Kur dingsta šeimos pinigai? Įpročiai, nesuderinami su finansiniu raštingumu

Šeima deda pinigus į taupyklę Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com

Vieniši žmonės, nemokėdami tinkamai tvarkytis su pinigais, pakenks tik sau. Tačiau turint šeimą finansinės klaidos ir nemokėjimas disponuoti lėšomis turės įtakos sutuoktiniui ir vaikams bei jų ateičiai.

Tad dėl šios priežasties labai svarbu detaliau panagrinėti savo išlaidas ir pabandyti aptikti žalingus finansų valdymo įpročius. Taigi, straipsnyje analizuojame dažniausius toksiško elgesio su pinigais atvejus ir dalijamės patarimais, kaip juos pakoreguoti.

Neplanuojate išlaidų

Pirmas ir bene žalingiausias daugelio šeimų įprotis – jog šeimos nariai tiesiog leidžia pinigus neskaičiuodami, kam ir kiek jų skiria. Rezultatas: mėnesio pabaigoje visiškai ištuštėję banko sąskaita, piniginė, šaldytuvas ir kuro bakas, o iki atlyginimo – dar visos 10 dienų.

Taigi, jei neskiriate laiko biudžeto ir išlaidų planavimui, jūs nežinote, kur nukeliauja pinigai. Taip pat labai svarbu išsikelti tikslus: kai turėsite priežastį taupyti, atsiras ir didesnė motyvacija peržiūrėti išlaidas ir atsidėti pinigų. Pavyzdžiui, jei svajojate nukeliauti į Maldyvus, galite ant taupyklės užsiklijuoti egzotiškos šalies nuotrauką: tai vienas iš potencialių motyvatorių.

Rekomendacija

Jūs ir jūsų antroji pusė turėtumėte nusistatyti:

  • trumpalaikius tikslus (atostogos, dovanos);
  • tarpinius tikslus (taupymas automobiliui, būsto remontui);
  • ilgalaikius tikslus (taupymas vaikų mokslams, savo senatvei).

Daug pinigų išleidžiate smulkmenoms

Lengva įprasti leisti pinigus įvairioms smulkmenoms, pavyzdžiui, kavai išsinešti, žurnalams, įvairiems beverčiams saldumynams (sulčių gėrimams, guminukams ar bulvių trakučiams), kurių kaskart apsiperkant parduotuvėje prašo vaikai. Atrodo, išleidžiate nedideles sumas, tačiau kuo tų išlaidų daugiau, tuo labiau nukenčia piniginė.

Verta susimąstyti: visi pinigai, skirti neesminėms išlaidoms, gali būti investuoti į jūsų šeimos gerovės kūrimą. Pavyzdžiui, nemažai porų teigia, kad joms sudėtinga pradėti taupyti vaikų mokslams, tačiau gerai peržvelgus biudžetą ir atsisakius nereikalingų pirkinių taupymui per mėnesį nesunkiai būtų galima skirti 200 eurų.

Rekomendacija

Finansų ekspertai rekomenduoja turėti dvi einamąsias sąskaitas: vieną – namų ūkio išlaidoms, kitą – nebūtinosioms išlaidoms. Kai pinigus šioms išlaidoms laikysite atskirai, galėsite išlaidavimą apriboti (pavyzdžiui, į šią sąskaitą pervesti 150 eurų/mėn. ir stengtis išsiversti su šia suma). Taip bus lengviau nusimesti skolų naštą, apmokėti sąskaitas ir dar susitaupyti.

Slepiate savo išlaidas nuo sutuoktinio ir vaikų

Jei nuo savo šeimos narių nuslepiate išlaidas (pavyzdžiui, ji nusipirko n-tuosius batelius, jis – gausybę prekių į savo ir taip gausią žvejybos reikmenų kolekciją), gali kilti nemaža grėsmė tiek jūsų finansams, tiek santykiams. Visų pirma, išleidžiate pinigus, antra, kurstote nepasitikėjimą jumis.

