Kviečiame suaugusiuosius padėti užaugti jauniems žmonėms

Globėjų šeima su globotiniais Rawpixel.com | Shutterstock.com

Lietuvoje šiuo metu vaikų globos institucijose auga daugiau kaip 1 600 vaikų, iš jų 1 200 – vaikai, vyresni nei 12 metų. Paaugliai, augantys vaikų globos namuose, neretai ir užauga juose taip ir nepatyrę ir nepamatę sveiko ir brandaus santykio su suaugusiuoju ir realaus socialinio gyvenimo.

Tokia situacija, ko gero, yra ne dėl to, kad lietuviai yra nejautrūs ar jiems nesvarbu, kaip jaunuoliai, kurie nepažįsta tikro artimo ir realistiško pasaulio, kurs ateities pasaulį. Tokia susiklosčiusi situacija yra dėl nepagrįstų baimių ir klaidingos ar nepakankamos informacijos.

Jau vienas žmogus gali pakeisti situaciją ir padėti jaunam žmogui išeiti į pasaulį. Didžiausi mitai, kad jeigu nori padėti ir tapti globėju, tu privalai būti susituokęs ar gyventi partnerystėje, – sugriauti. Tai nebūtina. Vaikui stabilumą ir saugumą užtikrinti bei globėju tapti gali ir vienas asmuo.

Globojamas vaikas

Daugiau apie dažniausius mitus, susijusius su paaugliais ir jų globa, skaitykite:

Kodėl turėčiau globoti paauglį? Ar tikrai jiems reikalinga globa?

Kaip mes visi žinome, žmogus niekada nėra per didelis turėti šeimą. Kiekvienas iš mūsų turime esminį poreikį – jaustis, jog kažkam priklausau.

Per globą vyresni vaikai susijungia su šeima, kuri jiems suteikia stabilumo jausmą, ilgalaikius ryšius ir pagalbą įgyvendinant svarbias gyvenimo užduotis – išsilavinimo siekimą, būsto ir darbo paiešką ir jų išlaikymą, sveikų santykių užmezgimą ir jų išlaikymą.

Kaip sužinoti, ar vyresnis vaikas nori būti globojamas?

Lietuvoje yra išklausoma vaiko nuomonė. Paauglys turi sutikti būti globojamas. Vyresnių vaikų globėjai liudija, jog tapę namais paaugliui jie gauna dvigubą emocinį užtaisą, nes ne tik tu pakvieti būti drauge, bet ir vyresnis vaikas pasirenka užaugti su tavimi. Labai svarbu žinoti ir suprasti, kad vaikas gali turėti labai daug baimių, susijusių su globa namuose. Viena vertus, jis gali būti niekada nepatyręs, koks iš tikrųjų yra gyvenimas namuose, kita vertus – prisiminimai apie buvusius namus gali būti labai skausmingi. Neretai vyresni vaikai turi įvairių sunkių ir skausmingų prisiminimų, yra girdėję iš vaikų skaudžių ir nebūtinai tikrų pasakojimų, turi įvairių fantazijų ir įsitikinimų, lūkesčių. Todėl be galo svarbu mezgant kontaktą iki globos momento su vaiku atvirai kalbėtis, klausti, domėtis, nežadėti, ko nebus, ir atverti realistinius dalykus ne tik per kalbą, bet ir per vaizdinius – nuotraukas, filmuotą medžiagą, laiškus.

„Mes labai norime stebėti, kaip vaikas auga, matyti jo pirmuosius žingsnius, išgirsi pirmąjį žodį“

Tai pagrindiniai žmonių motyvai, norint globoti mažus vaikus. Tikrai taip: neteksite galimybės pamatyti pirmąjį žengtą žingsnį ar išgirsti ištartą pirmąjį žodį. Tačiau, gali būti, kad pamatysite pirmąjį važiavimą dviračiu arba patirsite pirmąjį kartą prie jūros. Ir tikrai patirsite daugybę kitų pirmųjų kartų, kuriuos reikia patirti su paaugliu: pirmasis pasimatymas, mokymasis vairuoti, pirmasis darbo pokalbis.

Svarbu

Atrodo, daugumą suaugusiųjų globos namuose esantys paaugliai gąsdina, tačiau nesvarbu, ar jūs pagimdote, ar globojate, ar įvaikinate: visi kūdikiai virsta paaugliais.

Dauguma baimių – tik klaidingi įsitikinimai

Dauguma baimių yra susijusios su amžiumi ir klaidingais įsitikinimais. Vaikų auginimas yra susijęs tiesiogiai ir su savęs auginimu. Jeigu suaugusysis tikisi, kad vaikas privalo būti jo kopija ir elgtis ar būti toks, kokias fantazijas ir lūkesčius turi suaugusysis, tai – pražūtingas kelias. Tobulumo standartų nėra ir kiekvienas mes esame individualybė. Paauglystė turi mūsų visuomenėje galingą neigiamą užtaisą ir tai gali būti susiję ir su tuo, kad labai stipriai norime sukontroliuoti, o paauglio sukontroliuoti taip, kaip galima sukontroliuoti mažą vaiką, greičiausiai nepavyks. Kiekvienas amžiaus tarpsnis yra ypatingas, gražus ir turintis savo aitrių prieskonių. Paaugliai turi sunkumų ir blogų dienų, kaip ir bet kokio amžiaus žmonės, tačiau jie yra neįtikėtini, atsparūs ir įkvepiantys žmones.

