Kūdikių nešioklių gidas: kaip išsirinkti geriausią nešioklę? (su nuotraukomis) (389)

Šeima su vaikais nešioklėse Ground Picture | Shutterstock.com

Kūdikių ir mažų vaikų nešiojimas - daugelyje kultūrų plačiai paplitusi praktika, „atlaisvinanti“ tėvams rankas ir suteikianti saugumo jausmą mažyliui. Vaikų nešiojimui naudojamos tradicinės vaikjuostės, slingai, mei tai, konstruotos nešioklės ir kitos priemonės, tad kurią iš jų pasirinkti?

Kokią kūdikių nešioklę rinktis?

Kūdikių nešioklių įvairovė labai didelė ir jos visos turi savų pliusų bei minusų, tad rinkdamiesi nešioklės tipą, o vėliau ir konkretų gamintoją bei modelį, atsakykite sau į šiuos klausimus:

Ar tai pirmoji jūsų nešioklė? Jeigu atsakėte teigiamai, galbūt vertėtų rinktis konstruotą arba hibridinę nešioklę, nes jų naudojimo principas yra paprastesnis bei pakankami intuityvus. Jeigu norisi išbandyti tradicinę vaikjuostę, vertėtų pradėti nuo tamprios ir įgudus įsigyti austą.

Ar kūdikį daugiau nešiosite namuose ar lauke? Namuose tikriausiai norėsis lengvesnės, plonesnės, paprastesnės konstrukcijos nešioklės, tad tiks vaikjuostė, mei tai, minimalistinio dizaino hibridinė ar konstruota nešioklė. Jeigu planuojate daugiau vaikščioti lauke, eiti ilgesnius atstumus, svarbu, kad vaikelio svoris nevargintų jūsų nugaros, tad galbūt labiau tiktų konstruota nešioklė, turinti pastorintas, minkštas petnešas, platų ir minkštą liemens diržą, papildomą dirželį ties krūtine. Be to, lauke persirišti vaikjuostę ar ilgas juostas turinčią hibridinę nešioklę gali būti nepatogu, kadangi jos galai (vadinami uodegomis) neišvengiamai brauks per žemę ir gali išsitepti, sušlapti.

Kiek laiko nešiosite kūdikį? Jeigu kūdikį vienu kartu planuojate nešti trumpai, pavyzdžiui, jums reikia tik nubėgti į parduotuvę arba jūsų vaikelis labai judrus ir jį planuojate periodiškai ištraukti, labiau pasiteisins konstruota nešioklė. Ją užsidėsite ir nusiimsite greičiau.  

Kokioje pozoje norėsite nešioti vaikelį? Nešioklės, visų pirma, pritaikytos nešti vaiką, atsuktą veidu į mamą ar tėtį. Tai vienintelė nuo gimimo tinkanti ir pati saugiausia nešiojimo pozicija. Jeigu planuojate nešioti vaikelį ant nugaros, klubo arba veidu į pasaulį, įsitikinkite, kad pasirinktoje nešioklėje tą daryti galima saugiai.

Ar norite nešioklėje žindyti? Žindyti pavyks daugumoje nešioklių, tačiau žindančios mamos labai dažnai rekomenduojama itin lengvai reguliuojamus slingus (ypač jeigu norite nešioti ir žindyti dar galvos tvirtai nelaikantį naujagimį).

Kiek žmonių nešios kūdikį? Jeigu vaiką ketina nešioti labai skirtingo sudėjimo mama ir tėtis, verčiau rinktis lengviau reguliuojamas (pavyzdžiui, hibridines) nešiokles arba vaikjuostes, mei tai. Dirželiais reguliuojamas konstruotas nešiokles kaskart reikės susireguliuoti iš naujo.

