Mikroelementų ir elektrolitų kraujo tyrimas nėštumo metu

Medžiaga parengta pagal
„Antėja laboratorija“ informaciją.
Mikroelementų ir elektrolitų tyrimas nėštumo metu nėra privalomas, tačiau jį galima atlikti, jeigu nėščioji junta nemalonius simptomus - nuovargį, mėšlungio traukimą, irzlumą ir kt.
Kas yra mikroelementai ir elektrolitai?
Mikroelementai - vitaminai ir mineralai, kurių žmogaus organizmui reikia labai nedideliais kiekiais, tačiau jie itin svarbūs gerai savijautai. Įvairūs mikroelementai dalyvauja hormonų ir fermentų gamyboje, yra atsakingi už sklandų organų ir jų sistemų darbą, stiprų imunitetą ir stabilią emocinę būklę.
Žmogaus organizmui svarbūs mikroelementai: folio rūgštis, vitaminai A, C, D, E, B grupės vitaminai, geležis, chromas, jodas, cinkas ir kt.
Elektrolitai - mineralų jonai, turintys teigiamą arba neigiamą krūvį ir galintys praleisti elektros srovę. Elektrolitai žmogaus organizme reguliuoja vandens kiekį ir jo apykaitą, kraujo ir kitų terpių pH, yra atsakingi už kraujo spaudimą, nervines ir raumenų funkcijas.
Žmogaus organizmui svarbūs elektrolitai: kalcis, magnis, chloras, kalis, natris ir kt.
Nėštumo metu mikroelementų ir elektrolitų gali trūkti
Nėštumo metu įvairių mikroelementų ir elektrolitų poreikis ženkliai išauga, nes jie būtini ne tik normalių moters organizmo funkcijų palaikymui, bet ir besivystančiam vaisiui. Mikroelementų ir elektrolitų trūkumas ypač dažnas, jeigu moterį nėštumo pradžioje, kuomet organizmas turi kaupti atsargas sėkmingam kūdikio išnešiojimui ir pagimdymui, kamavo toksikozė.
Nėštumo metu dažniausiai trūksta geležies, magnio, kalcio, vitamino D, folio rūgšties, cinko, jodo.
Simptomai, kurie gali būti susiję su mikroelementų ir elektrolitų trūkumu:
- Silpnumas;
- Nuovargis;
- Galvos svaigimas;
- Širdies ritmo sutrikimai;
- Mėšlungis;
- Pykinimas ir vėmimas;
- Irzlumas;
- Suprastėjusi plaukų, odos būklė.
Kaip atliekamas mikroelementų ir elektrolitų tyrimas?
Įtarus, kad nėščiajai (ar bet kuriam kitam žmogui) trūksta mikroelementų ir elektrolitų, vertėtų atlikti tyrimą.
Mikroelementų ir elektrolitų kiekis nustatomas kraujyje, tad tyrimui tereikės trupučio veninio kraujo.
Prieš kraujo paėmimą tyrimams rekomenduojama nevalgyti, negerti sulčių, arbatos ir kavos, neužsiimti aktyvia fizine veikla.
Jeigu vartojate vaistus, vitaminus, maisto papildus reikėtų įspėti gydytoją ar laboratorijos darbuotoją. Esant galimybei, kraujo tyrimą dažniausiai rekomenduojama atlikti po vaistų vartojimo praėjus 10-14 dienų.
Kaip atstatyti mikroelementų ir elektrolitų balansą?
Atlikus tyrimus ir sužinojus, kokių ir kiek mikroelementų ir/ar elektrolitų trūksta, galima imtis gydymo.
Esant didesnei mikroelementų ir/ar elektrolitų stokai rekomenduojama vartoti gydytojo paskirtus vitaminų, mineralų kompleksus, maisto papildus.
Jeigu disbalansas ne toks ryškus, pakaks subalansuoti mitybą, darbo ir poilsio režimą. Rinkitės įvairų, šviežią, pilnavertį maistą, gerkite daugiau vandens, pailsėkite. Jeigu nėštumo metu kamuoja toksikozė, pasistenkite valgyti dažniau, mažomis porcijomis.