Rekomendacija

Norint atsikratyti šio blogo įpročio (neva partneris nežino, tai ir širdies neskauda), pirmiausiai reikia pasikalbėti apie tai. Kartu nuspręskite, kam reikėtų leisti pinigus. Tada galite susitarti, kokią sumą kiekvieną mėnesį galite išleisti be jokių klausimų ir pasiaiškinimų. Vėlgi šiuos pinigus pravartu laikyti atskiroje sąskaitoje.

Pernelyg lepinate vaikus

Suprantama, visi tėvai nori duoti savo vaikams viską, kas geriausia. Tačiau jei puolate tenkinti kiekvieną vaiko užgaidą, kenkiate savo finansams ir neugdote vaikų finansinio raštingumo įgūdžių.

Problema gali slypėti ir kitur: jei duodate vaikams pinigų be jokių įsipareigojimų. Rimtas signalas, kad vaikui ar paaugliui ateityje gali kilti sunkumų valdant pinigus – kaskart nežinia kam išleidžiami kišenpinigiai. Paprastai vaikai švaisto pinigus dėl to, kad juos gavo lengvai, o tėvai nenurodė, kaip su pinigais elgtis.

Plačiau skaitykite:

Rekomendacija

Pagalvokite, kokias finansines vertybes norite įskiepyti savo vaikams. Pavyzdžiui, galite rekomenduoti vaikui savo kišenpinigius suskirstyti į 3 dalis: jei vaikas per savaitę gauna 15 eurų, 10 eurų jis gali skirti išlaidoms, 3 eurus taupymui, o 2 eurus paaukoti. Kai vaikas prašys ką nors nupirkti, priminkite, kad jis turi santaupų.

Bandote neatsilikti nuo kitų

Sunku nejausti spaudimo ir atsilikti nuo kitų. Norai ir troškimai viską turėti mumyse tiesiog įaugę. Pavyzdžiui, jeigu tiek pat uždirbantis kolega ką tik įsigijo naujausią „iPhone“ išmanųjį ir prabangų automobilį, nemažai žmonių pagalvoja: o kaip aš dabar atsiliksiu?

Tačiau problema kyla iš to, kad visų situacijos yra skirtingos, ir kai išleidžiate daugiau, nei galite sau leisti. Daugelis net nepagalvoja, kad galbūt kolega ėmė paskolą telefonui, automobilį pirko lizingu ir yra visiškai ištuštinęs kredito kortelę.

Rekomendacija

Nuo mažų dienų vaikus mokykite, kad pinigų nereikėtų leisti siekiant padaryti įspūdį kitiems žmonėms. Jei šio įpročio neugdysite, vaikai nuolat prašys nupirkti žaislus ar daiktus, kuriuos turi jų draugai. Tikėtina, šis įprotis išliks ir ateityje. Svarbu vaikams įdiegti, kad visuomet bus turtingesnių, tačiau reikia akcentuoti ne tai, kad kažko negalite sau leisti, bet kad pinigus galima išleisti sėkmingiau, o ne apsikrauti žaislais ir daiktais: pavyzdžiui, šeimos atostogoms ar stovyklai.

O kur dingsta jūsų šeimos pinigai ir kokių neigiamų finansinių įpročių esate pastebėję savo aplinkoje? Pasidalykite komentaruose!

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Šeimą išlaiko vyras ir jaučiatės finansiškai nesaugi? Sužinokite, ką daryti

Vaiko priežiūros atostogų dažniausiai išeina mamos, o joms pasibaigus priima sprendimą dar kuriam ar net visam laikui pasilikti namuose su vaikais.

Kaip šeimai išgyventi ir taupyti infliacijos kontekste? Šeimų išbandyti patarimai

Pastaruoju metu infliacija šoktelėjo į rekordines aukštumas. Gera žinia – ta, kad kainos daugiau kilti neturėtų.

Ar tikrai vaikai nevertina pinigų? Pagrindinės priežastys, kodėl taip yra

Šiuolaikiniai vaikai gyvena visokeriopos gausos amžiuje, kai viskas, ko tik jie užsimano, tarsi paduodama ant sidabrinės lėkštutės.

Skelbimai

10,00 €
20,00 €
44 | 16 | L
12,00 €
122 | 6 - 7 m.