Koks jūsų (ir kitų kūdikį nešiosiančių žmonių) sudėjimas? Dauguma nešioklių yra pritaikytos įvairaus sudėjimo žmonėms, tačiau, pavyzdžiui, vaikjuosčių ilgiai skiriasi. Trumpesnės vaikjuostės netiks aukštaūgiams, stambesnio sudėjimo nešiotojams arba jas bus galima rišti labai nedaugeliu būdu.

Ar turite nugaros, sprando, kaklo bėdų? Jeigu turite įvairių sveikatos problemų, itin svarbu, kad kūdikio nešiojimas jūsų nevargintų. Bene visos nešioklės (išskyrus slingus) tolygiai paskirsto kūdikio svorį nešiotojui, tačiau jums reikėtų atsargiai rinktis kūdikio nešiojimo padėtis, pavyzdžiui, nenešioti kūdikio ant klubo, o vaikeliui paaugus išbandyti nešiojimo ant nugaros pozą. Jums tiktų plačiai nugaroje išsiskleidžiančios austos vaikjuostės arba storesnes, minkštas petnešas, platų liemens diržą, papildomą dirželį ties pečiais turinčios konstruotos nešioklės. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad galbūt norėsite kūdikį dažniau ištraukti, pailsėti, tokiu atveju, konstruota nešioklė bus patogesnis pasirinkimas.

Kaip išsirinkti kokybišką ir saugią nešioklę?

Svarbiausis kriterijus į kurį turite atsižvelgti yra nešioklėje esančio vaikelio saugumas, patogumas ir tinkamos fizinės raidos užtikrinimas.

Būtina rinktis tik ergonomines nešiokles, kuriose vaikas įsitaiso vadinamojoje varliuko pozoje, kuomet jo kojytės yra išdėstytos M raidės forma, plačiai, tarsi apkabinant mamos ar tėčio liemenį, o keliai pakilę aukščiau nei užpakaliukas. Kūdikio (ypač dar nesėdinčio mažylio) stuburas turėtų būti natūraliai sulinkęs C raidės forma, tad tvirtą nugarėlę turinčios nešioklės, „priverčiančios“ vaiką išsitiesti tikrai nėra geras pasirinkimas. Nešioklėje esantis vaikas (ypač naujagimis arba mažas kūdikis) turi būti prigludęs prie jūsų, jeigu vaikelis dar nelaiko galvytės, nešioklės konstrukcija turi ją prilaikyti ar apgaubti.

Plačiau apie saugų kūdikių nešiojimą nešioklėse skaitykite čia:

Atkreipkite dėmesį, kad nešioklė būtų paskelbta kaip saugi naudoti Tarptautinio klubų displazijos instituto (šio instituto skelbiamą saugių nešioklių sąrašą rasite čia) ir kad turėtų ES saugumo sertifikatus (pagrindiniai saugumo sertifikatai yra EN 13209-1 arba EN 13209-2, taip pat nešioklės gali turėti saugiems tekstilėms gaminiams suteikiamus sertifikatus, pavyzdžiui, OEKO-TEX®).

Pirkdami nešioklę būtinai pasidomėkite, ar jai suteikiama garantija, kokia jos trukmė bei kokios sąlygos, t.y. kas laikoma broku ir dėl kokių priežasčių nešioklę būtų galima grąžinti/ pakeisti (pavyzdžiui, spalvų blukimas įprastai nėra laikomas defektu ir garantija gaminio spalvai nėra taikoma).

Skirtingi kūdikių nešioklių tipai: naudojimo galimybės, pliusai, minusai

Tamprios vaikjuostės

Tampri vaikjuostė - ilgos, nestoros, tamprios medžiagos juosta, kurią reikia susirišti ant kūno ir į paruoštą „lizdelį“ įsidėti kūdikį. Tampri vaikjuostė yra puikus pasirinkimas, jeigu dar neturite praktikos, tačiau norite išbandyti būtent vaikjuostę, o ne konstruotą nešioklę. 

