Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti. Tačiau neišnešiotų naujagimių ligos, vizitai pas specialistus, miego trūkumas, nuovargis ir kiti nesklandumai kardinaliai keičia situaciją.
Kaip visa tai spręsti, kaip efektyviau planuoti laiką ir kaip prie bendros šeimos gerovės gali prisidėti neišnešioto kūdikio tėtis?
Patarimai mamai, kaip geriau planuoti laiką ir dienotvarkę
Maitinkite kūdikį atsižvelgdama į jo poreikius. Grįžus namo vienas svarbiausių mamos darbų – maitinti kūdikį ir užtikrinti saugaus prieraišumo vystymąsi. Šiuo atveju kur kas daugiau privalumų turi ne maitinimas pieno mišiniais, bet žindymas: nereikės virinti ir atvėsinti vandens, gaminti mišinio, plauti ir sterilizuoti buteliukų ir t. t. Kol kūdikis žįs krūtį, mama galės trumpam atsikvėpti, pailsėti.
Planuokite laiką. Net jei susilaukėte neišnešioto naujagimio, dar nereiškia, kad nuo šiol visas jūsų gyvenimas bus susijęs tik su mažylio maitinimu ir sauskelnių keitimu: juk veikiausiai šeimoje auga ir vyresnių vaikų, turite augintinių, o kur dar maisto ruoša ir kiti buities darbai. Todėl, jei iki šiol neturėjote, įsigykite darbų planuoklį ar užrašų knygelę. Dienos užduotis suskirstykite pagal prioritetines nuo pačių svarbiausių iki neskubių. Jei tam tikri darbai užtrunka labai ilgai, suskaidykite juos į trumpesnes užduotis (pavyzdžiui, trunkančias iki 15 min.), kurias galėsite atlikti ne vienu ypu.
Žymėkitės visus vizitus pas specialistus. Natūralu, kad jei susilaukėte neišnešioto naujagimio, vizitai pas gydytojus gali būti kur kas dažnesni, palyginti su laiku gimusių mažylių. Todėl užrašų knygelėje įrašykite visų numatomų vizitų pas specialistus datas, kad per visus darbus ir rūpesčius kartais ko nors nepamirštumėte. Užrašų knygelėje galima sudarinėti ir pirkinių sąrašą, žymėtis kitų vaikų dienotvarkes ir pan. – tai taip pat turėtų bent šiek tiek palengvinti kasdienybę.
Kai miega kūdikis, miegokite ir jūs. Nuovargis, kai kūdikis po galybę kartų keliasi naktį, nuolatinis neišsimiegojimas gali greitai atsiliepti fizinei ir emocinei mamos gerovei, todėl kai dienos metu kūdikis užmiega, pailsėti prigulkite ir jūs.
Raskite laiko ir sau. Jei laiminga mama, laimingas bus ir kūdikis bei visa šeima, todėl mama tarp nesibaigiančių darbų ir reikalų turėtų gebėti šiek tiek laiko rasti ir sau bei užsiimti mėgstama veikla: paskaityti žurnalą ar knygą, besimėgaudama puikiu oru ir neskubėdama terasoje išgerti puodelį kavos, pagulėti karštoje vonioje ir t. t.
Tėčio vaidmuo gimus neišnešiotam kūdikiui
Įvairių reikmenų, daiktų naujagimiui pirkimas ir pristatymas į ligoninę. Neišnešioto naujagimio tėtis galėtų pasirūpinti įvairių, taip pat ir didesnių (vežimėlis, lovytė ir pan.) pirkinių įsigijimu, daiktų (pavyzdžiui, sauskelnių, drabužėlių ir kt.) iš namų pristatymu slaugančiai mamai ir anksčiau laiko gimusiam mažyliui.
Mamos guodimas ir palaikymas. Neišnešioto kūdikio mamai kaip niekada anksčiau prireiks paguodos ir palaikymo, todėl svarbu, kad antroji pusė išklausytų, besąlygiškai palaikytų, stengtųsi savo sutuoktinei (partnerei) suteikti emocinę pagalbą. Apskritai labai svarbi ir neišnešioto naujagimio tėvų savitarpio pagalba vienas kitam: vyras taip pat turėtų neslėpti jausmų, išsikalbėti, pasakyti, ką jaučia, kas jį neramina. Pats metas sulaužyti stereotipą, kad vyrai visuomet turi būti stiprūs ir jiems nedera rodyti neigiamų emocijų ar tuo labiau verkti. Vyrai taip pat gali konsultuotis su ligoninėse dirbančiais psichologais, socialiniais darbuotojais, nevyriausybinėmis organizacijomis (NVO), pvz., asociacija „Padedu augti“, kuri vadovaudamasi ilgamete patirtimi gali pakonsultuoti, patarti, kaip bendrauti su sutuoktine (partnere) ir kaip jai padėti.
Rūpinimasis buitimi. Grįžimo iš ligoninės namo neabejotinai laukia visa šeima: svajojama apie namų jaukumą, privatumą. Šeima tikisi, kad namuose dienotvarkė bus ne tokia intensyvi kaip ligoninėje: į duris bet kuriuo metu nesibels gydytojai, slaugytojos ar pagalbinis personalas. Rodos, namuose „imsime ir darysime ką norime“. Visgi grįžus namo užpuola papildomos pareigos ir atsakomybės: buities darbai, maisto gaminimas, rūpinimasis kitais vaikais, o kartais – ir gyvūnais. Šis ilgai lauktas etapas – taip pat nelengvas ir naujas iššūkis šeimai.
Labai svarbu pasidalyti darbais. Vyro ar artimųjų (ypač kai auginami dvyniai) įsitraukimas – be galo svarbus. Dalies namų ruošos darbų nuėmimas, pasirūpinimas maistu, mokesčiais ir pan. – nepaprastai didelė pagalba moteriai: mama gali pamažu atsigauti ir kuo daugiau laiko praleisti su kūdikiu. Tiesa ta, kad tik pailsėjusi mama gali atliepti į ką tik gimusio mažylio poreikius ir tinkamai juo pasirūpinti.
Rūpinimasis vyresniais vaikais. Ypač didelė pagalba mamai, jei tėtis galėtų pasirūpinti kitais šeimoje augančiais vaikais: juos prižiūrėti (maudyti, skalbti jų drabužius, pavalgydinti ir t. t.), mokyti, drauge pažaisti, nuvežti į ugdymo įstaigą ar į būrelius, parvežti iš jų ir t. t. Šią pagalbą moteris įvertins, ir ji neabejotinai sustiprins šeimos tarpusavio santykius.
Kūdikio priežiūra naktį. Taip pat galite susitarti, kad naktimis bent retkarčiais prie mažylio atsikeltų ir jo tėtis: jis galės kūdikį panešioti ir atrūginti bei pakeisti sauskelnes.