Mama rūpinasi vaikais, tėtis – pinigais? (71)

Mama, laikydama kūdikį ant rankų, išima skalbinius iš skalbimo mašinos Sunflower Light Pro | Shutterstock.com

 Renata Cikanaitė Projekto tėvams „Tėvai ryšyje“ autorė
www.tevairysyje.lt 

Motinos mūsų kultūroje istoriškai laikomos atsakingos už vaikų auginimą. Vis dar atrodo natūralu, kad jeigu vyras dirba, tai iš moters vienareikšmiškai tikimasi būti namų fėja. Ir net jeigu abu tėvai dirba, dažnai vyras tikisi, kad moteris bus atsakinga už vaikų ir namų priežiūrą.

Šie kultūriniai lūkesčiai lemia daug nusivylimų ir kartėlio. Mes, mamos, jaučiamės išnaudotos, nurašytos, vienišos, pykstam ir kaltinam vyrus, kad šie nenori prisidėti.

Norėčiau šį straipsnį pradėti nuo požiūrio į visa tai užginčijimo. 

Kaip jaučiasi tėtis gimus vaikui?

O ką, jeigu pabandytume pasiaiškinti, ką apie visa tai galvoja mūsų vyrai? JAV buvo atliktos apklausos, kur tėčių buvo paklausta, kaip jie jaučiasi gimus pirmam šeimos vaikui. Štai kas nutinka, pasak vyrų, kai šeima namo parsiveža kūdikį iš ligoninės:

  • prieš gimstant vaikui vyras buvo moters prioritetas;
  • atsirado kūdikis ir dabar jis yra prioritetas;
  • vyras nebėra prioritetas;
  • dabar vyras jaučiasi atstumtas.

Svarbu

Bet juk vyrai taip pat žmonės ir jiems galioja tie patys psichologiniai dėsniai, kaip ir visiems kitiems: dėmesio ir meilės poreikis niekur nedingsta.

Gimus vaikui jūs vis dar – pora

Labai svarbu nepamiršti savęs kaip poros gimus vaikui ir puoselėti tarpusavio santykį net ir auginant vaikus kartu. Reguliariai organizuoti pasimatymų vakarus / pietus / pusryčius / užkandžius, prasilenkiant koridoriuje paliesti vienas kito pečius, ranką, pabučiuoti, užsidaryti kartu kelias minutes vonioje ar spintoje ir pabūti vienas kito glėbyje... Svarbu tikriausiai ne turinys ir kiekybė, o tų akimirkų kartu kokybė.

Svarbu

Kai artumo ir meilės poreikiai atliepti, noras įsitraukti ir dalyvauti šeimos gyvenime gimsta spontaniškai.

Teigiamas vyro veiksmų vertinimas

Mes visi esame vaikai dideliuose kūnuose. O tai reiškia, kad visi tie tėvystės patarimai, kuriuos taikome savo vaikams, gali būti pritaikyti ir santykiuose su suaugusiaisiais. Teigiamas kito žmogaus įvertinimas, pastebėjimas to, ką daro gerai, teikia vidinio pasitikėjimo ir noro prisidėti dar daugiau.

Kai nutinka kažkas gero, pripažinkime tai!

  • „Aš vertinu, kad išplauni indus ir išneši šiukšles.“
  • „Ačiū, kad išplovei automobilį. Atrodo puikiai!“
  • „Ačiū, kad taip sunkiai dirbi, kad išlaikytum šeimą. Žinau, kad tau sunku, aš vertinu tai.“
  • „Pastebėjau, kad pabudai anksti, kad pakeistum sauskelnes. Tai buvo tikrai miela.“

Svarbu

Jei norime, kad vyras paruoštų kūdikiui buteliuką, sutvarkytų namus, pabustų vidury nakties pakeisti sauskelnes ir pan., sąmoningai padėkokime jam už jo indėlį į šeimą.

Kritika ir burbėjimas griauna santykius 

Pagyrimas ir pripažinimas veikia geriau, negu kritika dėl to, ko jis nedaro, ar daro ne taip. Prisipažinkime pačios sau, kaip dažnai mes burbėdamos klausiame:

  • „Kodėl taip suvystei kūdikį?“
  • „Kodėl išrinkai šituos rūbelius?“
  • „Ar tikrai manai, kad buvo gera mintis leisti užkandžiauti dabar?“
  • „Kodėl vaikai dar nemiega, jau seniai „ekrano laikas“ baigėsi?..“

Vienas iš labiausiai atgrasančių dalykų, kuriuos galime padaryti, – tai kritikuoti. Net jeigu ir atrodo, kad mes teisios.

