Kūdikio odos apsauga ir priežiūra žiemą: kaip išvengti sudirgimų?

Kūdikis guli vežimėlyje lauke žiemą Igor Zvencom | Shutterstock.com

Keičiantis metų laikams tėveliams kyla daugybė klausimų apie kūdikio odos priežiūrą. Orams vėstant odos problemos dažnai tampa kur kas opesnės, o kūdikio odos poreikiai gali pakisti.

Sausame ir šaltame ore drėgmės lygis natūraliai sumažėja. Dėl šios priežasties daugelis žmonių pastebi, kad žiemą oda tampa sausesnė. Neigiamą įtaką daro ir šildymas. Šaltas, sausas oras, atšiaurus žiemos vėjas pirmiausia išdžiovina švelnius kūdikio skruostus, ir apskritai kūdikių oda yra kur kas jautresnė ir trapesnė nei suaugusiųjų, dėl to ji dar greičiau linkusi prarasti drėgmę ir išsausėti.

Taigi, kokios kūdikių odos problemos žiemą dažniausiai pasitaiko ir kaip rūpintis kūdikio oda šaltuoju metų laiku?

Dažniausiai pasitaikančios kūdikių odos problemos žiemą

Suskirdusios lūpos

Sausos, suskilinėjusios lūpos – dažna kūdikių problema. Lūpos ir oda aplink jas dėl nuolatinio seilėjimosi yra nuolat šlapia, tad viršutinis lūpų odos sluoksnis greitai sudirgsta, atsiranda skaudžių įtrūkimų.

Todėl prieš einant su kūdikiu į lauką jo lūpas reikėtų patepti švelniu balzamu, pagamintu iš saugių ingredientų. Pavyzdžiui, lanolinas – medžiaga, saugi net ir naujagimiams. Žindančios mamos kūdikio lūpas gali patepti pienu (tiesa, tai geriau daryti esant patalpoje).

Paraudę skruostai

Pūsti kūdikio skruostukai gali greitai sudirgti vien nuo šalto oro, ypač jei diena vėjuota: nebūtinas nė žiemos speigas. Todėl prieš einant į lauką ir iš jo grįžus kūdikio odą reikėtų drėkinti specialiu nuo šalčio apsaugančiu kremu.

Jei kūdikis miega vežimėlyje lauke, galite įsigyti ir specialų nuo vėjo saugantį plastikinį uždangalą.

Sausa, niežtinti oda

Dėl sauso oro kūdikio oda gali prarasti drėgmę ir išsausėti. Odai stipriai išsausėjus ant viso kūno gali atsirasti sausų plotelių: jie dažnai parausta, pleiskanoja.

Jeigu kūdikio oda sausa ar jam diagnozuota egzema, tėvai turėtų būti ypač atsargūs ir be išimčių stengtis apsaugoti odelę nuo šalčio poveikio.

Kokius produktus kūdikio odos priežiūrai žiemą naudoti, o kokių vengti?

Rinkoje galima rasti daugybę kūdikių odos priežiūros produktų, tad suprantama, kad išsirinkti tinkamiausią gali būti tikrai sunku. Tad ką reikėtų žinoti?

Drėkinamoji kosmetika

Prieš pirkdami drėkinamąjį kremą būtinai perskaitykite jo sudėtį. Venkite produktų, kurių sudėtyje yra kvapiklių ir alkoholio: pastarieji odą dirgina ir dar labiau sausina.

Kasdieniam naudojimui tinka losjonai, tačiau kūdikių odos taip dažnai drėkinti įprastai nereikia. Labiau tinka kremai ir tepalai: jie pasižymi intensyvesniu poveikiu, taip pat tinka prižiūrint labai sausos odos plotus.

Kosmetika maudynėms

Norėdami išsaugoti kūdikio odelės drėgmės barjerą venkite muilo ir kitų vonios produktų, kurių sudėtyje yra kvapiklių, agresyvių ploviklių (kaip, pavyzdžiui, SLS (SLES). Kitaip tariant, kosmetikos sudėtyje neturėtų būti muilo, kuris sausina ir taip jautrią kūdikių odą.

Priemonės, saugančios nuo iššutimų

Žiemą per šiltai aprengti kūdikiai greitai suprakaituoja, o prakaitas dirgina odą. Ypač greitai sudirginama oda užpakaliuko srityje, o problema dar opesnė tampa dėl mažai orui laidžių sauskelnių bei šlapimo poveikio. Kai atsiranda iššutimų, odą gydyti sunkiau, mažylis tampa neramus, prastai miega. Todėl labai svarbu iš anksto užkirsti kelią odos iššutimams.

Puiku, jei šeimos vaistinėlėje turite net naujagimiams ir kūdikiams tinkamą raminamąjį, apsauginį kremą, kuris skirtas ir iššutimų bei vystyklų bėrimo profilaktikai, odai prižiūrėti bet kuriuo metų lauku. Toks kremas turėtų efektyviai drėkinti, maitinti, minkštinti ir raminti sudirgusią kūdikio odą. Ypač vertingi kremai ir tepalai, kurių sudėtis papildyta vertingaisiais komponentais – cinko oksidu ir hipoalerginiu lanolinu.

Cinko oksidas saugo audinius nuo skysčių praradimo, uždegimo, ramina odą, veikia kaip antiseptikas. Hipoalerginis lanolinas minkština, drėkina ir nuramina net jautriausias kūdikio odos vietas. Beje, tokios priemonės tinkamos naudoti net naujagimiams. 

Patarimai, kaip prižiūrėti kūdikių odą žiemą

Drėkinkite odą. Jeigu kūdikio odelė linkusi sausėti, kaskart prieš eidami į lauką atviras kūno vietas patepkite kremu ar tepalu. 

Saikingos vonios procedūros. Nors maudynės vonioje padeda mažyliui atsipalaiduoti ir pagerina miegą, kūdikių maudyti kasdien tikrai nereikia. Be to, geriausiai tinka trumpos maudynės drungname vandenyje. Po vonios procedūrų drėgmę patariama „užrakinti“: nusausinus odą rankšluosčiu, kol ji dar drėgna, galima patepti kremu.

Naudokite patalpų drėkintuvą. Jei namuose oras sausas, rekomenduojama įsigyti drėkintuvą, taip pat kūdikio kambaryje palaikyti optimalią drėgmę ir temperatūrą.

Rinkitės iš minkštų audinių pasiūtus drabužius. Mažylį renkite drabužėliais, pasiūtais iš minkštų ir orui laidžių audinių, kurie nedirgintų jo odos. Venkite sintetinių drabužių, drabužių šiurkščiomis siūlėmis, geriausia nukirpti ir drabužių etiketes.

Tinkama lauko apranga. Per daug sušilęs kūdikis suprakaituoja, tad jei nesate tikri dėl konkrečią dieną tinkamos aprangos, geriau mažylį rengti sluoksniais arba, pavyzdžiui, aprengti ne storą žieminį, bet plonesnį rudeninį kombinezoną ir papildomai apkloti pledu: kūdikiui sušilus jį tiesiog nuklosite.

Masažuokite kūdikį. Masažas – ne tik puikus būdas užmegzti su kūdikiu ryšį, bet ir sudrėkinti odą. Masažuokite kūdikį švelniai, tačiau nevenkite ir tvirtesnių judesių: jie atpalaiduos geriausiai. Tarp pirštų pašildykite truputį drėkinamojo kremo ar aliejaus ir sukamaisiais judesiais įtrinkite priemonę į odą. Masažuokite kiekvieną kūno dalį atskirai ir tuo metu mažylį kalbinkite.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.