Kūdikis žįsdamas nuolat užmiega: 5 patarimai, kaip elgtis

Mama žinda miegantį kūdikį Alexander Raths | Shutterstock.com

Dauguma naujagimių tam, kad pasisotintų, pabunda dažnai ir reguliariai, ir ne tik dienos metu, bet ir naktį.

Visgi kiti naujagimiai ir kūdikiai yra tikri miegaliai: jie gali snūduriuoti valandų valandas, tad mamoms tenka juos žadinti, taip pat nemažai kūdikių užmiega žįsdami, nespėję kaip reikiant pasisotinti.

Miegas ir maistas (žinoma, dar ir mamos meilė) kūdikiui svarbiausi. Tačiau dėl tam tiktų medicininių priežasčių (geltos, įgimtų širdies ligų, galiausiai, priešlaikinio gimdymo ir kt.) kūdikis gali nepriaugti pakankamai svorio, todėl nuolatinis miegojimas prie krūties – tikrai ne į gera.

Kūdikio miegas prie krūties: ką turime žinoti?

Naujagimiai ir kūdikiai yra biologiškai užprogramuoti užmigti prie krūties. Tai visiškai normalus elgesys, dažniausiai išprovokuojamas hormono cholecistokinino (CCK). Veikiant šiam virškinimo trakto sistemos peptidiniam hormonui jūsų kūdikis pradeda jaustis sotus ir mieguistas. CCK „okupuoja“ kūdikio virškinimo sistemą vos jam pradėjus žįsti. Tad vaikeliui labai sunku grumtis su miegu.

Kuo kūdikis mažesnis, tuo didesnė CCK koncentracija, todėl žindantį kūdikį sunkiau pažadinti. Tai puiki reguliacinė sistema, jei kūdikis dažnai pabunda ir gerai žinda, tačiau jei kūdikį nuolat tenka budinti, kad jis pasisotintų, mamoms tai gali būti tikras iššūkis.

Tad kaip mieguistą kūdikį prie krūties išlaikyti budrų bent tol, kol jis pakankamai pasisotins? Yra keli paprasti, bet veiksmingi būdai, kuriuos galite išbandyti nors ir dabar.

1. Oda prie odos kontaktas

Kūdikio laikymas priglaudus (vadinamasis oda prie odos kontaktas) gali padėti sužadinti natūralų jo žindimo instinktą ir paskatinti žįsti. Juk ir mes, suaugusieji, būdami virtuvėje arba sukiodamiesi aplink šaldytuvą, instinktyviai užsinorime valgyti. Greta mamos krūtinės glaudžiamas kūdikis gali lengvai rasti krūtį ir pradėti spontaniškai žįsti.

Oda prie odos kontaktas taip pat leidžia pastebėti subtilius kūdikio alkio požymius, kuriuos kitu atveju lengvai praleistumėte. Pavyzdžiui, vaikelis gali šiek tiek pasimuistyti ir taip mamai signalizuoti, kad yra pasirengęs valgyti: jei laikote kūdikį prie krūtinės, greičiau tai pastebėsite.

Plačiau skaitykite:

2. Pasidomėkite, kokius signalus siunčia praalkęs kūdikis

Suprasdamos savo kūdikių siunčiamus alkio signalus ir maitindamos juos, kai jie dar nėra peralkę, ženkliai pagerinsite jų mitybą. 

Ankstyvieji naujagimių ir kūdikių alkio signalai:

  • Lūpų laižymas, čepsėjimas, pakšėjimas.
  • Čiulpimą imituojantys lūpų judesiai.
  • Žiopčiojimas.
  • Mažylis čiulpia viską, ką tik gali pasiekti: pirštą ar kumštuką, antklodės kraštą, drabužio rankovę ir kt.

