Liga, dėl kurios netenkama dantų: kreipiasi vis jaunesni pacientai


Parodontozė – liga, kurią supa galybė mitų. Vienas jų – kad ši liga nepagydoma. Tačiau šią nuostatą skuba paneigti odontologijos namų „Balta lapė“ gydytoja Monika Čereškaitė.
Specialistė akcentuoja, kad parodontozė gali būti išgydoma, tačiau svarbu ligą pastebėti kaip įmanoma anksčiau. Tokiu atveju prognozės – optimistinės.
Vis dėlto daugiausia atsakomybės tenka pacientui: įdėjus pakankamai pastangų, gali būti, liga neatsinaujins.
Periodontitas – liga, dėl kurios šalinami dantys
Galima nejusti skausmo, tačiau periodontitas – pavojinga liga. Tiesą sakant, ši liga – antra pagal dažnumą, kodėl lietuviams yra šalinami dantys. Pasak M. Čereškaitės, ko gero, taip yra todėl, kad dauguma ignoruoja pirmuosius ligos simptomus ir, pastebėję kraujuojančias dantenas, mano, kad tai nerimta ir praeis savaime.
Vis tik, pastebėjus, kad dantenos kraujuoja dažniau, gydytojų primygtinė rekomendacija – kuo skubiau kreiptis į odontologus. Nelaukti reikėtų ir tada, jei pastebite, kad dantenos patino, dantys tapo jautresni ar pradėjo varginti nemalonus burnos kvapas.
Kas sukelia periodontitą ir kokia ligos eiga?
Gydytoja M. Čereškaitė pirmiausia akcentuoja periodontito požymius: „Parodontozė – tai dantų ir apydančių liga, kitaip tariant, audinių, kurie palaiko dantį kaule, uždegimas. Dažniausiai jį sukelia prasta burnos higiena, tačiau kartais ši liga gali būti paveldėta arba ją lemti seilių sudėtis.“
Prasidėjus šiai ligai apnašose esantys mikroorganizmai sukelia periodonto audinių uždegimą ir nykimą, o vėliau minkštos dantų apnašos virsta dantų akmenimis. Ilgainiui pradeda nykti aplink dantį esantis kaulas, ir šalia jo susiformuoja dantenų kišenė – plyšys, kuriame kaupiasi apnašos ir dauginasi uždegimą sukeliantys bei jį skatinantys mikroorganizmai.
Alex Mit | Shutterstock.com
Kiekvienam pacientui svarbiausia – tinkama burnos higiena
Gydytoja odontologė akcentuoja, kad vis dar pasitaiko pacientų, kurie nevalo dantų: pajuokauja apie savo senelius, kurie taip pat jų nevalė ir neva neturėjo problemų.
„Žinoma, dauguma žmonių suvokia, kokia svarbi yra burnos higiena, ir tokių žmonių šiandien kur kas daugiau nei anksčiau. Visgi turime kitą bėdą: žmonės mano, kad jie tinkamai prižiūri dantis, tačiau neretai tai daro nevisiškai gerai. Dantų priežiūra reikalauja kruopštumo: dantis reikėtų valyti ir su vieno danties šepetėliu, nepamiršti tarpdančių siūlo, kasmet apsilankyti pas odontologą ir atlikti profesionalią burnos higieną. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į šepetėlio kietumą. Žmonės dažnai mieliau renkasi kietą šepetėlį ir trina dantenas gana stipriai, taigi taip darant nuolat gali būti išprovokuoti uždegiminiai procesai“, – pabrėžia odontologė M. Čereškaitė.
Pacientų amžius jaunėja
Nors parodontozė paprastai – vyresnių žmonių liga, gydytoja atkreipia dėmesį, kad vis dažniau kreipiasi ir jauni, 20–25 metų amžiaus, pacientai.
Anot gydytojos odontologės, parodontozė susijusi su kaulo tirpimu. Tarp danties ir dantenos susidaro kišenė, kuri gali atsiverti ne tik dėl prastos burnos higienos, bet ir dėl amžiaus ar natūralaus susidėvėjimo. Ši liga, kaip minėta, labiau būdinga vyresniems žmonėms, ir tik itin retais atvejais pasitaiko ir vaikams.
Vis dėlto akivaizdu, kad dėl parodontozės kreipiasi vis jaunesni pacientai, kurie daug rūko, o burnos valymo įgūdžiai, tenka pripažinti, – prasti. Paprastai jaunas žmogus galvoja, kad jam negresia odontologinės ligos ar negalavimai ir apleidžia burnos priežiūrą, kol galiausiai atsiduria odontologo kabinete. „Tenka matyti, kaip vos 25 metų amžiaus žmogui reikia atstatinėti visą žandikaulį“, – pabrėžia M. Čereškaitė.
Parodontozę išgydyti įmanoma
Ilgai buvo manyta, kad parodontozė – nepagydoma liga, todėl diagnozė pacientus labai gąsdino. Pasak odontologės M. Čereškaitės, tai – dar vienas mitas: „Parodontozė yra pagydoma, tačiau gydymo procesas, trukmė, sudėtingumas ir rezultatas priklauso nuo burnos ir dantų būklės. Kuo greičiau pacientas kreipiasi į odontologus, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sklandus.“
„Svarbu suprasti, – sako gydytoja, – kad kiekvienas pacientas ir jo ligos atvejis – individualus. Atvykus į kliniką, paciento burnos būklė kruopščiai išanalizuojama, išmatuojamos dantenų kišenės, įvertinamas kaulo tirpimas, dantų būklė ir parenkamas individualus gydymo metodas.“
Pasak specialistės, pacientas turėtų suprasti, kad sėkmingas parodontozės gydymas – tik viena medalio pusė. Po gydymo svarbu tinkamai prižiūrėti burną ir dantis – tik nuo tinkamos burnos higienos priklauso, ar liga atsinaujins. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad pakartotinai susirgti parodontoze – pavojingiau, mat liga kur kas labiau progresuoja, taigi ir išgydyti – sudėtingiau. Akivaizdu, kad parodontozę įveikusiems pacientams burnos higiena tampa pagrindine profilaktikos priemone, norint, kad liga nebegrįžtų.