Svarbu

Vyras gali būti siaubingas skalbinių lankstytojas ir gali būti ne pats geriausias virėjas, bet jeigu norime, kad vyras toliau stengtųsi, turime jam palikti erdvės tai daryti jo būdu ir mokytis darant.

Bendras šeimos laikas

Jeigu jūsų vyras dirba, tikėtina, kad neturi daug laiko užmegzti ryšiui su vaiku. Iš esmės jūs leidžiate visas dienas kartu.

Grįžęs namo vyras tikriausiai jaučiasi pašalinis, tarsi be vietos. Norėdama padėti atstatyti nutrūkusį ryšį per dieną, galite pakviesti savo vyrą kažką nuveikti visiems kartu. Štai keletas pavyzdžių:

  • pasivaikščioti vakare prieš miegą;
  • eiti į žaidimų aikštelę ir kartu suptis;
  • papiknikauti kieme;
  • pažaisti kartu su kaladėlėmis, paspalvinti, nupiešti bendrą piešinį;
  • pasivažinėti dviračiais.

Svarbu

Ši šeimos veikla neturi kainuoti pinigų ar kelti organizacinės įtampos. Tiesiog pasirinkite keletą buitinių situacijų ir jas išnaudokite, kad jūsų vyras jaustųsi priklausantis šeimai, t. y. turėtų savo vietą, žinotų savo vertę ir jaustų indėlį į šeimą.

Darbų pasidalijimas

Susitarkite su vyru dėl namų ruošos ir vaiko priežiūros. Pasikalbėkite, kas bus atsakingas už vaiko maisto gaminimą, miegą, indų plovimą, drabužių skalbimą, namų tvarkymąsi...

Svarbu

Darbus galima rinktis pagal tai, kas ką labiau mėgsta ar kam ką lengviau atlikti, pagal natūralų dienos ir jūsų abiejų biologinį ritmą, pasiderinus su kitais darbais ir atsakomybėmis.

Pagalbos prašymas

Drąsiai prašykite pagalbos. Negalvokite „vyras turėtų žinoti, kad man reikia pagalbos, negi nesimato???“ Niekas nemoka skaityti kitų žmonių minčių ir tikrai nebūtinai žino, kaip būti naudingiems.

Svarbu

Jei norite, kad jūsų vyras padėtų, paprašykite! Labai aiškiai ir konkrečiai pasakykite, kokios pagalbos jums reikia, ir parodykite dėkingumą, kai prisideda.

Erdvė tik vyrui ir vaikui

Labai svarbu suteikti laiko ir erdvės vyrui vienam pabūti su vaikais. Be jūsų! Maudynių metu galite eiti pasivaikščioti po apylinkes, po vakarienės išplaukite indus ir leiskite vyrui žaisti su vaikais, išeikite vakare pabėgioti, kol vyras skaito vaikams.

Leiskite jam su vaikais būti taip, kaip norisi jam, kaip norisi jiems. Tai vienintelis kelias leisti kurtis stipriam ryšiui tarp tėčio ir vaikų.

Svarbu

Kai grįšite iš savo pasivaikščiojimų, vyras visiškai naujai bus įvertinęs tai, ką darote kaip mama kiekvieną dieną!

Kartu lengviau augti ir auginti

  • Kai drauge su nuostabiomis tėvystės patirtimis netikėtai atsliūkina vienišumas, kaltė ar nerimas, taip norisi žinoti, kad taip nutinka ne tik man. 
  • Tėvų bendrystės grupėje „Augantys tėvai“ kalbamės apie visas tėvystės situacijas, susijusias su vaikų elgesiu, tėvų išgyvenimais, aplinkos nuostatomis. 
  • 24/7 veikiančioje feisbuko grupėje sulauksite atsakymų į savo klausimus, naudositės didele biblioteka (video įrašai, konferencijų „Tėvai ryšyje“ pokalbiai), 2 kartus per mėnesį susitiksite su kitais tėvais per „Zoom“ platformą pokalbiui. 
  • Tėvai sako, kad dalyvaudami grupėje tampa ramesni, džiaugiasi buvimu su vaikais ir ramiau reaguoja į neplanuotas situacijas. 
Prisijunkite prie Augančių tėvų!

Susiję straipsniai

Skyrybos: skirtis ar likti kartu dėl vaikų?

Skyrybų statistika Lietuvoje – negailestinga: kasmet skirtingais keliais pasuka maždaug 1 iš 2 susituokusių porų.

Kaip išgelbėti blogai prasidėjusią dieną?

Svarbu suprasti, kad mūsų atžalos nesielgia blogai tyčia. Vaikai iki septynerių metų yra egocentriški ir nesupranta dalykų taip, kaip suaugusieji.

