Mamos istorija: iš pogimdyminės depresijos į pogimdyminę psichozę

Mėnuo iki gimdymo gydytojai pranešė naujieną Mėnuo iki gimdymo gydytojai pranešė naujieną

„Tėvai paprastai“ studijoje, kurioje pašnekovus tėtis Simonas kalbina jau 58-ąjį kartą, vieši vaikų teisių gynėja Neringa Martišienė ir mama, vizažistė Sandra Lukaševičienė.

Laidoje dar kartą prisimename pogimdyminę depresiją, mėginame išsiaiškinti, kuo ji skiriasi nuo įprastinio liūdesio, ir išklausome istoriją apie Sandros motinystės pradžią, kuri iš tiesų prilygo siaubo filmui...

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Plačiau skaitykite:

Gimdyma buvo sklandus, bet...

Sandra sako, kad likus vos mėnesiui iki gimdymo gydytojai pranešė naujieną: gims ne mergaitė, o berniukas. Moteris atvira: žinia išmušė iš vėžių, buvo didžiulis šokas, apie dvi savaites buvo apėmusi savigrauža. Sunku buvo susitaikyti su žinia, mat tėvai jau buvo išrinkę vardą, supirkę rožinius drabužėlius.

Sandra prisimena, kaip grįžusi namo, iškart po gimdymo jautė euforiją. Vaikas – planuotas, lauktas, jo nepaprastai laukė ir šeima, džiaugėsi. Tačiau pamažu prasidėjo nemigos naktys, išsekimas, viena krūtimi sunkiau sekėsi žindyti. Jausmai persipynė, emocijų burbulas vis didėjo... „Pogimdyminę depresiją pati sau nusistačiau, – sako Sandra. – Pasiskaičiau internete požymius, pasikeitė ir mano kalba, mintys ėmė šokinėti.“ Tačiau tėvai moters nesuprato...

Iš pogimdyminės depresijos į pogimdyminę psichozę

Požymius, kas dedasi Sandrai, pastebėjo draugė ir sesuo, kurios įkalbėjo nedelsiant kreiptis į psichologą. Moteriai nustačius ligą, viskas akimirksniu ėmė blogėti. Pogimdyminė depresija išsivystė į kur kas sunkesnę ligą – pogimdyminę psichozę.

Psichologė N. Martišienė sako, kad pogimdyminė psichozė – taip pat tam tikras sutrikimas, būdingas moterims po gimdymo, bet jis – gerokai retesnis. Ką turėtų žinoti kiekviena moteris?

Tevai paprastai_pogimdymine depresijaSimonas Urbonas, Sandra Lukaševičienė, Neringa Martišienė

Pogimdyminė psichozė – retesnis ir sudėtingesnis sutrikimas

Specialistė pabrėžia, kad pogimdyminę depresiją paprastai patiria vos iki 10–20 proc. moterų, o pogimdyminė psichozė išsivysto viso labo 1 moteriai iš 500. Vis dėlto nors šis sutrikimas gerokai retesnis, tačiau – nepalyginamai sudėtingesnis.

„Sutrinka mamos miegas, sutrinka mamos poilsio režimas, sutrinka suvokimas, pradedami girdėti balsai, garsai ir vaizdai – žmogus mato tai, ko nemato kiti žmonės, girdi tai, ko negirdi kiti, ir jau tada artimiesiems tampa daug lengviau atpažinti negalavimą“, – pagrindinius psichozės bruožus vardija psichologė ir pabrėžia, kad psichozė – lengviau atpažįstama, tad ir „įrodinėti, kad sergi, nebereikia“.

Plačiau skaitykite:

Žinutė mamoms: nesistenkite būti supermama

„Nereikia norėti būti supermama, susilaukus vaikučio, ir reikia pamiršti frazę, kad „aš galiu viską“, – sako psichologė N. Martišienė. – Dabar mano pareiga – būti, rūpintis tuo vaikučiu, ilsėtis, kad jis turėtų ne pavargusią, pervargusią mamą.“

„Jei tik artimieji išleidžia ir įmanoma, – pabrėžia specialistė, – moteris po gimdymo būtinai turi skirti laiko sau. – Kai mama pati pailsės, tai ir kitaip su vaiku bus, nes tos emocijos – labai abipusės – ką transliuoju vaikui, tą gaunu atgalios.“

Anot N. Martišienės, pasirūpinimas savimi bei lūkesčių ir reikalavimų sau sumažinimas – labai svarbus. „Juk ir vyras gali išplauti grindis, gali senelė ateiti padėti, o jei ir nepadės, tai nieko ir neatsitiks, bet pirma turbūt svarbiau pamiegoti, ypač jei aš nemiegojau visą naktį, nes vaikučiui dantukai dygo“, – apie per didelius pačių mamų išsikeltus reikalavimus kalba psichologė, vaikų teisių gynėja.

Svarbu, anot N. Martišienės, nepamiršti prioritetų, jie tikrai yra labai svarbūs. „Nereikia vaikui supermamos, vaikui reikia pakankamai geros mamos“, – pokalbį baigia moteris.

Apie iškart po gimdymo Sandrą užklupusią pogimdyminę depresiją, perėjusią į pogimdyminę psichozę, kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

Blue Iron gelezis

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:52 – Sandros istorija

06:02 – pogimdyminė depresija ir psichozė

10:39 – psichiatrijos ligoninė

16:13 – pogimdyminė depresija vyrui

21:46 – vieniša mama

27:28 – ryšys su vaiku

32:26 – kaip būti gera mama

38:32 – uždarymas į ligoninę

44:45 – kaip rasti gerą terapeutą

Tinklalaidžių studija „Šiaurės Studios“ – Jūsų projektams!

Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.

Susiję straipsniai

Pogimdyminė depresija: būtina apie tai kalbėti

Raminta prisipažįsta, kad ji pati savo kailiu patyrė pogimdyminę depresiją. „Mano atveju buvo garsiai įvardinta, kad yra pogimdyminė depresija.“

Apie gimdymo baimes, epidurą ir vyro dalyvavimą gimdyme

Donata prisimena, kaip savo vyrui apie nėštumą pranešė trečią savaitę. Atlikėja prisipažino, kad bandymų pastoti buvo ir anksčiau.

„Auksinė valanda“ po gimimo: kodėl ji tokia svarbi?

„Auksinė valanda“ – laikas iškart po gimdymo, kai mama ir kūdikis būna prisiglaudę vienas prie kito mažiausiai pirmąją naujagimio gyvenimo valandą.