Mitai apie nėščiųjų mankštas

Mitai apie nėščiųjų mankštas

Nėščiųjų mankštos pastaruoju metu populiarėja, tačiau vis dar ne viena bijo sportuoti, nes nenori pakenkti vaikeliui.

Kokie yra populiariausi nėščiųjų mankštų mitai?

I MITAS. Nėščioji pati gali nuspręsti, ar ji gali mankštintis, ar ne.

Vien nėščiosios sprendimo mankštintis nepakanka. Prieš pradedant užsiėmimus, moters sveikatos būklę turi įvertinti ją prižiūrintis akušeris – ginekologas ir duoti leidimą mankštintis.

II MITAS. Iki nėštumo nesportavusi nėščioji negali mankštintis.

Tiesa yra ta, kad geriausia rinktis tuos užsiėmimus, kuriuos praktikavote dar iki nėštumo, tačiau apkrovos turi sumažėti (pavyzdžiui, jeigu iki pastojimo jogos nesate bandžiusios, ją būtų geriausia pradėti praktikuoti tik po gimdymo).

Nesportavusios moterims rekomenduojamos mažesnio intensyvumo fizinio aktyvumo formos: vaikščiojimas, mankšta vandenyje arba salėje.

Žinoma, galima rinktis ir nebandytas formas, tačiau tam gaukite savo akušerio - ginekologo pritarimą, informuokite treniruočių instruktorių, kad esate naujokė, o pati sportuodama nepersistenkite.

III MITAS. Nėščioji neturėtų mankštintis savarankiškai.

Netiesa, bet... Mankštintis namuose galima su sąlyga, kad nėščioji prieš pradėdama mankštą pasitars su gydytoju ginekologu ir su kineziterapeutu.

Kineziterapeutas sudarys individualią mankštos programą, kuri priklauso nuo moters fizinės būklės, nėštumo trimestro ir kitų svarbių faktorių.

Kineziterapeuto sudaryta mankštos programa užtikrins optimalų fizinį krūvį ir padės išvengti galimų komplikacijų.

IV MITAS. Nėščiųjų mankšta vandenyje iš esmės nesiskiria nuo kitų mankštos būdų.

Tai netiesa. Mankšta vandenyje – viena iš saugiausių ir efektyviausių fizinio aktyvumo formų nėščiajai. Mankštinantis vandenyje, dėl specifinių vandens savybių kūno raumenims tenka išlaikyti 50 proc. mažiau svorio nei įprastos mankštos metu, mažėja raumenų patempimo tikimybė, mažėja sąnarių apkrova.

Dėl vandens slėgio lengvėja širdies ir kraujagyslių sistemos darbas. Vandenyje bet koks judesys gauna pasipriešinimą, priešingai nei sausumoje, kurioje bet kuris judesys pirmiausia yra veikiamas tik gravitacijos. Svarbu ir tai, kad, mankštinantis vandenyje, akivaizdžiai pakyla nėščiųjų nuotaika.

V MITAS. Mankštintis vandenyje gali visos nėščiosios.

Netiesa. Mankštintis vandenyje nerekomenduojama toms moterims, kurios turi odos problemų, yra alergiškos, turi nusiskundimų, kad jų gleivinės yra jautrios naudojamoms dezinfekcinėms medžiagoms, taip pat tos, kurios yra stebimos dėl galimo priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo.

Dėl mankštos vandenyje kiekvienu atveju reikia spręsti individualiai, todėl moteris turi pasikonsultuoti su savo ginekologu.

Simona Vičiūtė Parengė Simona Vičiūtė,
Klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ kineziterapeutė
www.dakataras.lt

Susiję straipsniai

Galima ar ne sportuoti nėštumo metu? Taip, jei norite lengvesnio gimdymo

Nėštumas – ir nepaprastas, ir sudėtingas etapas moters organizmui. Šiuo metu moters kūnui tenka prisitaikyti prie naujo ritmo ir krūvio.

Apie kūno pokyčius bei masažo naudą nėštumo metu ir po gimdymo: nauda – akivaizdi

Kiekvienas žmogus, kuris kada nors buvo profesionaliame masaže, patvirtins, kad po masažo geriau jaučiasi tiek kūnas, tiek siela.

Nėščiųjų mankšta namuose

Keletas praktinių nėščiųjų mankštos pratimų, kuriuos galima atlikti namuose.