Kūdikis prastai miega: kaip jį nuraminti ir kokių klaidų dažniausiai daro tėvai?

Kūdikis miega Veronika Zelenina | Shutterstock.com

Kūdikių miegas – vienas didžiausių diskusijų objektų bei iššūkių tėvams. Užmigdyti kūdikį – ne taip paprasta, kaip galėjo atrodyti iki vaikeliui gimstant, todėl tėvai ryžtasi išbandyti pačius įvairiausius migdymo būdus.

Remiantis mokslinių tyrimų apžvalga, kūdikių miegą lemia visa galybė veiksnių, įskaitant tėvų domėjimąsi kūdikių miego aktualijomis, maitinimo būdą, prieš miegą atliekamas veiklas, miegojimo vietą (drauge ar atskirai nuo tėvų), kūdikio temperamentą, mamos psichologinę būklę ir t. t.

Taigi, kokiomis priemonėmis galima efektyviai nuraminti kūdikį bei pagerinti jo miegą?

#1: maudynės

Ar pastebėjote, kaip puikiai kūdikis miega po maudynių? Šiltas vanduo ramina, teikia komfortą, primena palaimingą buvimą mamos pilvelyje. Taigi, maudynės gali tapti ir migdymo ritualo dalimi. Specialistai teigia, kad užtenka 2–3 maudynių per savaitę. Vis tik jei pastebėsite, kad maudynės mažylį veikia magiškai ir maudysite jį kiekvieną vakarą, naudokite drėkinamąsias priemones odai.

#2: masažai

Kūdikio masažas – stebuklinga priemonė, garantuojanti ramesnį ir ilgesnį mažylio miegą. Masažuojamas kūdikis atsipalaiduoja, atsikrato streso ir greičiau užmiega. Taip pat masažas gali padėti subalansuoti ir kūdikio miego režimą, tačiau siekiant šio tikslo svarbu kūdikį masažuoti reguliariai. Visiškai užteks 15 min. trukmės masažo. Ne mažiau efektyvūs – ir prisilietimai, mažylio priglaudimas.

Ar masažuoti kūdikį gali patys tėvai? Žinoma, gydomuosius masažus dėl per mažo raumenų tonuso, kai kūdikio fizinė raida kiek vėluoja, kvalifikuotai atliks tik kineziterapeutas. Tačiau paprastus atpalaiduojamuosius masažus, kurių pagrindinė technika – glostomieji švelnūs judesiai, visiškai saugiai be specialaus pasiruošimo gali atlikti ir tėvai.

#3: aromaterapija (eteriniai aliejai, namų kvapai ir kt.)

Pagerinti kūdikių miegą gali aromaterapinės priemonės – eteriniai aliejai ar jų mišiniai ir kt. Eteriniai aliejai paprastai naudojami kaip namų kvapai: kelis jų lašus galima įlašinti į specialius garintuvus ar užlašinti ant patalynės, audinio skiautelės ir pan.

Specialius mišinius (kurių pagrindinė sudėtinė dalis – bazinis aliejus) galima naudoti kūdikių masažui. Šie mišiniai padeda mažyliui greičiau nurimti ir išsivaduoti nuo miegą trikdančių įspūdžių (kūdikių nervų sistema – gana jautri) ar atsikratyti įtampos atsiskyrus nuo mamos.

#4: ramus tėvų balsas (lopšinės ir pasakos)

Kūdikiams pats mieliausias garsas – mamos ir tėčio balsai. Juos mažylis girdėjo dar būdamas įsčiose. Todėl drąsiai kūdikiams dainuokite lopšines ir sekite pasakas. Dainuokite ar pasaką skaitykite „puse balso“, monotoniškai, ramiai.

5#: baltasis triukšmas ir muzika

Taip pat naujagimiams ir kūdikiams lengviau užmigti padeda baltasis triukšmas – namų prietaisų (dulkių siurblio, plaukų džiovintuvo, gartraukio ir pan.), gamtos (lietaus barbenimas, jūros, miško ošimas, lapų šnaresys ir pan.) garsai ar rami muzika.

Tėvai gali įsigyti baltąjį triukšmą skleidžiančius migdukus arba į išmanųjį prietaisą atsisiųsti specialią programėlę, taip pat įrašų galima rasti ir „YouTube“ tinkle.

Dažniausios klaidos, kurias tėvai daro migdydami kūdikius

Nepasidomima kūdikio miego režimu, ypatumais. Tėvams svarbu žinoti, kad kuo mažesnis kūdikis, tuo trumpesni jo būdravimo intervalai. Pavyzdžiui, jaunesni nei 3 mėn. kūdikiai dienos metu paprastai būdrauja ne ilgiau nei 1,5 val., todėl laiku neužmigęs mažylis gali pervargti. Kūdikius nakties miego reikėtų guldyti kuo anksčiau: miegas iki vidurnakčio – pats vertingiausias.

Neieškoma priežasčių, kodėl kūdikis prastai miega. Labai dažnai tėvai galvoja, kad visi kūdikiai miega prastai, ir nesistengia keisti situacijos. Taigi, pasistenkite, kad prieš miegą kūdikis sočiau pasisotintų, rinkitės kokybiškesnes sauskelnes, ypač nakties miegui: jos turi gerai sugerti skystį, būti laidžios orui. Tuomet išvengsite odos iššutimo, bėrimų ir nepateksite į užburtą ratą. Pastebėjus, kad odelė net ir minimaliai sudirgo, nedelsiant reikėtų pradėti naudoti efektyvų kremą nuo iššutimų, kartu sukuriantį ir apsauginį odos barjerą bei puoselėjantį jautrią odelę.

Plačiau apie kūdikio odos priežiūrą skaitykite:

Išbudinimas keičiant sauskelnes. Jei kūdikis yra mieguistas, geriausia jį pervystyti miegamajame. Kūdikis labai greitai išsibudins ir, tikėtina, ilgai nebeužmigs, jei įjungsite ryškią šviesą skleidžiantį šviestuvą, plausite užpakaliuką po vėsiu tekančiu vandeniu, mažylį kalbinsite ir t. t.

Kūdikio išbudinimas naktinių maitinimų metu. Gana dažna situacija – išalkusiam žindomam kūdikiui naktį pabudus mama įjungia ryškesnę šviesą, ima kūdikį ant rankų, kalbina jį, kartais, kol kūdikis žinda, neatsisako panaršyti mobiliajame telefone ir t. t. Vėlgi kūdikis išsibudina ir norint jį užmigdyti gali reikėti įdėti labai daug pastangų. Racionaliausias sprendimas – mokytis žindyti abiem gulint bei atlikti kuo mažiau nereikalingų veiksmų.

Daugiau efektyvių patarimų rasite čia: