Kūdikis alkanas ar nori nusiraminti: ką iš tiesų reiškia naktinis maitinimas? (7)

Mama maitina kūdikį naktį kryzhov | Shutterstock.com

Pagaliau užmigote. Sapnuojate saulėtą Maldyvų pakrantę, deginatės auksiniame pliaže. Pėdas skalauja bangos, o veidą kutena lengvas brizas. Ir staiga išgirstate garsų verksmą. Atsimerkiate. Ir vėl jis atsibudo, prašo valgyti. Sapnas išgaruoja, tarsi jo net nebuvo. Atsidūstate, atsikeliate ir einate maitinti mažylio. Pakeliui pažiūrite į laikrodį: antra valanda nakties.

Taip, kūdikiai nori valgyti naktimis

Ši tiesa yra tokia pat sena, kaip ta, kad vanduo yra šlapias, o dangus – žydras. Bet ar išties vaikui reikia maisto naktį? Ar kaskart, kai jis jo prašo, išties yra alkanas? Tyrimai rodo, kad kūdikio įprotis valgyti naktimis kartais gali signalizuoti apie visai kitą jo poreikį, pavyzdžiui, tai yra jam priimtinas būdas nusiraminti.

Taip pat skaitykite:

Naujagimiui maistas – kaip oras

Naujagimiui maistas yra be galo svarbus. Todėl maitinti jį turime visada, kai išalksta. Taip, kūdikis išalksta ir naktį. Naktinis maitinimas padeda užtikrinti tinkamą kūdikio augimą ir vystymąsi. Viskas paprasta: kūdikis auga, ir jis valgo naktimis. Tai yra visiškai normalu.

Taip pat skaitykite:

Vaiko amžius – svarbu

Kūdikiams iki vienų metų maitinimas naktimis (mažiausiai – 1 kartą per naktį) – yra visiškai įprastas, kitaip jie negalėtų visavertiškai vystytis. Bet jei kalbėtume apie vyresnius vaikus, turėtume nagrinėti kiekvieną atvejį atskirai: visuotinai pritaikomų taisyklių nėra. Tiesa, svarbu akcentuoti, kad naktinis valgymas kartais gali tęstis ir iki trejų metų amžiaus.

Maitinimo tipai

Maitinimą galima išskirti į du pagrindinius tipus:

 • būtinasis (kai vaikas iš tikrųjų yra alkanas);
 • nebūtinasis (kai maistas tėra būdas nusiraminti ir užmigti).

Naktinis maitinimas yra būtinas ir neišvengiamas. Tačiau pasitaiko atvejų, kai vaikas prašo maisto praėjus vos 20 minučių po paskutinio valgymo arba prieš pat užmigdamas. Kaip tokiu atveju atskirti, kada maitinti ir duoti buteliuką yra būtina, o kada – ne?

Naktinis maitinimas būtinas, kai...

...vaikas negali užmigti be maisto. Jei mažylis nerimauja, verkia – greičiausiai jis yra alkanas. Tai svarbūs ženklai, kad jį būtina pamaitinti.

...jis nevalgo pakankamai dienos metu. Kai kurie kūdikiai linkę daug miegoti ir mažai valgyti dieną. Normalu, kad tuomet vaikas norės valgyti naktį. Bet kur kas geresnis sprendimas būtų pakeisti režimą iš naktinio į dieninį – dažniau maitinti kūdikį dieną.

...po maitinimo kūdikis miega nepabusdamas 3–4 valandas. Kūdikis atsibudo naktį, pavalgė ir vėl saldžiai užmigo? Greičiausiai jis tikrai buvo alkanas.

…jis gali savarankiškai atsibusti ir vėl užmigti po maitinimo. Jei vaikas ramiai užmiega be jūsų pagalbos, savarankiškai atsibunda dėl maitinimo ir po to vėl užmiega – tai dar vienas ženklas, kad naktinis maitinimas jam neišvengiamai svarbus.

Naktinis maitinimas nebūtinas, kai...

