Kūdikių kefalohematoma – kraujo sankaupa galvoje (302)
Kefalohematoma – tai patologija, kai tarp naujagimio galvos odos ir kaukolės (kaukolę dengiantis audinys dar vadinamas periostu) susiformuoja kraujo sankaupa. Po galvos oda susitelkęs kraujas laikui bėgant gali sukietėti.
Pagrindinė kraujo sankaupos priežastis – sunkus natūralus gimdymas ir jo metu patiriamas spaudimas. Gimdymo metu naudojami specialūs prietaisai taip pat gali lemti trapių naujagimio galvos kraujagyslių trūkimą ir mėlynės atsiradimą. Nors kefalohematomą gydyti reikia retai, tačiau dėl jos gali padidėti anemijos ar infekcijų rizika, kyla kitų rizikų.
Kefalohematoma susiformuoja 2,5 proc. atvejų po sunkių, užsitęsusių gimdymų per makštį. Tačiau riziką dar labiau padidina vakuuminio ekstraktoriaus ar replių panaudojimas gimdymo metu: tuomet kefalohematoma atsiranda 1 iš 10 naujagimių.
Kefalohematomų tipai
Medikai naujagimių kefalohematomas skirsto į kategorijas pagal tai, kada pasireiškia simptomai. Yra du kūdikių kefalohematomų tipai:
- Ūminė kefalohematoma. Simptomai pasirodys iš karto arba per kelias valandas po gimimo;
- Lėtinė kefalohematoma. Simptomai gali pasireikšti tik praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po gimimo.
Jei ūminė kefalohematoma nėra gydoma, ji gali sukelti lėtinę kefalohematomą.
Kefalohematomos rizikos veiksniai
Kefalohematomos riziką įprastai padidina šie veiksniai:
- Gimdymo metu sukeltos galvos traumos. Taip pat sužalojimai gali atsirasti ir dėl to, kad kūdikio galva buvo prisispaudusi prie motinos dubens. Apskritai kuo ilgiau užtrunka kūdikio gimimas, tuo labiau vaisiaus galva būna suspausta gimdymo takuose, todėl padidėja ir kefalohematomos rizika;
- Gimdymo užbaigimas panaudojant vakuuminį ekstraktorių ar reples;
- Gimdymas sėdmenine pirmeiga (kojos priekyje) arba veidu į viršų;
- Nėštumas yra daugiavaisis (moteris laukiasi dvynių, trynukų ir t. t.);
- Gimdymas per makštį – itin ilgas, užsitęsęs. Stambesnė vaisiaus galva gali būti suspaudžiama gimdymo kanaluose: dėl to vėlgi kyla didesnė kefalohematomos rizika;
- Epidurinis skausmo malšinimas gimdymo metu;
- Mamos negalėjimas išstumti vaisiaus per gimdymo kanalus;
- Priešlaikinis gimdymas;
- Vaisus yra didesnio nei vidutinio svorio (ši būklė dar vadinama vaisiaus makrosomija) – sveria 4–5 kg ar net daugiau. Kita vertus, jei mamos dubuo yra siauresnis nei įprastai, vidutinio dydžio vaisius taip pat gali patirti didesnį spaudimą, nulemiantį šią komplikaciją;
- Gydytojų ar medicininio personalo aplaidumas ir kt.
Kefalohematomos simptomai
Jei gimdymo metu naujagimio galvos odai sukeliamas spaudimas, mažos kraujagyslės gali būti pažeidžiamos arba plyšti. Kraujas susikaupia po galvos oda, todėl dažniausiai pakaušyje susidaro minkštas iškilimas arba guzas. Iškilimas dažniausiai atsiranda iškart po gimimo, o po kelių dienų gali padidėti.
Laikui bėgant minkšta masė pradeda kietėti arba kalcifikuojasi. Gumbas dažnai susitraukia centre, todėl jis gali įgauti žiedo arba kraterio pavidalą.
Simptomai gali pasireikšti iškart arba tik po kelių dienų ar net savaičių.
wisely | Shutterstock.com
Tipinis simptomas – minkštas guzas ar iškilimas ant kūdikio galvos.
Kiti kefalohematomos požymiai:
- Maitinimo(si) sunkumai;
- Didelis verksmingumas;
- Padidėjusi galvos apimtis;
- Skausmas kaukolės srityje (žinoma, jį galima tik įtarti, nes kūdikis nemoka nei to pasakyti, nei parodyti);
- Priepuoliai;
- Patinimai;
- Nuovargis;
- Vėmimas;
- Tamsios dėmės, primenančios mėlynę, atsiradimas ant kūdikio galvos.
Kefalohematomos komplikacijos
Dažniausiai kraujo sankaupa išsisklaido ir mėlynės išnyksta per pirmuosius kelis kūdikio gyvenimo mėnesius.
Tačiau dažnai kefalohematoma daro spaudimą smegenų audiniams, o tai gali lemti sunkias komplikacijas arba visą gyvenimą trunkančią negalią, ypač jei ši būklė nebus diagnozuota ir gydoma.
