Mama namuose: kodėl jai svarbi dienotvarkė? (2 dienotvarkės pavyzdžiai) (4)

Pavargusi mama, pasirėmusi ant džiovyklės Trzykropy | Shutterstock.com

Nuolat būti namuose su kūdikiu ar jau paaugusiu vaiku – ir palaima, ir privilegija, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad bus lengva.

Nesvarbu, ar ką tik susilaukėte naujagimio, ar ilgus metus esate namų šeimininkė ir auginate vaikus, jūsų kasdienybėje tikrai kyla tam tikrų iššūkių.

Kiekvienas, manantis, kad nėra nieko paprasčiau, nei būti namuose su vaikais, turi pats pabandyti įsijausti į jūsų pareigas: tikriausiai jis greitai pakeis savo nuomonę.

Tačiau yra vienas dalykas, galintis ženkliai palengvinti jūsų kasdienybę – tai konkreti dienotvarkė.

Namuose esančios mamos dienotvarkė, kuri padės jaustis laimingesnei

Moterims, kurios yra įpratusios gyventi darbovietės rimtu ir nuolat skynė mažesnes ar didesnes karjeros pergales, būti namuose nėra taip paprasta. Tačiau ir leidžiant laiką juose nesudėtinga išlaikyti pozityvų požiūrį bei būti laimingoms.

Be to, vaikams taip pat patinka žinoti, ko tikėtis, o aiški dienotvarkė suteikia tam tikrą komfortą: jie žino, kaip atrodys jų diena nuo A iki Z.

5 svarbiausi žingsniai kuriant dienotvarkę

1. Viską vizualizuokite: užsirašykite ir pakabinkite veiklų sąrašą matomoje vietoje

Jeigu visus darbus ir planus laikysite galvoje, jie išsisklaidys kaip dūmas. Todėl ant popieriaus susirašykite aiškų tvarkaraštį ir pritvirtinkite jį matomoje vietoje (pakabinkite ant šaldytuvo ar pastatykite ant darbastalio). Visai dienai turėsite orientyrą, ką reikia nuveikti.

2. Numatykite būtinas veiklas

Kiekviena mama turi būtiniausių darbų, kuriuos reikia atlikti kasdien, sąrašą. Tai bus jūsų dienotvarkės pagrindas.

Pagrindiniai darbai (pavyzdys):

  • Vaikų išleidimas (ar ir nuvežimas) į mokyklą
  • Pietų ruošimas
  • Mažųjų guldymas pietų miego
  • Vaikų paėmimas iš mokyklos
  • Vakarienė
  • Mažųjų guldymas nakties miegui

Pagalvokite, kada jums patogiausia keltis rytais, kuriuo metu turėsite išleisti ir pasiimti vaikus, kuriuo metu valgysite.

3. Užsirašykite kitas užduotis, kurias reikia atlikti per savaitę. Juk į mamos pareigas įeina ne tik vaikų priežiūra! Tai gali būti:

  • Maisto produktų pirkimas
  • Namų valymas (jei jūsų vaikai jau ūgtelėję, dalį darbų be jokios sąžinės graužaties deleguokite jiems)
  • Vaikų nuvežimas į būrelius ir treniruotes (ir paėmimas iš jų)
  • Skalbinių priežiūra
  • Laikas sau (jis labai svarbus!)
  • Kiti darbai ir veiklos

4. Atlikite šias užduotis, bet jokiu būdu nesistenkite persiplėšti

Visos mes norime būti supermamos, tačiau tiek jūs pati, tiek ir jūsų vaikai būsite daug laimingesni, jei kai kuriuos nebūtinus darbus iš savo sąrašo išbrauksite ir tą laiką tiesiog skirsite vaikams. Taigi, dienotvarkė turi neišsekinti jūsų: tokiu atveju nėra laiminčių.

5. Dienotvarkę neišvengiamai teks koreguoti

Puiku turėti tvarkaraštį, bet vaikai yra vaikai. Palikite šiek tiek erdvės nenumatytiems atvejams ir nepulkite savęs smerkti, jei tą dieną neparuošėte vakarienės ir vaikams teko valgyti sumuštinius ar dribsnius su pienu.

