Kūdikių maitinimas išimtinai tik nusitrauktu pienu

Mama nusitraukia pieną elektriniu pientraukiu Warut Chinsai | Shutterstock.com

Žindymo nauda tiek kūdikio, tiek ir žindančios moters sveikatai – neginčijama. Tačiau dėl pačių įvairiausių priežasčių mamoms neišeina kūdikio žindyti, nors jos to labai nori ir deda visas pastangas, kad mažylis gautų idealiai jam tinkantį pačios gamtos dovanotą maistą.

Kai naujagimis ar kūdikis nuolat verkia, nes yra alkanas, kai priauga per mažai arba išvis nepriauga svorio, net iš medikų galima išgirsti rekomendaciją pradėti mažylį primaitinti adaptuotu pieno mišiniu. Neretai per greitai pasiduoda ir kūdikius maitinti pieno mišinukais pradeda ir pačios mamos. Tačiau kur kas sveikesnė ir palankesnė išeitis, apie kurią pagalvojama ne visada, – pieną nusitraukti pientraukiu ir maitinti iš buteliuko.

Plačiau apie motinos pieno nusitraukimą skaitykite:

Dėl kokių pagrindinių priežasčių mamos negali arba joms itin sudėtinga žindyti?

 • Naujagimis gimė neišnešiotas ir yra per silpnas žįsti savarankiškai. Neišnešioti naujagimiai paprastai yra silpnesni, mažesnio svorio, todėl jiems žįsti savarankiškai – labai sudėtinga. Reguliariai nusitraukdamos pieną, mamos stimuliuoja laktaciją ir gausina pieno gamybą. Ilgainiui vaikelis gali išmokti žįsti savarankiškai, o gali ir nebeimti krūties, ypač jei buvo maitinamas iš buteliuko.
 • Kūdikio liga. Dėl ligos ir dažnai su ja susijusios nepakankamos mitybos kūdikiai gali nusilpti ir negebėti efektyviai žįsti, o vėliau – nebeimti krūties.
 • Kūdikio burnos ar žandikaulio patologijos (pavyzdžiui, trumpas liežuvio pasaitėlis). Dėl šių patologijų mažylis negali taisyklingai žįsti.
 • Žindyvės krūtų fiziologiniai ypatumai (pavyzdžiui, įdubę speneliai).
 • Šeima susilaukė dviejų, trijų (labai retais atvejais – keturių ir daugiau) naujagimių. Susilaukus daugiau nei vieno kūdikio žindymas tampa sudėtingesnis.
 • Kitos priežastys.

Apie priežastis, kodėl mamos nusprendžia apskritai nežindyti, skaitykite:

Pagrindiniai kūdikio maitinimo nusitrauktu motinos pienu privalumai

 • Kūdikis gauna daugybę medžiagų, svarbių jo augimui ir vystymuisi. Joks pieno mišinys neprilygs motinos pienui, kurio sudėtyje yra ne tik visų maistinių medžiagų, bet ir riebalų rūgščių, antikūnų, nukleotidų, oligosacharidų ir kt.
 • Kūdikis greičiau pavalgo, išvengiama „kabėjimo“ ant krūties. Įpratęs valgyti iš buteliuko kūdikis pasisotins vos per kelias minutes. Daugelį žindančių mamų, kurių kūdikiai greitai nepavalgo, vargina ilgas sėdėjimas / gulėjimas su kūdikiu ar dažnas žindymas, ypač kai krūtis naudojama vietoje čiulptuko kaip nusiraminimo priemonė.
 • Didesnis mobilumas, daugiau laisvės. Kūdikį pamaitinti gali bet kuris kitas šeimos narys – tėtis, močiutė, taip pat auklė. Tereikia pieną nusitraukti ir palikti šaldytuve. Pieną, įsigijus kompaktišką pientraukį ir atitinkamus priedus, galima nusitraukti namuose dirbant buities darbus, prie kompiuterio ar net važiuojant automobiliu, darbe per pertraukėles ir t. t.
 • Diskretiškumas. Nemažai mamų gėdijasi žindyti viešose vietose, todėl maitinimas nusitrauktu pienu užtikrina diskretiškumą.
 • Sutaupoma daug pinigų, nes nereikia pirkti pieno mišinių. Vidutiniškai pieno mišiniai mėnesiui kainuoja ~50–100 Eur ir daugiau.