Kūdikis tamprioje vaikjuostėje
Sunflower Light Pro | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo iki ~6 mėn.*
Pliusai: lengviau išmokti susirišti, nei austą vaikjuostę; kūdikis jaukiai apgaubtas; kūdikį galima įsidėti į ant kūno prieš tai surištą vaikjuostę (tai itin patogu jeigu dar nesate įgudę); užima nedaug vietos; lengva prižiūrėti (skalbti, džiovinti); prisitaiko prie nešiotojo (t.y. nereikia reguliuoti dirželių, petnešų, kiekvienas nešiotojas vaikjuostę kaskart užsiriša pagal save).
Minusai: reikia įgudimo; netinka vyresniems/ sunkesniems vaikams; saugiai ir laikantis rekomendacijų galima nešioti tik vienoje padėtyje, t.y. veidu į nešiotoją.

* Kai kurie gamintojai nurodo, kad tamprias vaikjuostes galima naudoti iki 15 kg svorio, tad iki ~2 metų, tačiau tėvai pastebi, kad didesnį, sunkesnį vaiką jose nešti nepatogu, vaikas greitai pasmunka, vaikjuostę vis tenka persirišti.

Austos vaikjuostės

Austos, tvirtos medžiagos juostos vaikų nešiojimui yra įprastos daugelyje kultūrų. Įgusti susirišti austą vaikjuostę tikrai reikės laiko ir praktikos, tačiau tai labai universali, patogi ir ilgai tarnausianti nešiojimo priemonė.

Kūdikis austoje vaikjuostėje
Newman Studio | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo iki 3-4 metų
Pliusai: ilgas naudojimas (t.y. tiks ir naujagimiui, ir darželinukui); kūdikis jaukiai apgaubtas; daug nešiojimo padėčių; įvairios susirišimo galimybės; užima nedaug vietos; lengva prižiūrėti (skalbti, džiovinti); labai didelė spalvų ir raštų įvairovė; ilgių įvairovė (trumpesnes juostas susirišti lengviau, tačiau ilgesnes galima rištis įvairiau); prisitaiko prie nešiotojo (t.y. nereikia reguliuoti dirželių, petnešų, kiekvienas nešiotojas vaikjuostę kaskart užsiriša pagal save).
Minusai: reikia pakankamai didelio įgudimo; užsirišimas ilgiau užtrunka; rišama/ taisoma vaikui jau būnant juostoje (tai kelia iššūkių, jeigu nešiotojas nėra įgudęs arba jeigu vaikas neramus); didelė nešiojimo padėčių ir susirišimo būdų įvairovė gali trikdyti.

Žiediniai slingai

Žiedinis slingas yra vaikjuostė, turinti du žiedus, naudojamus susirišimui ir suveržimui. Slingo naudojimas yra šiek tiek paprastesnis ir greitesnis, nei kitų vaikjuosčių, tačiau jis gali labiau varginti mamos ar tėčio nugarą.

Kūdikis žiediniame slinge
andreonegin | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo iki 2-3 metų
Pliusai: įgudus vaiką įsidėti ir užsirišti galima tikrai greitai; paprasta keisti slingo padėtį neišimant vaiko (pvz., jeigu reikia pažindyti); prisitaiko prie nešiotojo (t.y. nereikia reguliuoti dirželių, petnešų, kiekvienas nešiotojas slingą kaskart susiveržia pagal save); užima nedaug vietos; lengva prižiūrėti (skalbti, džiovinti); labai didelė spalvų ir raštų įvairovė;
Minusai: reikia įgudimo; netolygus svorio pasiskirstymas nešiotojui (nerekomenduojama rinktis kaklo, sprando, pečių ar nugaros problemų turinčioms mamoms ir tėčiams).

Mei Tai

Tradicinė iš Azijos šalių kilusi nešioklė dėl savo paprastumo ir patogumo plačiai paplito visame pasaulyje. Tai iš audinio stačiakampio, kuriame „tupi“ vaikelis, ir keturių ilgų juostų pasiūta nešynė.

