Kūdikis ar vaikas netoleruoja laktozės: kokie simptomai tą parodo? (91)

Tėvus gana dažnai nerimauti verčia faktas, kad jų kūdikis netoleruoja (ar gali netoleruoti) laktozės. Laktozė – angliavandenis, pieno cukrus, kurio gausu motinos piene bei pieno mišiniuose, šviežiame karvių piene ir pieno produktuose. Kai kurie kūdikiai netoleruoja laktozės, nes jų organizme trūksta ją virškinančio fermento (laktazės).
Laktazės trūkumas pasireiškia maždaug 70 proc. žmonių, iš dalies šį sutrikimą lemia genetika. Tačiau ne visi žmonės jaučia laktozės netoleravimo simptomus.
Kaip atpažinti laktozės netoleravimą?
Visų pirma pastebėti, kad kūdikis netoleruoja laktozės, galima žvilgtelėjus į jo išmatas: pastarosios būna vandeningos, kartu atsiranda ir kitų virškinimo problemų. Tiesa, skystesnės išmatos gali reikšti ir kitus žarnyno negalavimus.
Plačiau skaitykite:
Laktozės netoleravimo tipai
Įgimtas laktozės netoleravimas
Laktozės netoleravimas gali būti įgimtas: tai reiškia, kad dar apvaisinimo metu autosominis recesyvinis genas paveldimas tiek iš motinos, tiek ir iš tėvo.
Jei naujagimiai netoleruoja laktozės, netoleravimo požymiai pastebimi jau per pirmąsias 10 jų gyvenimo dienų.
Dažniausias gydymo metodas šiuo atveju – diagnozavus sutrikimą (dažnai – jau nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių) skiriama dieta be laktozės.
Įgytas laktozės netoleravimas
Svarbu žinoti, kad vaikai iki 2–3 metų laktozės netoleruoja gana retai. Dažniau šis sutrikimas pasireiškia paaugliams ir suaugusiesiems (tai vadinama įgytu laktozės netoleravimu). Kūdikystėje, vaikystėje ir jaunystėje šių žmonių organizme būna pakankamai fermento, skaidančio laktozę. Bręstant laktazės kiekis gali smarkiai sumažėti, tad organizmui gali būti sunku suvirškinti net ir nedidelius kiekius pieno produktų.
Įgytas laktozės netoleravimas gali pasireikšti ir po gimimo. Tai priešlaikinio (iki 34 nėštumo savaitės) gimdymo rezultatas. Per anksti gimusių naujagimių organizme laktazės kiekis gali būti mažesnis, nes paprastai šis fermentas gaminamas trečiojo nėštumo trimestro pabaigoje.
Ši laktozės netoleravimo forma tęsiasi neilgai: sutrikimą, subrendus plonajai žarnai, kūdikiai greitai „išauga“.
Kitos įgyto laktozės netoleravimo priežastys – liga ar trauma. Kūdikiams laktozės netoleravimas gali išsivystyti po sunkaus viduriavimo, dėl nepakankamos mitybos, taip pat dėl kai kurių persirgtų ligų.
Laktozės netoleravimo požymiai
Kaip minėta, jei laktozės netoleravimas yra paveldėtas, požymiai ir simptomai paprastai atsiranda praėjus kelioms dienoms po gimimo. Jei kūdikiui keletą mėnesių viskas gerai, ir tik po to atsiranda požymių, veikiausiai laktozės netoleravimas – įgytas.
Pagrindiniai laktozės netoleravimo požymiai:
- viduriavimas;
- pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, pykinimas;
- pilvo skausmas, mėšlungis;
- nepakankama mityba (t. y. nenoras žįsti, valgyti);
- kūdikio neramumas, verksmingumas po maitinimo;
- kietas, išsipūtęs kūdikio pilvas;
- neramumas versmingumas pasišalinant dujoms (gadinant orą) ar tuštinantis.
Aiškiausiai laktozės netoleravimą išduoda sauskelnių turinys: laktozės netoleruojančio kūdikio išmatos būna skystos, vandeningos, putotos. Išmatose gali būti rūgšties, dėl to kūdikio odelę aplink sauskelnes išberia, ji paausta, sudirgsta.