Pagrindiniai kūdikio maitinimo nusitrauktu motinos pienu trūkumai

 • Papildomas darbas. Maitinant iš krūties kūdikis visuomet gauna šilto, šviežio pieno. Maitinant nusitrauktu pienu, juo jau reikia pasirūpinti iš anksto: planuoti, kad po miego atsikėlęs kūdikis turėtų maisto. Vienas labiausiai varginančių momentų – pientraukio detalių, buteliukų, žindukų plovimas bei sterilizavimas.
 • Papildomos išlaidos. Nusprendus kūdikį maitinti tik nusitrauktu mamos pienu teks investuoti į gerą pientraukį (ar net du pientraukius), įsigyti buteliukų ir žindukų, indelių / maišelių pienui laikyti ir šaldyti, kitų priedų, gali prireikti ir čiulptuko (iš buteliuko maitinami kūdikiai paprastai nepatenkina savo įgimto čiulpimo reflekso). Tačiau dauguma šių išlaidų – vienkartinės, be to, dalį reikmenų galima pirkti iš kitų mamų, o panaudojus – ir pačioms parduoti.
 • Silpnesnis motinos ir vaiko ryšys pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais. Žindančios mamos su savo kūdikiais užmezga itin stiprų ryšį. Tiesa, ryšį su mažyliu galima stiprinti kitais būdais, pavyzdžiui, jį sūpuojant, nešiojant, glaudžiant, žaidžiant, kalbinant ir kt.

Kaip užtikrinti tolygią pieno gamybą?

Labai dažnai tenka girdėti, kad pientraukiai mažina pieno gamybą. Šiame teiginyje yra dalis tiesos, bet gali būti ir atvirkščiai: pientraukis gali stimuliuoti ir pagausinti pieno gamybą.

Norint, kad pieno gamyba nemažėtų, pieną bent pirmomis savaitėmis reikėtų traukti kas 3 val. dieną ir ne rečiau kaip kas 3–4 val. naktį.

Jei mama pieną nusitrauks retai, pavyzdžiui, vos kelis kartus per parą, pieno pradės mažėti.

Vėliau jau įgudusios mamos pieno nusitraukia tuomet, kai baigiasi nusitraukto pieno atsargos – ne pagal valandas, bet pagal poreikį. Pastebėjus, kad pieno gamyba sumažėjo, reikėtų pientraukį įjungti dažniau ir ilginti traukimo trukmę, kol pieno per kelias dienas vėl pagausės.

Tačiau nerekomenduojama ir pernelyg stimuliuoti laktacijos: pieno gali pradėti gamintis net 2–3 kartus daugiau, nei reikia kūdikiui išmaitinti.

Kaip nusitraukti motinos pieną?

Rankomis. Tačiau svarbu žinoti, kad traukiant pieną rankomis greitai pradės skaudėti pirštus ir riešą, todėl šis sprendimas – trumpalaikis ir mamoms, nusprendusioms maitinti kūdikį savo pienu iš buteliuko, jis netinkamas.

Rankiniu pientraukiu. Rankinis pientraukis – vos geresnis sprendimas, bet su juo pieno pavyks nusitraukti ne greičiau nei per 30 min., prireiks fizinės jėgos, rankinis pientraukis per mažai stimuliuoja pieno gamybą, todėl jo pradės mažėti.

Elektriniu pientraukiu. Bene tinkamiausias pasirinkimas – elektriniai, geriausia – dvigubi pientraukiai, kuriais vienu metu pienas traukiamas iš abiejų krūtų. Galingi dvigubi pientraukiai padeda mamoms sutaupyti daug laiko, didina laktaciją. Be to, kai vienu metu stimuliuojamos abi krūtys, organizmas supranta, kad pieno poreikis – dvigubas, todėl jo pradedama gaminti gausiau. Be to, daugelis modernių elektrinių pientraukių turi pieno tekėjimo reflekso / masažinę funkciją, tad krūtų nereikia masažuoti rankomis.