Seneliai: pagalba ar priekaištas? Kaip megzti darnius santykius pataria psichologė

Laukdami šeimoje kūdikio, būsimi tėveliai neretai šiam pokyčiui ruošiasi iš anksto, lėtai jaukindamiesi naujas – mamos ir tėčio – roles.

Naujausi komentarai

  1. Ingka
    Ingka prieš 2 m.

    Silk parašė:
    Taip ir nesupratau, tai visgi Lietuvoje motinystė ir darbas puikiai suderinami ar ne 😂😂 nes kaip suprantu kažkam Lietuva tai tik didmiesčiai, kur pilna privačių ir …

    Kauno rajonas. Turim pasirinkimą iš 3-4 valstybinių darželių. Registravom į patogiausius susisiekimo prasme. Trečias atkrito, nes yra tam dėžučių su jaunomis šeimomis rajonelyje. Ketvirtas kaip ir tiktų, bet nekokie atsiliepimai 🤷‍♀️ pirmo darželio jau tikrai negausim pagal eilę, neturim prioritetų. Antras darželis turėtų priimti nuo rugsėjo (vaikas gimęs gegužį), nes grupių sąrašai suformujami gegužės mėnesį. Naujų vaikų „įmetimo“ į esamas grupės ne propaguoja.
    Yra Šeimos darželiai, t.y. Iki 10 vaikų (jei gerai pamenu) grupės su auklėtojoms tokiem tėvams, kuriem reikia grįžti į darbus, o vaikas darželio dar negauna. Čia irgi eilės, lygiagrečiai Registracijai į darzelius rašomas prašymas į šeimos darzeli norimai datai, bet garantijos nėra. Gal bus vieta, gal nebus, grupės mažos, norinčių daug.

    Kogero galima buvo bandyti į miesto darzelius registruoti, vietinius ir miesto privačius darzelius panagrinėti. Sprendimas pagrinde rėmėsi į vietinę sistema.

  2. justemur
    justemur prieš 2 m.

    Abra parašė:
    Labai įdomu, koks tai darbas su tokiom pertraukomis? 😊

    Viena iš kurjerinių kompanijų. Bet daugumoj tokio pobūdžio darbų n pertraukų būna ;)

  3. Happy_Day
    Happy_Day prieš 2 m.

    Women. parašė:
    As tai manau, kad apie issilavinima, darba ir siekimo kazka geriau visi snekejo bendrine prasme i nieka asmeniskai netaikant. O del darzeliu, tai mano zinomis didmi…

    Nu tai mano atveju irgi galima suderinti mokslus, darbą, vaiko auginimą. Dar ir gyvūnams laiko
    Atrasciau 🙂 bet tas suderinamumas atsirado būtent tada kai vaikas gavo darželį. Ir toli gražu negalėjau pasirinkti kada man eiti į darbą. Nes norėjau išeiti po metų, bet gavau staigmena kad panaikintos lopšelio grupės ir teko sėdėt dar metus namie. 😀 Didelius miestus paminėjau, nes ten privačių daugiau, pas mus jei būtų buvę tokiu, vaikas būtų išėjęs į privatų.
    Dėl viso kito sutinku, reikia pačiam stengtis kad kažką turėt. Bet faktas tas, kad ne visi gali pasirinkti kada gryzti į darbus po vaiko gimimo, nebent yra pagalba iš šalies.

    Jei mane trauktų darbas su vaikais tai drąsiai mokinciausi pedagogika, ir visa kita ko reikia, ir bandyčiau pati atidaryti savo mieste privatu darželį, bet manęs asmeniškai tai netraukia, nes man kažkaip užtenka ir savo velniuko namuose 😀

  4. Ingka
    Ingka prieš 2 m.

    Silk parašė:
    Tai taip taip, gyvenamos vietos prioritetas ir yra tik darželis 😂😂 kitu atveju pati kalta busi. 😀 Nes juk lopšeliai darželiai "ant kiekvieno kampo", o čia sugalvoja…

    Būtent, gali planuoti kiek nori, bet visvien bus staigmenų 😁

  5. Women. prieš 2 m.

    Silk parašė:
    Nu tai mano atveju irgi galima suderinti mokslus, darbą, vaiko auginimą. Dar ir gyvūnams laiko

    Del privaciu tai taip, didmiestyje ju tikrai yra, bet dazni atveju jis kainuoja daugiau nei minimalus atlyginimas Tai cia toks irgi nezinau ar pliusas Pigiau gal kokia aukle iseina, ja galima rast visuose miestuose, dar ir ligos atveju vaika paziuri Darzelis tai ne Pagalba visada pravercia tikrai Turint jos viskas yra gerokai paprasciau ir galima daug daugiau padaryti

Skelbimai

5,90 €
30 | 18,9 cm
5,00 €
36 | 8 | S
5,00 €
116 | 5 - 6 m.