Mikroklimatas kūdikio kambaryje: drėgmėmatis ir termometras – būtini?

Drėgmėmatis vaiko kambaryje Africa Studio | Shutterstock.com

Naujagimiai ir kūdikiai – kur kas jautresni temperatūros ir drėgmės pokyčiams nei suaugusieji. Jų termoreguliacinė sistema nėra brandi, jie negeba efektyviai sušilti ir prakaituoti, todėl tėvų užduotis – stebėti, kad kūdikio kambaryje nebūtų nei per karšta, nei per vėsu, ir sureguliuoti optimalų drėgmės lygį.

Temperatūra kūdikio kambaryje

Optimali kūdikio kambario temperatūra – apie 20–22 °C. Jeigu sudėtinga reguliuoti temperatūrą, galima įsigyti šildytuvą-ventiliatorių, fiksuojantį kambario temperatūrą ir atitinkamai ją padidinantį arba sumažinantį.

Su per aukšta patalpos temperatūra siejami kūdikių negalavimai

Kūdikiams ypač pavojinga – aukšta temperatūra. Ji siejama su:

 • galūnių ir pilvo raumenų spazmais, mėšlungiu. Šios būklės gali atsirasti ir dėl karšto oro, ir gausiai prakaituojant, kai kūdikis netenka elektrolitų. Pastebėjus šias būkles kūdikiui būtina duoti gerti daug skysčių. Kovojant su mėšlungiu efektyvus masažas.
 • Perkaitimu. Jeigu patalpos temperatūra yra aukštesnė nei 23–25 °C, kūdikis gali perkaisti. Tokiu atveju reikėtų kūdikį išnešti į vėsesnę patalpą, vėlgi duoti daugiau gerti, perrengti plonesniais drabužėliais, nedėti kepurės, kojinių, nenaudoti užklotų ir kt.
 • Didesne SKMS rizika. Aukštesnė aplinkos temperatūra (ypač kūdikiui miegant) yra siejama su didesne staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika.

Oro drėgmė kūdikio kambaryje

Pagal tarptautines rekomendacijas drėgmės lygis naujagimio (kūdikio) kambaryje turėtų būti apie 50–60 %.

Per sausas patalpų oras ir su tuo susiję negalavimai

 • Odos gleivinės perdžiūvimas ir sloga. Sausas patalpų oras labai žalingas gleivinėms, o kūdikių gleivinės labai jautrios. Dėl per sauso patalpų oro gali prasidėti sloga, sukelianti daugybę problemų tiek tėvams, tiek pačiam kūdikiui. Užsikimšus nosytei kūdikis negali normaliai kvėpuoti per nosį, todėl kyla daug sunkumų žindant ar geriant pieną iš buteliuko.
 • Didesnė alergijų išsivystymo rizika. Tvyrant sausam orui alergenai ne nusėda ant grindų ir paviršių, bet sklando ore: jų nepašaliname valydami patalpas sausuoju būdu, todėl padidėja rizika, kad kūdikiui išsivystys alergija.

Kaip padidinti drėgmės lygį kūdikio kambaryje?

Drėgmės lygis patalpose stipriai nukrinta prasidėjus šildymo sezonui: intensyviai šildomose patalpose santykinė oro drėgmė gali sumažėti iki vos 20 %, todėl būtina ieškoti būdų drėgmės lygiui padidinti. Keli patarimai:

 • įsigykite oro drėkintuvą. Jų pasirinkimas rinkoje – gana didelis: galima įsigyti vos keliolika eurų kainuojančius oro drėkintuvus, galima rasti ir specialius orą valančius prietaisus su drėkinimo funkcija, kainuojančius per kelis šimtus eurų.
 • Ant radiatorių pakabinkite šlapių skalbinių: tai vienas žinomiausių ir universaliausių patalpų drėkinimo būdų, ypač pasiteisinantis, jei neturite skalbinių džiovyklės.
 • Reguliariai vėdinkite kūdikio kambarį. Tai daryti reikėtų bent kelis kartus per dieną, plačiai atveriant langą kelioms minutėms.
 • Drėgnuoju būdu kasdien valykite kūdikio kambario paviršius ir grindis.
 • Pastatykite indų su vandeniu.
 • Drėgmės lygį gali padidinti ir augalai, siurbiantys vandenį šaknimis ir jį išgarinantys pro lapus.

Išsamiau apie patalpų mikroklimatą skaitykite:

Per drėgnas patalpų oras ir su tuo susiję negalavimai

 • Pelėsio veisimasis. Jeigu drėgmės lygis kūdikio kambaryje viršija 70 %, gali pradėti veistis pelėsis. Jis taip pat gali sukelti alergiją, bronchinę astmą ar kitas ligas. Dėl pelėsio neigiamo poveikio kūdikis gali būti dirglus, nuolat pavargęs, jam gali perštėti odą, prasidėti sloga, kosulys ir kt. Kūdikiai ir maži vaikai, kaip ir nėščiosios, – itin jautrūs pelėsiui.

Kaip sumažinti drėgmės lygį kūdikio kambaryje?

Jeigu kūdikio kambaryje drėgmės per daug, įsigykite drėgmės sugėriklį (oro sausintuvą). Jei drėgmės perteklius nedidelis, gali užtekti drėgmės sugėriklio-maišelio, kainuojančio vos kelis eurus. Specialūs drėgmės sugėrikliai su įdėklais kainuoja apie 10–15 Eur. Profesionalūs oro sausintuvai gali kainuoti 200 Eur ir daugiau.

Drėgmės ir temperatūros matavimo prietaisai kūdikio kambaryje

Norint palaikyti optimalią temperatūrą ir drėgmę naujagimio ar kūdikio kambaryje, reikėtų įsigyti specialų daugiafunkcį prietaisą, fiksuojantį temperatūrą ir drėgmės lygį.

 • Termometrai-drėgmėmačiai. Šiuo metu vieni populiariausių rinkoje – skaitmeniniai termometrai-drėgmėmačiai. Jų kainos prasideda vos nuo 10 Eur. Brangesni ir daugiau funkcijų turintys prietaisai kainuoja iki kelių dešimčių eurų.
 • Išmanieji kūdikių stebėjimo prietaisai. Į šiuos prietaisus dažnai būna integruota ne tik mobilioji auklė, kitos funkcijos, bet ir patalpų termometras bei drėgmėmatis. Paprastai tokio tipo prietaisai yra brangesni ir kainuoja nuo maždaug 40–50 Eur, priklausomai nuo gamintojo. Daugelį jų galima susieti su išmaniaisiais telefonais, tad informaciją apie temperatūros ar drėgmės pokyčius gausite tiesiai į išmanųjį prietaisą. Reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurie išmanieji kūdikių monitoriai turi termometrus, bet nematuoja drėgmės lygio, todėl prieš įsigydami prietaisą atidžiai išstudijuokite jo funkcijas ir įvertinkite, kiek jos svarbios.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.