Laktozės netoleravimo problemos sprendimo būdai
Prieš išbandant skirtingus gydymo būdus svarbu pasikonsultuoti su gydytojais, kurie padėtų nustatyti teisingą diagnozę. Retai kuriam laktozės netoleruojančiam kūdikiui turėtų būti skiriama speciali dieta be laktozės. Tačiau atsainiai žvelgiant į problemą kūdikiai gali netekti svorio, galima ir dehidratacija. Jei greitai nereaguojama, ši būklė gali būti net pavojinga gyvybei.
Jeigu gydytojas patvirtina, kad kūdikis ar vaikas netoleruoza laktozės, taikomi šie problemos sprendimo būdai:
- Jeigu kūdikis žindomas. Mažiems kūdikiams stiprus laktozės netoleravimas pasireiškia labai retai, tad absoliuti dauguma kūdikių gerai toleruoja motinos piena ir gali būti žindomi. Jeigu žindomas kūdikis vis tik netoleruoja motinos pieno esančios laktozės, gydytojas gali rekomenduoti kūdikį maitinti nusitrauktu motinos pienu į jį papildomai pridedant laktazės fermentų (jie įlašinami į motinos pieną prieš maitinimą).
- Jeigu kūdikis maitinamas pieno mišiniu gali tekti rinktis specialių mišinuką su sumažintu laktozės kiekiu arba be laktozės. Jeigu kūdikis netoleruoja ne tik laktozės, bet ir pieno baltymų, gali būti skiriamas hipoalerginis pieno mišinys.
- Jeigu kūdikis primaitinamas arba laktozės netoleravimas pasireiškė vyresniam vaikui, reikėtų vengti laktozės turinčių produktų. Pavyzdžiui, rinkitės pieną ar kitus pieno produktus be laktozės arba naudokite augalines alternatyvas.
Kūdikiui ar vaikui augant vertėtų pabandyti į jo mitybą po truputį, stebint organizmo reakciją įvesti laktozės turinčius pieno produktus - neretai mažų kūdikių virškinimo sistema subręsta ir „išmoksta“ suvirškinti laktozę. Laktozės netoleravimas, pasireiškiantis, pavyzdžiui, persirgus žarnyno virusu, taip pat įprastai būna laikinas.
Primaitinamiems kūdikiams ir vyresniems laktozės netoleruojantiems vaikams, pabandykite jam duoti daugiau kalcio turinčių augalinės kilmės maisto produktų, galinčių kompensuoti mitybos spragas. Tinkami šie maisto produktai:
- brokoliai;
- pupelės;
- kalciu praturtinti sojų produktai, kiti pieno pakaitalai;
- kalciu praturtinta duona, sultys;
- špinatai ir kt.
Taip pat reikėtų paprašyti, kad gydytojas pediatras skirtų maisto papildų, kūdikio organizme palaikančių reikiamą kalcio ir vitamino D (vitaminas D svarbus efektyviam kalcio pasisavinimui) kiekį.
Laktozės ir pieno baltymo netoleravimas – ne tas pats
Svarbu žinoti, kad laktozės ir pieno baltymo netoleravimas – du skirtingi sutrikimai, skiriasi jų priežastys ir gydymas.
Pieno baltymo netoleravimas paprastai išsivysto ankstyvoje kūdikystėje, o laktozės netoleravimas net iki 5-ojo gimtadienio pasireiškia labai retai.
Alergija karvių pieno baltymui – viena dažniausių. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse ji pasireiškia 1–5 proc. kūdikių. Pieno baltymo netoleravimą galima įtarti, jeigu kūdikį beria ar atsirado kitų odos problemų, sutriko virškinimas, pasireiškė į peršalimo panašūs simptomai.
Laktozės netoleravimas – nesugebėjimas virškinti laktozės cukraus – nėra susijęs su imunine sistema.
Kaip dėl ligoninių daromų tyrimų nežinau. Bet jei norit daryti patys laboratorijoje kuri yra jūsų mieste tai bet kokiu atveju bus mokamas, jiems siuntimai nieko neduoda.