Kūdikių ir vaikų odos iššutimai: ką daryti šiltuoju metų laiku?

Mama rūpinasi kūdikio odelės priežiūra O_Lypa | Shutterstock.com

Kūdikių oda – itin jautri, švelni ir trapi: manoma, ji net 5 kartus plonesnė nei suaugusiųjų. Kiek ūgtelėjusių vaikų oda taip pat linkusi greičiau sudirgti, taigi ją būtina atidžiai prižiūrėti, ypač vasarą, tvyrant dideliems karščiams. Šiuo metų laiku kūdikių ir vaikų odą tenka saugoti ne tik nuo kaitrios saulės, bet ir nuo sudirginimo (vadinamųjų odos iššutimų, dažniausiai atsirandančių užpakaliuko srityje).

Kūdikių ir vaikų odos iššutimai: kas tai?

Kūdikių odos iššutimai – viena iš sauskelnių dermatito rūšių. Kūdikių ir vaikų odelė dažniausiai iššunta sėdmenų, užpakaliuko, šlaunų, kirkšnių, kaklo srityse. Pagrindiniai iššutimų „kaltininkai“ – prakaitas, šlapimas bei išmatos, tačiau oda gali sudirgti ir dėl prie odos besiliečiančio vystyklo, sauskelnių ar drabužio.

Dėl kokių priežasčių kūdikių ir vaikų oda iššunta?

• Netaisyklinga higiena. Iššutimų prevencijai ypač svarbu kūdikį dažnai prausti, maudyti, dažnai keisti sauskelnes, antraip oda nekvėpuoja ir greitai sudirgsta.
  • Netinkama apranga. Jei kūdikis ar vaikas aprengiamas per šiltai, iššutimų rizika taip pat padidėja. Todėl reikėtų rinktis orui laidžių pluoštų (pavyzdžiui, medvilnės) drabužėlius.
  • Netinkamos kosmetikos, skalbimo priemonės. Kūdikio odą gali sudirginti pernelyg dažnai naudojamas muilas, drėgnos servetėlės, kūdikių drabužėliams skalbti nepritaikyti skalbikliai ir kt. Geriausia kūdikio odelę prausti drungnu vandeniu, tik retkarčiais naudojant bešarmį muilą. Būtina rinktis specialias kūdikių ir vaikų drabužėliams skalbti skirtas (geriausia – ekologiškas) skalbimo priemones.
  • Jautresnė oda. Kūdikių, kurie serga atopiniu arba seborėjiniu dermatitu, oda yra jautresnė, todėl ir labiau linkusi sudirgti, iššusti.
  • Kūdikio viduriavimas. Kūdikiui viduriuojant kinta išmatų rūgštingumas, todėl oda greičiau sudirginama ir iššunta. Kūdikiui viduriuojant būtina naudoti specialias apsauginį barjerą sukuriančias priemones – pavyzdžiui, „Sudocrem“.
  • Kūdikio primaitinimas. Manoma, kad kūdikius pradėjus primaitinti kietu maistu išmatos tampa šarmingesnės, dėl to odos iššutimai – dažnesni.
  • Kitos priežastys. Kūdikių oda gali iššusti ir dėl įvairių kitų priežasčių.

Kaip pastebėti, kad kūdikio odelė iššuto?

Dažniausiai oda iššunta kūdikiams iki 12 mėn. Pirmuosius iššutimo požymius gali būti sunku pastebėti plika akimi, tačiau jei keičiant sauskelnes kūdikis tampa irzlus, neramus, verkia, tikėtina, kad jo odelė sudirgo ir metas ją gydyti.

Dažniausiai odos iššutimus pastebėti leidžia šie simptomai:

• odos paraudimas;
  • odos pleiskanojimas;
  • pūslių, nedidelių pūlinių, įtrūkimų ir kitų odos darinių atsiradimas.

Negydant iššutusios odos gali kilti antrinė infekcija, taip pat galimi ir grybeliniai susirgimai.

Odos iššutimų gydymas ir prevencija

Ko imtis, gydant kūdikio odelę nuo iššutimų ir siekiant ją ateityje apsaugoti?

• Kuo dažniau leisti kūdikiui ar vaikui pabūti pliku užpakaliuku, t. y. daryti oro vonias. Naujagimius, kūdikius galima guldyti ant pilvuko (kuo mažesnis vaikelis, tuo trumpiau): tai puiki iššutimų ir pilvo dieglių prevencija.
  • Kuo dažniau keisti sauskelnes, t. y. bent 6–8 kartus per dieną, dar geriau – kaskart kūdikiui pasišlapinus ar pasituštinus, nes odai liečiantis su šlapimu ar išmatomis iššutimų rizika gerokai išauga. Apie šlapias sauskelnes įspėja specialus drėgmės indikatorius, todėl odelė nespėja iššusti.
  • Rinktis ne per ankštas sauskelnes, jų stipriai nesuveržti, neapspausti. Jei sauskelnės – siauros, itin prigludusios, oras negali laisvai cirkuliuoti, tad oda taip pat greičiau sudirginama.
  • Jeigu iššutimai – ganėtinai dažni, odelę dažnai išberia, reikėtų išbandyti kito prekių ženklo sauskelnes, nes kūdikių oda gali būti jautri kuriam nors komponentui, iš kurio pagamintos sauskelnės.