Lengvesnis gimdymas, mažesnė plyšimų tikimybė? Taip, jei pradėsite stiprinti dubens dugno raumenis (1)

Nėščia moteris atlieka pratimus dubens dugno raumenims stiprinti Prostock-studio | Shutterstock.com

 Kineziterapeutė Agnė Novickienė

www.gandrolizdas.lt

Žmogaus organizmas yra vientisa visuma, o dubens dugno raumenų stiprinimas – būtinas ir itin naudingas žmogaus sveikatai ne mažiau nei kitų kūno raumenų. Vertėtų juos pradėti stiprinti ne tik ieškant pagalbos, bet ir profilaktiškai, nes silpnas dubens dugno raumenynas gali sukelti begales sveikatos problemų.

Rūpintis dubens dugno raumenimis svarbu ir prieš nėštumą, per jį bei po jo. Taip sumažėja ir komplikacijų tikimybė, ir greičiau sugrįžta pirminis stangrumas.

Dubens dugno raumenų sandara

Dubens dugno raumenis sudaro keturi raumeniniai sluoksniai, kurių kiekvienas turi savąją funkciją. Šiuos raumeninius sluoksnius turi kiekviena moteris bei vyras. Tai delno dydžio ir storio raumenų rezginys, jungiantis gaktikaulį ir stuburgalį bei vieną sėdynkaulį su kitu.

Dubens dugno raumenų funkcijos

Šie raumenys žmogaus organizme atlieka labai svarbias funkcijas: užtikrina šlapinimosi ir tuštinimosi kontrolę, turi įtakos seksualinės funkcijos kokybei, prisideda prie liemens korseto kontrolės. Taigi drąsiai galima teigti, jog dubens dugnas yra taisyklingos žmogaus laikysenos pagrindas.

Miomos, polipai, gimdos nusileidimas, šlapimo ir išmatų nelaikymas, nugaros ar dubens skausmas – tai gali būti silpnų ar pertemptų dubens dugno raumenų pasekmė.

Stiprinti dubens dugno raumenis – svarbu

Taisyklingas dubens dugno raumenų stiprinimas puikiai veikia visą žmogaus organizmą, pagerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, gerina laikyseną. Reguliariai treniruojantis, pagerėja žarnyno veikla, sumažėja venų varikozė, nutolinama menopauzė.

Svarbu

Speciali dubens dugno raumenų mankšta gali padėti esant šlapimo nelaikymui, kuris, remiantis statistika, ypač dažnas po antro ir trečio gimdymo, ypač jei tarpai tarp gimdymų nedideli.

Dubens dugno raumenys laukiantis kūdikio

Per vieną minutę pasaulyje gimsta apie 200 kūdikių, Lietuvoje 2019 m. oficialiai užregistruota 27,7 tūkst. gimdymų. Lygiai tiek moterų susiduria su nėštumo metu vykstančiais dubens dugno raumenų pokyčiais.

Dubens dugno raumenis labai svarbu stiprinti ir kiekvienai besilaukiančiai moteriai. Kūdikio laukimas yra fiziologinė moters būklė, tačiau nėščioji patiria ryškių antropometrinių, kūno sudėjimo, vidaus organų topografijos, medžiagų apykaitos pokyčių.

Kada rekomenduojama atlikti dubens dugno raumenų mankštą

Dubens dugno raumenų mankštą ypač rekomenduojama atlikti nėštumo metu ir net iki jo, kad gimdymas būtų lengvesnis, sumažėtų plyšimų tikimybė. Treniruojamas dubens dugno raumenynas yra daug elastingesnis, geresnė jo kraujotaka.

Po gimdymo, jei moteris jaučiasi gerai, nebuvo komplikacijų ar būklių, dėl kurių gydytojai rekomenduoja susilaikyti nuo bet kokio fizinio krūvio tam tikrą laiką, pratimus galima pradėti jau antrąją parą po gimdymo. Ne tik galima, bet ir labai rekomenduojama, nes nėštumo ir gimdymo metu dubens dugno raumenys yra stipriai įtempiami, o raumenų stangrumas atsistato gana lėtai.

Svarbu kuo greičiau grąžinti tonusą dubens dugno raumenims

Labai dažnai po gimdymo dėl silpnų ir pertemptų dubens dugno raumenų pilvo organai gali leistis žemyn, atsirasti organų prolapsai, todėl nėštumo metu ir po gimdymo būtina kuo greičiau stiprinti dubens dugno raumenis. Laiku pradėjus treniruoti dubens dugno raumenis šioms nemalonioms būklėms galima užkirsti kelią.

Tiesa, dubens dugno mankšta turi būti atliekama sąmoningai, atsakingai, pažįstant savo kūną. Geriausia, kai pratimų moteris išmoksta prižiūrima specialisto ir laikosi duotų rekomendacijų, nes kiekvienos moters atvejis – unikalus ir skirtingas.

Reguliariai ir taisyklingai atliekami dubens dugno raumenų pratimai jau po mėnesio gali teigiamai pakeisti savijautą.

Susitikime Gandro lizdas

Kineziterapeutė Agnė Novickienė

[email protected]

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    vytautas937 prieš 1 m.

    Keli medikai sako kad gimdyt atsigulus- sunkiausia,
    kunas turi but vertikalioj padeti, kad gravitacija padetu iseiti vaikui,
    dar galima pabandyt lengvai pasokt- vaiko svoris vietoj 3.5kg butu pvz nuo 2 iki 5 kg.