Makšties išskyros: normalus ciklas, nedidelis sutrikimas ar ligos požymis? (74)

Moteris baltomis kelnaitėmis Yuriy Maksymiv| Shutterstock.com

Makšties išskyros yra būtinos makšties švarai ir gleivinės drėgmei palaikyti, apsaugai nuo infekcijos. 

Jei moteris yra sveika, mėnesinių ciklo metu makšties išskyrų konsistencija ir kiekis kinta: per makštį pasišalinančiių gimdos kaklelio gleivių stebėjimas, be kita ko, padeda nustatyti vaisingas dienas.

Tačiau makšties išskyros taip pat gali išduoti ir ligas, hormonų veiklos ir kitus sutrikimus. 

Kokios makšties išskyros yra normalios?

Vienokių ar kitokių makšties išskyrų būna praktiškai visuomet. „Normalios“ išskyros yra susijusios su moters mėnesinių ciklu bei išoriniais dirgikliais: jų padaugėja, pavyzdžiui, po intensyvios treniruotės, sunkaus fizinio darbo, nėštumo metu, lytiškai susijaudinus.

Normalių išskyrų spalva gali varijuoti (priklausomai nuo mėnesinių ciklo dienos) nuo skaidrios iki balkšvos, vos gelsvos ar kreminės. Išskyrų kvapas yra specifinis, tačiau neturi būti nemalonus ar itin stiprus.

Tiek išskyrų konsistencija, tiek skaidrumas ir spalva menstruacinio ciklo metų kinta, jų pobūdį daugiausia lemia gimdos kaklelio gleivės bei pačios makšties gleivinės išskyros:

 • Baltos, lipnios ar kreminės: tirštos, balkšvos, vos gelsvos ar kreminės spalvos išskyros būna ciklo pradžioje ir pabaigoje (nevaisingomis dienomis).
 • Skaidros ir tąsios: bespalvės, beveik skaidrios, termiškai neapdorotą kiaušinio baltymą primenančios išskyros pasirodo likus kelioms dienoms iki ovuliacijai ir dingsta tuoj po jos.
 • Skaidrios ir drėgnos: bespalvių, bekvapių, skystų, vandeningų išskyrų gali atsirasti bet kuriuo ciklo metu. Jų padaugėja, pavyzdžiui, po intensyvios treniruotės, sunkaus fizinio darbo, o taip pat lytiškai susijaudinus.

Makšties išskyros su krauju – ar tai normalu?

Kas be ko, mėnesinių metu yra normalu, kad išskyros yra kraujingos, su gimdos gleivinės krešuliukais.

Tačiau makšties išskyros su krauju gali pasirodyti ir kitomis mėnesinių ciklo dienomis:

 • Prieš ir/ar po mėnesinių. Kraujingų išskyrų gali pasirodyti iki prasidedant tikrosioms mėnesinėms ar joms pasibaigus – tai yra normalu.
 • Vėluojanti ovuliacija. Truputis kraujo išskyrose gali atsirasti ir dėl kiek vėluojančios ovuliacijos, kuomet atitrūksta ikiovuliacinėje fazėje stipriai išvešėjusios gimdos gleivinės viršutinis sluoksnis.
 • Implantacinis kraujavimas. Keletas kraujo lašelių ciklo pabaigoje, dar iki mėnesinių, gali rodyti ir pastojimą – apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdoje ją truputį pažeisdamas.

Kas gali lemti makšties išskyrų pasikeitimą?

Makšties išskyros gali pakisti dėl įvairių priežasčių, nebūtinai dėl jų reikia nerimauti – kartais pakanka nesudėtingos terapijos, gyvenimo būdo pakeitimo ar tiesiog laiko, kad viskas grįžtų į vėžes.

Dažniausios makšties išskyrų pasikeitimų priežastys:

 • Nėštumas (išskyrų pagausėjimas dėl hormonų veiklos);
 • Kontraceptikų vartojimas;
 • Antibiotikų arba hormoninių vaistų vartojimas;
 • Bakterinė vaginozė (dažniau pasireiškianti besilaukiančioms arba daug sekso partnerių turinčioms moterims);
 • Gimdos kaklelio vėžys;
 • Lytiškai plintančios ligos (chamidiozė, gonorėja, trichomononė);
 • Diabetas;
 • Dubens uždegiminė liga (DUL);
 • Dubens infekcijos po operacijos;
 • Makšties uždegimas (vaginitas);
 • Kvapios, lytinių organų higienai nepritaikytos priemonės (kremai, muilai, vonios putos, prausikliai ir pan.);
 • Menopauzė.

