Medikamentinis abortas (nėštumo nutraukimas vaistais) (537)

Moteris geria tabletę norėdama pasidaryti abortą fizkes | Shutterstock.com

Medikamentinis abortas – tai procedūra, kurios metu nėštumui nutraukti naudojami vaistai. Nuo 2023 m. ji oficialiai įteisinta ir Lietuvoje. Atliekant medikamentinį abortą nereikia atlikti operacijos, anestezijos, tik vėliau reikės apsilankyti pas gydytoją įsitikinti, ar nekilo komplikacijų ir ar gimda tinkamai išsivalė.

Manoma, kad medikamentinis abortas – saugus ir veiksmingas būdas eliminuoti nepageidaujamą nėštumą. Tačiau vis tik ši procedūra gali turėti tiek šalutinių poveikių, tiek ir emocinių bei psichologinių pasekmių.

Ko galite tikėtis iš medikamentinio aborto ir kada pravartu jį rinktis?

Atliekant medikamentinį abortą neprireiks nei operacijos, nei nuskausminimo. Procedūrą galima pradėti medicinos įstaigoje ar klinikoje, taip pat namuose, tačiau tokiu atveju vis tiek vėliau teks pasirodyti gydytojui: jis įvertins, ar nekilo komplikacijų.

Medikamentinis abortas pasirenkamas siekiant užbaigti ankstyvą persileidimą, nutraukti neplanuotą nėštumą arba jei dėl sveiktos būklės neleidžiama gimdyti vaikelio ir nėštumas kelia grėsmę moters gyvybei.

Galimos medikamentinio aborto rizikos

 • Ne visiškai įvykęs abortas, dėl to gali prireikti chirurginės intervencijos.
 • Jei vaistai nesuveikia, nėštumas nėra nutraukiamas (tokie atvejai – gana reti).
 • Ilgai trunkantis ir intensyvus kraujavimas.
 • Infekcija.
 • Karščiavimas.
 • Virškinimo sistemos negalavimai.

Svarbu

Jei medikamentai nesuveiktų ir vis tik moteris nuspręstų nėštumą tęsti, gali kilti didelių komplikacijų rizika.

Įrodyta, kad medikamentinis nėštumo nutraukimas neturi įtakos būsimiems nėštumams, nebent kiltų rimtų komplikacijų.

Medikamentinis abortas nėra tinkamas pasirinkimas, jei:

 • Nėštumas – per didelis. Medikamentinį abortą galima atlikti, jei nėštumas tęsiasi ne ilgiau nei 9 sav. (skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos). Tiesa, yra ir vaistų, skirtų vartoti tik iki 7 nėštumo savaitės.
 • Į gimdą šiuo metu yra įdėta kontraceptinė spiralė.
 • Įtariamas negimdinis nėštumas.
 • Turite tam tikrų sveikatos sutrikimų (kraujo krešėjimo, kraujavimo sutrikimai; širdies ar kraujagyslių ligos; sunkios kepenų, inkstų ar plaučių ligos; trukuliai ar epilepsija).
 • Vartojate kraują skystinančius ar steroidinius vaistus.
 • Artimiausiu metu neturėsite galimybės vėl apsilankyti sveikatos priežiūros įstaigoje arba negalite gauti skubiosios pagalbos.
 • Diagnozuota alergija vienai iš vaisto sudėtinių dalių.

Kaip pasiruošti medikamentiniam abortui?

Prieš rekomenduodamas atlikti medikamentinį nėštumo nutraukimą, sveikatos priežiūros specialistas:

 • Peržvelgs pacientės ligos istoriją ir įvertins bendrą sveikatos būklę.
 • Atliks echoskopiją ir patikrins, ar nėštumas nėra įsitvirtinęs už gimdos ribų ir ar tai ne gimdos auglys.
 • Skirs kraujo ir šlapimo tyrimus.
 • Paaiškins, kaip viskas vyksta, informuos apie galimą šalutinį poveikį, rizikas, komplikacijas ir kt.

Nėštumo savaičių kiekis iš dalies lemia kraujavimo ir skausmo intensyvumą.

Galbūt šiuo metu bus sudėtingiau užsiimti visomis kasdienėmis veiklomis, tačiau mažai tikėtina, kad prireiks lovos režimo.

Iš anksto pasirūpinkite didesnio sugeriamumo higieniniais įklotais.

Jeigu emociškai jaučiatės prastai, prieš apsisprendžiant nutraukti nėštumą, vertėtų atvirai pasikalbėti su partneriu, artimaisiais arba ieškoti psichikos sveikatos specialistų pagalbos.

