Krikštynos: kada tinkamiausias metas organizuoti ir kaip jaukiai atšvęsti? (2)

Laimingi tėveliai bučiuoja dukrą per krikštynas Kzenon | Shutterstock.com

Kūdikio ar vaiko krikštynų organizavimas – smagus procesas. Tačiau jei norite, kad krikštynas visi prisimintų, o ne sakytų, kad šventė buvo lyg „palaida bala“, teks apgalvoti nemažai dalykų.

Krikštynos – tai lyg tam tikras vaiko pristatymas visuomenei, tad daugelis tėvų jaučia nemažą spaudimą jas planuodami ir organizuodami.

Pastaruoju metu krikštynos virto panašaus lygio švente, kaip ir vestuvės (gal tik kiek kuklesnės, su mažiau svečių, dažniausiai apsiribojant tik vieną dieną trunkančiomis iškilmėmis). Tačiau organizuojat krikštynas vis tik svarbu neperlenkti lazdos.

Taigi, kada metas surengti krikštynas ir apie ką svarbu pagalvoti?

Visa informacija apie krikštynas ir naudingos diskusijos – mūsų forume:

Kokio amžiaus vaiką geriausia krikštyti?

Anksčiau daugelis tėvų krikštydavo dar 6 mėn. nesulaukusius kūdikius. Katalikų bažnyčia taip pat laikėsi nuostatos, kad geriausia kūdikius krikštyti pirmosiomis gyvenimo savaitėmis, ypač jei mažylis silpnas, ligotas, nes krikštijant panaikinama gimtoji nuodėmė.

Šiuo metu dažniau tėvai krikštija jau vaikštančius 1–3 m. vaikus. Žinoma, neretai krikštijami ir vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikai, pradinukai ir net paaugliai, tačiau šie atvejai – retesni.

Taip pat yra tėvų, kurie pačiam vaikui leidžia sąmoningai priimti sprendimą, krikštytis ar ne.

Kuris metų laikas tinkamiausias krikštynoms?

Krikštynoms tinka bet kuris metų laikas, tačiau daugelis šeimų vis tik šiai šventei renkasi šiltąjį metų laiką: nuo gegužės iki rugsėjo.

Šventę organizuojant vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį išvengiama ligų sezono, prasto oro (tiesa, ne visada), daugėja alternatyvų, kur švęsti (ne tik uždarose patalpose, bet ir lauke), užtenka lengvesnės aprangos ir t. t.

Vaiko krikstynosKzenon | Shutterstock.com

Pagrindiniai krikštynų planavimo akcentai: ką svarbu apgalvoti?

Parinkite vaikui tinkamus krikštatėvius. Tai – gana sudėtinga užduotis. Krikštatėviai parastai būna artimi tikintys žmonės. Bažnyčios reikalavimai: krikštatėviai turi būti vyresni nei 16 m., būti priėmę visus svarbiausius sakramentus.

Biudžetas. Biudžeto nustatymas – puikus pirmasis žingsnis planuojant vaiko krikštynas. Nusistatę tikslų biudžetą galėsite geriau kontroliuoti išlaidas ir spręsti, kur galima paišlaidauti daugiau, o kur verčiau pasispausti. Itin kuklios krikštynos, kai šventiniai pietūs rengiami namuose ir neužsakoma jokių papildomų paslaugų, gali kainuoti nuo 300 eurų. Šventę rengiant sodyboje ar restorane, kai dalyvauja 30–50 svečių, samdant šventės planuotoją, fotografą, renginio vedėją, dekoratorių ir kt. gali tekti išleisti ir per 6000–8000 eurų.

Šventės eiga / programa. Pagalvokite, be kokių akcentų neįsivaizduojate krikštynų. Tradiciškai šeimos po ceremonijos surengia fotosesiją gamtoje, po to – pietus arba vakarienę. Tik jūs galite nuspęsti krikštynų programą: ar tiesiog ramiai papietausite, ar organizuosite žaidimus, atrakcijas, užsisakysite pripučiamą batutą, kitų pramogų vaikams bei suaugusiesiems. Nepamirškite kertinių krikštynų akcentų: tai palinkėjimų rašymas, būsimosios mažylio profesijos spėjimas, pasižadėjimai ir t. t.

