Mes negimstame mokėdamos žindyti: ką būtina žinoti apie žindymą? (8)

Kūdikis žinda mamos krūtį Topuria Design | Shutterstock.com

Akusere Ieva Girdvainiene Akušerė, „Gandro lizdo“ įkūrėja Ieva Girdvainienė

Taip, žindyti reikia ir išmokti, ir įprasti. Visko bus – ir nesiseks, ir stebins, ir šimtai klausimų kils. Tačiau jei mama ieško, visus atsakymus randa. Viskas išmokstama ir išsprendžiama. 

Viena aišku: žindymo nauda – akivaizdi, ir stengtis verta. 

Laukiantis kyla noras ieškoti informacijos

Laukiantis kyla natūralus poreikis domėtis viskuo – ir besikeičiančiu savo kūnu, ir vaisiaus augimu bei vystymusi. O kur dar noras ieškoti informacijos apie gimdymą, pogimdyvinį laikotarpį ir t. t.

Mokymų ir literatūros tiek daug, kad neretai sunku įvertinti tikruosius poreikius, kokios temos iš tikrųjų yra būtinos žinoti besilaukiančiai šeimai ir ar apskritai reikia ruoštis šiam pokyčiui. Gal tiesiog pasitikėti savo kūnu? 

Iš tikrųjų tai – šeimos sprendimas, bet turėti tinkamą informaciją ir žinoti, kur reikiamu metu galite kreiptis, – ypač svarbu.

Žindymas – tai technika, kurios reikia išmokti

Daugelis procesų, susijusių su gimdymu, iš tiesų yra natūralūs, tačiau kūdikio žindymas yra technika ir ją reikia išmokti, taigi labai svarbu šalia savęs turėti gerą mokytoją!

Kūnas žino, kaip išnešioti ir kada bei kaip pagimdyti kūdikį, lygiai taip pat žino, ką reikia daryti, kad kūnas, užauginęs kūdikį, turėtų jam maisto. Tiesą sakant, galima būtų nieko nežinoti nei apie nėštumą, nei apie gimdymą, nei apie žindymą ir visa tai išgyventi, patirti spontaniškai.

Trumpai – svarbiausia informacija apie žindymą

Visgi mūsų protas neretai viską sujaukia, o informacijos – naujos ir pasenusios – gausa gali supainioti ir paklaidinti ne vieną mamą ar tėtį. Taigi trumpai apie tai, ką kiekviena nėščioji turėtų žinoti apie žindymą.

Žindymo pradžiamokslis

Naujagimio pieno poreikis ir jo mamos gebėjimas pagaminti jo būtent tiek, kiek reikia, yra puikus paklausos ir pasiūlos dėsnio pavyzdys iš gamtos. Mama, žinodama pagrindinius principus ir pasitikėdama savimi, gali užtikrinti sklandžią žindymo pradžią.

 • Žindymas turi būti pradėtas kuo anksčiau. Padėtas mamai ant krūtinės naujagimis pats pradeda spenelio paiešką. Mamai, kuri pradeda žindyti nepraėjus daugiau nei valandai po kūdikio gimimo ir žindo dažnai, nenustatydama griežtų pertraukų tarp maitinimų, yra paprasta užtikrinti pakankamą pieno gamybą.
 • Reaguokite į kūdikio alkio požymius. Maitinimas krūtimi bus lengvesnis, jeigu reaguosite į kūdikio alkio požymius. Nelaukite reikalavimų ar verksmo, krūtį galima pasiūlyti kada tik norite. Taip pat pažadinkite naujagimį ir pamaitinkite, jeigu pajutote, kad krūtys prisipildė pieno. Taip užtikrinsite ir savo mažylio sotumą, ir pieno gamybos procesą.
 • Žindymo dažnumas. Naujagimiai dažniausiai žinda kas vieną ar dvi valandas, arba ne mažiau kaip 10–12 kartų per parą. Žinoma, žiūrėkite ne į laikrodį, o į kūdikio poreikius.
 • Stebėkite, ar kūdikis valgo pakankamai. Skaičiuokite sauskelnes ir žinosite, ar kūdikis valgo pakankamai. Jeigu jis prišlapina 6–8 sauskelnes ir pasituština 2–5 kartus per parą (pradedant skaičiuoti nuo trečiosios paros po gimimo), galite būti tikra, kad maisto jam pakanka.
 • Žindymo priežastys – įvairios. Atsiminkite, kad naujagimiai žinda dėl įvairių priežasčių, ne tik dėl alkio.
 • Stenkitės susireguliuoti pieno gamybą. Jei kūdikis tarp maitinimų miega ilgiau nei tris valandas, pažadinkite jį kas dvi valandas, kol visiškai susireguliuos pieno gamyba.
 • Mokykitės taisyklingų žindymo padėčių iškart po gimdymo. Pirmoji žindymo padėtis bus pusiau gulomis gimdykloje, kai kūdikis šliauš prie krūties ir pats susiradęs ją apžios. Taip galima žindyti ir toliau, palatoje, laikantis oda prie odos kontakto ir leidžiant darbuotis pačiam. Jeigu gimdymo metu buvote kirpta ar plyšote, įsitikinkite, ar jums tikrai negalima sėdėti, nes gydytojai dažniausiai sako, kad sėdėti negalima dvi savaites, tačiau visai gali būti, kad galite sėdėti iš karto. Sėdimos žindymo padėtys yra daug paprastesnės ir lengvesnės, nei gulima. Taigi, mokykitės pasiimti ir pasidėti kūdikį prie krūties. Ir nenusiminkite, jeigu pradžioje nepavyksta pačiai. Pirmą parą vos pusei kūdikių pavyksta įvaldyti gerą krūties apžiojimą. Antrąją parą jau keturi iš penkių moka apžioti krūtį taisyklingai. Jeigu jums nepavyko iki 7-os paros, ieškokite specialistų pagalbos.

