Makšties išskyros: normalus ciklas, nedidelis sutrikimas ar ligos požymis? (6)

Moteris baltomis kelnaitėmis Yuriy Maksymiv| Shutterstock.com

Makšties išskyros yra būtinos makšties švarai ir gleivinės drėgmei palaikyti, apsaugai nuo infekcijos. 

Jei moteris yra sveika, mėnesinių ciklo metu makšties išskyrų konsistencija ir kiekis kinta: per makštį pasišalinančiių gimdos kaklelio gleivių stebėjimas, be kita ko, padeda nustatyti vaisingas dienas.

Tačiau makšties išskyros taip pat gali išduoti ir ligas, hormonų veiklos ir kitus sutrikimus. 

Kokios makšties išskyros yra normalios?

Vienokių ar kitokių makšties išskyrų būna praktiškai visuomet. „Normalios“ išskyros yra susijusios su moters mėnesinių ciklu bei išoriniais dirgikliais: jų padaugėja, pavyzdžiui, po intensyvios treniruotės, sunkaus fizinio darbo, nėštumo metu, lytiškai susijaudinus.

Normalių išskyrų spalva gali varijuoti (priklausomai nuo mėnesinių ciklo dienos) nuo skaidrios iki balkšvos, vos gelsvos ar kreminės. Išskyrų kvapas yra specifinis, tačiau neturi būti nemalonus ar itin stiprus.

Tiek išskyrų konsistencija, tiek skaidrumas ir spalva menstruacinio ciklo metų kinta, jų pobūdį daugiausia lemia gimdos kaklelio gleivės bei pačios makšties gleivinės išskyros:

 • Baltos, lipnios ar kreminės: tirštos, balkšvos, vos gelsvos ar kreminės spalvos išskyros būna ciklo pradžioje ir pabaigoje (nevaisingomis dienomis).
 • Skaidros ir tąsios: bespalvės, beveik skaidrios, termiškai neapdorotą kiaušinio baltymą primenančios išskyros pasirodo likus kelioms dienoms iki ovuliacijai ir dingsta tuoj po jos.
 • Skaidrios ir drėgnos: bespalvių, bekvapių, skystų, vandeningų išskyrų gali atsirasti bet kuriuo ciklo metu. Jų padaugėja, pavyzdžiui, po intensyvios treniruotės, sunkaus fizinio darbo, o taip pat lytiškai susijaudinus.

Makšties išskyros su krauju – ar tai normalu?

Kas be ko, mėnesinių metu yra normalu, kad išskyros yra kraujingos, su gimdos gleivinės krešuliukais.

Tačiau makšties išskyros su krauju gali pasirodyti ir kitomis mėnesinių ciklo dienomis:

 • Prieš ir/ar po mėnesinių. Kraujingų išskyrų gali pasirodyti iki prasidedant tikrosioms mėnesinėms ar joms pasibaigus – tai yra normalu.
 • Vėluojanti ovuliacija. Truputis kraujo išskyrose gali atsirasti ir dėl kiek vėluojančios ovuliacijos, kuomet atitrūksta ikiovuliacinėje fazėje stipriai išvešėjusios gimdos gleivinės viršutinis sluoksnis.
 • Implantacinis kraujavimas. Keletas kraujo lašelių ciklo pabaigoje, dar iki mėnesinių, gali rodyti ir pastojimą – apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdoje ją truputį pažeisdamas.

Kas gali lemti makšties išskyrų pasikeitimą?

Makšties išskyros gali pakisti dėl įvairių priežasčių, nebūtinai dėl jų reikia nerimauti – kartais pakanka nesudėtingos terapijos, gyvenimo būdo pakeitimo ar tiesiog laiko, kad viskas grįžtų į vėžes.

Dažniausios makšties išskyrų pasikeitimų priežastys:

 • Nėštumas (išskyrų pagausėjimas dėl hormonų veiklos);
 • Kontraceptikų vartojimas;
 • Antibiotikų arba hormoninių vaistų vartojimas;
 • Bakterinė vaginozė (dažniau pasireiškianti besilaukiančioms arba daug sekso partnerių turinčioms moterims);
 • Gimdos kaklelio vėžys;
 • Lytiškai plintančios ligos (chamidiozė, gonorėja, trichomononė);
 • Diabetas;
 • Dubens uždegiminė liga (DUL);
 • Dubens infekcijos po operacijos;
 • Makšties uždegimas (vaginitas);
 • Kvapios, lytinių organų higienai nepritaikytos priemonės (kremai, muilai, vonios putos, prausikliai ir pan.);
 • Menopauzė.

