Mamos istorija: iš pogimdyminės depresijos į pogimdyminę psichozę
„Tėvai paprastai“ studijoje, kurioje pašnekovus tėtis Simonas kalbina jau 58-ąjį kartą, vieši vaikų teisių gynėja Neringa Martišienė ir mama, vizažistė Sandra Lukaševičienė.
Laidoje dar kartą prisimename pogimdyminę depresiją, mėginame išsiaiškinti, kuo ji skiriasi nuo įprastinio liūdesio, ir išklausome istoriją apie Sandros motinystės pradžią, kuri iš tiesų prilygo siaubo filmui...
„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.
Plačiau skaitykite:
Gimdyma buvo sklandus, bet...
Sandra sako, kad likus vos mėnesiui iki gimdymo gydytojai pranešė naujieną: gims ne mergaitė, o berniukas. Moteris atvira: žinia išmušė iš vėžių, buvo didžiulis šokas, apie dvi savaites buvo apėmusi savigrauža. Sunku buvo susitaikyti su žinia, mat tėvai jau buvo išrinkę vardą, supirkę rožinius drabužėlius.
Sandra prisimena, kaip grįžusi namo, iškart po gimdymo jautė euforiją. Vaikas – planuotas, lauktas, jo nepaprastai laukė ir šeima, džiaugėsi. Tačiau pamažu prasidėjo nemigos naktys, išsekimas, viena krūtimi sunkiau sekėsi žindyti. Jausmai persipynė, emocijų burbulas vis didėjo... „Pogimdyminę depresiją pati sau nusistačiau, – sako Sandra. – Pasiskaičiau internete požymius, pasikeitė ir mano kalba, mintys ėmė šokinėti.“ Tačiau tėvai moters nesuprato...
Iš pogimdyminės depresijos į pogimdyminę psichozę
Požymius, kas dedasi Sandrai, pastebėjo draugė ir sesuo, kurios įkalbėjo nedelsiant kreiptis į psichologą. Moteriai nustačius ligą, viskas akimirksniu ėmė blogėti. Pogimdyminė depresija išsivystė į kur kas sunkesnę ligą – pogimdyminę psichozę.
Psichologė N. Martišienė sako, kad pogimdyminė psichozė – taip pat tam tikras sutrikimas, būdingas moterims po gimdymo, bet jis – gerokai retesnis. Ką turėtų žinoti kiekviena moteris?
Simonas Urbonas, Sandra Lukaševičienė, Neringa Martišienė
Pogimdyminė psichozė – retesnis ir sudėtingesnis sutrikimas
Specialistė pabrėžia, kad pogimdyminę depresiją paprastai patiria vos iki 10–20 proc. moterų, o pogimdyminė psichozė išsivysto viso labo 1 moteriai iš 500. Vis dėlto nors šis sutrikimas gerokai retesnis, tačiau – nepalyginamai sudėtingesnis.
„Sutrinka mamos miegas, sutrinka mamos poilsio režimas, sutrinka suvokimas, pradedami girdėti balsai, garsai ir vaizdai – žmogus mato tai, ko nemato kiti žmonės, girdi tai, ko negirdi kiti, ir jau tada artimiesiems tampa daug lengviau atpažinti negalavimą“, – pagrindinius psichozės bruožus vardija psichologė ir pabrėžia, kad psichozė – lengviau atpažįstama, tad ir „įrodinėti, kad sergi, nebereikia“.
Plačiau skaitykite:
Žinutė mamoms: nesistenkite būti supermama
„Nereikia norėti būti supermama, susilaukus vaikučio, ir reikia pamiršti frazę, kad „aš galiu viską“, – sako psichologė N. Martišienė. – Dabar mano pareiga – būti, rūpintis tuo vaikučiu, ilsėtis, kad jis turėtų ne pavargusią, pervargusią mamą.“
„Jei tik artimieji išleidžia ir įmanoma, – pabrėžia specialistė, – moteris po gimdymo būtinai turi skirti laiko sau. – Kai mama pati pailsės, tai ir kitaip su vaiku bus, nes tos emocijos – labai abipusės – ką transliuoju vaikui, tą gaunu atgalios.“
Anot N. Martišienės, pasirūpinimas savimi bei lūkesčių ir reikalavimų sau sumažinimas – labai svarbus. „Juk ir vyras gali išplauti grindis, gali senelė ateiti padėti, o jei ir nepadės, tai nieko ir neatsitiks, bet pirma turbūt svarbiau pamiegoti, ypač jei aš nemiegojau visą naktį, nes vaikučiui dantukai dygo“, – apie per didelius pačių mamų išsikeltus reikalavimus kalba psichologė, vaikų teisių gynėja.
Svarbu, anot N. Martišienės, nepamiršti prioritetų, jie tikrai yra labai svarbūs. „Nereikia vaikui supermamos, vaikui reikia pakankamai geros mamos“, – pokalbį baigia moteris.
Apie iškart po gimdymo Sandrą užklupusią pogimdyminę depresiją, perėjusią į pogimdyminę psichozę, kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:
„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:52 – Sandros istorija
06:02 – pogimdyminė depresija ir psichozė
10:39 – psichiatrijos ligoninė
16:13 – pogimdyminė depresija vyrui
21:46 – vieniša mama
27:28 – ryšys su vaiku
32:26 – kaip būti gera mama
38:32 – uždarymas į ligoninę
44:45 – kaip rasti gerą terapeutą
Tinklalaidžių studija „Šiaurės Studios“ – Jūsų projektams!
Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.