Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Mama su kūdikiu ant kelių jaučia depresiją Arsenii Palivoda | Shutterstock.com

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo, po truputį praranda tapatybę, krenta ir jų savivertė.

Amerikiečių analizės ir konsultacijų įmonė „Gallup“ yra atlikusi apklausą, kurioje dalyvavo daugiau nei 60 tūkst. moterų. Apklausos rezultatai parodė, kad nedirbančios ir mažus vaikus auginančios mamos dažniau jaučia pyktį ir liūdesį, taip pat joms dažniau diagnozuojama depresija, lyginant su dirbančiomis mamomis.

Emocinio perdegimo ar net depresijos vystymuisi įtakos gali turėti:

 • izoliacija;
 • gyvenimo tikslo ar tapatybės praradimas;
 • socialinės sąveikos trūkumas ir kt.

Viską labai apsunkina tai, kad namuose nuolat esančios mamos dažnai neigia depresiją, mat buvimą namuose visuomenė laiko privilegija: esą mamos negali jaustis blogai.

Naudingų patarimų rasite ir šiame straipsnyje:

Pagrindinės priežastys, kodėl užsisėdėjimas namuose yra blogai?

Užsisėdėjimas namuose – reiškinys, kai mama neturi asmeninio gyvenimo ir viskas sukasi tik apie vaiką (vaikus) ir buitį.

Nėra jokio atokvėpio, pertraukos nuo rutinos

Namuose esančių mamų problema – ne tik kad reikia nuveikti visko tiek daug. Daug didesnė problema – rutina, kai dienos kartojasi, pirmadienis niekuo nesiskiria nuo trečiadienio, o trečiadienis – nuo penktadienio. Mamoms nėra galimybės prasiblaškyti taip, kaip einant į darbą.

Mama jaučiasi prarandanti tapatybę ir bendravimą su žmonėmis

Buvimas namuose suvokiamas kaip privilegija, o mamos, kurios nuolat bando rasti balansą ir „plėšosi“ tarp darbo ir vaikų priežiūros, gali net pavydėti namuose nuolat esančioms mamoms. Tačiau mamos namų šeimininkės dažnai skundžiasi esančios izoliuotos, beprarandančios tapatybę ir socialinius kontaktus.

Pasirinkimo laisvė dažnai tėra iliuzija

Pačios nelaimingiausios mamos – tos, kurios nori, bet negali dirbti. Pagrindinės priežastys – šeimos ar kultūrinis spaudimas likti namuose, pareigos jausmas, per didelės vaikų priežiūros išlaidos (per brangu samdyti auklę)ir kt. Taigi, moterys, kurios namuose su vaikais būna ne savo noru, jaučiasi labiau prislėgtos nei moterys, pačios priėmusios sprendimą nedirbti ir auginti vaikus.

5 svarbūs žingsniai, kaip užsisėdėjusioms namuose mamoms pasijusti geriau

Ekspertai teigia, kad norint jaustis laimingesnėms būtina kažko laukti. Ir tai nebūtinai turi būti kažkoks svarbus įvykis (kaip, pavyzdžiui, kelionė ar atostogos su šeima). Tai gali būti tiesiog susitikimas su drauge išgerti puodelį kavos. Esminė problema – jog didžioji dalis namuose užsisėdėjusių mamų tiesiog neturi pertraukos vaiko priežiūros rutinoje, ir tai gerokai slegia.

Taigi, keli patarimai, kaip sumažinti izoliacijos namuose jausmą:

 1. Planuokite net ir trumpus išėjimus iš namų. Jei visą laiką esate namuose su vaikais, bendraukite su kitomis mamomis, kad sąmoningai rastumėte laiko veiklai, kurioje vaikai nedalyvauja. Žaidimai su vaikais – nepakeičiami, tačiau laikas tik suaugusiesiems – toks pats svarbus.
 1. Prisiminkite savo pomėgius. Skalbimas, maisto pirkimas, ruošimas, namų valymas, buteliukų plovimas – tai nesibaigiantys darbai, į kuriuos mamos tiesiog įklimpsta. Bet dar yra ir ta ankstesnioji jūs, kuri mėgo eiti į kiną, perskaitydavo galybę knygų ir nepraleisdavo nė mėgstamo atlikėjo koncerto. Tad vėl skirkite dėmesio ir laiko savo pomėgiams.
 1. Suplanuokite laiką, kada laiko skirsite tik sau. Pavyzdžiui, labai naudinga lankyti užsiėmimus, pavyzdžiui, jei penktadieniais 18 val. einate į jogą, iškart tai pasižymėkite asmeninėje darbų planuotėje (kalendoriuje). Jeigu nėra lėšų apmokėti auklės paslaugas, galbūt kita mama prireikus galėtų pasaugoti jūsų vaiką, o jūs – jos atžalą?
 1. Skirkite pasimatymus. Nors tai skamba labai stereotipiškai, bet skirti pasimatymus (bet kam – antrai pusei, draugei, mamai ir t. t.) tikrai naudinga jūsų emocinei sveikatai.
 1. Bendraukite su kitomis mamomis. Sukurti mamų bendruomenę – labai naudinga, nes galite ne tik dalytis patirtimi, bet ir papasakoti, kaip jaučiatės, kokių iššūkių jums kyla. „Tėvų darželio“ forume rasite daugybę bendraminčių.

