Migdymo būdai: II – miegojimas kartu (296)

Miegojimas su kūdikiu vienoje lovoje Monkey Business Images | Shutterstock.com

Kam tinka: naujagimiams ir bet kokio amžiaus kūdikiams, ypač tiems, kuriems reikia artimo fizinio kontakto, taip pat jautresniems, neramiems kūdikiams.

Privalumai: šalia mamos dažniausiai užmiega net ir labai neramūs kūdikiai, artimas fizinis ryšys padeda formuotis artimam emociniam ryšiui tarp mamos ir vaiko. Mamai nereikia keltis žindyti.

Trūkumai: didesnė staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika. Būtina paisyti saugumo taisyklių. Kai kurie kartu miegantys tėvai blogiau išsimiega. Įpratęs miegoti su tėvais, vėliau gali sunkiai persikraustyti į savo lovą, gali jaustis atstumtas.

Esmė: kūdikis miega tėvų lovoje šalia mamos. Mama gali greitai sureaguoti į jo niurzgėjimą, o jausdamas fizinį artumą kūdikis užmiega greičiau, miega ramiau.

Kaip tai daroma? Jeigu jūsų šeimai priimtinos prieraišios tėvystės idėjos (tai vaikų auginimo stilius, kai vertinamas artimas fizinis ryšys – žindymas, kūdikių nešiojimas ir t.t.), galite nuspręsti miegoti kartu su kūdikiu. Žindant tai ypač patogu, nes nereikia naktį keltis.

Šis būdas taip pat gali būti išsigelbėjimas ir vos ne vienintelė galimybė visai šeimai bent kiek pamiegoti, jei kūdikis yra labai neramus (kitais žodžiais tariant, reiklus).

Tačiau esti ir tokių kūdikių, kurie, atvirkščiai, miegodami kartu su mama, taip įsijaudrina, kad gali tapti neramūs. Tokiu atveju reikėtų ieškoti kitokių būdų fiziniam artumui išlaikyti. Jei buvote apsisprendę miegoti kartu su vaiku, jums gali būti sunku su tokia situacija susitaikyti, tačiau negalite nepaisyti savo kūdikio poreikių ir nereaguoti į jo rodomus signalus.

Vis dėlto reikia nepamiršti, kad kartu su tėvais miegantiems kūdikiams padidėja staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS). Amerikos pediatrijos akademijos (APA) duomenimis, maždaug 50 procentų nuo SKMS mirusių kūdikių miegojo kartu su tėvais vienoje lovoje. APA rekomenduoja geriau šalia tėvų lovos pastatyti lovytę ar lopšį. Tai būtų saugesnis pasirinkimas.

Jeigu vis dėlto jūsų šeima nuspręstų miegoti kartu su kūdikiu, turite paisyti šių saugumo taisyklių:

 • Lova turi būti visiškai saugi kūdikiui. Idealu – lygus ir tvirtas čiužinys ant grindų. Negalima miegoti ant minkšto paviršiaus, tokio, kaip vandens lova, sofa, krėslas ir panašiai.
 • Neturi būti laisvų paklodžių kraštų, užklotų, kuriuose kūdikis gali įsipainioti, taip pat pagalvių, kurios galėtų ant mažylio užkristi. Geriausia kūdikį užkloti ne antklode, o migdyti jį specialiame kūdikių miegmaišyje.
 • Neturi būti tarpų tarp čiužinio ir lovos rėmo, kuriuose būtų galima įstrigti.
 • Jeigu lovos kraštai tokie, kad kūdikis nuo lovos galėtų nusiristi – būtinai paklokite ką nors minkšto ant grindų. Kūdikis gali nusiristi net ir tuomet, kai jis dar, atrodo, nemoka vartytis.
 • Kūdikiai turėtų miegoti tarp mamos ir sienos arba mamos ir lovos krašto. Tėtis, broliai ir seserys, seneliai ir auklės neturi tokio instinktyvaus kūdikio pajutimo, kokį turi mama, todėl neturėtų miegoti šalia naujagimio. Atkreipkite dėmesį, ar jautriai miegate, ar nubundate nuo menkiausio kūdikio pajudėjimo ir niurzgimo. Jei įmingate giliai, ir jus pažadina tik garsus verksmas, galbūt geriau rinktis kūdikio migdymą šalia lovos pastatytoje lovelėje ar lopšyje.
 • Nemiegokite kartu su kūdikiu vienoje lovoje, jei turite daug viršsvorio, nes netyčia galite užspausti kūdikį.
 • Miegant kartu su kūdikiu draudžiama vartoti alkoholį ar vaistus, dėl kurių miegas taptų per daug gilus.
 • Jūsų naktiniai drabužiai neturi turėti raištelių ar kaspinų. Lovoje nedėvėkite papuošalų, jeigu jūsų plaukai ilgi – suriškite ar supinkite juos į kasą.
 • Jeigu lovoje miega kūdikis – neleiskite į lovą jokių naminių gyvūnėlių.

----------------------------------------------------

Kiti migdymo būdais:

Migdymo būdai: ĮVADAS

I – migdyti tol, kol visiškai užmiega

II – miegojimas kartu

III – savarankiškas nusiraminimas

IV – „ilgas atsisveikinimas“

V – Feberio metodas

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. AG30
  AG30 prieš 8 m.

  fenix parašė:
  Čia ilgis 220? Mum tai ilgos nereik - mes 170 ūgio su vyru

  Taip, nes mano vyras 2m jam visos lovos mazos:))

 2. fenix
  fenix prieš 8 m.

  AG_28 parašė:
  Taip, nes mano vyras 2m jam visos lovos mazos:))

  Užjaučiu lėktuvuose ir viešbučiuose tokius žmones.. Na bet bent namie gerai

 3. AG30
  AG30 prieš 8 m.

  fenix parašė:
  Užjaučiu lėktuvuose ir viešbučiuose tokius žmones.. Na bet bent namie gerai

  Ir auto daug kur kojos remiasi :))

 4. Kurpelė
  Kurpelė prieš 7 m.

  Miegam kartu, diena visada užmigdžius perkelti į lovytę miegoti.

 5. Bridze
  Bridze prieš 1 m.

  Amerikos pediatrijos akademijos (APA) duomenimis, maždaug 50 procentų nuo SKMS mirusių kūdikių miegojo kartu su tėvais vienoje lovoje.

  O kiti 50% miegojo savo lovytėse? Tai kur ta didesnė rizika?

  Ir šiaip, pasenusi info, naujausi tyrimai rodo, kad kaip tik miegant su tėvais rečiau ištinka SKMS.