Kitos galimos komplikacijos:
- Anemija (geležies trūkumas). Dėl kefalohematomos gali prasidėti anemija (per mažas raudonųjų kraujo kūnelių kiekis). Jei kefalohematoma yra stambesnė, tikimybė, kad prasidės vadinamoji mažakraujystė, yra dar didesnė. Kūdikių anemijos simptomai yra neįprastai greitas širdies plakimas, pasunkėjęs kvėpavimas, išblyškusi oda.
- Kalkėjimas (kalcifikacija). Jei kefalohematoma tęsiasi ilgiau nei 5 sav., gali susidaryti sukietėjusių kaulų sąnašų. Tai gali daryti įtaką kaukolės formavimuisi. Nors ir retai, tačiau dėl sunkios kefalohematomos kalcifikacijos gali formuotis netinkamos formos kaukolė. Kartais kūdikiams reikia atlikti korekcinę operaciją, kurios metu pašalinami sukietėję audiniai.
- Infekcijos. Kūdikiai, kuriems atsirado kefalohematoma, yra labiau linkę į infekcijas. Retais atvejais infekcija gali prasidėti susikaupusiame kraujyje ir nulemti rimtą sisteminę infekciją, pavyzdžiui, sepsį, osteomielitą (kaulų infekciją) ar meningitą.
- Gelta. Kai po kūdikio organizmą iš kefalohematomos išnešiojamas kraujas, ilgainiui kraujyje gali padidėti bilirubino kiekis, o dėl to – ir prasidėti gelta. Pagrindinis požymis, padedantys atpažinti geltą – kūdikio oda ir akys gali būti gelsvo atspalvio.
- Kaukolės lūžiai. 1 iš 4 kūdikių, kuriam diagnozuota kefalohematoma, taip pat diagnozuojamas linijinis kaukolės lūžis. Ir nors dažnai tėvai dėl to nerimauja, tokio tipo lūžiai neišjudina kaukolės kaulų. Linijinis kaukolės lūžis laikui bėgant sugyja ir be jokio specialaus gydymo.
Kefalohematomos diagnozavimas
Dažniausiai gydytojai matuoja kūdikio galvos apimtį ir tiria, ar ji neauga greičiau, nei turėtų.
Gydytojas patikrins ir raudonųjų kraujo kūnelių kiekį kūdikio organizme.
Labai išsamūs – šiuolaikiniai tyrimai. Dažnai atliekama kompiuterinė tomografija, rentgeno ar magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai.
Kefalohematomos prognozė
Tinkamai gydomi kūdikiai įprastai pasveiksta per kelis mėnesius. Daugelis kraujo sankaupų išsisklaido savaime, nesukeldamos fizinių ar raidos problemų.
Komplikacijų galima išvengti ar bent jau sumažinti jų riziką, jei gydymas pradedamas laiku.
Kefalohematomos gydymas
Kūdikiui gali prireikti operacijos, kurios metu bus pašalinamas kraujo perteklius (vadinamasis drenažas), stabdomas kraujavimas, pašalinami didesni krešuliai, taip pat minėtieji sukietėjimai.
Jei gydytojas nusprendžia, kad operuoti nebūtina, svarbu, kad kūdikis kuo daugiau ilsėtųsi.
Kartais prireikia gydyti komplikacijas:
- Anemija gydoma perpilant kraują;
- Kalcifikacija gydoma operuojant;
- Infekcijas kontroliuoti padeda antibiotikai;
- Gelta gydoma stebėjimu ir šviesos terapija;
- Kaukolės lūžių atveju reikia stebėti, ar jie tinkamai gyja.
Gydoma kefalohematoma daugeliui naujagimių nesukelia didelių problemų. Gydytojas patars, kaip greičiau po jos atsigauti.
Sveiki, del kefalohematomos mums paaiskino taip, kad ji ir neisnyksta, tiesiog augant galvytei ji vizualiai "isnyksta", t.y. nebesimato jos tiesiog. Mums mazdaug po metu tik jau nesimate. Na turejome dvi tikrai laabai didziules. Pakausyje ir kairiame virsugalvyje. Tad buvome stebimi, echoskopuojami, metus laiko neurologai ir pan.... ta kefalohematoma kuri buvo pakausyje,trugde galvytei tiesiai guleti, tad kad isvengti kaklo iskrypimo, is sonu prie kakliuko dejome papildomai ranksluostuka, kad galetu tiesiai galvyte laikyti, ir ziureti ne sonu o tiesiu zvilgsniu na dabar tik mes zinome ir galime vos vos apciuopti tas vietas kur yra guziukai. Ir kaip kazkas rasete, taip jie sukieteja (sukauleja), taciau tai nera pavojinga jei nera skysciu ar kraujo sankaupu tarpkaulineje ar smegenu dalyje. Neurologas viska paaiskins echoskopuodamas, nurimkite, kad ir kaip neramu ❤️ Del irzlumo ar pastovaus verkimo reiketu pasirodyti gydytojui, tai gali buti ir del kefalohematomos (vaikui gali pvz skaudeti ar mausti...). Musu visada klausdavo pimiausia ar ne irzlus, ar neverkia (specifiskai del skausmo be kitos priezasties), vangumas, mieguistumas ir pan.. na ir raida aisku tikrinama