Vėlesni ir vėlyvieji alkio signalai

Vėliau kūdikis pradeda ieškoti krūties, imituoja maitinimo poziciją, pradeda muistytis ir tampa neramus, pradeda mosikuoti rankomis, pagreitėja jo kvėpavimas. Stipriai išalkęs kūdikis sukioja galvą, pravirksta, o verkimo išvargintas vėlgi prasčiau žinda.

3. Atlikite krūties kompresiją

Kol pienas teka lengvai, kūdikis žįs aktyviai, tačiau sulėtėjus pieno tekėjimui jis žįs vangiau arba visai nustos valgyti. Tad švelniai spustelėkite krūtį ir pastimuliuokite tolesnį pieno tekėjimą. Taip pat pamasažuokite krūtį abiejų rankų delnais braukdamos nuo viršaus spenelio link. Tai gali paskatinti kūdikį ir vėl pradėti žįsti ir ryti pieną, o ne tiesiog snūduriuoti prie krūties ją čiulpiant lyg čiulptuką.

4. Pakeiskite krūtį

Krūtys dirba vienu metu, tad kai maitinate viena krūtimi, kita taip pat „laukia“ ir „tikisi“ palengvėjimo. Žinoma, dažnai kaitalioti krūtų nereikia, nes kūdikis tiesiog nespės gauti sotesnio, riebesnio pieno, kuris teka vėliau (pirmasis iš krūties tekantis pienas yra liesas, skirtas troškuliui numalšinti). Tačiau jei kūdikį prie vienos krūties laikėte jau pakankamai ilgai, glauskite prie kitos: ten jo lauks šviežios pieno atsargos.

Tad nebijokite dažniau keisti krūtų: pienas gaminasi pasiūlos-paklausos principu, tad kuo dažniau vaikelis žįs, tuo daugiau ir pieno gaminsis.

Pakeitus krūtį kūdikiui bus lengviau užpildyti pilvuko atsargas. Jei šiuo metu iki tol vangiai žindusiam ir nuolat užmigusiam kūdikiui prasidėjo augimo šuolis, vienu metu galite ir kaitalioti krūtis, ir atlikti krūtų kompresiją.

5. Švelniai stimuliuokite kūdikį

Jei kūdikis užmiega ir nustoja žįsti (tiesa, visai įmanoma, kad kūdikis truputį žinda ir miegodamas), paskatinti kūdikį ilgiau išbūti budrų gali švelnus jo rankyčių ir kojyčių glostymas.

Taip pat galite kūdikį pasodinti (žinoma, nepersistengiant), švelniai patrinti nugarytę. Jei šios priemonės neefektyvios, pakeiskite mažyliui sauskelnes ir nuplaukite užpakaliuką kuo vėsesniu vandeniu.

Atminkite, kad kūdikiai yra skirtingi ir skirtingai maitinasi. Tačiau jei kažkuris mažylio mitybos aspektas jus neramina, nedelsdamos kreipkitės pagalbos: konsultuokitės su gydytojais, žindymo konsultantėmis ir pan.

Ar ir jūsų kūdikis buvo miegaliukas, nuolat užmiegantis prie krūties? Komentaruose pasidalykite, kaip sprendėte šią problemą.

Susiję straipsniai

Kodėl kai kurios moterys nusprendžia nežindyti?

Kai kurioms mamoms apsispręsti žindyti lengva, tačiau kitoms apsisprendimą dažnai apsunkina sveikatos, informacinės, fizinės ar emocinės kliūtys.

Nežindau savo kūdikio, nes nenoriu: ar dėl to esu blogesnė mama?

Nemažai naujagimio susilaukusių moterų nusprendžia nežindyti. Nors per pastaruosius 20 m. žindomų kūdikių procentas augo, mamos nesirenka žindyti.

Mes negimstame mokėdamos žindyti: ką būtina žinoti apie žindymą?

Taip, žindyti reikia ir išmokti, ir įprasti. Visko bus – ir nesiseks, ir stebins, ir šimtai klausimų kils. Tačiau jei mama ieško, atsakymus randa.