Kokios išskyros turėtų priversti sunerimti?

Sunerimti reikėtų, jei makšties išskyrų kiekis, spalva, kvapas pasikeičia staiga, išskyros pasirodo neįprastu ciklo metu: tokie pasikeitimai gali rodyti ligą ar kitą organizmo sutrikimą.

Sunerimti reikėtų, jeigu atsiranda gelsvų, žalsvų, nevienalyčių, lyg su gumulėliais, varškę primenančių, aštraus, nemalonaus kvapo išskyrų, o taip pat, jeigu išskyrų atsiradimą lydi ir kiti pašaliniai, nemalonūs simptomai – niežulys, deginimas, makšties išsausėjimas, skausmas, išorinių lytinių organų paraudimas ar opelės, pūslelės.

Išskyrų spalva ir kvapas

Galimos priežastys

Kiti simptomai

Kraujingos, rudos

Nereguliarios mėnesinės, endometriozė, gimdos gleivinės arba gimdos kaklelio vėžys

Kraujavimas ne menstruacijų metu, papilvės skausmas

Gelsvos, neskaidrios

Gonorėja

Kraujavimas ne menstruacijų metu, papilvės skausmas, skausmas šlapinantis, šlapimo nelaikymas

Putotos, gelsvos, žalios, nemalonaus kvapo

Trichomonozė

Skausmas, niežulys, deginimas šlapinantis

Tirštos, baltos, primenančios varškę

Pienligė (makšties kandidozė)

Niežulys, išorinių lytinių organų paraudimas, paburkimas, skausmingi lytiniai santykiai

Baltos, pilkos, gelsvos, žuvies kvapo

Bakterinė vaginozė

Niežulys, deginimas, išorinių lytinių organų paraudimas, paburkimas

 

Ką daryti, jei makšties išskyros nėra „normalios“?

Pastebėjus makšties išskyrų pokyčius, o ypač, jeigu juos lydi ir kiti nemalonūs simptomai, reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.

Gydytojas jūsų paklaus, kada atsirado pirmieji išskyrų pokyčiai, kokios spalvos išskyras pastebite, kokį kvapą, konsistenciją jos turi, kokias priemones naudojate intymiai higienai, kokį apatinį trikotažą dažniausiai vilkite, koks jūsų seksualinis gyvenimas.

Gydytojas taip pat turėtų ištirti išskyrų (tepinėlio) pavyzdį arba atlikti PAP testą.

Ligos atveju gydytojas paskirs gydymą, jei tai sutrikimas dėl kitų priežasčių, gali būti paskirta atitinkama terapija: pavyzdžiui, kontraceptikų keitimas, pakaitinė hormonų terapija menopauzės simptomams lengvinti, probiotikų vartojimas esant bakterinei vaginozei.

Kaip palaikyti normalią makšties ir jos išskyrų būklę?

Sveikos moters organizmas geba pats palaikyti tinkamą makšties mikroflorą, tad daugeliu atveju visiškai pakanka laikytis elementarios higienos, vengti agresyvių medžiagų patekimo į makštį (įskaitant ir prausiklius), lytiškai plintančių lygų:

