  Viktorija.PAV prieš 1 m.

  Pasmano dukra buvo pirmibiai dantukai vorsutinei priekinei labai ligus ir grazus ikrito uzaugo kiti ir vienas kreivas palinkes i prieki kai ejom pas dantyste sake dar palaukt dal isoties bet nemanau ji man budama 5 metu mego ciulpt nyksti sunkei atmokiau ir rodziau video kas bus jai ciulps nu bet pora men jai ne daugiau mea su ja karevom va ir pasekmes (

 3. User has not uploaded an avatar
  orma prieš 1 m.

  Del nemokamo ortodonto-gaukit siuntima is dantisto i Zalgirio klinika Vilniuj arba i Kauno dantu ir zandikaulio klinika.Ten nemokamai padarys plokstele ir rezidentai gydo(destytojai priziuri).sunui uzdejo ir virsuj ir apacioj 2016.m nuo 8m.dabar jis 10m.dar nesioja(kol visi nuolatiniai sudygs)Bukle gereja

 4. User has not uploaded an avatar
  orma prieš 1 m.

  Tiesa,del ciulptuko-ji pakirpdavau ir sakiau kad pelyte nakti apgriauze..Taip ir 1m.budamas atsisake pats..Nakti nemaitinau nuo 3sav.(isvis tiek to pienuko teturejai).Saldumynu negavo,bet vistik 3m.neteko pieninio danties..Uzpuole l.agresyvus eduonis,teko neisgydomu s pieninuku raut,o nuolatiniams neliko vietos..dabar ploksteles ir kas pusmeti lakuojavisa burna fluoro laku.._Bent negenda

 5. Lauksmė
  Lauksmė prieš 3 sav.

  Jei pora dantuku yra kreivu, vaikui tuoj bus 13 metu, ar dar detu plokstele? Labai nenoriu tu breketu. Del keliu dantuku.