Įranga nusprendus kūdikį maitinti vien tik nusitrauktu motinos pienu

 • Kaip jau minėta, pagrindinis prietaisas – kokybiškas galingas elektrinis pientraukis. Svarbu išsirinkti pientraukį, kuris turėtų masažinio režimo funkciją, o traukimo intensyvumas būtų reguliuojamas. Pasidomėkite, ar pientraukis veikia tyliai, turi papildomų funkcijų (pavyzdžiui, naktinis apšvietimas). Kai kurios mamos įsigyja netgi du pientraukius: vieną galingesnį, skirtą naudoti namuose, kitą – kompaktišką, praverčiantį kelionių metu ar darbe. Patogiausia rinktis įkraunamus pientraukius: jie suteikia daugiau mobilumo.
 • Pieno laikymo priemonės. Tai buteliukai, indeliai, maišeliai ir kt.
 • Pientraukių atsarginės dalys. Gali prireikti įsigyti besidėvinčių pientraukio dalių atsarginį komplektą.
 • Pientraukio priedai. Šių dienų rinkoje galima įsigyti daugybę pientraukių priedų – „laisvų rankų“ liemenėles, pientraukio transportavimo krepšį ir t. t.

Kaip kūdikiui sumaitinti ir laikyti nusitrauktą motinos pieną?

Ar maitinti iš buteliuko, ar – ne, priklauso nuo to, ar kūdikį nutrauktu pienu maitinsite tik laikinai, ar nuolat. Jei ateityje planuojate grįžti prie maitinimo iš krūties, tuomet pieną maitinkite švirkštu, taurele, buteliuku su specialiu žinduku, skirtu natūraliai maitinamiems kūdikiams, naudokite papildomo maitinimo sistemą ir kt.

Nusitrauktą mamos pieną galima laikyti buteliukuose, įeinančiuose į elektrinių pientraukių komplektaciją, specialiuose indeliuose, maišeliuose ir kt.

Laikant ne šaldytuve, priklausomai nuo aplinkos temperatūros, mamos pienas tinkamas vartoti išlieka iki 4–8 val., šaldytuve – iki 5 parų, o šaldiklyje – net iki 12 mėn.

Jeigu pienas – kambario temperatūros, jo šildyti nebūtina.

Daugiau apie nusitrauktą motinos pieną, jo laikymą ir naudojimą skaitykite:

Psichologiniai iššūkiai maitinant kūdikį tik nusitrauktu pienu

Natūralu, kad negalinčios maitinti natūraliai mamos labai išgyvena, ypač jei kūdikis nusilpo, nepriaugo svorio, ir tenka ieškoti išeičių, pavyzdžiui, laikinai primaitinti pieno mišiniu. Todėl labai svarbu išsikalbėti, nelaikyti visko savyje, pabendrauti su kitomis mamomis, patekusiomis į panašią situaciją, galima kreiptis ir į žindymo konsultantes, psichologus.

Svarbu atlaikyti ir aplinkinių spaudimą, jei kūdikio nusitrauktu pienu nepavyks maitinti taip pat ilgai, kaip žindyto pirmagimio. Pieno nusitraukimas – sunkus, varginantis darbas, tad jums gali pabosti, ir jūs turite teisę ilgiau pamiegoti, o galbūt ateis metas, kai tiesiog norėsite skirti daugiau dėmesio kūdikiui, kitiems vaikams, sutuoktiniui, ir dėl to niekas neturi teisės jūsų smerkti.

Jei nepavyko maitinti nusitrauktu pienu ir vis tik pasirinkote adaptuotą pieno mišinį, nesate blogesnė mama: svarbiausia, kad kūdikis – sotus ir laimingas.

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.