„Tėvų darželio“ forumo mamų patarimai namuose užsisėdėjusioms ir nuo rutinos pavargusioms mamoms

 • Užsirašykite į sporto klubą arba pradėkite lankyti grupines treniruotes.
 • Užsirašykite į kokius nors kursus (anglų kalbos, vairavimo, programavimo, kulinarijos ir t. t.).
 • Pradėkite savanoriauti. Šiuo metu daugelis organizacijų ieško savanorių. Gal kitaip į motinystę pažvelgti padėtų iniciatyva „Niekieno vaikai“?
 • Vaikui miegant skaitykite knygas, retkarčiais pažiūrėkite patinkantį serialą.
 • Raskite su vaiku veiklų, kurios džiugintų ne tik jį, bet ir jus. Pavyzdžiui, gal jums nepatinka žaisti su mašinėlėmis, bet labai mėgstate spalvinti ar lipdyti?
 • Važiuokite į prekybos centrą įsigyti malonių smulkmenų sau ir šeimos nariams.
 • Bent kartais atsikratykite tos slegiančios maisto gamybos rutinos: eikite su vaiku / vaikais į kavinę dienos pietų arba užsisakykite jau paruošto šviežio maisto į namus.
 • Susitikite su draugėmis išgerti kavos, pabendrauti.
 • Organizuokite šventes (vaikų, artimųjų gimtadienius ir kt.).
 • Kartu su vaiku eikite į vaikiškus renginius: dažnai jie – kur kas smagesni nei suaugusiųjų.
 • Vaiką užrašykite į baseiną, muzikos mokyklėlę ar kitą būrelį. Į kai kuriuos užsiėmimus vaikas gali eiti su tėčiu: taip mama turės valandėlę laiko sau.
 • Dažniau nueikite į grožio ar masažo saloną įvairių procedūrų, dažniau su šeima nuvykite į SPA.
 • Jei tik yra galimybė, bent kartą per metus kažkur išvykite atostogauti, o bent kartą per mėnesį vykite į pažintines savaitgalio keliones po Lietuvą.
 • Ilgesniam laikui pakeiskite aplinką, pavyzdžiui, savaitei nuvykite paviešėti pas savo tėvus ar uošvius.
 • Galiausiai, socialinių tinklų naujienų nepriimkite „už gryną pinigą“. Nuomonės formuotojų socialiniuose tinkluose mamos mato nepriekaištingai sutvarkytas virtuves, išblizgintas svetaines ir išpuoštus laimingus vaikus. Šios vizualios žinutės perteikia mintį, kad visų šeimų namai turėtų būti nepriekaištingai švarūs, o mamos turi norėti su vaikais būti 24 val. per parą ir 7 d. per savaitę. Tačiau taip nėra ir neturėtų būti.
 • Jeigu matote, kad būti namuose – ne jums, paieškokite galimybių įsidarbinti arba po vaiko priežiūros atostogų anksčiau sugrįžti į darbą.

Naudingų patarimų rasite ir šiame straipsnyje:

Susiję straipsniai

Jūsų partneris turi vaikų iš pirmosios santuokos? 5 tiesos, kurias privalote žinoti

Lietuvoje statistiškai išsiskiria kas antra pora. Vadinasi, nemažai vaikų auga su vienu iš tėvų ir su pamote arba patėviu.

Veronika Montvydienė: „Buvau tik mama, nes tai buvo mano savirealizacija“

Paklausus, ar Veronika kada pagalvojo, kodėl jos vaikai šoka, ar tai nėra tėvų svajonių pildymas, moteris tarstelėjo, kad to niekas neprognozavo.

„Tėvai paprastai“ su Simona Lipne: lyčių skirtumai, lytinis vaikų švietimas ir stereotipai

Vaikai, tyrinėdami save, kartais verčia tėvus jaustis nepatogiai. Pavyzdžiui, vaikų įprotis rodyti vienas kitam savo lytinius organus.