Mamos pagalba neišnešiotam kūdikiui: 9 svarbiausi priežiūros žingsniai

Mama apglėbusi savo neišnešiotą kūdikį Free Belarus | Shutterstock.com

Mamos vaidmuo slaugant ir prižiūrint neišnešiotą naujagimį – ypač svarbus. Nuosekli priežiūra padeda sukurti artimesnį ryšį, leidžia mažyliui greičiau sustiprėti, o mamos įgyja daugiau pasitikėjimo savo jėgomis, įgūdžių, geriau pasiruošia auginti kūdikį grįžusios į namus.

Taigi ką gali padaryti slauganti mama dėl savo neišnešioto mažylio?

1. Neišnešioto naujagimio apsauga nuo infekcijos

Norint apsaugoti neišnešiotą naujagimį nuo galimos infekcijos, būtina laikytis tam tikrų rekomendacijų.

  • Visų pirma reikėtų taisyklingai plautis rankas ir naudoti specialų rankų dezinfekavimo skystį arba gelį. Rankas plauti ir dezinfekuoti reikėtų kaskart liečiantis prie naujagimio, keičiant sauskelnes, taip pat po jų keitimo.
  • Patariama kasdien praustis po dušu arba maudytis vonioje.
  • Reikėtų kasdien keisti drabužius švariais, lauko drabužius ir avalynę palikti ligoninės rūbinėje arba specialiose spintelėse (t. y. už palatos ribų).
  • Norint apsaugoti naujagimį nuo infekcijų patariama nemūvėti žiedų, nesegėti kitų papuošalų, trumpai kirpti nagus ir būtinai pašalinti nagų laką: nagai turi būti natūralūs. Svarbu akcentuoti, kad Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje lakuotais nagais prie mažylio liestis negalima.
  • Būtina pagalvoti apie kitus potencialius infekcijos šaltinius (pavyzdžiui, mobilųjį telefoną, ant kurio būna susikaupę plika akimi nematomų nešvarumų).

Neisnesiotukas ir mamos rankanattanan726 | Shutterstock.com

2. Stebėjimas ir bandymas suprasti naujagimį

Stebint naujagimį išmokstama atpažinti mažylio kūno kalbą: kaip jis bendrauja, ką pasako vienais ar kitais judesiais ar verksmu, kas mažyliui patinka, o kas – ne, kada jis patenkintas ir kada jaučia diskomfortą, yra pavargęs ir t. t.

Kai mama išmoksta interpretuoti mažylio elgesį, vėlgi ji įgyja daugiau pasitikėjimo savimi, geba greičiau nuraminti naujagimį.

Neisnesiotas kudikis muistosiOndroM | Shutterstock.com

3. Neišnešioto naujagimio nuraminimas

Naujagimius, ypač anksti gimusius, sergančius, būtina nuraminti. Kol vaikelis labai mažas, tiesiog galima šalia ar ant jo uždėti savo delnus: pastebima, kad neišnešioti naujagimiai labiausiai mėgsta tokį raminimo būdą.

Mažyliui galima pasiūlyti pirštą – jis tvirtai į jį įsikibs, delne palaikyti jo pėdutę. Taip pat galima švelniai uždėti ranką ant galvytės, kojyčių. Glostymas, ypač per greitas ir per intensyvus, patinka ne visiems naujagimiams. Kūdikį galima švelniai apkabinti, pakalbinti.

Jei mažylis jau moka žįsti, žindymas – dar vienas puikus būdas nuraminti mažylį, ypač po nemalonių ar skausmingų procedūrų.

Mama laiko neisnesiota kudikipeterbako | Shutterstock.com

4. Mažylio priglaudimas ir „kengūros metodo“ taikymas

Neišnešioti naujagimiai būna itin smulkūs, trapūs, todėl pirmosiomis dienomis ne visi tėvai ryžtasi juos paimti ir panešioti. Kita vertus, dažnai momentas, kai tėvai naujagimį gali paimti iš inkubatoriaus ir pasūpuoti ant rankų, gali užtrukti net kelias savaites, mažyliui pakankamai sustiprėjus. Tokiu atveju reikėtų atverti inkubatoriaus langelį ir ranka švelniai apglėbti naujagimio galvą ir pėdutes.

