Kūdikiui saugūs namai: kaip tinkamai paruošti kiekvieną kambarį?

Vaikas kiša laidą į elektros lizdą Africa Studio | Shutterstock.com

Daugelis tėvų tikrai nustebs sužinoję, kaip lengvai šliaužiojantis ar ropojantis kūdikis gali patekti į bėdą. Saugumo sumetimais kūdikius reikėtų stebėti kiekvieną akimirką, tačiau fiziškai tai – ne visada įmanoma. Todėl reikėtų atitinkamai patobulinti namus: juk kūdikio saugumas – esminis prioritetas.

Smagu, jei šeima būstą įsirenginėja dar iki susilaukdama vaikų: tokiu atveju galima apgalvoti daugiau smulkmenų ir saugumą iškelti kaip svarbiausią prioritetą, išsirinkti vaikus auginantiems tėvams draugiškus baldus ir t. t. Tuo tarpu jei gyvenate senokai neremontuotuose namuose, norint, kad mažylis po namus migruotų saugiai, teks įdėti kur kas daugiau darbo.

Taigi, nesvarbu, kur gyvenate, dalijamės patarimais, kaip apsaugoti kūdikį ir mažą vaiką nuo namuose tykančių pavojų.

Pirmiausia išspręskite esmines saugumo problemas

Pats metas pakeisti įskeltą langą, pataisyti nesandarų karšto vandens maišytuvą, patikrinti dūmų detektorius ir atlikti kitus panašius neatidėliotinus darbus, susijusius su namų saugumu.

Taip pat apžiūrėkite visus namų baldus ir pagalvokite, kuriuos reikėtų pritvirtinti prie sienos, kad jie neužvirstų ant mažylio.

Atidžiai rinkitės ir baldus kūdikiui: jie turėtų būti pagaminti iš kuo natūralesnių medžiagų (geriausia – natūralios medienos) ir padengti netoksišku laku arba dažais.

Virtuvė

Jei namuose virtuvė sujungta su svetaine, kūdikis lengvai ras kelią į spinteles ar sandėliuką, o įprasti apsauginiai varteliai šiuo atveju netiks.

Taigi, investuokite į modernias magnetines spintelių spyneles. Jas galima montuoti spintelių viduje. Taip pat įsigykite viryklės ir orkaitės rankenėlių apsauginius dangtelius.

Daugelis esame įpratę buitinius valiklius laikyti spintelėje po virtuvės plautuve. Tačiau siūloma jiems rasti naują vietą kur nors aukštai, kad kūdikiai ir maži vaikai nepasiektų.

Dėl saugumo ir estetikos taip pat reikėtų vengti stiklinių stalų, nes jie gali būti mažiau stabilūs nei mediniai ar metaliniai, taip pat po valgomojo stalu nereikėtų kloti kilimo, nes jį reikės dažnai valyti.

Saugos priemonių virtuvėje kontrolinis sąrašas:

 • Įrengti spintelių ir stalčių (ypač tų, kuriuose laikomos pavojingos priemonės) užraktus.
 • Sumontuoti viryklės rankenėlių dangtelius.
 • Po stalo takeliais ir padėkliukais pritvirtinti neslystančią dangą.

Svetainė

Didžiausia rizika kūdikiams svetainėje kyla krentant ar atsimušant į aštrius kampus turinčius baldus. Todėl reikėtų įsigyti apsauginius putplasčio kampus. Taip pat jei dar tik renkatės baldus ir planuojate turėti vaikų, galite rinktis kavos staliuką suapvalintais kampais arba vietoje stalo naudoti minkštą pufą.

Atidžiai rinkitės ir sofų bei kėdžių audinius: jie turėtų būti skirti kasdieniam naudojimui, nenusidėvintys ir lengvai valomi. Taip pat laikinai baldus galima apsaugoti užtiesalais arba rinktis nusegamus užvalkalus.

Saugos priemonių svetainėje kontrolinis sąrašas:

 • Priklijuojamos apsaugos baldams, turintiems aštrių kampų.
 • Elektros kištukinių lizdų apsaugos.
 • Žaliuzės ir roletai turėtų būti be virvučių arba jos jokiu būdu neturėtų būti pasiekiamos kūdikiui ar mažam vaikui.

Vaiko kambarys

Įrengiant vaiko kambarį reikėtų nepamiršti, kad pirmiausia jis turi būti funkcionalus. Kūdikiams dažnai perkamos vystymo komodos, nuo kurių vaikui augant galima nuimti vystymo lentą. Tai saugus ir patogus sprendimas.

Jei norite papuošti vaiko kambarį, geriau nieko nekabinkite tiesiai virš lovelės ir vystymo stalo. Venkite papuošimų ir žaislų, kuriuos kūdikis galėtų sugriebti ir patraukti. Taip pat prie kūdikio lovos nederėtų prikabinti paveikslų ar įrėmintų nuotraukų. Kur kas geresnė išeitis – rinktis sienų lipdukus ar fototapetus.

Saugos priemonių vaiko kambaryje kontrolinis sąrašas:

 • Storas kilimas žaidimams bei smūgiams amortizuoti.
 • Saugi žaislų dėžė. Labiausiai tiks atvira, be sunkaus dangčio.
 • Saugus naktinis šviestuvas ir specialios lemputės.

Vonios kambarys

Paprastai vonios kambaryje laikomos valymo priemonės (kartais – ir vaistai), taip pat muilas, skalbimo kapsulės, dezinfekcinės servetėlės ir kt. Visa tai gali patraukti ir kūdikių dėmesį. Todėl visas švaros prekes, buitinę chemiją, vaistus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Saugos priemonių vonios kambaryje kontrolinis sąrašas:

 • Vonios spintelių užraktai.
 • Unitazo apsauga.
 • Vonios termometras.

Saugūs namai kūdikiui: dar keli naudingi patarimai

 • Jei nenorite, kad kūdikis atsidurtų tam tikrose patalpose, įrenkite apsauginius vartelius.
 • Pasidomėkite, ar kambariniai augalai yra nenuodingi.
 • Reguliariai naudokite siurblį: taip ant grindų neliks monetų, sąvaržėlių ar bet kokių kitų vyresnių vaikų išmėtytų daiktų, kuriais kūdikis gali užspringti.
 • Įrenkite spynas ir ant spintelių, kuriose laikote alkoholinius gėrimus.
 • Patikrinkite durų laikiklius / stabdžius: kai kurie jų turi nuimamus dangtelius, tad kūdikis gali užspringti.
 • Elementus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Iš jų gali išsilieti rūgštis, deginanti odą.
 • Nuo praustuvų ir vonios briaunų nuvalykite kosmetikos priemonių likučius: netyčia jų lyžtelėjęs kūdikis taip pat gali apsinuodyti.
 • Visuose namuose pasirūpinkite durų apsaugomis, kad mažylis neprisivertų pirštukų, visur apsaugokite elektros lizdus.

Daugiau apie kūdikio saugumą skaitykite:

Susiję straipsniai

Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams

Vasaros teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.