 • Sveikai maitinkitės, gerkite daug vandens;
 • Apsilankiusios tualete tualetiniu popieriumi valykitės nuo priekio link užpakalio, kitu atveju, išangėje esantys žalingi mikroorganizmai gali patekti į makštį;
 • Kasdien išorinius lytinius organus apsiprauskite šiltu vandeniu, makšties geriau neplauti, nebent gydytojas yra nurodęs kitaip;
 • Jei naudojate muilą (prausiklį) geriau naudokite intymiai higienai pritaikytas bekvapes priemones be dažiklių;
 • Venkite spalvotų muilų, dušo gelių, putų voniai ir pan., ypač su stipriais kvapikliais;
 • Jei naudojate kasdienai skirtus įklotus, keiskite juos kasdien, nenaudokite kvepiančių įklotų. 
 • Periodiškai lankykitės pas ginekologą, laikykitės jo nurodymų, vartokite jo paskirtus vaistus;
 • Vartojant antibiotikus nepamirškite ir natūralią organizmo mikroflorą atstatančių probiotikų arba valgykite rauginto pieno produktus – jogurtą, kefyrą, pasukas ir pan.
 • Rinkitės tik medvilnines kelnaites, venkite veržiančių kelnaičių ir drabužių;
 • Venkite atsitiktinių lytinių santykių, jei nepasitikite partneriu, būtinai naudokite prezervatyvą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 8 mėn.

  man yra buve kazkas panasaus. su vyru meginom pastoti antra karta 3 su puse metu. pradejus nesisaugoti po poros men prasidejo rudi patepliojimai pries ir po mm. budavo ir kad tik tepliodavo rudai vietoj normaliu mm. ciklas prailgejo nuo 28 iki 35-40dienu. budavo ir kad tepliodavo po dvi savaites. po metu nepastojimo kreikiausi i medikus. pasakiau ir apie tepliojimus. padare tyrimus- jokiu nukrypimu. dar po puses metu gine nusiunte pas nevaisingumo spec. ten abu su vyru turejom daug tyrimu,bet kad bent kuris gydytojas butu ka nors pasakes del to tepliojimo, nebuvo. o tyrimai visi buvo geri. galu gale kreipiausi pas privacia gydytoja. cia ir vel nieko apie tepliojima nesake. padare visus tyrimus vel ir paskyre diagnostine laporoskopija patikrinti kiausintakiu pratekamuma ir tuo paciu patikrinti del endometriozes( mat pasake, kad toks tepliojimas yra vienas is pagrindiniu endometriozes pozymiu) kaip ir mano atveju nevaisingumas. bet po operacijos pasake, kad viskas yra gerai. po operacijos geriau metu arbata kiekviena diena. dingo tepliojimai,ciklas susireguliavo. operacija turejau rugpjuti, o ivyko stebuklas ir pastojau gruodzio men. tai va taip ir nezinau kodel tiek laiko nepastojau ir del ko buvo tie tepliojimai.

 2. User has not uploaded an avatar
  Bitter prieš 8 mėn.

  ingakr parašė:
  man yra buve kazkas panasaus. su vyru meginom pastoti antra karta 3 su puse metu. pradejus nesisaugoti po poros men prasidejo rudi patepliojimai pries ir po mm. bud…

  Skaičiau ir apie endometrioze internete. Tačiau aš dar gan jauna (19 metų), ir būtų išties labai liūdna jei būčiau nevaisinga. Reikės būtinai užsirašyti pas ginekologę pasitikrinimui kai baigsis tos rudos išskyros

 3. coliukiaa
  coliukiaa prieš 8 mėn.

  Labas mergaites gal kam taip buvo, mm diena ryt bet siandien žiūriu išskyros kb tasios tempiasi kaip ovuliacijos metu, čia normalu? Nes ov buvo prieš 11 D jau

 4. User has not uploaded an avatar
  Nerimaujantii prieš 5 mėn.

  Sveikos. Pagomdziau leliuka, praejus vos ne visam menesiuj sirgau menesinem , poto persimete man i pilkas isskiras, ira nemalonus kvapas, po siusiuvimu ir iskritimo siuliu, man pasidare guziukai, labai skauda, po slapinimosi labai tempia.. ar cia ira normalu tos tokios kaip pilkos isskyros su nelabai maloniu kvapu... patarkit kazka..

 5. Sandraaa1
  Sandraaa1 prieš 3 mėn.

  Tj cia siulai tirpus ir yra tos skyros kurie sudaro o kvapas yra nuo gyjancios zaizdos o siaip jums po gimdymo akuseris turejo paaiskinti kas bus kol tiketis per gijimo procesa.
Skelbimai

4,00 €
19 | 11,6 cm
Dovanoju!
24 | 14,9 cm
Dovanoju!
62 | 1-3 mėn.