Sėkmingam žindymui ir emocinio ryšio stiprinimui pirmosiomis dienomis ir savaitėmis labai svarbus ir kontaktas „oda prie odos“ (kitaip dar vadinamas „kengūros metodu“), kai nuogas ar bent iš dalies nurengtas naujagimis guldomas mamai (po cezario pjūvio operacijos – ir tėčiui) ant krūtinės. Odos kontaktas ne tik gerina laktaciją, bet ir padeda kūdikiui nurimti, užmigti. Prie krūtinės priglaustą naujagimį reikėtų laikyti kuo ilgiau – bent valandą. Naujagimį reikėtų užkloti švelnia antklode arba pledu.

Kenguros metodas neisnesiotam kudikiuiKristina Bessolova | Shutterstock.com

5. Bendravimas su vaikučiu

Naujagimiui sustiprėjus, tapus budresniam, pats metas pradėti su juo intensyviau bendrauti. Tėvai turėtų stebėti požymius, kada mažylis nori ir yra pasiruošęs komunikuoti: tai gali būti į tėvų pusę pasukta galvytė ar atmerktos akys. Tiesa, naujagimiai greitai pavargsta, tad analogiškai reikia stebėti, kada jie nebenori turėti artimesnio kontakto. Norą pailsėti, bet ne bendrauti gali išduoti žiovulys, užmerktos akys, įtempti raumenys, blyškumas, iškištas liežuvis, pražiota burnytė, vaikelis gali pasisukti į kitą pusę, pradėti žagsėti ir kt.

Nenorint, kad kūdikis sudirgtų, reikėtų pasistengti sukurti jaukią, ramią aplinką, prigesinti šviesą. Jei aplinka – triukšminga, kūdikiui gali būti sunku atskirti tėvų balsus. Nuo 36 gestacijos savaitės mažyliai pradeda geriau miegoti, mažiau reaguoja į pašalinius garsus.

Neisnesiotas kudikis nori bendrautiRMC42 | Shutterstock.com

6. Mažylio prausimas

Tol, kol neišnešiotas naujagimis dar per mažas maudynėms, galite prausti jį lovytėje, t. y. švelniai nuplauti veidą ir kūną, išvalyti raukšles aplink kaklą, pažastis, užpakaliuką ir kt. Šios procedūros vadinamos naujagimio (rytiniu) tualetu. Prausimo metu naudojamas drungnas vanduo, skiautė marlės arba vatos gabalėlis. Po procedūros drėgną odą reikėtų nusausinti.

Jei mažyliui prausimas nepatinka, luktelėkite, kol jis nurims, trumpam užklokite. Neretai kūdikiams nepatinka, kai liečiamas jų veidas, todėl prie veido švelniai priglauskite savo plaštakas.

Jei oda išsausėjo, ją išbėrė, gali prireikti papildomų priemonių, pavyzdžiui, drėkinamojo losjono ar aliejuko.

Neisnesioto kudikio prausimasSergey Novikov | Shutterstock.com

7. Sauskelnių keitimas

Neišnešiotų naujagimių mamos dažnai baiminasi, kad nemokės pakeisti sauskelnių, ir ši procedūra tampa nemažu iššūkiu. Taigi atidžiai stebėkite, kaip sauskelnes keičia slaugytoja. Kai jau būsite pasirengusi pati, išlankstykite sauskelnes, po to nuraminkite mažylį. Patogiausia, jei jis gulės ant šono, o ne kaip įprastai keičiant sauskelnes – ant nugarytės. Taip pat pirmaisiais kartais sauskelnes naujagimiui galite bandyti keisti dviese – kol vienas iš tėvų sauskelnes keis, kitas vaikelį ramins.