Medikamentiniam abortui naudojami vaistai

Nėštumui nutraukti naudojami vaistai, kurių veikliosios medžiagos yra mifepristonas ir mizoprostolis. Paprastai vaistai vartojami pirmąsias 7 nėštumo savaites, skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos.

Mifepristonas blokuoja hormoną progesteroną, todėl gimdos gleivinė plonėja, sutrikdoma embriono implantacija ir augimas. Mizoprostolis – kiek kitokio pobūdžio medikamentas: jis skatina gimdos susitraukimus ir embrionas išstumiamas per makštį.

Mifepristoną dažnai duodama klinikoje, tada po kelių valandų ar dienų jau namuose skiriamas mizoprostolis.

Užsienio šalyse nėštumui nutraukti skirti vaistai gali būti ne tik geriami įprastai (per burną), bet ir dedami po liežuviu, tarp dantų ir skruosto ar į makštį (lėtai tirpstančios tabletės), taip pat vaistai gali būti leidžiami (kaip metotreksatas). Metotreksatas gali suveikti tik per mėnesį.

Kai vaistai vartojami ne per skrandį, gali sumažėti šalutinis poveikis ir padidėti medikamento veiksmingumas. Taip pat preparatai veiksmingi tik pavartojus jų per pirmąsias 9 nėštumo savaites (pageidautina – kuo anksčiau).

Medikamentinio nėštumo nutraukimo metu vartojami vaistai sukelia kraujavimą iš makšties ir pilvo spazmus. Jie taip pat gali sukelti:

 • pykinimą;
 • vėmimą;
 • karščiavimą;
 • šaltkrėtį;
 • viduriavimą;
 • galvos skausmą.

Medikamentinio aborto metu pacientėms taip pat gali būti skiriama skausmą malšinančių vaistų, antibiotikų, nors infekcijų tikimybė yra gana maža.

Kokie simptomai rodo, kad moteriai po medikamentinio aborto gali prireikti medicininės pagalbos:

 • Stiprus kraujavimas (jei įklotą tenka keisti kas 30–60 min. ar dar dažniau).
 • Stiprus pilvo ar nugaros skausmas.
 • Karščiavimas, trunkantis ilgiau nei 1 parą.
 • Ypač nemalonaus kvapo išskyros iš makšties.

Norint sumažinti infekcijų riziką bent 2 sav. nereikėtų nieko dėti į makštį (pavyzdžiui, naudoti tamponų).

Gydytojas gali paklausti, ar vis dar jaučiate nėštumo požymius, ar matėte, kaip pasišalino gestacinis maišelis ar embrionas, kiek laiko kraujavote ir ar vis dar kraujuojate. Jei nėštumo nutraukti nepavyko, gali prireikti ultragarsinio tyrimo ir chirurginio aborto.

Nėštumo prevencija po medikamentinio aborto

Paprastai praėjus 2 sav. po medikamentinio aborto moterims vėl gali įvykti ovuliacija, o nauja gyvybė gali užsimegzti dar prieš prasidedant mėnesinėms po pastarojo nėštumo nutraukimo.

Taigi, kai vyksite į konsultaciją dėl nėštumo nutraukimo, būtinai su gydytoju pasitarkite ir dėl kontracepcijos, kurią galėsite pradėti naudoti iškart po procedūros.

Statistika

Nustatyta, kad medikamentinio aborto efektyvumas siekia 95 proc. Tiesa, tai lemia ir gestacinis amžius: kuo nėštumas didesnis, tuo mažesnis procedūros patikimumas.

Teigiama, kad tik vienai moteriai iš 200 nepavykusį medikamentinį nėštumo nutraukimą prireikia užbaigti chirurginiu būdu.

Nepaisant medikamentinio aborto privalumų, vis tik dažniau moterys yra linkusios rinktis kitą ankstyvo nėštumo nutraukimo metodą – vakuuminę aspiraciją (vadinamąjį atsiurbimą, išvalymą). Vieno Nyderlanduose atlikto tyrimo duomenimis, iš 501 tyrimo dalyvių 71 proc. pasirinko vakuuminę aspiraciją.

Verta paminėti, kad Lietuvoje kasmet atliekama per 5 tūkst. abortų. Manoma, kad įteisinus ir ėmus plačiau taikyti medikamentinį abortą jų skaičius dar labiau išaugs.

Medikamentinis abortas: psichologinis ir etinis aspektas

Po medikamentinio aborto moteris lydi įvairios emocijos: ne tik palengvėjimas, bet ir netekties skausmas, liūdesys ar kaltė. Jei su šiais jausmais savarankiškai susidoroti nepavyksta, rekomenduojama kreiptis į psichologą.

