Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių (255)
Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Nors tėvai gali pasirinkti metų laiką, optimalų pažinčiai su puoduku ar tualetu, vasara – bene tinkamiausias tam laikas.
Paprastai lietuviškos vasaros mus lepina šiltais, neretai – ir labai karštais orais, tad natūralu, kad vaiko įpročiams keisti tikriausiai nerastume geresnio laiko.
Kodėl pradėti pažintį su puoduku verta vasarą?
Mažiau drabužių – mažiau reikalų. Palyginkite situaciją: pavyzdžiui, rudenį, žiemą vaikas rengiamas smėlinuku, megztuku, pėdkelnėmis, kelnėmis ar tamprėmis. Vasarą, tvyrant karštiems orams, paprastai vaikai gali bėgioti vien tik su apatinėmis kelnaitėmis ir plonais marškinėliais, tad kuriuo atveju mažylį po „avarijos“ perrengsite greičiau ir lengviau? Vasarą nuo sauskelnių atpratinamas vaikas buvimą nuogu užpakaliuku įvertins kaip teigiamą patirtį, nes jausis patogiau: keli drabužių sluoksniai nevaržys judesių.
Oro vonios. Vasarą turėsite galimybę daryti vadinamąsias oro vonias – leisti kūdikiui daugiau laiko pabūti pliku užpakaliuku. Oro vonios – puiki profilaktinė priemonė, jei vaiko odelė linkusi sudirgti, parausti ar dažnai iššunta. Beje, oro vonios – puiki odos iššutimų profilaktika bet kokio amžiaus vaikams.
Daugiau apie iššutimus skaitykite:
Sėkmės faktorius – atostogos. Vasarą tėvai turi bent kelias savaites atostogų, tad dalį jų praleis namuose, dalį – gamtoje: sodyboje, pas senelius kaime ir pan. Taigi atostogų metas – itin palankus atpratinti vaiką nuo sauskelnių: daugiau laiko galėsite praleisti su vaiku, skirti jam solidžią dalį savo dėmesio. Beje, ir patys tėvai, kai yra pailsėję ir atsipalaidavę, bus geresnės nuotaikos, tad į nesėkmes besipratinant prie puoduko ar tualeto reaguos kur kas švelniau.
Mažesnė rizika vaikui peršalti. Kai kurios mamos į kelnytes pasišlapinusio vaiko sąmoningai neskuba perrengti: esą vaikas turi pajusti nepatogumą ir žinoti, ką reiškia kurį laiką pabūti šlapiam. Nors daugeliui tai neatrodys tinkamas būdas atsisveikinti su sauskelnėmis, tačiau jei vis tik esate šio metodo šalininkai, vasarą mažėja rizika, kad vaikas susirgs.
Į darželį – be sauskelnių. Lietuvoje daugelis dvimečių, trimečių ir vyresnių vaikų darželius pradeda lankyti rugsėjo 1-ąją. Taigi vasarą pasistengę, rudenį tėvai išvengs nerimo, kad darželį pradėjęs lankyti vaikas dar nesisėda ant puoduko. Sauskelnių sėkmingai atsisakę vaikai labiau pasitikės savimi, jausis patogiau, mažiau diskomforto patirs auklėtojos ir tėvai.
Nors tai nėra rašyta taisyklė, tačiau daugelis auklėtojų pageidauja, kad ugdymo įstaigą pradėję lankyti vaikai jau būtų atpratinti nuo sauskelnių. Reikia įsivaizduoti, koks krūvis tektų auklėtojoms, jei joms reikėtų pakeisti sauskelnes visiems 20-čiai grupės mažylių. Tačiau auklėtojos, pavyzdžiui, mielai sutinka užsegti sauskelnes pietų miego metu atsargai.
Kodėl atpratinant nuo sauskelnių svarbus ne tik metų laikas?
Apskirtai kur kas svarbiau – ne metų laikas, ne konkretus vaiko amžius, bet jo pasirengimas pradėti sėstis ant puoduko. Jei atsisakyti sauskelnių verčiamas tam dar nepasiruošęs vaikas, tėvų ir kitų artimųjų pastangos gali duoti priešingų rezultatų ir visas procesas užtruks dar ilgiau, nei tikėjotės.
Nedera vaiko barti, gėdinti, daryti jam spaudimą, abejoti jo sugebėjimais, jeigu viskas vyksta ne pagal planą.
Pratinkite vaiką prie puoduko žaidimo forma, pasitikėkite vaiko gebėjimais bei būtinai pagirkite už kiekvieną, net ir nedidelę, pažangą.
Daugiau apie laimo ligą skaitykite:
Kaip visą procesą paversti dar malonesniu bei sklandesniu ir tinkamai rūpintis vaiko higiena?
Atpratinant vaiką nuo sauskelnių svarbu pasirūpinti tinkamais drabužėliais, kad oda kvėpuotų. Geriausiai tinka natūralūs pluoštai, kaip, pavyzdžiui, medvilnė, bambukas, linas, kanapių pluoštas ir kt.
Labai svarbu vasarą neprirengti vaiko per šiltai, nes vėlgi didėja odos iššutimų ir kitų problemų rizika. Atsiminkite, kad perkaitimas – kur kas pavojingesnis nei peršalimas.
Daugiau skaitykite:
Nepamirškite dažniau vaikų nuprausti: prakaitas, šlapimas taip pat neigiamai veikia kūdikių ir vaikų odą.
Kodėl apskritai svarbu vaikus anksčiau atpratinti nuo sauskelnių?
Neabejotina, kad vienkartinės sauskelnės – labai patogios, tačiau daugelis tėvų nežino apie neigiamą jų poveikį 24 val. per parą kontaktuojant su kūdikio reprodukciniais organais ilgiau nei dvejus metus bei apie ilgalaikį poveikį aplinkai. Jos gali sukelti sauskelnių dermatitą, lemti tam tikras kvėpavimo ligas, turėti įtakos vaisingumui ar net onkologinėms ligoms.
Nemažai mokslininkų iki šiol tiria, ar ilgai dėvimos sauskelnės nepakenks berniukų vaisingumui ateityje ir ar sauskelnės taip pat gali turėti įtakos kapšelio temperatūrai. Tačiau aišku, kad berniukų, dėvinčių vienkartines plastikines sauskelnes, kapšelio temperatūra, kuri tiksliai atspindi sėklidžių temperatūrą, yra padidėjusi. Naudojant plastikines sauskelnes fiziologinis sėklidžių aušinimo mechanizmas yra neryškus ar gali visai išnykti. Todėl, tikėtina, sauskelnės gali turėti įtakos spermatogenezei ateityje.
Taigi, kuo greičiau vaikas išmoksta atlikti gamtinius reikalus savarankiškai ant puoduko ar tualeto, tuo geriau.
O gal ant pamperso uzmaukite dar tas kelnaites kurios skirtos mokinti vaika? perslampa ir per jas, bet vis maziau.