Kreivi vaiko dantukai, netaisyklingas sąkandis: ką turi žinoti tėvai? (31)

Kreivi vaiko dantukai

Kas yra ortodontija?

Ortodontija – tai odontologijos sritis, tirianti dantų, dantų eilių ir žandikaulių anomalijas, jų sukeliamas priežastis, kitimą, diagnostiką, gydymą ir profilaktiką.

Nustatyta, kad apie 90% žmonių turi netaisyklingą sąkandį arba kreivus dantis. Beveik trečdaliu atvejų būtinas ortodontinis gydymas. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis.

Kada reikia su vaiku apsilankyti pas ortodontą?

Pirmasis vaiko vizitas pas gydytoją ortodontą turėtų būti apie 6-7 metus, kai prasideda vaiko dantukų kaita, t.y. krenta pieniniai dantys, pradeda augti nuolatiniai. Patikrinti dantis reikia net tuo atveju, kai iš pažiūros jie yra tiesūs, kadangi dalį ortodontinių problemų gali nustatyti tik gydytojas.

Kada prireikia ortodontinio gydymo?

Ortodontinis gydymas yra reikalingas tais atvejais, kai gydytojas randa nors vieną iš šių anomalijų:

 • Nėra vieno ar kelių nuolatinių dantų užuomazgų;
 • Yra papildomų (virškomplektinių) dantų;
 • Vaikas nesusičiaupia, kvėpuoja burna;
 • Netaisyklingai auga dantys. Tai pasireiškia vienu ar keliais požymiais:
  • susigrūdę dantys;
  • kreivai dygstantys dantys;
  • atsikišę į priekį viršutiniai dantys, smakras pastumtas atgal;
  • atsikišęs į priekį apatinis žandikaulis;
  • apatiniai dantys uždengia viršutinius;
  • viršutiniai dantys per daug uždengia apatinius;
  • sukandus atsiranda tarpas tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų;
  • veido asimetrija dėl į kairę ar į dešinę nukrypusio smakro;
  • netaisyklinga kalba (sunku ištarti kai kuriuos garsus).
 • Yra netinkamų įpročių:
  • lūpos prikandimas;
  • piršto čiulpimas;
  • netaisyklinga liežuvio padėtis.

Kada reikia pradėti ortodontinį gydymą?

Amžius, kada būtų geriausia pradėti ortodontinį gydymą priklauso nuo situacijos sudėtingumo, pasirinkto gydymo metodo, kaulo regeneracinių savybių. Nuo 7 iki 14 metų taikomas ortodontinis gydymas yra pats veiksmingiausias.

Apie 7-9 metus pradėtas ortodontinis gydymas būna fiziologiškesnis, naudojamos mažos, švelnios jėgos, galima modeliuoti žandikaulių augimą. Yra mažesnė tikimybė, kad baigus gydymą anomalija atsinaujins.

Todėl pastebėjus vaiko sąkandžio defektus ar kreivėjančius dantukus, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą: kelerius metus panešiojus ortodontinę plokštelę galima išspręsti daugumą ortodontinių problemų.

Ortodontinės plokštelės

Vaikų ortodontinių ligų gydymui dažnai naudojamos ortodontinės plokštelės (dar vadinamos dantų plokštelėmis). Dantų plokštelė turi plastmasės pagrindą ir yra gaminama individualiai. Burnoje ji fiksuojama kabliukais, gali turėti keletą aktyvių, dantis judinančių elementų (sraigtų, spyruoklių).

Šie aparatai Lietuvoje labai populiarūs, nes yra pigūs, gali būti įvairių spalvų, vaikas juos gali išsiimti, gerai išvalyti. Plokštelė nešiojama visą parą, išskyrus valant dantis ir valgant.

Ar ortodontinis gydymas kenkia dantims?

Pats ortodontinis gydymas dantims nekenkia.Tačiau tinkamai neprižiūrint burnos ertmės, nesilaikant burnos higienos, jis gali neigiamai veikti dantis ir dantenas.

Net ir paprasčiausias ortodontinis aparatas yra puikus maisto likučių ir dantų apnašų kaupimosi centras. Jei kruopščiai nesilaikoma burnos higienos, dantenos išburksta, parausta,vystosi uždegimas. Ant dantų likę apnašos tampa gera patologinių mikroorganizmų dauginimosi terpe, todėl formuojasi dantų ėduonis.

Tinkamai burnos higienai užtikrinti reikia vieningų ortodonto, odontologo, burnos higienisto, tėvų ir pačių vaikų pastangų. Dantis būtina valyti ryte ir vakare su dantų pasta ir šepetėliu, naudoti papildomas burnos priežiūros priemones: higieninį tarpdančių siūlą, tarpdančių šepetėlį, skalavimo skystį ir kt.

Pacientai, nešiojantys nuimamuosius ortodontinius aparatus (plokšteles), turi juos atskirai išplauti su dantų pasta ir šepetėliu. Papildomam jų valymui reikia naudoti plokštelių mirkymo tabletes, kurių galima įsigyti vaistinėse.

Daiva Arbačiauskienė Parengė Daiva Arbačiauskienė
Gydytoja ortodontė
Klinika „Bendrosios medicinos praktika“

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  orma prieš 4 m.

  Lauksmė parašė:
  Vieno breketo tai cia kaip suprast ant 1 danties tokia kaina?Galvojau buna virsutiniai ir apatiniai.Ir ju kainos nuo 400 iki 800 eur,gal ir daugiau.

  Taip .žalgiry vieno danties 50e.breketo

 2. User has not uploaded an avatar
  Anonime prieš 4 m.

  orma parašė:
  Taip .žalgiry vieno danties 50e.breketo

  Bet ant vieno danties breketo nededa.O deda ju ant daug dantuku.Tik kiekvienam gal buna skirtingas ju skaicius.

 3. Coliukasv
  Coliukasv prieš 2 m.

  parašė:
  Kai pradeda dygti nuolatiniai dantukai, žandikaulio kaulinis audinys formuojasi pagal nuolatinių dantų šaknis, nes pieninių dantukų šaknys yra labai mažytės. Prieš …

  Nera dukra gerus antibiotikų iki 7 metų.. O dantys labai silpni..

 4. User has not uploaded an avatar
  Emamukas prieš 2 m.

  Anonime parašė:
  Bet ant vieno danties breketo nededa.O deda ju ant daug dantuku.Tik kiekvienam gal buna skirtingas ju skaicius.

  Mano vaikui yra uždėti du breketai, 8 metai kai buvo. Aš taip dziaugiaus kad nęreiks plokštelės, o breketus. Uždėta ir ramu.

 5. zydrejot
  zydrejot prieš 2 m.

  Aš tik noriu pasakyti, draugė pati sau dėjosi briketus, kaina buvo patraukli. Bet vėliau sužinojo, kad atskirai reikės mokėti už jų paveržimą(kelios minutės ir viskas)+kelionės išlaidos. Tai brangiai labai kainavo, kaip jį minėjo kad būna paveržimas kaikur įskaičiuotas.

Skelbimai

7,00 €
18 | 10,9 cm
8,00 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½