Mokslo metai prasidėjo: kaip palengvinti rytus vaikui ir mums, tėvams?

Vaikai atsisveikina prie mokyklos su mama LStockStudio | Shutterstock.com

 Renata Cikanaitė Projekto tėvams „Tėvai ryšyje“ autorė
www.tevairysyje.lt 

Kai kam šis rugsėjis buvo pirmas, kai kam jau antras ar trečias, ar net ir paskutinis mokykloje. Tačiau nerimo užtenka visiems, visai nesvarbu, kaip dažnai tos paradinės mokyklos durys jau buvo varstomos.

Rytai visą rugsėjo mėnesį gali prasidėti verksmais, pykčiais, miego trūkumu, pilvo skausmais. Rugsėjis vyksta ne tik vaikams, rugsėjį taip pat išgyvena tėvai.

Ne bandyti įkalbėti, o išklausyti vaiką

Bene svarbiausia yra ne bandyti įkalbėti vaiką, kaip jam bus mokykloje smagu, o koncentruotis į išklausymą. Mes dažnai norime atsakyti ir paaiškinti vaikui, kad nebus taip baisu, kaip atrodo, bet išklausymas nereikalauja atsakymo. Išklausyti reiškia, kad aš galiu išgirsti visa tai, ką tu turi pasakyti, nebandydamas taisyti situacijos ar tavo jausmų situacijoje.

Kiekvieno vaiko adaptacija – individuali

Nėra tinkamos ar netinkamos adaptacijos, yra tik jūsų vaiko adaptacija, jo jausmai į tai ir jūsų jausmai į tai, kaip jaučiasi vaikas. Išklausymo šiuo metu reikia ne tik jūsų vaikui, bet ir jums. Jeigu tokio žmogaus šalia nėra, atiduokite savo mintis popieriaus lapui, išprakaituokite jas ant sporto kilimėlio arba išspardykite kartu su rudenėjančiais lapais.

Kai visi bus išgirsti, tada galima pagalvoti, kaip konkrečiai šioje situacijoje galite palengvinti rytus savo vaikui ir jums patiems. Susidraugavę su savo mintis, galėsite priimti visai kitokius sprendimus, negu būtumėte priėmę, kai galvoje sukosi nerimą keliančios mintys.

Artimas ryšys su tėvais ir mokytoju – labai svarbus

Vaikams svarbu jausti artimą ryšį su suaugusiuoju. Namuose tai yra tėvai, mokykloje – mokytojas. Jei pastebėsite, kad jūsų vaikas mokykloje nesijaučia gerai, pasikalbėkite su mokytoju. Papasakokite daugiau apie savo vaiką, paaiškinkite, kad jums atrodo, jog jam sunku ir reikia papildomo dėmesio. Tai gali būti ypatingas mokytojo padėjėjo vaidmuo, ypatingas darbas, skirtas tik jam, kažkas, kas padės vaikui jausti, kad jis čia savas, reikalingas, be jo – nė iš vietos.

Vaikui girdint reiškime pasitikėjimą mokykla ir mokytoja

Labai svarbu vaikui girdint išreikšti savo pasitikėjimą mokykla ir mokytoja. Jeigu vaikai jaus, kad ir mes patys dvejojame, tai jiems tai bus tarsi patvirtinimas, kad iš tiesų yra čia ko nerimauti. Taip pat drąsiai dalinkitės savo vaikystės prisiminimais. Visokiais. Papasakokite, kad jūs taip pat nerimavote, kad verkėte, kad susiradote draugą, kad nesupratote, kad lengvai perskaitėte. Kuo daugiau pasakosite ir atvirausite, tuo labiau bus aišku vaikui, kad jums irgi buvo labai panašiai, ir kad buvo visko. Mes galime padėti vaikui savo pavyzdžiu normalizuoti jo patirtis, parodyti, kad taip jaustis – normalu.

