Kūdikio maudynės ežere, upėje, jūroje: ką svarbu žinoti?

Vaikas braido ežere pliona | Shutterstock.com

Daugelis kūdikius auginančių tėvų domisi, kokio amžiaus mažylį jau galima maudyti vandens telkiniuose, taip pat jiems kyla daugybė kitų su pirmosiomis maudynėmis susijusių klausimų.

Kokio amžiaus kūdikius galima maudyti atviruose vandens telkiniuose?

Ežeruose, upėse ir jūroje kūdikius galima maudyti nuo 6-ojo gyvenimo mėnesio.

Jaunesnių nei pusmečio kūdikių maudyti nerekomenduojama, nes jų oda dar labai jautri, linkusi į sudirgimą, o termoreguliacinė sistema dar nėra išlavinta, tad jie gali itin greitai sušalti. Be to jiems didelį pavojų kelia įvairios infekcijos, kuriomis galima užsikrėsti netyčia gurkštelėjus užteršto vandens.

Kada atidaryti maudynių sezoną?

Įprastai Lietuvoje maudymosi sezonas oficialiai prasideda nuo birželio 1 d. - tai reiškia, kad viso maudymosi sezono metu periodiškai atliekami maudyklų vandens kokybės tyrimai, matuojama vandens temperatūra, paplūdimiuose ima budėti gelbėtojai.

Žinoma, birželio pradžia retai yra tinkamas metas kūdikių ir mažų vaikų maudynių sezono atidarymui, nes tokiu metu vanduo (ypač Baltijos jūroje) dar būna labai šaltas. Tipiniais metais upių ir ežerų vanduo pakankamai įšyla birželio antroje pusėje, o Baltijos jūra komfortišką temperatūrą pasiekia tik liepos pabaigoje ar rugpjūčio mėnesį.

Norint maudyti kūdikį, jūros vandens temperatūra turėtų būti bent 19–20 °C, ežerų, karjerų ir upių – 21–22 °C.

Kodėl svarbu įvertinti vandens ir pačios maudyklos kokybę?

Kūdikius maudyti rekomenduojama tik oficialiose maudyklose, kur tikrinamas vandens užterštumas. Tai svarbu, nes yra tikimybė, kad kūdikis vandens gurkštelės. Po to dažnai suskausta pilvuką, galimos net ir žarnyno infekcijos, viduriavimas ir vėmimas.

Nuolat atnaujinamus maudyklų vandens kokybės tyrimų duomenis galite rasti Higienos instituto puslapyje.

Vandens kokybė stebima ne visose maudyklose, todėl kartais jo būklę tenka įvertinti patiems tėvams. Jeigu vanduo žydi, jame maudytis negalima. Krantas turėtų būti seklus, smėlėtas, be dumblo ir žolių, vanduo – ne drumstas, o skaidrus, maudantis turi matytis dugnas. Idealiu atveju maudynių vieta turėtų būti saugoma budinčių gelbėtojų.

Ar kūdikiui reikalingas maudymosi kostiumėlis?

Kūdikio apranga yra šeimos sprendimas, tačiau viešose vietose besimaudantiems mažyliams, kurie dar nemoka pasiprašyti į tualetą vertėtų uždėti specialias maudymosi sauskelnes, apsaugančias nuo netikėtų „avarijų“.

Plačiau skaitykite:

Kiek laiko turėtų trukti kūdikio maudynės vandens telkinyje?

Pirmosioms kūdikio maudynėms visiškai užteks kelių minučių. Atminkite: kuo mažesnis kūdikis, tuo trumpesnis ir maudymosi laikas. Vėliau maudant kūdikį persistengti taip pat neverta, nes kūdikių termoreguliacinė funkcija dar nėra visiškai išsivysčiusi, tad jiems kyla grėsmė greitai peršalti. Staigių temperatūros šuolių kūdikiai netoleruoja, nebent nuo pat gimimo būtumėte užsiėmę grūdinimu.

Saugesnis variantas – leisti kūdikiui maudytis mažame baseinėlyje

Puikus sprendimas norint, kad kūdikis neperšaltų – pripilti vandens į mažą pripučiamą baseinėlį. Jame vanduo greitai įšils ir kūdikiui maudytis bus kur kas maloniau. Vandens telkinyje galima tiesiog pamirkyti kūdikio pėdas, o su jau vaikštančiu kūdikiu ar metinuku – ir pabraidyti.

Kaip su kūdikiu maudytis saugiai?

Vandenyje kūdikių ir mažų vaikų tyko daug pavojų. Taigi, norėdami kūdikį apsaugoti, niekada jo prie vandens nepalikite be priežiūros bei laikykitės šių rekomendacijų:

  • Kai esate vandenyje, visada laikykite kūdikį ant rankų ir būkite pakankamai seklioje vietoje, kad galėtumėte tvirtai stovėti ant kojų.
  • Taip pat svarbu būti atsargiems, kai naudojate specialius maudynių žiedus, plaukimo ratus, nes jiems nuslydus kūdikio galva atsidurs po vandeniu.
  • Kaskart maudynių atviruose vandens telkiniuose metu sekite kūdikiui specialias maudymosi sauskelnes. Jei kūdikis viduriuoja, jo maudyti upėje, ežere ar jūroje negalima.
  • Pasirūpinkite nuo ultravioletinių spindulių apsaugančiais drabužiais (puikiai tinka specialus maudymosi kostiumėlis kūdikiams), nepamirškite skrybėlės, o atviras kūno vietas ištepkite kremu nuo saulės. Beje, tai daryti reikėtų net ir apniukusią dieną.
  • Po maudynių kūdikį nuprauskite švariu vandeniu bei ištepkite visą kūną drėkinamuoju kremu.
  • Grįžę namo išskalbkite arba bent jau kruopščiai perskalaukite ir gerai išdžiovinkite kūdikio maudymosi kostiumėlį, kruopščiai išvalykite kitus maudymosi reikmenis (plaukimo ratą, pripučiamas rankoves ir pan.), nes drėgmėje gali imti veistis įvairūs mikroorganizmai.

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.