Kūdikis mei tai nešioklėje
New Africa | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo iki 2-3 metų
Pliusai: lengva išmokti naudotis; įgudus vaiką įsidėti ir užsirišti galima tikrai greitai; galima nešioti keliomis padėtimis; prisitaiko prie nešiotojo (t.y. nereikia reguliuoti dirželių, petnešų, kiekvienas nešiotojas mei tai kaskart užsiriša pagal save); užima nedaug vietos; lengva prižiūrėti (skalbti, džiovinti); labai didelė spalvų ir raštų įvairovė; dažniausiai mei tai yra dvipusės.
Minusai: reikia įgudimo (nors ir gerokai mažiau, nei naudojant vaikjuostes ar slingą); petnešos gan siauros (lyginant su vaikjuostėmis) ir nėra paminkštintos (kaip hibridinių nešioklių), todėl ilgiau nešiojant sunkesnį vaiką gali „pjauti“ pečius, varginti nugarą.

Konstruotos nešioklės

Šios nešioklės savo naudojimo principu primena žygio kuprinę, t.y. jos turi erdvę vaikelio įsidėjimui, dvi petnešas ir ties liemeniu bei viršutinėje kūno dalyje sagtimis susisegančius diržus, užtikrinančius saugumą bei tolygų svorio pasiskirstymą. Šiuolaikiškos konstruotos nešioklės yra puikus pasirinkimas, jeigu norite vaiką į nešynę įsidėti greitai ir neturite laiko ar noro rištis tradicines vaikjuostes.

Tėtis nešioja vaiką konstruotoje nešioklėje
AnikonaAnn | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo* iki 3-4 metų
Pliusai: paprasta naudoti ir lengva įgusti; labai greitas užsidėjimas; geras svorio pasiskirstymas; storesnės petnešos, dirželiai, tad patogiau nešioti net ir sunkesnį, didesnį vaiką; neretai turi įvairių papildomų kišenių, skyrelių smulkmenoms susidėti.
Minusai: dauguma modelių nėra „iš savęs“ tinkami nuo gimimo, t.y. naujagimiui gali prireikti specialaus, papildomo įdėklo; didesnės, sunkesnės ir ne taip patogiai susilanksto ir nenaudojamos užima daugiau vietos nei vaikjuostės; storesnės, masyvesnės todėl vasarą gali būti karščiau, o žiemą - sunkiau „įsitalpinti“ net į vaikų nešiojimui pritaikytus drabužius; jeigu nešioklę nori naudoti keli skirtingo ūgio, sudėjimo suaugę, kaskart reikės reguliuoti dirželius, petnešas, sagteles; sudėtingesnė priežiūra (sunkiau išvalyti, ilgiau džiūna); brangesnės.

* Norint naudoti nuo gimimo gali reikėti papildomų priedų, pvz., specialaus įdėklo naujagimiui.

Hibridinės nešioklės

Hibridinės nešioklės sujungia vaikjuosčių jaukumą ir konstruotų nešioklių patogumą. Dažniausiai jos turi sagtimi susisegantį liemens diržą ir dvi ant nugaros kryžiuojamas bei priekyje surišamas juostas.

Hibridinė nėšioklė vaikas
spongePo | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo gimimo iki 2-3 metų
Pliusai: pakankamai paprastas naudojimas; lengviau prisitaiko prie nešiotojo; turi kelias nešiojimo padėtis; lengva prižiūrėti (skalbti, džiovinti); labai didelė spalvų ir raštų įvairovė; neretai turi įvairių papildomų kišenių, skyrelių smulkmenoms susidėti.
Minusai: reikia įgudimo (nors ir gerokai mažiau, nei naudojant vaikjuostes); yra didesnės, ne taip patogiai susilanksto ir užima daugiau vietos, nei vaikjuostės.