Išsamiai apie žindymo padėtis skaitykite:

 • Stenkitės vengti čiulptuko. Atsiminkite, kad čiulptukas nėra geras draugas žindomam kūdikiui. Jis apgauna kūdikį, suteikia nusiraminimą, bet nenumalšina alkio, nesuteikia žmogiško prisilietimo ir neskatina pieno gamybos. O pripratinus vaiką prie čiulptuko bėdų bus dar daugiau. Jeigu prisireikia maitinti kūdikį ne mamos pienu, turi būti naudojamas šaukštelis, taurelė ar kitos pagalbinės priemonės, labiau palankios žindymui nei buteliukas.
 • Pratinkitės prie žindymo padedama specialistų. Grįžus namo priprasti prie žindymo gali padėti vaiko gydytojas, akušerė ar sertifikuoti žindymo specialistai (IBLC).
 • Raskite bendraminčių. Tiesa, bus lengviau, jei susirasite bendraminčių mamų ar mamų savitarpio pagalbos grupę, nes palaikymas svarbus kiekvienai maitinančiai mamai.

3 dažniausiai užduodami klausimai apie žindymą

Ar pavyks išsimiegoti naktį žindant naujagimį?

Taip, tačiau jums reikės palaikymo komandos (kūdikio tėčio, močiutės), kurie kartais jums leis atsikvėpti ir išsimiegoti ramiau.

Ką aš, būdama žindyvė, galiu valgyti?

Viską, kas sveika ir tinka jūsų organizmui. Ypatingų produktų, skatinančių pieno gamybą, nėra.

Ar normalu, kad skauda krūtis žindant?

Ne, žindymas neturi būti skausmingas. Jeigu jaučiate diskomfortą maitindama būtinai pasikonsultuokite su specialistais.

Kuo skiriasi žindymas iš krūties ir iš buteliuko? Skaitykite:

Linkime sklandaus žindymo. Jums tereikia pasitikėti savo kūnu, naujagimiu, ir, pamatysite, kaip greitai įvaldysite šį naują, bet ypatingą procesą. :)

Susitikime Gandro lizdas

Tėvystės mokykla, nėščiųjų mokymai, video seminarai besilaukiančiosioms.

Akušerės, laktacijos konsultantės, kineziterapeutė individualių konsultacijų metu padės jums nepasiklysti tėvystėje ir priimti ją su šypsena!

Susiję straipsniai

Nežindau savo kūdikio, nes nenoriu: ar dėl to esu blogesnė mama?

Nemažai naujagimio susilaukusių moterų nusprendžia nežindyti. Nors per pastaruosius 20 m. žindomų kūdikių procentas augo, mamos nesirenka žindyti.

Kodėl kai kurios moterys nusprendžia nežindyti?

Kai kurioms mamoms apsispręsti žindyti lengva, tačiau kitoms apsisprendimą dažnai apsunkina sveikatos, informacinės, fizinės ar emocinės kliūtys.

Kūdikis žįsdamas nuolat užmiega: 5 patarimai, kaip elgtis

Dauguma naujagimių, kad pasisotintų, pabunda dažnai ir reguliariai, ir ne tik dienos metu, bet ir naktį. Tačiau kiti naujagimiai – tikri miegaliai.