Svarbus ryšys su kitais vaikais ir namais

Vaikams taip pat svarbus ryšys su kitais vaikais. Paklauskite mokytojos, ar ji pastebėjo, su kuo bendrauja jūsų vaikas. Paklauskite savo vaiko, kuriuos vaikus jis norėtų pakviesti žaisti į namus po pamokų. Su kuo jis sėdi, su kuo valgo. Kas jį mokykloje prajuokino. Koks vaikas jam atrodo artimiausias.

Jaunesniems vaikams galima pasiūlyti mokykloje turėti šeimos nuotrauką, mėgstamiausią žaisliuką, suvenyrą iš šeimos atostogų. Galima sukurti atsisveikinimo ritualą ir vieni kitiems ant rankos nupiešti po širdelę, kad vaikas žinotų, jog jūs visada su juo šalia.

Grįžus iš mokyklos – daug skirtingų jausmų

Grįžus iš mokyklos vaikas parsineš daug skirtingų jausmų. Bus momentų dienoje, kai jam bus smagu, įdomu, lengva, bus momentų, kai bus nedrąsu, liūdna, sunku, vieniša... Visa tai vaikas parsineš namo, tad svarbu jį išklausti ir suteikti jam erdvės, kur visi tie jausmai galėtų būti paleisti. Lengviausia vaikams išsilakstyti jausmus, išsibėgioti, išsišokinėti, išsigrumti, išsistraksėti. Taip pat padeda paprasčiausios senos geros ašaros, kai išsiverkus paprasčiausiai palengvėja. Ir juokas!!!

Juokas yra nuostabus būdas išlieti nerimą, o bet kuris vaikas, kuris sunkiai prisitaiko prie mokyklos, viduje jaučia nerimą ir baimę. Suteikite jam kuo daugiau progų kikenti. Jei rytais galite praleisti šiek tiek laiko žaisdami gaudynes namuose, pastebėsite, kad mokykloje atsiskyrimas vyksta sklandžiau.

Žaidimas „Nepalik manęs“: išžaiskite baimes

Galite po mokyklos su mažesniais vaikais prevenciškai žaisti žaidimą „Nepalik manęs“. Kai skaitote kartu ir vaikas pradeda keltis nuo jūsų kelių, patraukite jį atgal prie savęs ir pasakykite jam, kaip labai jums patinka jį laikyti, kad NIEKADA NIEKADA NIEKADA jo nepaleisite.

Vaikas turi jaustis laisvas pasitraukti, bet jūs vis tiek bandote jį žaismingai sulaikyti ir maldaujate, kad jūsų nepaliktų. Tai yra vadinami terapiniai žaidimai, kurių tikslas – išžaisti viduje gyvenančias šiuo atveju atsiskyrimo baimes. Kuo daugiau juoko iš jūsų abiejų, tuo geriau!

„Įsivažiuoti“ padės lėta buitinė rutina, daug miego, ilgesni rytai...

Grįžti į mokyklą taip pat padeda rami buitinė rutina, daug miego, lėtas ritmas, ilgesni rytai. Reikės laiko, kol užsimirš vasaros naktinėjimai ir vėl grįšime į ankstesnius vakarus.

Smagu tai, kad sezonų kaita padeda, nes su rudeniu atėjo ir ankstesni saulės nusileidimai, kurie mums visiems, vaikams ir tėvams, primena, kad mums taip pat šiuo periodu reikia daugiau miego.

Kaip sakoma, rytas už vakarą protingesnis, o rytas išsimiegojus – gera dienos pradžia.

DIDŽIAUSIA TĖVŲ KONFERENCIJA LIETUVOJE

Kas gali būti svarbiau nei artimas ir darnus santykis šeimoje? Tik kaip jį kurti ir ką svarbu žinoti apie santykius su vaikais?

Ateikite pasiklausyti žinomiausių tėvystės ekspertų konferencijoje „Tėvai ryšyje“ 2022 m. lapkričio 12 d. Daugiau – https://tevukonferencija.lt.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?