Dienotvarkės pavyzdys auginant kūdikius ir ikimokyklinio amžiaus vaikus

Rytinė rutina (7.30–9 val.).

Į rytinę rutiną įeina sauskelnių keitimas / sodinimas ant puoduko, prausimasis, pusryčiai, trumpas pažaidimas, smulkūs buities darbai, kaip, pavyzdžiui, lovos klojimas, indaplovės iškraustymas ir pan.

Išėjimas į lauką (9–11 val.)

Grynas oras visuomet naudingas visai šeimai: tiek mamai, tiek ir vaikams. Dažniausiai mamos su vaikais eina pasivaikščioti (kūdikiai nusnūsta vežimėlyje, vyresni vaikai važinėjasi dviračiais ar balansiniais dviratukais), į žaidimų aikštelę, kartais – į biblioteką ar turgų. Šis dienos laikas – bene tinkamiausias ir vizitams pas gydytojus.

Pietūs (11–12 val.)

Iki maždaug 11 val. dienos sugrįžtama namo, keičiamos sauskelnės, pietų ruošimas, valgymas bei valymo darbai.

Pietų miego / ramybės metas (12–15 val.)

Kūdikiai ir mažyliai iki maždaug 2 m. pietų dar miega maždaug iki 3 val. Tuo metu mama gali tvarkyti namus, ruošti maistą, pasportuoti, kelti įrašus į socialinius tinklus, rašyti tinklaraštį ir drąsiai nusnūsti pati. Vaiko pietų miego metas – bene vienintelis laikas dieną, skirtas mamos reikmėms.

Antras išėjimas iš namų / žaidimai (15–17 val.)

Šiuo metu mamos vyksta į parduotuvę apsipirkti, tvarko įvairius reikalus, skuba išsiųsti ar atsiimti siuntas ir t. t. Tomis dienomis, kai nėra kitų reikalų, šeima būna kieme, keliauja į parką arba žaidžia namuose.

Vakarienė (17–18.30 val.)

Daugelis namuose esančių mamų ruošia vakarienę ne tik vaikams ir sau, bet ir iš darbo grįžtančiam vyrui. Maždaug 18 val. visa šeima sėda prie stalo vakarieniauti.

Žaidimų, atsipalaidavimo ir maudynių metas (18.30–19.30 val.)

Ar kada nors po vakarienės, kai jau pradėjote vaikams skaityti pasaką, prisiminėte, kad juos reikia maudyti? Taigi reikėtų numatyti laiką maudynėms, ir visai nesvarbu, kad vaikų kasdien nemaudote.

Jei maudytis nereikia, šį laiką išnaudokite trumpam apsitvarkymui, žaidimams, knygų skaitymui, o savaitgaliais – šeimos filmui.

Vaikų ruošimosi miegui rutina (19.30–20.30)

Aiški dienotvarkė padeda pajausti ritmą tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems. Taigi, labai svarbi ir miego rutina: vaiko kūnas ir protas turi suprasti, kad laikas nusiraminti ir užmigti. Ruoštis miegui reikėtų maždaug tokia tvarka: vaikas rengiamas pižama, valomi dantukai, skaitoma knyga arba dainuojama lopšinė ir, galiausiai, miegas.

Pasiruošimas kitai dienai ir laikas tik suaugusiems (20.30–23 val.)

Pasiruošimas kitai dienai yra raktas į sklandžią kasdienybę.

Paprastai mamos vakarais greitai aptvarko virtuvę, lanksto skalbinius ir užbaigia bet kokius kitus anksčiau pradėtus darbus. Puikus ritualas – kiekvieną vakarą įjungti indaplovę.

Laikas nuo 21 iki 23 val. skirtas asmeniniams reikalams ir sau: pavyzdžiui, pažiūrėti serialą, paskaityti, užsiimti rankdarbiais, apmokėti sąskaitas, pabendrauti su sutuoktiniu ir kt.