Vaikų nešiojimo kuprinės žygiams, aktyviam laisvalaikiui

Speciali kuprinė tikrai pravers, jeigu norite aktyviai leisti laisvalaikį su kūdikiu ar mažu vaiku bei eiti sudėtingesniais takais. Kuprinėje sėdintis vaikas gerai viską mato ir turi pakankami erdvės, tad mažylis galės grožėtis vaizdais, užkandžiauti ar nusnausti. 

Vaikas žygio kuprinėje
Kamila Starzycka | Shutterstock.com

Vaiko amžius: nuo ~6 mėn. iki 3-4 metų
Pliusai: geras svorio pasiskirstymas, minkštos petnešos ir diržai, tad patogu nešti net ir sunkesnį vaiką einant nelygiu taku (pvz., miške, kalnuose); įprastai turi specialią atramą kuprinės pastatymui (t.y. galima nusiimti ir ant žemės pastatyti kuprinę iš jos neištraukiant vaiko); turi įvairių skyrelių ir kišenėlių kitiems daiktams susidėti; gali turėti papildomų funkcijų ir priedų, pvz., stogelį nuo lietus/ saulės.
Minusai: saugi naudoti tik kuomet vaikas tvirtai sėdi, tačiau patogesnė tik su vyresniais vaikais; iš esmės yra pritaikoma tik žygiams, nes užima daug vietos, yra sunki ir nepatogi kasdienėje veikloje; didelė kaina; sudėtingesnė priežiūra (sunkiau išvalyti, ilgiau džiūna). 

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 1 m.

  Dangyra parašė:
  Man kažkaip įtarimas, kad abi neergonomiškos - klynakabės ir kieta nugarėle.
  Patys įsigijom Boba 4gs ir labai patenkinti. Mažajai buvo 6 mėn, kai pirmą kart įs…

  Mūsų iki šiol nesėdi ir verkia pasodintas nors nešiokles ir ergonomiškas pirkom/bandėm 🤷🏼‍♀️
  Spėjam, kad jam karšta prie mūsų prisiglaudus tiesiog 🤔 bet kai vienas vaikelis namuose, tai pasinešiojam ir tiesiog ant rankų 😁

 2. Raaasele
  Raaasele prieš 1 m.

  linakar parašė:
  jusu nuomone,kuri geresne? ar verta pirkti?

  Jeigu dėl kainos ieškote kažko pigesnio, tai gal geriau pirkti panaudotą iš Vinted, bet tikrai kokybišką? Ir vaikeliui gerai, ir piniginė nenukentės. Atrodo labai kietos šitos, stora nugarėlė, tikrai bus karšta... ir vaiko kojos baisiai kabo, ant klyno pakabintas. Jei norite, tokio tipo (babybjorn) galiu tiesiog padovanoti. Pati turiu boba 4gs - puiki. Bet nešioju dabar jau minimaliai. Vasarai būtų gerai mesh medžiagos, ar bent nestoresnė nei boba nešioklės, nes neištversit kitaip.

 3. ragazza. prieš 1 m.

  Sveiki, gal kas parduoda boba bliss nesiokle?

 4. Karalių_paslaptys
  Karalių_paslaptys prieš 1 m.

  Laba diena. Parduodu puikios būklės, mažai naudotą Boba bliss. Deja, vaikutis taip ir nepriprato. Kaina - 55 eur.
  Pirkta sausio mėnesį, yra SF.

 5. Barbarah prieš 5 mėn.

  Sveikos mamytės, kokia nuomonė, pliusai minusai apie kinderkraft nešioklę milo/nino ? Ar patogu mamai ir vaikui? Skaičiau kad ergonomiška ir saugi vaikučiui, bet kaip mamai ar patogu? Ar labai suveržia vaikutį? Nes mums tos juostos nepatinka per daug suspaudžia mažylę na jai tiesiog nepatinka būti labai suvaržytai. Lauksiu jūsų patarimo ir nuomonės

Skelbimai

20,00 €
44 | 16 | L
10,00 €
12,00 €
122 | 6 - 7 m.