Svečiai. Dėmesys turi būti skiriamas jūsų vaikui, todėl sudarydami svečių sąrašą atsižvelkite į mažylio interesus. Atminkite, kad vaikas gali jaustis nejaukiai, nes daugelis žmonių norės jį palaikyti ant rankų, fotografuos ir t. t. Taigi, atsirinkdami žmones, kurie bus drauge šią ypatingą dieną, būkite kritiški. Paprastai užtenka tik pačių artimiausių žmonių – šeimos narių ir draugų (iki 15–20 svečių, įskaičiuojant vaikus).

Krikštynų apranga. Atsižvelgdami į šventės ypatumus, stilių (tradicinės ar modernios krikštynos) parinkite ir tinkamą aprangą. Nemažai šeimų krikštynų drabužėlius perduoda iš kartos į kartą, tačiau pastarieji, jei krikštysite paaugusį vaiką, o ne kūdikį, gali nebetikti. Specialūs krikšto drabužėliai – suknelės ilga palaida apačia bei skraistės – siuvami tik kūdikiams, tad tradicinius krikštynų drabužius paaugusiam vaikui pritaikyti gali būti sudėtinga. Beje, pastarieji jau po truputį išeina iš mados ir tėvai mergaites aprengia tiesiog baltomis puošniomis suknelėmis, berniukams perka ar nuomojasi lininius kostiumėlius ir pan. Suaugusiesiems tinka puošnūs, tačiau kuklesni drabužiai. Pirmenybė teikiama šviesioms spalvoms.

Maistas ir gėrimai. Jei švęsite restorane ar sodyboje, dėl maisto paprastai nereikia sukti galvos: užteks tik suderinti meniu ir užsisakyti desertus (tortą, kitus saldumynus). Švenčiant namuose patariama maistą užsisakyti: turėsite mažiau rūpesčių. Švenčiant gamtoje dažnai kepami šašlykai, kiti patiekalai ant grotelių.

Krikštynų dovanos. Tradiciškai per krikštynas, kaip ir per vestuves, dovanų gauna ne tik „kaltininkai“, bet ir visi šventės svečiai. Įprastai krikštijamo vaiko tėvai svečiams dovanoja kokį nors suvenyrą. Galite rinktis bet kokią smulkmeną ar gražiai supakuotą saldumyną, tik svarbu, kad daiktas nebūtų ekstravagantiškas.

Ko nerekomenduojama daryti planuojant krikštynas?

 • Nepamirškite, ką švenčiate. Kūdikiai ir maži vaikai turi savo ritmą, be to, yra linkę greitai pervargti. Todėl raskite geriausią būdą švęsti krikštynų šventę per daug nenutolstant nuo vaiko rutinos.
 • Neapiplėškite banko. Krikštynos gali kainuoti ir visiškai nedaug: tereikia būti kūrybingiems. Krikštynoms tikrai nebūtina išleisti visų santaupų ar imti paskolos: verčiau tuos pinigus investuoti į vaiko ateitį ar naudingesnius pirkinius.
 • Nepalikite visko paskutinei minutei. Krikštynų tikrai nebūtina pradėti planuoti prieš metus ar dvejus, tačiau bent prieš 3–6 mėn. sutarę dėl ceremonijos bažnyčioje, rezervavę šventės vietą ir kitas pagrindines paslaugas išvengsite streso, turėsite daugiau pasirinkimo alternatyvų ir gal net šiek tiek pavyks sutaupyti.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.

Naujausi komentarai

 1. ponia.gandriene
  ponia.gandriene prieš 2 m.

  Pamiršote parašyti, kad Krikštynos yra šventasis Bažnyčios sakramentas, pirmasis iš septynių. Ir juo vaikas ne "pristatomas visuomenei" kaip kokia mados kolekcija - o įrašomas į krikščioniškąją bendruomenę. Iš čia ir pavadinimas: Kristus - krikščionybė - krikštas. Krikšto tėvai - tie, kurie prisiima atsakomybę padėti vesti vaiką krikščionišku keliu ir laikytis jo vertybių.

 2. SofijaLelija prieš 1 m.

  Būtent! Šlovė Kristui! Mūsų atpirkėjui!