Kūčių patiekalai vaikams: kuo pamaitinti išrankius mažuosius?

Mama su dukra gamina vegetariškas salotas per Kūčias Viktoriia Hnatiuk | Shutterstock.com

Kūčios – viena gražiausių ir autentiškiausių lietuviškų švenčių. Tačiau tėvams šią dieną tenka nemenkai pasukti galvą, kuo pamaitinti vaikus, ypač pačius mažiausius.

Vaikai paprastai nemėgsta silkės, kuri jiems – per sūri ir per daug intensyvaus skonio. Retai kuris vaikas dievina ir žuvį, grybai, pupos, pupelės vaikams – per sunkus maistas, svogūnai – per aštrūs, tad iš tradicinio Kūčių meniu, atrodytų, vaikams nelabai ir lieka ką valgyti.

Tad kuo pamaitinti savo išrankius mažuosius?

Kokie Kūčių patiekalai tiktų 1–3 metų vaikams?

  • Garuose virta arba troškinta žuvis. Puikus pasirinkimas mažiems vaikams – virta arba troškinta žuvis, kuri yra minkšta, sultinga. Tiktų ir orkaitėje kepta žuvis. Žuvį pagardinkite žolelėmis (labiausiai tinka petražolės, krapai ir kiti neintensyvaus skonio žalumynai). Duoti aliejuje keptos žuvies mažiems vaikams nerekomenduojama, nes ji yra kaloringa, o dėl riebalų pertekliaus – ir sunkiau virškinama.
  • Grūdai, grūdų košės. Mažiems vaikams gali tikti improvizuota Kūčia – tradicinis senovinis Kūčių patiekalas. Ji gaminama iš kruopų, aguonų, riešutų, džiovintų uogų arba vaisių, vandens ir medaus, tačiau ingredientus galite keisti pagal skonį ir mažųjų ragautojų skonį.
  • Kūčiukai. Vaikams nuo vienerių galima duoti kūčiukų. Jeigu pavyko išsikepti arba įsigyti minkštų – puiku, tačiau jei kūčiukai yra per kieti, juos galima pamirkyti vandenyje arba piene.
  • Obuoliai ir mirkyti džiovinti vaisiai. Mažiems vaikams puikus desertas – obuoliai. Juos galima pjaustyti skiltelėmis, o patiems mažiausiems – paskaptuoti šaukšteliu. Taip pat mažyliams galite duoti džiovintų vaisių: pamirkyti jie suminkštės ir taps lengviau įkandami.
  • Naminis kisielius ir kompotas. Mažiems vaikams puikiai tiktų pačių namuose virti kisielius ir kompotas. Jei kompotui naudosite pirktinius vaisius (taip pat ir džiovintus), juos reikėtų kruopščiai nuplauti. Tačiau idealu kompotą paskaninti jūsų pačių šaldytomis uogomis, o kompotą – spanguolėmis. Tik nepadauginkite cukraus: kuo jo mažiau, tuo geriau. Vaikams iki 3 m. rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip pusę puodelio kisieliaus.

Kūčių patiekalai, kuriuos noriai valgys 3 m. ir vyresni vaikai

  • Naminiai žuvų piršteliai. Tikriausiai būtų sunku rasti vaiką, kuris nemėgtų žuvų pirštelių.
  • Orkaitėje kepta lašiša. Vieną iš puikių receptų rasite spustelėję šią nuorodą.
  • Užkepėlės, užtepėlės. Galite išbandyti šį žuvies užtepėlės receptą. Vaikai labai mėgsta užtepėles su rūkyta žuvimi. Beje, Kūčioms gali tikti ir populiarusis humusas.
  • Virtinukai, auselės, pyragėliai, bandelės, spurgos, blynai. Galite gaminti virtinukus su aguonomis, su grybais (džiovintais ar pievagrybiais), kepti bandeles su kopūstais ir kt. Per Kūčias kepamos ir mielinės spurgos, mieliniai blynai su obuoliais ir kt.
  • Daržovių patiekalai. Retai kuris vaikas mėgsta salotos, mišraines iš daugybės ingredientų, tad daržoves galima patiekti atskirai: vaikas gardžiuosis mėgstamiausiomis.

Daugiau Kūčių patiekalų vaikams idėjų rasite čia.

Kūčių stalas: ar vaikai būtinai turi išragauti visus 12 patiekalų?

Tėvai vaikams nori perteikti visas tradicijas. Tačiau natūralu, kad mūsų atžalos neišragaus visų 12 ar daugiau Kūčių stalo patiekalų, tad jų versti ar tuo labiau prievartauti tikrai nereikėtų. Geriau vaiką paskatinti paragauti bent tuos valgius, kurie jam atrodo skaniausi ir yra artimiausi jo mėgstamiems patiekalams.

Tėvams ir artimiesiems reikėtų stengtis vaikus sudominti tradicijomis, nekasdieniais gardumynais, paskatinti paragauti patiekalų, kuriuos patiekdavo dar jų proseneliai (mat šeimose Kūčių valgių receptai neretai perduodami iš kartos į kartą).

Beje, atkreipkite dėmesį, kad mažiems vaikams pasninkauti nereikia, tad ir Kūčių dieną jie gali maitintis įprastai. Žinoma, bet ir mažus vaikus jau galima supažindinti su pasninko tradicija.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.