Jei kilo sunkumų, išdrįskite prašyti pagalbos – natūralu, kad mažo ūgio ir svorio naujagimiui pakeisti vystyklą bus itin sudėtinga.

Neisnesioto kudikio sauskelniu keitimasRusAKphoto | Shutterstock.com

8. Naujagimio maudymas

Pirmą kartą neišnešioti naujagimiai gali būti maudomi intensyviosios terapijos skyriuje net ir tais atvejais, kai jiems reikalingas deguonis. Aparatai trumpam atjungiami, neišnešiotas naujagimis greitai išmaudomas vonelėje. Kai naujagimis (kūdikis) perkeliamas į naujagimių ligų skyrių, maudoma pagal grafiką – dažniausiai 1 kartą per savaitę.

Maudynių metu visuomet dalyvauja slaugytoja, kuri viską nuosekliai parodo ir paaiškina.

Vanduo vonelėje turi būti kūno temperatūros (naudokite termometrą), jo turi būti pakankamai, kad naujagimis nesušaltų. Mažylį prieš maudynes galima įvynioti į medvilninį vystyklą. Pirmiausia į vonelę merkiamos kojytės ir stebima, kaip kūdikis reaguos, po to atvyniojama dalis audinio.

Pirmosios maudynės turėtų trukti vos kelias minutes, tad nepersistenkite. Po maudynių neskubėkite mažylio atkloti ir rengti.

Atminkite, kad pirmosios maudynės – svarbus įvykis, tad jį galima įamžinti nuotraukomis ar trumpai pafilmuojant.

Neisnesioto kudikio maudymasAkarat Phasura | Shutterstock.com

9. Pieno nusitraukimas ir maitinimas

Motinos pienas – gyvybiškai svarbus visiems naujagimiams ir kūdikiams, o neišnešiotiems – ypač. Natūralus maitinimas naudingas kūdikio psichinei ir fizinei gerovei, taip pat jis užtikrina ir mamos sveikatą.

Specialistai pataria jau per pirmąsias 6 val. po gimdymo nusitraukti priešpienio: tai paskatins pieno gamybą ir padidins sėkmingo žindymo galimybes. Paprastai mamos pieno nusitraukia 8–12 kartų per parą.

Raskite būdų, kurie palengvintų pieno nusitraukimo procesą. Pavyzdžiui, gal bus lengviau, jei naujagimis bus šalia, o gal atvirkščiai – tai daryti patogiau vienumoje. Jei nusitraukiant pieno kyla sunkumų, būtinai paprašykite žindymo specialisčių pagalbos.

Beje, kartais žindyti gali būti pradedama anksčiau, nei maitinti iš buteliuko – tam reikia daugiau koordinacijos. Be to, žindyti paprasčiau dar ir dėl to, kad maitinti galima vos naujagimiui parodžius norą – nereikia laikytis grafiko, mažylis gali būti pradedamas maitinti iškart.

Jei maitinsite iš buteliuko, suvyniokite naujagimį į antklodę, palikdama rankas laisvas, kad mažylis galėtų įsikibti į buteliuką arba jums į pirštą. Maitinti iš buteliuko bus lengviau, jei naujagimį paguldysite ant pagalvės šonu, kad galvytė būtų kiek aukščiau, o kojos – žemiau. Maitinant iš buteliuko patogu kūdikį švelniai apglėbti prilaikant nugarą.

Kudikio maitinimas ligoninejeSergey Novikov | Shutterstock.com

Susiję straipsniai

Spartesnei ankstuko raidai – mamos balso terapija

Kūdikio gimimas – graži ir ypatinga akimirka tėvams. Tačiau kartais kūdikiai ateina anksčiau. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne.

Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti.

Pirmieji neišnešioto kūdikio kartai namuose: ką būtina žinoti?

Išaušus dienai, kai su neišnešiotu kūdikiu keliausite į namus, kyla daug klausimų: nuo temperatūros kūdikio kambaryje iki lankytojų skaičiaus namuose.