Kokios išskyros turėtų priversti sunerimti?

Sunerimti reikėtų, jei makšties išskyrų kiekis, spalva, kvapas pasikeičia staiga, išskyros pasirodo neįprastu ciklo metu: tokie pasikeitimai gali rodyti ligą ar kitą organizmo sutrikimą.

Sunerimti reikėtų, jeigu atsiranda gelsvų, žalsvų, nevienalyčių, lyg su gumulėliais, varškę primenančių, aštraus, nemalonaus kvapo išskyrų, o taip pat, jeigu išskyrų atsiradimą lydi ir kiti pašaliniai, nemalonūs simptomai – niežulys, deginimas, makšties išsausėjimas, skausmas, išorinių lytinių organų paraudimas ar opelės, pūslelės.

Išskyrų spalva ir kvapas

Galimos priežastys

Kiti simptomai

Kraujingos, rudos

Nereguliarios mėnesinės, endometriozė, gimdos gleivinės arba gimdos kaklelio vėžys

Kraujavimas ne menstruacijų metu, papilvės skausmas

Gelsvos, neskaidrios

Gonorėja

Kraujavimas ne menstruacijų metu, papilvės skausmas, skausmas šlapinantis, šlapimo nelaikymas

Putotos, gelsvos, žalios, nemalonaus kvapo

Trichomonozė

Skausmas, niežulys, deginimas šlapinantis

Tirštos, baltos, primenančios varškę

Pienligė (makšties kandidozė)

Niežulys, išorinių lytinių organų paraudimas, paburkimas, skausmingi lytiniai santykiai

Baltos, pilkos, gelsvos, žuvies kvapo

Bakterinė vaginozė

Niežulys, deginimas, išorinių lytinių organų paraudimas, paburkimas

 

Ką daryti, jei makšties išskyros nėra „normalios“?

Pastebėjus makšties išskyrų pokyčius, o ypač, jeigu juos lydi ir kiti nemalonūs simptomai, reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.

Gydytojas jūsų paklaus, kada atsirado pirmieji išskyrų pokyčiai, kokios spalvos išskyras pastebite, kokį kvapą, konsistenciją jos turi, kokias priemones naudojate intymiai higienai, kokį apatinį trikotažą dažniausiai vilkite, koks jūsų seksualinis gyvenimas.

Gydytojas taip pat turėtų ištirti išskyrų (tepinėlio) pavyzdį arba atlikti PAP testą.

Ligos atveju gydytojas paskirs gydymą, jei tai sutrikimas dėl kitų priežasčių, gali būti paskirta atitinkama terapija: pavyzdžiui, kontraceptikų keitimas, pakaitinė hormonų terapija menopauzės simptomams lengvinti, probiotikų vartojimas esant bakterinei vaginozei.

Kaip palaikyti normalią makšties ir jos išskyrų būklę?

Sveikos moters organizmas geba pats palaikyti tinkamą makšties mikroflorą, tad daugeliu atveju visiškai pakanka laikytis elementarios higienos, vengti agresyvių medžiagų patekimo į makštį (įskaitant ir prausiklius), lytiškai plintančių lygų:

 • Sveikai maitinkitės, gerkite daug vandens;
 • Apsilankiusios tualete tualetiniu popieriumi valykitės nuo priekio link užpakalio, kitu atveju, išangėje esantys žalingi mikroorganizmai gali patekti į makštį;
 • Kasdien išorinius lytinius organus apsiprauskite šiltu vandeniu, makšties geriau neplauti, nebent gydytojas yra nurodęs kitaip;
 • Jei naudojate muilą (prausiklį) geriau naudokite intymiai higienai pritaikytas bekvapes priemones be dažiklių;
 • Venkite spalvotų muilų, dušo gelių, putų voniai ir pan., ypač su stipriais kvapikliais;
 • Jei naudojate kasdienai skirtus įklotus, keiskite juos kasdien, nenaudokite kvepiančių įklotų. 
 • Periodiškai lankykitės pas ginekologą, laikykitės jo nurodymų, vartokite jo paskirtus vaistus;
 • Vartojant antibiotikus nepamirškite ir natūralią organizmo mikroflorą atstatančių probiotikų arba valgykite rauginto pieno produktus – jogurtą, kefyrą, pasukas ir pan.
 • Rinkitės tik medvilnines kelnaites, venkite veržiančių kelnaičių ir drabužių;
 • Venkite atsitiktinių lytinių santykių, jei nepasitikite partneriu, būtinai naudokite prezervatyvą.

Naujausi komentarai

 1. Sandraaa1
  Sandraaa1 prieš 11 mėn.

  Lowwely parašė:
  Man ir yra rudos isskyros pries menstuacijas, daktarai nieko nerado,bet pastoti neina jau apie 4metus.

  Man ir prieš ovuliacija teplioja rudai ir ovuliacija baisiai skausminga būna iki mėnesinių irgi daugiau nei savaitę teplioja. Irgi pasakė viskas čia tvarkoje. Lytinius hormonus tyriausi 7dpo prg rodė 28 sako viskas čia normaliai ne dupho neisrase nieko ir toliau vargšų su tuo tepliojimo jau du metai....

 2. User has not uploaded an avatar
  Lowwely prieš 11 mėn.

  Sandraaa1 parašė:
  Man ir prieš ovuliacija teplioja rudai ir ovuliacija baisiai skausminga būna iki mėnesinių irgi daugiau nei savaitę teplioja. Irgi pasakė viskas čia tvarkoje. Lytin…

  Man seniau labai skausminga ovuliacija budavo, siuo metu kazkiek tik jauciasi.
  As tai nesuprantu, kodel daktarai nieko nedaro ir nesako del tu rudu tepliojimu.

 3. Tinuka
  Tinuka prieš 7 mėn.

  Sveikos, gal galite patarti ką daryti? Su vaikinu apturėjome santykius 23 CD (lapkričio 28 d). Ir saugojomės, ir ne santykių metu. Mano mėnesinės nėra reguliarios. Pradėjau naudoti Vagisan žvakutes ir kremą, nes buvo problemų su sausumu. Maudžia pilvo apačią, krūtinės neskauda, nepabrinkusi, o išskyros tapo skystos. Ar yra variantas, kad netyčia pastojau?

 4. TimericDaisy
  TimericDaisy prieš 6 mėn.

  Sveikos, gal jūs man galite patarti. Prasidėjo baltos išskyros, tokia panaši į košę konsistencija, be kvapo ar kažkokių skausmų. Kartais tik juntamas švelnus deginimo jausmas. Nežinau sutapimas ar ne bet atsirado po kontraceptinės ovulės panaudojimo. Buvau pas gine po mm, išskyrų tuo metu nebuvo (atsiranda ~5-6d po mm ir būna iki mm). Sakė po apžiūros viskas ok, padarė tepinėlį, sako rezultatai geri bet nu nesuprantu kas tada yra... grybo neaptiko bet įdomu tas kad lazdelinė mikroflora 0, o normos rašo 1-3 ir kokinė mikroflora 0 o norma rašo 1 turi būt... geriu gerąsias bakterijas, alavijo sultis ir spirulina bet nemanau kad tai galėjo įtakot. Antibiotikų negėriau ir šiaip niekuo nesirgau 🤦‍♀️🤷‍♀️ gal kas ką galit patart?

 5. User has not uploaded an avatar
  1984 prieš 5 mėn.

  Sveikos, laukiuosi 9 savaite išskyrų nėra daug praktiškai iš vis nėra tik va iš makšties vidaus tokia tasi, balksva iskyra ir beveik kiekvieną dieną, su popierių pavalau ji nutrūksta, bet giliau makštyje vis tiek matosi, kartais jaučiasi toks nedidelis diskomfortas, tepineli dariausi sakė viskas normose, gal kuriai yra taip buvę?