Būtinai nusistatykite, kuriuo metu kiekvieną vakarą turite būti lovoje, kad gerai pailsėtumėte.

Dienotvarkės pavyzdys auginant mokyklinio amžiaus vaikus

6.45: visa šeima keliasi;

7.00: pusryčiai;

7.30: išvykimas į mokyklą;

8.30: mamos reikalų tvarkymo metas;

10.00: užkandžiavimo laikas;

10.30: laikas mokymuisi ir saviugdai;

11.30: pietų ruošimas, pietūs;

12.30: mama tvarkosi namus, sportuoja, kelia įrašus į socialinius tinklus ar rašo tinklaraštį;

14.00: vaikų paėmimas iš mokyklos;

15.00: užkandžiai ir žaidimai lauke;

16.30: vakarienės ruošimas (tuo metu vaikai padeda arba ruošia namų darbus);

17.30: vakarienė;

19.00: laisvas laikas, vakaro filmas ir kt.;

20.00: vaikų ruošimasis miegui;

21–23 val.: pasiruošimas kitai dienai ir laikas tik suaugusiems.

Įdomu, kaip tapti produktyvesne mama? Skaitykite:

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    migla1958 prieš 8 mėn.

    Puikus ritualas – kiekvieną vakarą įjungti indaplovę. 🤣 Tikras svajonių gyvenimas 🤣

  2. Amadra
    Amadra prieš 8 mėn.

    migla1958 parašė:
    Puikus ritualas – kiekvieną vakarą įjungti indaplovę. 🤣 Tikras svajonių gyvenimas 🤣

    Yra ir daugiau neblogu, pvz., i mamos pareigas ieina ne tik vaiku prieziura, bet ir namu tvarkymas ar skalbiniai. Atlikai pareiga, sudejai skalbianke, tuomet laisva savo ritualui prie indaploves 😅 Ir dar neblogas apie tai, jog 21-23 yra suaugusiuju laikas, kai, pvz., galima pabendrauti su sutuoktiniu 😀 nes iki tol turbut nevalia trukdyti sutuoktini 😀 nors ir suprantu nora patarti vaikus auginanciom mamom, kaip pasidelioti dienotvarke, bet jauciuosi, lyg paskaiciusi "Tarybine moteri" 😅

  3. IruteL
    IruteL prieš 8 mėn.

    Ir panašu, kad visos mamos nedirba, nes dienotvarkėje nėra net galimybės įterpti darbą🙈

  4. Niuni
    Niuni prieš 8 mėn.

    Na kiekviena mama susidėlioja dienotvarkę pagal save. Vienoms reikia įterpti į dienotvarkę darbą, kitoms dar kažką. Aš pvz kaip gyvenanti kaime turiu įterpti daržo ravėjimą, laistymą karštomis dienomis, kai kurio derliaus nuėmimą laiku kad daržovė nebūtų peraugusi, tinkamai tas daržoves apdoroti kad būtų žiemai, šuns kasdienis šėrimas, katės šėrimas, kitų ūkio gyvuliukų priežiūra. Jau nekalbu apie dviejų aukštų namo valymą, siurbimą, grindų plovimą. Tą jau turiu pasiskirstyti dienomis, pvz jei pirmadienį išplaunu grindis pirmam aukšte, tai antram aukšte plausiu tik antradienį. Žinoma galėčiau plauti abu aukštus per kartą bet kam plėšytis?
    Dar reikia jėgų maisto gaminimui, žaidimams su vaikais, išėjimui su jais pasivaikščioti, o kur dar indai ir skalbiniai o laikas sau, o laikas su vyru
    Kartais žiūriu tik į save ir galvoju ir taip aš beveik viską per dieną suspėju
    Tikrai būna kad beveik viską, tokia ta realybė.
    Bet ir vaikai jau daug ką padeda, paduodu, pasakau, padaro. Ir jie užsiėmę ne tik zbitkų darymu ir man truputį nukrenta keli maži darbeliai nuo pečių.