Medikamentinis abortas (nėštumo nutraukimas vaistais) (593)
Medikamentinis abortas – tai procedūra, kurios metu nėštumui nutraukti naudojami vaistai. Nuo 2023 m. ji oficialiai įteisinta ir Lietuvoje. Atliekant medikamentinį abortą nereikia atlikti operacijos, anestezijos, tik vėliau reikės apsilankyti pas gydytoją įsitikinti, ar nekilo komplikacijų ir ar gimda tinkamai išsivalė.
Manoma, kad medikamentinis abortas – saugus ir veiksmingas būdas eliminuoti nepageidaujamą nėštumą. Tačiau vis tik ši procedūra gali turėti tiek šalutinių poveikių, tiek ir emocinių bei psichologinių pasekmių.
Ko galite tikėtis iš medikamentinio aborto ir kada pravartu jį rinktis?
Atliekant medikamentinį abortą neprireiks nei operacijos, nei nuskausminimo. Procedūrą galima pradėti medicinos įstaigoje ar klinikoje, taip pat namuose, tačiau tokiu atveju vis tiek vėliau teks pasirodyti gydytojui: jis įvertins, ar nekilo komplikacijų.
Medikamentinis abortas pasirenkamas siekiant užbaigti ankstyvą persileidimą, nutraukti neplanuotą nėštumą arba jei dėl sveiktos būklės neleidžiama gimdyti vaikelio ir nėštumas kelia grėsmę moters gyvybei.
Galimos medikamentinio aborto rizikos
- Ne visiškai įvykęs abortas, dėl to gali prireikti chirurginės intervencijos.
- Jei vaistai nesuveikia, nėštumas nėra nutraukiamas (tokie atvejai – gana reti).
- Ilgai trunkantis ir intensyvus kraujavimas.
- Infekcija.
- Karščiavimas.
- Virškinimo sistemos negalavimai.
Svarbu
Jei medikamentai nesuveiktų ir vis tik moteris nuspręstų nėštumą tęsti, gali kilti didelių komplikacijų rizika.
Įrodyta, kad medikamentinis nėštumo nutraukimas neturi įtakos būsimiems nėštumams, nebent kiltų rimtų komplikacijų.
Medikamentinis abortas nėra tinkamas pasirinkimas, jei:
- Nėštumas – per didelis. Medikamentinį abortą galima atlikti, jei nėštumas tęsiasi ne ilgiau nei 9 sav. (skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos). Tiesa, yra ir vaistų, skirtų vartoti tik iki 7 nėštumo savaitės.
- Į gimdą šiuo metu yra įdėta kontraceptinė spiralė.
- Įtariamas negimdinis nėštumas.
- Turite tam tikrų sveikatos sutrikimų (kraujo krešėjimo, kraujavimo sutrikimai; širdies ar kraujagyslių ligos; sunkios kepenų, inkstų ar plaučių ligos; trukuliai ar epilepsija).
- Vartojate kraują skystinančius ar steroidinius vaistus.
- Artimiausiu metu neturėsite galimybės vėl apsilankyti sveikatos priežiūros įstaigoje arba negalite gauti skubiosios pagalbos.
- Diagnozuota alergija vienai iš vaisto sudėtinių dalių.
Kaip pasiruošti medikamentiniam abortui?
Prieš rekomenduodamas atlikti medikamentinį nėštumo nutraukimą, sveikatos priežiūros specialistas:
- Peržvelgs pacientės ligos istoriją ir įvertins bendrą sveikatos būklę.
- Atliks echoskopiją ir patikrins, ar nėštumas nėra įsitvirtinęs už gimdos ribų ir ar tai ne gimdos auglys.
- Skirs kraujo ir šlapimo tyrimus.
- Paaiškins, kaip viskas vyksta, informuos apie galimą šalutinį poveikį, rizikas, komplikacijas ir kt.
Nėštumo savaičių kiekis iš dalies lemia kraujavimo ir skausmo intensyvumą.
Galbūt šiuo metu bus sudėtingiau užsiimti visomis kasdienėmis veiklomis, tačiau mažai tikėtina, kad prireiks lovos režimo.
Iš anksto pasirūpinkite didesnio sugeriamumo higieniniais įklotais.
Jeigu emociškai jaučiatės prastai, prieš apsisprendžiant nutraukti nėštumą, vertėtų atvirai pasikalbėti su partneriu, artimaisiais arba ieškoti psichikos sveikatos specialistų pagalbos.
Medikamentiniam abortui naudojami vaistai
Nėštumui nutraukti naudojami vaistai, kurių veikliosios medžiagos yra mifepristonas ir mizoprostolis. Paprastai vaistai vartojami pirmąsias 7 nėštumo savaites, skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos.
Mifepristonas blokuoja hormoną progesteroną, todėl gimdos gleivinė plonėja, sutrikdoma embriono implantacija ir augimas. Mizoprostolis – kiek kitokio pobūdžio medikamentas: jis skatina gimdos susitraukimus ir embrionas išstumiamas per makštį.
Mifepristoną dažnai duodama klinikoje, tada po kelių valandų ar dienų jau namuose skiriamas mizoprostolis.
Užsienio šalyse nėštumui nutraukti skirti vaistai gali būti ne tik geriami įprastai (per burną), bet ir dedami po liežuviu, tarp dantų ir skruosto ar į makštį (lėtai tirpstančios tabletės), taip pat vaistai gali būti leidžiami (kaip metotreksatas). Metotreksatas gali suveikti tik per mėnesį.
Kai vaistai vartojami ne per skrandį, gali sumažėti šalutinis poveikis ir padidėti medikamento veiksmingumas. Taip pat preparatai veiksmingi tik pavartojus jų per pirmąsias 9 nėštumo savaites (pageidautina – kuo anksčiau).
Medikamentinio nėštumo nutraukimo metu vartojami vaistai sukelia kraujavimą iš makšties ir pilvo spazmus. Jie taip pat gali sukelti:
- pykinimą;
- vėmimą;
- karščiavimą;
- šaltkrėtį;
- viduriavimą;
- galvos skausmą.
Medikamentinio aborto metu pacientėms taip pat gali būti skiriama skausmą malšinančių vaistų, antibiotikų, nors infekcijų tikimybė yra gana maža.
Kokie simptomai rodo, kad moteriai po medikamentinio aborto gali prireikti medicininės pagalbos:
- Stiprus kraujavimas (jei įklotą tenka keisti kas 30–60 min. ar dar dažniau).
- Stiprus pilvo ar nugaros skausmas.
- Karščiavimas, trunkantis ilgiau nei 1 parą.
- Ypač nemalonaus kvapo išskyros iš makšties.
Norint sumažinti infekcijų riziką bent 2 sav. nereikėtų nieko dėti į makštį (pavyzdžiui, naudoti tamponų).
Gydytojas gali paklausti, ar vis dar jaučiate nėštumo požymius, ar matėte, kaip pasišalino gestacinis maišelis ar embrionas, kiek laiko kraujavote ir ar vis dar kraujuojate. Jei nėštumo nutraukti nepavyko, gali prireikti ultragarsinio tyrimo ir chirurginio aborto.
Nėštumo prevencija po medikamentinio aborto
Paprastai praėjus 2 sav. po medikamentinio aborto moterims vėl gali įvykti ovuliacija, o nauja gyvybė gali užsimegzti dar prieš prasidedant mėnesinėms po pastarojo nėštumo nutraukimo.
Taigi, kai vyksite į konsultaciją dėl nėštumo nutraukimo, būtinai su gydytoju pasitarkite ir dėl kontracepcijos, kurią galėsite pradėti naudoti iškart po procedūros.
Statistika
Nustatyta, kad medikamentinio aborto efektyvumas siekia 95 proc. Tiesa, tai lemia ir gestacinis amžius: kuo nėštumas didesnis, tuo mažesnis procedūros patikimumas.
Teigiama, kad tik vienai moteriai iš 200 nepavykusį medikamentinį nėštumo nutraukimą prireikia užbaigti chirurginiu būdu.
Nepaisant medikamentinio aborto privalumų, vis tik dažniau moterys yra linkusios rinktis kitą ankstyvo nėštumo nutraukimo metodą – vakuuminę aspiraciją (vadinamąjį atsiurbimą, išvalymą). Vieno Nyderlanduose atlikto tyrimo duomenimis, iš 501 tyrimo dalyvių 71 proc. pasirinko vakuuminę aspiraciją.
Verta paminėti, kad Lietuvoje kasmet atliekama per 5 tūkst. abortų. Manoma, kad įteisinus ir ėmus plačiau taikyti medikamentinį abortą jų skaičius dar labiau išaugs.
Medikamentinis abortas: psichologinis ir etinis aspektas
Po medikamentinio aborto moteris lydi įvairios emocijos: ne tik palengvėjimas, bet ir netekties skausmas, liūdesys ar kaltė. Jei su šiais jausmais savarankiškai susidoroti nepavyksta, rekomenduojama kreiptis į psichologą.
Lietuvos akušerių ginekologų draugijos atstovas Vytautas Klimas komentuoja, jog tam tikru intervalu išgėrus dvi tabletes nėštumas nutrūksta savaime, dažniausiai moteriai esant namuose, įprastoje jai aplinkoje. Tad intervencija tarsi mažiau paveikia moterį, ypač bijančią operacijų, ligoninių ir kt.
Kita vertus, yra teigiančių, kad medikamentinis abortas – didelė nepagarba embrionui, kuris bus tiesiog nuplaunamas į kanalizaciją ar išmetamas su buitinėmis atliekomis.
Kalbėdama apie abortus apskritai A. Furedi, knygos „The Moral Case for Abortion“ (2016) autorė, teigia, kad:
- Abortas šiuolaikinėje visuomenėje turėtų būti priimamas kaip saugi ir veiksminga gimstamumo kontrolės priemonė.
- Galimybė rinktis nėštumo nutraukimą – neatsiejama moterų reprodukcinės sveikatos priežiūros dalis, moterys turi visišką teisę gauti šią paslaugą.
Rašykit editai bet sunkei su ja per bitcoin ji tenori atsiskaitymo