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos atstovas Vytautas Klimas komentuoja, jog tam tikru intervalu išgėrus dvi tabletes nėštumas nutrūksta savaime, dažniausiai moteriai esant namuose, įprastoje jai aplinkoje. Tad intervencija tarsi mažiau paveikia moterį, ypač bijančią operacijų, ligoninių ir kt.

Kita vertus, yra teigiančių, kad medikamentinis abortas – didelė nepagarba embrionui, kuris bus tiesiog nuplaunamas į kanalizaciją ar išmetamas su buitinėmis atliekomis.

Kalbėdama apie abortus apskritai A. Furedi, knygos „The Moral Case for Abortion“ (2016) autorė, teigia, kad:

 • Abortas šiuolaikinėje visuomenėje turėtų būti priimamas kaip saugi ir veiksminga gimstamumo kontrolės priemonė.
 • Galimybė rinktis nėštumo nutraukimą – neatsiejama moterų reprodukcinės sveikatos priežiūros dalis, moterys turi visišką teisę gauti šią paslaugą.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Doviliškis prieš 1 sav.

  Doviliškis parašė:
  Parašykite man 860209545

  Man pačiai reikia kas turite parašykite man.

 2. User has not uploaded an avatar
  nebeprireike prieš 1 sav.

  Pagalba parašė:
  Sveikos reikia pagalbos. Mergina neplanavus pastojo ir nežinojo. Del patirto streso namuose galvojo kad normalu nesusirgti ir neskaiciavo laiko. Dabar 13 savaiciu i…

  turiu vaistukus nes muns nebeprireike

 3. User has not uploaded an avatar
  tekstile7 prieš 1 sav.

  Sveikos, turiu originalu komplekta is Editos naujas neispakuotas iki 11 savaiciu, 100% butent is Editos is UK pilnas su maziau salutiniu ne taip kaip lietuvos klinikose, pirkau sau nes norejau susitvarkyti be irasu tyliai. Galiu perleisti, atsiimti galima iskart gyvai.

 4. User has not uploaded an avatar
  RaudonaPieva prieš 1 sav.

  Pagalba parašė:
  Sveikos reikia pagalbos. Mergina neplanavus pastojo ir nežinojo. Del patirto streso namuose galvojo kad normalu nesusirgti ir neskaiciavo laiko. Dabar 13 savaiciu i…

  Jūs nejuokaukit su merginos sveikata. Varykit tik į gydymo įstaigą ir viskas. Tiek savaičių nėštumas jau turi placenta. Kas bus jei placenta nepasišalins pilnai. Dar visai traumuosit ir vistiek į ligoninę leksit.

 5. User has not uploaded an avatar
  Medamedute prieš 1 d.

  Tvarkiausi Kildoj. Labai nenorėjau įrašų, bet prisiskaičiusi forumo norėjau "oficialios įstaigos". Didžiausia klaida, kad nepasigilinau kas ir kaip. Iš pradžių sakė 220 euru, po to dar paaiškėjo, kad būtina "konsultacija" 5min. dar 100 euru. Didžiuliai skausmai, vaistai nesuveikė. Kaip vėliau paaiškėjo, nepilnas komplektas, nesamoningas vartojimas ir kaip išvis tokius "daktarus" žemė nešioja. Su dabartine valdžia eilini kartą vyksta "atkatai" ir biznio darymas. Jokios atsakomybės klinika neprisiėmė, mokėk dar. Sumokėjau iš viso beveik 500 euru, vėl niekas nesuveikė. Vėl jokių garantijų, rezultate pasiūlė daryti abraziją, bet ir už ją dar kartą susimokėti beveik 200 euru. Išmečiau beveik 500 euru ir prisidariau įrašų, nors sakė nebus Tada kaip ir dauguma jau daugelį metu, kreipiausi į Editą. Labai nustebau kai gavau daugiau vaistų, jie buvo kitokie, supratau, kad visur kur parašyta, kad klinikose durniai duoda nepilnus komplektus ir nieko nežino dėl vartojimo, merginos visa tai gryniausia tiesa. Dėl vartojimo viskas paaiškinta buvo kokį 20 kartų tiksliau ir visoje eigoje galėjau konsultuotis su Edita, skirtingai nei su klinika. Viskas buvo daug lengviau ir pavyko iš pirmo karto. Buvo klaida, kad nesikreipiau i Editą iš pradžių, visgi supratau tie geri atsiliepimai per 10 metų iš niekur neatsiranda. Tikrai rekomenduoju Editą, o jei eisit į privačią kliniką tai bent jau pasidomėkit ar duoda garantiją, kad nebūtų kaip man.