Kokią paramą ir pagalbą gali gauti globėjas?

Tapus globėju, visą globos laikotarpį jus lydės globos koordinatorius ir globos centro specialistų komanda, kurie suteiks jums galimybę tobulinti savo gebėjimus vaikų auginimo srityje, suteiks įvairiapusę paramą ir pagalbą, kvies aktyviai įsitraukti į globėjų bendruomenę, dalyvauti susitikimuose, renginiuose.

Finansinė parama: globos (rūpybos) išmoka – 160 Eur, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas – 160 Eur, vaiko pinigai – 70 Eur , pagalbos pinigai (dėl konkrečios sumos kreiptis į savo gyvenamosios vietos globos centrą www.globoscentrai.lt).

Svarbu paminėti, kad pasibaigus vaiko globai (kai jam sukaks 18 metų), tačiau jam tęsiant mokslus, iki 24 metų, yra skiriama 160 Eur išmoka kas mėnesį ir vienkartinė įsikūrimo išmoka (būstui, buities technikai, studijoms, mokamoms sveikatos paslaugoms ir kt.) – 3 000 Eur.

Aš nesu pasirengęs įsipareigoti. Ar yra kitų būdų padėti?

Tikrai yra nemažai būdų, kaip galite padėti vaikams užaugti. Jei nesate tikras, nuo ko pradėti, puikus būdas susipažinti su daugybe skirtingų amžiaus grupių vaikų – padėti atokvėpio globai. Paprasčiau tariant, atokvėpis yra trumpalaikė globa, suteikianti pertrauką globėjams. Kai vaiko globėjas dėl susiklosčiusių aplinkybių negali pasirūpinti vaiku, kai ištinka krizinė situacija, jam padeda kitas globėjas, t. y. laikinai suteikia globojamam vaikui namus, rūpestį ir saugumą.

Norint teikti atokvėpio globą, kaip ir ilgalaikės globos atveju, jums reikės išklausyti kursus, kurie sudaryti iš septynių susitikimų, ir jūs gausite patvirtinimą, kad esate pasirengęs suteikti trumpalaikes pertraukas globėjams ir budintiems globotojams.

Kitas būdas padėti vaikui augti ir užmegzti pastovius ir ilgalaikius ryšius – laikinas vaiko, augančio institucijoje, svečiavimasis. Tai – pastovūs, trumpalaikiai, suplanuoti susitikimai su vaiku savaitgaliais, švenčių ar vaiko atostogų metu. Vaikui, kurio ryšiai su šeima ir giminaičiais nutrūkę, tokia draugystė yra labai svarbi, nes vaikui yra skiriamas individualus dėmesys, jis gali svečiuotis šeimos aplinkoje ir matyti kitokį gyvenimo modelį nei matė augdamas su biologiniais tėvais. Laikinas svečiavimasis taip pat skatina vaiko pasitikėjimą kitais ir savimi, ugdo atsakomybės jausmą bei formuoja teigiamą savęs vertinimą. 

Jūs galite praleisti laiką su paaugliu savo bendruomenėje – būti mentorius, Didysis brolis ar Didžioji sesuo, savanoris: tai ne tik puikus būdas padėti paaugliui, bet ir galimybė jums apsispręsti, ar globoti vyresnį vaiką jums tinka.

Daugiau apie tai, kodėl verta globoti vyresnį vaiką, skaitykite:

Kontaktai

Daugiau informacijos, kaip realizuoti šias pagalbas, jums suteiks jūsų gyvenamosios vietos globos centro specialistai, kurių kontaktus rasite www.globoscentrai.lt, arba rašykite el. paštu [email protected], skambinkite nemokama globos ir įvaikinimo linija tel. 8 800 00 207.

Yra daugybė būdų, kuriais galite padėti ir prisidėti. Bent vienam vaikui pagalba – tai begalinis jo džiaugsmas ir (pa)tikėjimas žmonių bei pasaulio gerumu.

Susiję straipsniai

Šeimos renkasi ir globoti, ir įvaikinti

Skirtumas tarp globos ir įvaikinimo yra tas, kad įvaikinimas yra baigtinis procesas. Įvaikinus vaiką vaiko ir įtėvių santykiai trunka visą gyvenimą.

Globa – alternatyva įvaikinimui

Dauguma šeimų, jaučiančių poreikį padėti vaikams, pirmiausia susimąsto apie įvaikinimą. Tačiau vaiko globa yra dar vienas būdas suteikti vaikui namus.

Globa ir įvaikinimas: panašumai ir skirtumai

Vaiko, likusio be tėvų globos, priėmimas į šeimą, rūpinimasis juo, jo poreikių tenkinimas, saugios aplinkos užtikinimas – labai kilnus ir būtinas.