Kūdikis užmiega tik ant rankų: ką daryti?

Kūdikis miega ant tėčio rankų OndroM | Shutterstock.com

Tas mielumas ir mažumas... Taip norisi dar visai mažą savo kūdikį nuolat laikyti ant rankų, stebėti, kaip jis užsnūsta, kaip kvėpuoja.

Tačiau nuolat sūpuojant mažąjį kyla grėsmė išbalansuoti, pavyzdžiui, vaiko miego režimą. Pripratęs būti ant tėčio ar mamos rankų, jis gali pradėti ignoruoti lovelę. 

Taigi, ką daryti, jei tai jau vyksta: nesūpuojamas ant rankų vaikas ima verkti ir niekaip neužmiega?

Daugiau apie kūdikių miego problemas skaitykite:

Ryšys tarp kūdikio ir tėvų mezgasi pirmiausia per artumą

Jausti savo mamą, tėtį kūdikiui svarbu dar jam neišvydus šio pasaulio. Vėliau, jau būdamas naujagimis, kūdikis, tą užmegztą ryšį tarp tėvų tik tvirtina, mezgasi dar glaudesnės sąsajos.

Be šio ryšio, globos ir artumo, nei naujagimis, nei kūdikis savarankiškai neišgyventų. Besąlyginis, artimas kontaktas su artimaisiais jam – būtinas, tad jis jo nuolat siekia ir ieško.

Kūdikio ir tėvų kontaktas mezgamas ir per kitus pojūčius

Ir šis kontaktas mezgamas ne tik per lytėjimą, švelnius prisilietimus. Kūdikis žiūri tėvams į akis, junta jų kvapą, klausosi ir pradeda atpažinti balsus. Naujagimiui ir kūdikiui artumas – lygu saugumas. Pavyzdžiui, priglaustas prie tėvų krūtinės ar žįsdamas jis jaučiasi ne tik sotus, bet ir apsaugotas, taigi – dažniausiai nustoja verkti.

Ir tai bene geriausia natūrali raminimo priemonė, kurią mažylis įsimena ir nori patirti nuolatos. 

Kūdikis suvokia, kad malonius potyrius gali lydėti nemalonūs

Greta tėvų artumo ir saugumo, kūdikis suvokia, kad gali būti ir kitokių jausmų bei pojūčių. Būdamas šlapias, alkanas, jausdamas nuovargį, triukšmingoje aplinkoje, jis savo verkimu „praneša“ apie savo savijautą.

Kūdikio verksmas – pirmasis ženklas, kad jam kažkas nepatinka

Į kūdikio verkimą dažnu atveju reikėtų atkreipti dėmesį – patikrinti jo fiziologinę būseną: ar ne drėgnas, ne per šalta, nieko neskauda. Kūdikis paprastai verkia ne be reikalo, dažnai jis praneša apie jam nemalones patirtis. Tai gali būti ir fizinės, ir psichologinės priežastys, tiksliau – šių poreikių nepatenkinimas.

Kūdikio saugumui užtikrinti būtinas tėvų buvimas šalia

Kūdikiui artimi žmonės turėtų būti greta jo nuolat. Būtina reaguoti į vaiko siunčiamas „žinutes“ ir jas visas nuoširdžiai priimti. Mažo žmogaus poreikiai turėtų būti išgirsti ir patenkinti.

Kūdikio ignoravimas – nesaugumo jausmo tvirtinimas

Svarbu, kūdikiui verkiant ar būnant suirzusiam, prie jo prieiti, priglausti, nuraminti – kitaip tariant – patenkinti jo poreikius. Nuolat verkiantis, ignoruojamas naujagimis ar kūdikis auga nesaugioje aplinkoje, apsuptoje baimės, ir išgyvena didelį stresą, jis tampa priešiškas kitiems žmonėms. Tokios patirtys iš tiesų turi įtakos ir jo tolesnei raidai, t. y. jį psichiškai žaloti.

Tik jausdamas artimojo buvimą kūdikis pasitiki aplinka

Tėvams nuolat būnant pasiekiamiems, priimant vaiko siunčiamus signalus ir į juos reaguojant, kuriamas tvirčiausias ryšys, pagrįstas abipusiu supratimu ir pasitikėjimu, stiprinamas prieraišumo ir bendrystės jausmas. O visa tai atsiliepia ateityje: vaikas vėliau pasitiki ir kitais žmonėmis, ir aplinka, kurioje auga.

Ką daryti, jei nuolat nešioti kūdikį per sunku

Kaip minėjome, šiame raidos etape svarbiausia kūdikį priglausti, pasūpuoti, pamyluoti, neleisti jam įsiverkti.

Visgi nuolatinis kontaktas gali būti sudėtingai įgyvendinamas ir varginti, kelti klausimų, ar tas nuolatinis „čiūčiojimas“ naudingas pačiam vaikui. Na, ko gero, į šį klausimą atsakėme: taip, būti greta nuolat – būtina. Tačiau kokios kitos išeitys galimos? Kaip dar galima padėti kūdikiui jaustis saugiam ir mylimam?

Nuolatinį sūpavimą gali keisti kiti švelnumo momentai 

Pagalvokite apie švelnių audinių antklodes, patalynę. Galbūt vaikui kažkas iš tiesų patinka. Jei ne, pamėginkite „supažindinti“. Prie švelnios medžiagos prisilietęs, įsuptas į ją kūdikis galbūt taptų ramesnis. Išbandykite viską: ramias tėvų dainuojamas daineles, niūniavimą, kojyčių ar rankyčių glostymą.

Į nešiojimą įterpkite ir kitus migdymo būdus

Nuolatinį nešiojimą keiskite veiksmų derinimu, t. y. integruokite. Truputį panešiokite, tada palaikykite įsuptą į švelnų audinį ar niūniuokite. Pamažu pratinkite prie naujo migdymo režimo, leiskite prie jo įprasti. Tik matydami, kad veikia, po truputį tą miegojimo ritualą atskirkite, kol panešiojimų prieš miegą visai nebeliks. 

Nauji migdymo įpročiai – atsižvelgiant į kūdikio poreikius

Dar prieš kūdikio miegelį bendraukite. Tinka bet koks laikas: kai keičiate sauskelnes, maitinate, rengiate. Stenkitės pažaisti, pabendrauti, kažką papasakokite, kitaip tariant, pažindinkite su pasauliu. Galite netgi sakyti, ką konkrečiu momentu darote, pavyzdžiui, „netrukus valgysime“, „eisime persirengti“ ir pan.

Kūdikiui svarbu, kas vyksta aplinkoje, visa tai – jo lavinimo pradžia. Nors žodžių reikšmių nesuvokia, emocinis jų turinys vaikui – jau pažįstamas. Emocinį ryšį ir meilę vaikui perduoda viskas – ir bendravimas su juo ramiu balso tonu, ir glaudimas, ir pozityvi tėvų nuotaika, kurią jis nuolat jaučia.

Ką daryti, kai kūdikis užmiega tik valgydamas, skaitykite: