Lytinių ląstelių ir embrionų šaldymas, arba vaisingumo išsaugojimas: svarbiausi faktai
Lytinių ląstelių ir embrionų šaldymas – ne tik privačiose klinikose, bet ir valstybinėse ligoninėse vis dažniau atliekama procedūra. Tai svarbi pagalbinio apvaisinimo ir nevaisingumo gydymo proceso dalis.
Naudojant pagalbinio apvaisinimo procedūras galima šaldyti spermatozoidus, kiaušialąstes ir embrionus, taip pat kiaušidžių ir sėklidžių audinį. Vaisingumui išsaugoti gali būti pasitelkiami kiaušidžių funkcijos slopinimas gonadotropiniais preparatais ar kiaušidžių transpozicija prieš radioterapijos kursą.
Dėl kokių priežasčių reikia šaldyti lytines ląsteles ar embrionus?
- Apie lytinių ląstelių išsaugojimą verta pasvarstyti po traumų (pavyzdžiui, vyrui patyrus stuburo smegenų traumą).
- Reprodukcinės sistemos ligos. Rekomenduojama užšaldyti lytines ląsteles, jei moteris turi vaisingumo problemų, sirgo / serga ligomis, galinčiomis neigiamai paveikti vaisingumą (pavyzdžiui, endometriozė, dubens uždegiminė liga, policistinių kiaušidžių sindromas ir kt.), dar iki vyrui atliekant sėklidės / sėklidžių šalinimo operaciją ir kitais atvejais.
- Lėtinės ligos. Su nevaisingumu gali susidurti lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, išsėtine skleroze) sergantys žmonės.
- Onkologinės ligos. Vaisingumą ypač aktualu išsaugoti onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Remiantis statistiniais duomenimis, onkologinės ligos yra diagnozuojamos vis jaunesniems pacientams. Navikus aptikus anksti, taikant moderniausias vėžio gydymo metodikas, išgyvena ir onkologines ligas sėkmingai įveikia vis daugiau žmonių, tačiau po gydymo kurso pacientai dažnai lieka nevaisingi, todėl lytinių ląstelių šaldymas gali padėti ateityje susilaukti vaikų.
- Noras susilaukti vaikų ateityje. Labai dažnai moterys į vaisingumo specialistus kreipiasi išgirdusios priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo diagnozę. Tai reiškia, kad artėja premenopauzė ir menopauzė, o ateityje pastoti gali būti labai sunku ar net neįmanoma.
- Kitos priežastys.
Spermos, kiaušialąsčių ir embrionų šaldymo metodika
Prieš užšaldant ląstelės apdorojamos specialiomis medžiagomis (krioprotektoriais), apsaugančiomis jas nuo neigiamo šalčio poveikio. Mėginiai išskirstomi ir dedami į talpas, pripildytas skystojo azoto (t. y. panardinami į skystąjį azotą) ir yra saugomi palaikant ypač žemą temperatūrą.
Lytinės ląstelės šaldomos pasitelkus vieną iš dviejų – lėto užšaldymo ar vitrifikacijos – metodą.
Spermos šaldymas
Prieš užšaldymą ištiriama spermos kokybė (fizinės bei cheminės savybės, spermatozoidų judrumas ir kt.) ir tuomet sprendžiama, ar mėginys yra tinkamas šaldymui.
Išskirtiniais atvejais gali būti šaldomi ir prastesnės kokybės mėginiai bei bandoma pagerinti ląstelių savybes.
Kiaušialąsčių šaldymas
Dažniausiai šaldomos jaunų, partnerio neturinčių, todėl negalinčių rinktis embrionų užšaldymo procedūros merginų ar moterų kiaušialąstės.
Įprastai procedūrą sudaro 3 etapai: kiaušidžių funkcijos stimuliavimas, kiaušialąsčių atranka ir šaldymas.
Svarbu žinoti, kad kiaušialąstės yra jautresnės šaldymui, palyginti su embrionais, tačiau teisiškai kiaušialąstes užšaldyti paprasčiau.
Embrionų šaldymas
Embrionų šaldymas laikomas bene moderniausiu būdu susituokusioms poroms išsaugoti vaisingumą.
Procedūrą sudaro daugybė etapų, o pagrindiniai yra šie:
- kiaušidžių stimuliavimas hormoniniais preparatais;
- kiaušidžių punkcija;
- kiaušialąsčių apvaisinimas laboratorijoje atliekant pagalbinio apvaisinimo mėgintuvėlyje – IVF – procedūrą.
Embrionai gali būti šaldomi įvairiose stadijose, t. y. esant vienai ląstelei arba ląstelėms pradėjus dalytis. Kaip numatoma Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatyme, „iki perkėlimo į moters organizmą embrionai gali būti auginami in vitro (ne moters kūne) ne ilgiau kaip šešias paras po apvaisinimo (zigotos susidarymo)“.
Kokie tyrimai reikalingi prieš užsaldant lytines ląsteles?
Visų pirma atliekami pacientų laboratoriniai kraujo bei instrumentiniai tyrimai, asmuo gali būti siunčiamas kitų specialistų konsultacijoms.
Taip pat prieš procedūrą tiriama, ar asmuo, kurio lytinės ląstelės bus užšaldomos, neserga virusinėmis ar lytiniu keliu plintančiomis ligomis.
Gali prireikti ir papildomų tyrimų: su jais supažindins vaisingumo centrų specialistai.
Kada lytines ląsteles ir embrionus galima atšildyti ir naudoti?
Porai nusprendus susilaukti vaikų reikia kreiptis į kliniką, kurioje lytinės ląstelės ar embrionai buvo užšaldyti. Jos vaisingumo specialistai paruošia ląsteles tolesnėms procedūroms.
Pavyzdžiui, lytines ląsteles atšildžius, su jomis, siekiant padidinti gyvybingumą, atliekamos papildomos procedūros ir tik tuomet pradedamas IVF, kol galiausiai embrionai perkeliami į gimdą.
Kiek kainuoja lytinių ląstelių ir embrionų šaldymas bei saugojimas?
Valstybinėse trečiojo lygio ligoninėse sunkiomis ligomis sergantiems pacientams suteikiama galimybė lytines ląsteles ir embrionus užšaldyti nemokamai. Taip pat mėginiai nemokamai laikomi iki 3 m. Mokėti reikia už medikamentus, naudojamus kiaušidėms stimuliuoti ar brandinti.
Svarbu
Poros už užšaldytus embrionus turi mokėti visą gyvenimą (per mėnesį 30–80 Eur), net ir skyrybų atveju.
Embrionų šaldymas: teisinė bazė
Visa lytinių ląstelių ir embrionų šaldymo tvarka numatyta Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatyme.
Svarbiausia teisinė informacija ir faktai apie embrionų šaldymą
- Sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke.
- Kol embrionai laikomi lytinių ląstelių banke, kiti embrionai tos pačios moters pagalbiniam apvaisinimui negali būti kuriami.
- Tiek lytinės ląstelės, tiek ir embrionai negali būti komercinių sandorių objektas.
- Užšaldyti embrionai negali būti sunaikinami, nebent galima juos paaukoti: 2019 m. LR Vyriausybė patvirtino embrionų donorystės programą. Porai nusprendus nebeturėti daugiau vaikų embrionus galima perleisti kitai porai, dėl nevaisingumo ar kitų priežasčių negalinčiai sukurti savo embrionų. Statistiškai po pagalbinio apvaisinimo procedūrų lieka maždaug pusė nepanaudotų embrionų, taigi lytinių ląstelių bankuose jų sukaupta pakankamai.
- Pagrindinė embrionų donorystės sąlyga – nuo embrionų sukūrimo turi būti praėję ne mažiau kaip 2 metai. Tačiau dėl etinių sumetimų embrionų donorystė Lietuvoje – itin reta.
Kur dedamos nepanaudotos lytinės ląstelės?
Jeigu moteris ar vyras nusprendžia, kad užšaldyti lytinių ląstelių mėginiai nereikalingi, juos galima paaukoti kitoms negalinčioms vaikų susilaukti poroms.
Jei asmuo miršta ir nėra pateikęs raštiško sutikimo naudoti jo lytines ląsteles, jos yra sunaikinamos.
Spermos ir kiaušialąsčių mėginius tam tikrais atvejais, numatytais minėtame įstatyme, sunaikinti galima, skirtingai nei embrionus.