…kūdikis atsibunda naktį iš įpročio, o ne alkio, ir maistas jam tėra būdas vėl užmigti. Naktinis maitinimas nebūtinas tais atvejais, kai vaikas siekia ne numalšinti alkį, o nusiraminti. Paprastai scenarijus toks: jis atsibunda naktį ir vėl užmigti be pagalbos negali, verkia. Imate galvoti, kad vaikas alkanas, todėl duodate buteliuką. Jis pavalgo, nurimsta ir užmiega. Atsargiai paguldote mažylį atgal, kad jo nepažadintumėte. Bet netrukus jis vėl atsibunda ir verkia. Tad jūs pakartojate procesą. Tai gali kartotis 7, 8, 9 ir daugiau kartų per naktį.

Pažįstama situacija? Tai ženklas, kad jūsų kūdikiui naktinis maitinimas nėra būtinas, mat tai tėra priemonė nusiraminti ir užmigti. Žinoma, pasitaiko ir išimčių, todėl kiekvienas atvejis – unikalus ir universaliomis taisyklėmis neapibrėžiamas, o sprendimą kaip elgtis turi priimti tėvai.

Dažnai pasitaikantis atvejis – kūdikio miego sutrikimai. Šias sveikatos bėdas, ypač šiuo – kūdikystės – laikotarpiu būtina kuo greičiau atpažinti ir pašalinti.

Taip pat skaitykite:

Kaip atpratinti vaiką valgyti naktį

Jei pastebėjote, kad jūsų vaikui naktinis maitinimas nėra būtinas, tikriausiai jums kyla klausimas, kaip jį atpratinti.

Taip pat skaitykite:

Pagrindinė taisyklė – išmokyti jį užmigti savarankiškai. Kai vaikas įpras, jo miego ir valgymo režimas susitvarkys.

Skamba gražiai, tiesa, bet kaip tą padaryti? Praktikoje vien norų ar žinojimo nepakanka: viskas gali būti kur kas sudėtingiau. Visgi yra būdų, kaip išmokyti vaiką savarankiškai užmigti ir atsibusti tik tada, kai jis iš tikrųjų alkanas.

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. Junn prieš 2 m.

  Pamaitinkite sotesniu maistu vakare. .prieš miega. O nakti kelimasis tokio amžiaus ira pripratimas ipatingai tada kaip maitinamas mp. Duokit pienelio nakti.arbatytes arba vandenuko.

 2. Happy_Day
  Happy_Day prieš 2 m.

  Junn parašė:
  Pamaitinkite sotesniu maistu vakare. .prieš miega. O nakti kelimasis tokio amžiaus ira pripratimas ipatingai tada kaip maitinamas mp. Duokit pienelio nakti.arbatyte…

  O negali būti poreikis? Būtinai pripratimas? Taip pat kaip ant rankų pripranta, todėl reikia nenešioti, taip pat kaip su migdymu su mp pripranta, miegoti su tėvais? Tada įdomu kodėl jie šito įpročio patys atsisako? Vieni metukų, kiti dvejų, kiti 3 ar 4. Nes tai yra poreikis o ne įprotis. Kiekvienas vaikas skirtingas ir jo poreikiai skirtingi. Pusantrų metukų vaikas neprivalo išmiegoti visos nakties nesikėles. 🙂

 3. justemur
  justemur prieš 2 m.

  Dukra nuo 3sav naktį nebesikeldavo, sūnui šiek tiek daugiau nei mėnesis, bet dar kartą keliasi kokią 3h.
  Miegas šventas dalykas visiems🤣

 4. User has not uploaded an avatar
  aaausrele83 prieš 1 m.

  Sveiki,mums 1.6m,kartais kas dvi valandas keliasi praso PM, neįmanoma paguldyt,rėkia stumia mane nuo savęs,kai pavalgo vel lūžta,kai buvo 9men išviso naktim nebesikeldavo,kas pasidarė dabar neįsivaizduoju

 5. Meshka
  Meshka prieš 1 m.

  aaausrele83 parašė:
  Sveiki,mums 1.6m,kartais kas dvi valandas keliasi praso PM, neįmanoma paguldyt,rėkia stumia mane nuo savęs,kai pavalgo vel lūžta,kai buvo 9men išviso naktim nebesik…

  Kada paskutini karta pries miega valgo ir ka valgo? Ta prasme, ar sociai pavalgo vakariene?
  Galbut kokiu pokyciu neseniai ivyko (darzelis, baujas bustas, brolis/sese, kt.?)