Naujausi komentarai

 1. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  Netipiška parašė:
  Geras tas žindymo biznis Tos, pas kurias pieno yra pakankamai, pažindys ar su tokiomis patarėjomis, ar be jų (bet jausis patarėjoms dėkingos). Toms, pas kurias p…

  Geras 'biznis' seimai sutaupyti pinigų. Norint tikrai daug ką galima padaryti, svarbu iškart nebėgti mišinio pirkt, o jo griebtis jei jau tikrai trūksta pieno. Db begalė yra pagalbos kaip ir pientraukių jei ištikro neįmanoma maitinti iš krūtinės. Net ir brangiausi atsiperka. Mišiniai, tai geresnis biznis. Neatlaikys pradžioj maitinimo sunkumų, tai pirksi net ne metus 🙈

 2. User has not uploaded an avatar
  Win.win prieš 1 m.

  Gimdymo namuose viena sena patyrusi akušerė man pasakė žodžius, į kuriuos turbūt telpa visa tiesa apie žindymo kursus, žindymo specialistes ir t.t.: "kuo žemesnio intelekto ir išsilavinimo moteris, tuo lengviau jai sekasi žindyti". Gyvūnų pasaulyje nėra tokio dalyko, kaip "prutrūko pieno", nes ten nėra minčių, baimių ir pan. Tik instinktai. O mes taip pat gyvūnai, tik su didelėmis smegenimis, kurios kartais mums ,trukdo' daryti tuos dalykus, kurie yra duoti ir sutvarkyti gamtos. Mano supratimu, vieninteliai svarbūs dalykai, kuriuos naujai mamai reikia žinoti - kaip teisingai paduoti krūtį, kad nenugraužtų spenelio, ir ką daryti, kai atsiranda pieno sąstovis. Turiu du vaikus, kuriuos išmaitinau po metus absoliučiai be jokių bėdų ir sunkių akimirkų (nors pirmojo buvau nusiteikusi išvis nežindyti, man jaunai durnai tai atrodė kažkaip šlykštu, kol negimė vaikas, todėl šiuo procesu iš teorinės pusės visai nesidomėjau). Ir esu įsitikinusi, kad tų bėdų nebuvo dėl to, jog niekada, niekada man net nebuvo šovusi mintis, kad nebus pieno, kad jo bus ar yra mažai, kad vaikas alkanas, kad priaugo mažai svorio ar pan. Tad ramių minčių visoms mamoms.

 3. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  Win.win parašė:
  Gimdymo namuose viena sena patyrusi akušerė man pasakė žodžius, į kuriuos turbūt telpa visa tiesa apie žindymo kursus, žindymo specialistes ir t.t.: "kuo žemesnio i…

  Ištikrųjų būna tų bėdų ir ne taip retai. Man pačiai ne pirmas vaikas, niekada žindymas nebuvo lengvas kelias. Valandų valandomis kabodavo ant mp. Kažkaip pavykę du išmaitinti po 2-2.4 metus! O va mažylio pati nesugebėjau išmaitinti. Pradėjo trūkti pieno, vaikas pradėjo silpti. Teko griebtis mišinio. Tik vien dėl didelio noro ir idėto darbo pavyko prišaukti pakankamai pieno. Tačiau jis daugiau nebežindė. Apžiojimas geras, viskas kaip ir gerai, o produktyvaus žindymo nebuvo.
  Žinoma pažengę viskas ir galima sėkmingai nusitraukinėti tik reikia darbo ir kantrybės.

 4. Myliujura
  Myliujura prieš 1 m.

  DeeDee28 parašė:
  "Nelipo" ji man irgi kažkaip. Gal savo darbą ir išmano, bet bendravimas šaltas ir kažkaip jaučiausi kalta, kad gaišinu jos laiką 😀 Vėliau teko konsultuotis su kita …

  Nesuprantu ka ji ten daro, jei tik viesom gadina nuotaika... turi ta savo gandro lizda tai tegul tai ir dirba. Nes as kai prisimenu ja tai net bjauru pasidaro

 5. Amadra
  Amadra prieš 1 m.

  Win.win parašė:
  Gimdymo namuose viena sena patyrusi akušerė man pasakė žodžius, į kuriuos turbūt telpa visa tiesa apie žindymo kursus, žindymo specialistes ir t.t.: "kuo žemesnio i…

  Labai idomi jusu mintis ir pagaunu jos logika. Tik, neabsoliutindama ir neturedama omeny jokios cia esancios nares, o kalbedama tik apie savo aplinkoje turimas mamas, pastebejau, kad butent prastesnio issilavinimo moterys nezindo pacios, o dazniausia to priezasti pamini pieno trukuma. Gal ten tokie socialiniai burbulai susiformave, kad jos ir tarpusavy pasitardamos viena kita atitinkamai pamoko, o placiau pasidometi jau nebesistengia.
  Atitinkamai ju ir pajamos yra mazesnes, tad nereta dejuoja, kaip brangu auginti kudiki, kiek kainuoja misinukai. O man nuosirdziai apmaudu, nes su trupuciu ziniu ir pastangu matinimas joms nekainuotu 😕
  Beeet, pripazistu, turiu ir itin daug gyvenime pasiekusiu pazistamu moteru, kurioms zindymas yra gyvenimo budo bei karjeros stabdis. Bet ten jau motyvai renkantis maitinimo buda visiskai kiti - noras maksimaliai gyventi ankstesni socialini gyvenima, karjeros tikslai ir tt.

Skelbimai

14,00 €
116 | 5 - 6 m.
38,00 €
50 | 22 | XL